Co musíte ráno vědět (21. dubna)

Jak si v polovině týdne vedly akcie v Evropě a zámoří, jak rozhodla Evropská komise v otázce Googlu a co je největším vývozním artiklem jednotlivých zemí? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve středu opět mírně zpevnily, index Dow je nejvýše od loňského července

Akcie v USA zahájily středeční seanci kolem nuly, zhruba po hodině a půl ale definitivně přešly do plusu. Investoři sledovali pokračující růst cen ropy a dílčí data z nemovitostního trhu. Akcie světově největšího výrobce nealkoholických nápojů Coca-Cola odepsaly téměř pět procent poté, co společnost zveřejnila slabé kvartální výsledky ovlivněné silným dolarem. Trhy nyní čekají, jakým výsledkem skončí čtvrteční zasedání ECB. Dow zpevnil o 0,24 % na 18 096,27 bodu, širší S&P 500 připsal 0,08 % na 2 102,40 bodu a Nasdaq Composite seanci zakončil se ziskem 0,16 % na 4 948,13 bodu. Index volatility VIX stoupl o 0,3 % na 13,28 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o šest bazických bodů na 1,845 %. V plusu nicméně skončila jen polovina z deseti hlavních sektorů, nejvíce se dařilo sektoru základních materiálů, finančnímu odvětví a energetickému sektoru. Výrazně naopak klesl sektor veřejných služeb. "Trh se veze na vlně úlevy," řekl podle agentury Reuters analytik Alan Gayle z RidgeWorth Investments v Atlantě. "Dobré zprávy ale musejí přicházet i nadále, aby se trh mohl dále pohybovat směrem nahoru," dodal.

Dluhopisový guru Jeffrey Gundlach: Záporné sazby jsou nejhloupější a nejhorší nápad na světě

2. Evropské akcie ve středu zamířily nahoru, podporoval je sektor základních materiálů

Evropské akcie ve středu zamířily do zelených čísel, když pozitivní hospodářské výsledky převážily nad nejistotou ohledně vývoje cen ropy. Britský FTSE 100 připsal 0,08 %, francouzský CAC 40 0,56 % a německý DAX 0,69 %. Regionální STOXX Europe 600 zpevnil o 0,4 %. Zaměstnanci státních ropných, plynárenských a petrochemických společností v Kuvajtu ukončili po třech dnech stávku, která dočasně snížila těžbu v zemi o téměř polovinu. Negativní dopad na náladu měla také zpráva o tom, že americké zásoby ropy v minulém týdnu vzrostly o 3,1 milionu barelů. Kovy se obchodovaly smíšeně, sektor základních materiálů přesto podával lepší výkon než ostatní evropské sektory. Anglo American, Antofagasta, Rio Tinto a BHP Billiton posílily v reakci na zvýšení cílových cen ze strany analytického týmu společnosti Investec. Akcie automobilky Volkswagen poskočily o 6 % díky naději, že by firma mohla dosáhnout dohody s americkými úřady ohledně napravení škod způsobených falšováním testů emisí. Akcie automobilky Porsche, kterou Volkswagen vlastní, v reakci na to vzrostly o 5 %.

Trump, Putin, Le Penová a další: Autoritářství na vzestupu

3. Pražská burza ve středu kolísala, nakonec uzavřela mírně nad nulou

Index PX ve středu připsal 0,19 % na 916,94 bodu. Největší zobchodovaný objem ve středu připadl na akcie skupiny ČEZ, které zpevnily o 1,22 %. O něco menší objem zaznamenala Komerční banka, jejíž cenné papíry přidaly jen 0,1 %, zatímco druhá bankovní emise na burze, Erste Group Bank, si připsala největší procentuální ztrátu dne, když odevzdala 1,6 %. Trojici "nejobjemnějších" titulů ve středu uzavírala tabáková společnost Philip Morris ČR, která s výjimkou NWR, jejíž cena opět zakolísala směrem nahoru, zaznamenala největší procentuální zisk dne. Její cenné papíry, s nimiž se obchodovalo naposledy s nárokem na dividendu v hrubé výši 920 Kč na akcii, připsaly 3,23 %. Významnějšího objemu dosáhly také akcie O2 C.R., které přidaly 0,17 %. Naproti tomu cenné papíry Kofoly ČS, pojišťovny VIG a Unipetrolu zakončily den pod nulou. Unipetrol se ve čtvrtek před začátkem obchodování pochlubí hospodářskými výsledky. Analytici z J&T Banky sice upozorňují, že na výsledky za letošní první kvartál bude mít negativní vliv jak neplánovaná, tak plánovaná odstávka závodů v Litvínově, zároveň ale zveřejnění výsledků považují za příležitost k možnému oznámení výplaty dividendy.

