Co musíte ráno vědět (21. listopadu)

Jak zakončily uplynulý týden světové burzy, co zaznělo na víkendovém zasedání APEC a proč se hlouposti investorů říká stádovité chování? I to musíte zkraje týdne vědět.

1. Americké akcie v pátek mírně zlevnily, index Nasdaq Composite ale v úvodu seance posunul své absolutní maximum

Americké akciové trhy uzavřely týden mírným poklesem, investoři vybírali zisky z povolební vzestupné vlny. Hlavní indexy na Wall Street ale zůstaly blízko nedávných rekordních maxim a za celý uplynulý týden si připsaly mírné zisky. Americký dolar zpevňoval třetí den po sobě a je nejvýše za téměř 14 let. Dow v pátek oslabil o 0,19 % na 18 867,93 bodu, širší S&P 500 se snížil o 0,24 % na 2 181,90 bodu a Nasdaq Composite uzavřel se ztrátou 0,23 % na 5 321,51 bodu poté, co v úvodu posunul své absolutní maximum na 5 346,80 bodu. Index volatility VIX klesl o 3,75 % na 12,85 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o tři a půl bazického bodu na 2,337 %. Index akcií firem s menší tržní kapitalizací Russell 2000 v pátek posílil pojedenácté v řadě, což je nejdelší růstová série od června 2003. V plusu v pátek skončily dva z jedenácti hlavních sektorů indexu S&P 500, a to realitní odvětví a sektor energetiky. Výrazně se snížil index sektoru zdravotní péče. Za celý uplynulý týden Dow posílil o 0,11 %, S&P 500 přidal 0,81 % a Nasdaq Composite stoupl o 1,61 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Před obdobím klidu další zlepšení skóre pro akciové býky

2. Evropské akciové trhy v pátek uzavřely v červených číslech, za celý týden si však připsaly zisk kolem půl procenta

Evropské trhy zakončily páteční seanci v negativním pásmu. Sentiment na trzích nadále ovlivňovalo zejména dění za Atlantikem, kde jsou v plném proudu debaty o zvyšování úrokových sazeb. Upozorňuje na sebe také americký dolar, který se prodává nejdráže za posledních 14 let. Euro, které čelí politickým rizikům spojeným s chystaným italským referendem a nejistotě před německými a francouzskými volbami, se naopak propadá. Během pátku kleslo až na jedenáctiměsíční minimum 1,0582 USD, přičemž není vyloučeno, že bude klesat ještě níže. Regionální index STOXX Europe 600 uzavřel se ztrátou 0,36 % na 339,39 bodu, za celý týden však o 0,56 % zpevnil. Dolů jej táhl především sektor základních materiálů. Britský FTSE 100 klesl o 0,28 % na 6 775,77 bodu (za celý týden +0,77 %), francouzský CAC 40 přišel o 0,52 % na 4 504,35 bodu (za celý týden +0,34 %) a německý index DAX oslabil o 0,2 % na 10 664,56 bodu (za celý týden -0,03 %). Poklidnou páteční seanci v Evropě rozčeřila v podstatě pouze zpráva o plánu německého automobilového koncernu Volkswagen, který chce zrušit 30 000 pracovních míst. Plán, který v pátek představilo vedení společnosti, má automobilce pomoci od roku 2020 ušetřit ročně 3,7 miliardy eur, zlepšit ziskovost její hlavní divize a získat po emisním skandálu finance na přesun k elektrickým a samořídícím vozům. Akcie na zprávu zareagovaly poklesem o 0,34 %.

Bouře v EU nekončí. Unii hrozí rozpad, varuje manažer

3. Pražská burza v pátek skončila v mínusu, za celý týden ztratila 1,8 %

Pražská burza v pátek po dni volna uzavřela v červených číslech. Index PX odevzdal 0,59 % na 884,41 bodu. Z celkového zobchodovaného objemu přesahujícího 1,3 miliardy Kč si nejvíce ukrojila MONETA Money Bank, která klesla o 1,14 % na 82,60 Kč. Nad sto milionů korun se dostaly ještě tři další tituly, Komerční Banka zpevnila o 0,13 % na 845,10 Kč, ČEZ zlevnil o 0,82 % na 412,60 Kč a Erste Group Bank, která byla v pátek nejztrátovější emisí, se propadla o 2,55 % na 727 Kč. Nejvíce se naopak dařilo likérce Stock Spirits, která zpevnila o 3,88 % na 52,20 Kč, a mediální společnosti CME, jež si připsala 2,39 % na 64,30 Kč. Od předchozího pátku index PX klesl o 1,8 %. Poraženou týdne se stala Komerční banka (-5,5 %), když část investorů pravděpodobně přesouvá peníze do akcií Monety Money Bank, která byla nově zařazena do indexů MSCI. Nejvíce se dařilo CME, jejíž akcie posílily o 6,6 %. V zámoří, kde se akcie primárně obchodují, byl pohyb minimální, nicméně vzhledem k rychle posilujícímu dolaru vzrostla cena v korunovém vyjádření.

4. Očekávané události

Týden zahájí obchodní bilance Japonska a Španělska, v USA vyjde index aktivity chicagského Fedu a veřejná vystoupení mají naplánována druhý nejvyšší představitel Fedu Stanley Fischer a "evropská jednička" Mario Draghi. Výsledková sezóna pokračuje například čísly Tyson Foods nebo Weibo, na pražské burze oznámí data za třetí kvartál solární společnost E4U. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 21. listopadu
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 21. listopadu a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Summitu APEC dominoval zájem o příští politiku USA

Sobotnímu summitu Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC) dominoval zájem o budoucí směřování USA pod vedením zvoleného prezidenta Donalda Trumpa. Napsala to agentura AP, podle níž se dosluhující prezident Barack Obama na setkání s novináři ani jednou nezmínil o obchodní dohodě označované jako Transpacifické partnerství. Trump ji v kampani označil za katastrofu.

Čínský prezident Si Ťin-pching se ve svém projevu na úvod summitu ostře vyjádřil proti protekcionismu. Současně vyzval k uzavření dohody o volném obchodu v celé oblasti Asie a Tichomoří, která by podpořila spravedlivější globální růst. Ředitel a zakladatel sociální sítě Facebook Mark Zuckerberg vyzval světové vůdce, aby pomohli umožnit více lidem přístup k internetu. Podle něj by to přispělo k omezení příjmové nerovnosti a zlepšení kvality života stovek milionů lidí po celém světě.

6. Írán: Barel ropy může zdražit až na 55 USD, pokud těžaři omezí produkci

Cena ropy by mohla stoupnout až na 55 dolarů za barel, pokud budou s omezením těžby souhlasit všichni těžaři, tedy země vně i v rámci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC). Uvedl to íránský ministr ropného průmyslu Bížan Zangáne. Vyjádřil rovněž optimismus ohledně nadcházející schůzky OPEC.

7. Facebook poprvé uskuteční odkup vlastních akcií, vydá za ně 6 miliard USD

Sociální síť Facebook v prvním čtvrtletí příštího roku zahájí odkup vlastních akcií za šest miliard USD. Je to vůbec poprvé, kdy firma bude odkupovat vlastní akcie. Chce tak uklidnit akcionáře čekající na výsledky velkých investic do nových, potenciálně rizikových oblastí růstu, uvedla agentura Bloomberg.

8. Hammond: Nejistota kolem brexitu by mohla mít dopad na ekonomiku

Britská ekonomika by mohla čelit zpomalení kvůli nejistotě způsobené rozhodnutím Británie opustit Evropskou unii. Uvedl to britský ministr financí Philip Hammond. První návrh rozpočtu od hlasování o brexitu tak podle něj bude usilovat o to, aby byla ekonomika připravena na případné problémy s tím spojené a na pomoc rodinám překonat obtížné časy.

9. Credit Suisse osamostatnila švýcarskou bankovní divizi

Credit Suisse Group oddělila svoji švýcarskou banku do právně samostatné společnosti. Učinila tak další krok k uskutečnění primární nabídky akcií bývalé divize, která má být největším vstupem na burzu ve Švýcarsku za více než desetiletí. Nabídka by se měla uskutečnit v druhé polovině příštího roku.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Ovce nevidí, ale jdou

Dobře se podívejte na obrázek níže. Ano, jde o velké stádo ovcí, které se srocuje u otevřené brány. Vtip je v tom, že ta brána stojí na "zelené louce", plot totiž tak nějak chybí. Na tento obrázek si tedy vzpomeňte, až budete číst něco o chování investorského stáda.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
17. 4. 2021 20:31
Lukáš Novotný (WOOD & Company): S&P 500 může projít korekcí, prudké poklesy ale i díky pozitivnímu…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
15. 4. 2021 17:01
Ivana Birtová (Realitní Shaker): Nízké sazby a malá nabídka hrají do karet investicím do nemovitostí
Bydlení
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat