Evropské akciové trhy v úterý do nového čtvrtletí vstoupily růstem

Evropské akcie v úterý během prvního dne nového čtvrtletí zdražovaly. Optimismus investorů nadále podporují slabší čísla z evropské ekonomiky, která živí naději, že by Evropská centrální banka (ECB) mohla na svém dubnovém zasedání oznámit konkrétní kroky v boji proti nástupu deflace. Investoři v průběhu dne zvažovali sérii evropských indexů nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru a také údaje o nezaměstnanosti v eurozóně, která je už od loňského října stabilní na 11,9 %.
Britský FTSE 100 posílil o 0,82 %, německý DAX přidal 0,50 % a francouzský CAc 40 přidal 0,80 %. Jednotný evropský index DJ Euro Stoxx 50 nakonec uzavřel se ziskem 0,78 % na 3 186,34 bodu. Nejvíce se dařilo bankám, automobilkám a sektoru stavebnictví. Oslabily naopak akcie telekomunikačních společností, potravinářské odvětví a sektor zdravotnictví.
Hlavní úterní události na evropských trzích
- Eurozóna: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v březnu klesá na 53 bodů z únorových 53,2 bodu v souladu s odhady. Oživení zpracovatelského sektoru v eurozóně se v březnu protáhlo do devátého měsíce v řadě, přestože index v souladu s předběžnými daty mírně klesl na 53 bodů z únorových 53,2 bodu. Průměrný výsledek za celé čtvrtletí však byl 53,4 bodu, což představuje nejlepší výkon od druhého kvartálu roku 2011.
- Německo: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v březnu klesá na 53,7 bodu z únorových 54,8 bodu (flash: 53,8 bodu). Předběžná data počítala s poklesem na 53,8 bodu.
- Itálie: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v březnu vzrostl na 52,4 bodu z únorových 52,3 bodu (odhad: 52 bodů).
- Francie: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v březnu roste na 52,1 bodu z únorových 49,7 bodu. Předběžná data počítala s růstem na 51,9 bodu.
- Španělsko: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském průmyslu v březnu roste na 52,8 bodu z 52,5 bodu v únoru (odhad: 52,4 bodu).
- Spojené království: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v březnu klesl na 55,3 bodu, čekal se pokles na 56,7 bodu (únor: 56,9 bodu)
- Řecko: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v březnu klesá na 49,7 bodu z únorových 51,3 bodu.
- Stav ruského zpracovatelského sektoru se v březnu dále zhoršil. Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru klesl na 48,3 bodu, čímž se ocitl hlouběji pod padesátibodovou hranicí dělící expanzi od kontrakce. Průměrný index nákupních manažerů za první kvartál (48,3 bodu) je zároveň nejnižší ze všech čtvrtletních průměrů od druhého kvartálu roku 2009.
- Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v České republice v březnu klesl na 55,5 bodu z únorových 56,5 bodu, očekával se pokles na 55,9 bodu. Index se nad hladinou 50 bodů nachází už jedenáctý měsíc v řadě a je téměř 10 bodů nad minimem 46 bodů zaznamenaným v prosinci 2012.
- Míra nezaměstnanosti v eurozóně je už od loňského října stabilní na 11,9 %. V celé evropské osmadvacítce dosáhla míra nezaměstnanosti v únoru 10,6 %, tedy o 0,1 procentního bodu méně než v lednu a 0,3 procentního bodu méně než ve stejném měsíci před rokem. Údaje přinesl evropský statistický úřad Eurostat.
- Nezaměstnanost v Německu minulý měsíc opět klesla, a snížila se tak čtvrtý měsíc za sebou. Sezonně očištěný počet uchazečů o práci proti únoru klesl o 12 tisíc na 2,901 milionu, sdělil v úterý spolkový úřad práce. Očištěná míra nezaměstnanosti zůstala na úrovni 6,7 %. Data podle agentury Reuters poukazují na odolnost německého pracovního trhu.
- Itálie: Míra nezaměstnanosti v únoru podle předběžných dat roste na 13 % z předchozích 12,9 %, čekala se stagnace.
- Dluh Německa v loňském roce poprvé od roku 1991 klesl a zadlužení se poprvé od roku 2009 snížilo pod 80 % hrubého domácího produktu (HDP). Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnila německá centrální banka. K poklesu dluhu přispěl prodej takzvaných toxických cenným papírů ve špatných bankách.
- HDP České republiky ve čtvrtém kvartálu loňského roku vzrostl jen o 1,8 % mezikvartálně, byl tedy revidován o 0,1 procentního bodu níže oproti předchozímu odhadu. Stejně tak byl revidován meziroční růst, který se snížil na 1,2 % z 1,3 %. V celém roce 2013 HDP klesl o 0,9 %. Data v úterý zveřejnil český statistický úřad.
- Ministři financí eurozóny v úterý schválili vyplacení další části dohodnuté úvěrové pomoci pro Řecko. Země tak získá 8,3 miliardy eur. Oznámil to v úterý šéf ministrů financí eurozóny Jeroen Dijsselbloem.
- Slovinsko plánuje, že do svého rozpočtu získá až dvě miliardy eur. Země chce peníze získat vydáním dluhopisů v tomto objemu. Agentuře Bloomberg to v úterý řekl nejmenovaný zdroj obeznámený se situací. Minulý měsíc Slovinsko v aukci desetiletých vládních dluhopisů získalo 3,5 miliardy dolarů.
- Deutsche Bank očekává, že Bank of England začne úrokové sazby zvyšovat v květnu 2015.
- Britská vláda prodala většinový podíl v poštovní společnosti Royal Mail za příliš nízkou cenu. Uvedl to v úterý Národní kontrolní úřad (NAO). Opozice po zveřejnění zprávy obvinila vládu, že se nedokáže postarat o zájmy daňových poplatníků.
- Ukrajina bude v letošním druhém čtvrtletí platit 385,50 dolaru za tisíc kubíků ruského plynu. Oznámil to v úterý podle agentury Reuters ruský monopolní vývozce plynu Gazprom. Cena je o skoro 120 dolarů vyšší, než kolik Ukrajina platila dosud. Dohromady Kyjev za odběr plynu ruskému podniku dluží 1,71 miliardy dolarů, sdělil také šéf Gazpromu Alexej Miller.
- Maďarsko podepsalo s Ruskem dohodu o poskytnutí úvěru ve výši deset miliard eur na rozšíření jediné maďarské jaderné elektrárny v Paksi v centrální části země. Sdělil to v úterý podle agentury MTI János Lázár z kanceláře maďarského předsedy vlády.
- Polsko může od úterý dovážet plyn ze západu. Díky úpravě infrastruktury může plynovodem Jamal téct plyn nejen z Polska do Německa, ale také opačným směrem. Pokud tedy budou zastaveny dodávky z východu, může Polsko snáze dovážet plyn z Německa. Oznámil to v úterý polský provozovatel plynovodů Gaz-System.
Zdroj: CNBC