IPO SPECIÁL: Stojaté vody pražské burzy se rozvlnily. Trh čekal dva úpisy, EPH ale od záměru upustil

4. Očekávané události

Čtvrtek se ponese ve znamení zasedání Evropské centrální banky, které budeme jako vždy sledovat živě. Spojené království navíc dopoledne přinese zprávu o maloobchodních tržbách a Spojené státy jako každý čtvrtek odpoledne přidají týdenní statistiku o počtu nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti, kterou navíc doplní o index aktivity filadelfského Fedu. Hospodářské výsledky zveřejní například společnosti Verizon, Visa, Microsoft, Alphabet, Starbucks, General Motors nebo Biogen. Výhled na celý obchodní týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 18. dubna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 18. dubna a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Německá vláda zhoršila odhad růstu ekonomiky pro příští rok

Tempo růstu německé ekonomiky v příštím roce klesne na 1,5 %. Předpověděla to ve středu německá vláda. Zhoršila tak svou říjnovou prognózu, která růst odhadovala na 1,8 %. Vláda nicméně nadále předpokládá, že v letošním roce hrubý domácí produkt Německa stoupne o 1,7 %, tedy stejným tempem jako loni.

6. Evropská komise míní, že Google s Androidem zneužívá svého postavení na trhu

Evropská komise došla k předběžnému závěru, že společnost Google porušuje evropská antimonopolní pravidla a zneužívá svého dominantního postavení na trhu v souvislosti s mobilním operačním systémem Android. Komise ve středu v prohlášení uvedla, že Google omezuje výrobce, kteří systém využívají, a také operátory mobilních sítí, a to mimo jiné požadavkem, aby na zařízeních byl předinstalován vyhledávač Google Search. Google obvinění komise odmítá.

7. Mitsubishi přiznala manipulace při testech se spotřebou paliva

Japonská automobilka Mitsubishi Motor našla důkazy, že její zaměstnanci podváděli u některých modelů při testech, které mají zjistit spotřebu paliva. Manipulace se týká asi 625 000 vozů, jsou mezi nimi hlavně modely, které pro Mitsubishi dodával konkurenční Nissan Motor. Ten na nesrovnalosti přišel, napsala agentura AP.

8. ECB: Poptávka po úvěrech v Evropě roste, úvěrové standardy se změkčují

Úvěrové standardy v evropském finančním sektoru se změkčují a poptávka po úvěrech se zvyšuje. Vyplývá to z pravidelného čtvrtletního průzkumu Evropské centrální banky (ECB) mezi evropskými finančními domy. Evropské banky dokonce podle svých vyjádření uvolnily standardy úvěrování pro podniky více, než dříve předpokládaly, důvodem byl tlak konkurence. U úvěrů na bydlení došlo ke zpřísnění standardů, to ale bylo způsobeno regulatorními požadavky v Německu.

9. Německý ministr hospodářství vyzval k investicím, hájil šéfa ECB

Německý ministr hospodářství Sigmar Gabriel se ve středu zastal šéfa Evropské centrální banky (ECB) Maria Draghiho. Varoval před kritikou ECB za její rozsáhlé uvolňování měnové politiky a zároveň vyzval evropské vlády k opatřením na podporu hospodářského růstu, která by ECB ulehčila práci.

10. Saúdská Arábie se prý po letech opět chystá půjčit si v zahraničí

Saúdská Arábie se připravuje zajistit si úvěr u mezinárodních bank v objemu deset miliard dolarů. Agentuře Reuters to ve středu sdělily nejmenované zdroje. Pro Rijád by to byla první významná zahraniční půjčka po více než deseti letech. Saúdská Arábie se podobně jako další producenti ropy v Perském zálivu potýká s nízkými cenami této suroviny a hledá dodatečné finanční prostředky, kterými by pokryla rekordní schodek rozpočtu.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Jaký je nejvýznamnější vývozní artikl jednotlivých států?

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
27. 2. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
David Navrátil (Česká spořitelna): České zadlužení může být problém, výnosy dluhopisů ztrácejí v…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat