Evropské akciové trhy v pátek uzavřely v červených číslech, za celý týden si však připsaly zisk kolem půl procenta

Evropské trhy zakončily páteční seanci v negativním pásmu. Sentiment na trzích nadále ovlivňovalo zejména dění za Atlantikem, kde jsou v plném proudu debaty o zvyšování úrokových sazeb. Upozorňuje na sebe také americký dolar, který se prodává nejdráže za posledních 14 let. Euro, které čelí politickým rizikům spojeným s chystaným italským referendem a nejistotě před německými a francouzskými volbami, se naopak propadá.
Během pátku euro kleslo až na jedenáctiměsíční minimum 1,0582 USD, přičemž není vyloučeno, že bude klesat ještě níže.
Regionální index STOXX Europe 600 uzavřel se ztrátou 0,36 % na 339,39 bodu, za celý týden však o 0,56 % zpevnil. Dolů jej táhl především sektor základních materiálů. Britský FTSE 100 klesl o 0,28 % na 6 775,77 bodu (za celý týden +0,77 %), francouzský CAC 40 přišel o 0,52 % na 4 504,35 bodu (za celý týden +0,34 %) a německý index DAX oslabil o 0,2 % na 10 664,56 bodu (za celý týden -0,03 %).
Poklidnou páteční seanci v Evropě rozčeřila v podstatě pouze zpráva o plánu německého automobilového koncernu Volkswagen, který chce zrušit 30 000 pracovních míst. Plán, který v pátek představilo vedení společnosti, má automobilce pomoci od roku 2020 ušetřit ročně 3,7 miliardy eur, zlepšit ziskovost její hlavní divize a získat po emisním skandálu finance na přesun k elektrickým a samořídícím vozům. Akcie na zprávu zareagovaly poklesem o 0,34 %.
Hlavní páteční události na evropských trzích
- Ministři zahraničí Ruska a USA Sergej Lavrov a John Kerry hovořili ve čtvrtek v Limě o Ukrajině a válce v Sýrii. Po setkání na okraj začínajícího summitu Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC) v peruánské Limě Lavrov novináře opět ujišťoval, že Rusko nebombarduje syrské město Halab.
- Německý index výrobních cen se v říjnu snížil v meziročním srovnání o 0,4 %. Čekal se pokles o 0,9 % po 1,4% snížení v září. Meziměsíčně se index zvýšil o 0,7 %, čekal se 0,1% růst po -0,2 % v září.
- Japonská nízkonákladová letecká společnost Peach Aviation si objednala u evropského výrobce letadel Airbus 13 letadel. Katalogová hodnota objednávky činí 1,3 miliardy USD (33,2 miliardy Kč), uvedla společnost v pátečním prohlášení.
- Německá automobilová skupina Volkswagen hodlá ve své hlavní značce VW zrušit 30 000 pracovních míst. Z toho 23 000 pozic zanikne v Německu, kde jsou její náklady vysoké. Plán, který v pátek představilo vedení společnosti, má automobilce pomoci od roku 2020 ušetřit ročně 3,7 miliardy eur (100 miliard korun), zlepšit ziskovost její hlavní divize a získat po emisním skandálu finance na přesun k elektrickým a samořídícím vozům.
- Česká spořitelna potvrdila investiční doporučení na akcie likérky Stock Spirits na stupni "akumulovat", jejich roční cílovou cenu ale zvýšila z 54 Kč na 58 Kč. Vysvětluje to stabilizací tržního podílu podniku v Polsku a snižováním provozních nákladů.
- Pokračující ožívání ekonomiky společenství zemí platících eurem v podobě pozvolného růstu inflace je zásluhou Evropské centrální banky, konkrétně její uvolněné měnové politiky snižující náklady na dluhové financování. V pátek to řekl prezident Evropské centrální banky Mario Draghi. Centrální banka eurozóny je podle Draghiho připravena pokračovat v současném přístupu k měnové politice a program kvantitativního uvolňování ukončí ve chvíli, kdy bude přesvědčena o síle evropského hospodářství. Inflace v eurozóně se sice podle čtvrtečních údajů v říjnu zvýšila na 0,5 %, stále je však hluboko pod 2% cílem ECB.
- Zavedení elektronické evidence tržeb (EET) by mohlo podle odhadů odborníků i ekonomů pomoci v menší míře omezit šedou ekonomiku. Hodně ovšem bude záviset na přístupu Finanční správy, zda ohlídá funkčnost systémů. Celkově podle ekonom EET problémy s šedou ekonomikou nevyřeší, protože ta zůstane například v podobě daňových rájů nebo offshorových společnosti. Vyplývá z vyjádření ekonomů na dotaz ČTK.
- Ačkoli bude posilující dolar pro ceny ropy pravděpodobně větším faktorem než pravidelná dávka optimistických komentářů ze strany zástupců kartelu OPEC, nemění to nic na tom, že se představitelé států vyvážejících ropu nesnaží ujistit trhy o tom, že dlouho diskutovaná dohoda o omezení těžby skutečně vejde v platnost. Během posledního dne se navíc se svými komentáři do ropné šarády zapojil i ruský ministr energetiky Alexander Novak, který se vydal do katarského Dauhá, kde se sešel se zástupci kartelu OPEC.
- Cena bytů v Česku roste, poptávka na řadě míst totiž převyšuje nabídku. Podíl na tom mají zejména nízké hypotéky, které jsou dostupné více lidem, a mnozí berou koupi bytu jako investici. Dobře se tedy prodávají staré i nové byty. Zpřísnění podmínek pro poskytování hypoték ale další vývoj na realitním trhu už asi ovlivní. Vyplývá to z informací statistiků, developerů a realitních agentur.
- Ukrajina musí schválit vhodný rozpočet na rok 2017 a zesílit boj proti korupci, aby si zajistila další peníze ze slíbeného úvěru 17,5 miliardy USD (445 miliard Kč) od Mezinárodního měnového fondu. Uvedl to MMF po dokončení své mise v Kyjevě.
- Německý finanční ústav Deutsche Bank prodal svůj dvacetiprocentní podíl v čínské Hua Xia Bank. Za 23,2 miliardy jüanů (3,37 miliardy USD; 85,9 miliardy Kč) jej získala společnost PICC Property and Casualty. V pátek to uvedla agentura Reuters. Největší banka v Německu tak pokračuje v restrukturalizaci, aby si uvolnila kapitál pro naléhavější potřeby.
- Evropská komise schválila plán polské vlády, který má podpořit zhruba osmi miliardami zlotých (asi 48 miliard Kč) uzavírání nekonkurenceschopných černouhelných dolů. V pátek o tom informovala agentura Reuters. Doly mají být uzavřeny do roku 2018.
- Evropská komise zastavila řízení proti Budapešti kvůli její dohodě s Ruskem na dostavbě maďarské jaderné elektrárny Paks. V pátek to oznámila mluvčí komise citovaná agenturou DPA. Řízení ohledně možné nedovolené státní finanční podpory ale pokračuje dále.
Nejdůležitější události uplynulého týdne na evropských trzích
- Průmyslová výroba v eurozóně se v září proti předešlému měsíci snížila o 0,8 %. Pokles byl po srpnovém vzestupu o 1,8 % mírnější, než se čekalo. V meziročním srovnání tempo růstu produkce kleslo na 1,2 % ze srpnových 2,2 %, oznámil v pondělí statistický úřad Eurostat.
- Provoz největších německých aerolinek Lufthansa dost možná znovu ochromí stávka pilotů. Jejich odborový svaz Vereinigung Cockpit (VC) se totiž stále s vedením společnosti nedohodl na zvýšení platů a hrozí podle německých médií již 14. stávkou od dubna 2014.
- Ruský hrubý domácí produkt ve třetím čtvrtletí zpomalil meziroční pokles na 0,4 procenta. V pondělních předběžných údajích to sdělil ruský statistický úřad. Světová banka počítá pro příští rok dokonce s růstem ruského hospodářství.
- Hrubý domácí produkt Řecka vzrostl ve třetím čtvrtletí proti stejnému období loňského roku o 1,5 procenta po poklesu o 0,6 procenta v předešlém kvartále. Plyne to z pondělní předběžné zprávy řeckého statistického úřadu.
- Německý průmyslový koncern Siemens se dohodl na převzetí amerického vývojáře softwaru pro navrhování polovodičů Mentor Graphics, zaplatí za něj 4,5 miliardy dolarů. Transakce posílí softwarovou výbavu německé společnosti.
- Německý ministr financí Wolfgang Schäuble by rád částečně privatizoval německé dálnice. Podle magazínu Spiegel chce založit společnost, která převezme výstavbu a správu dálniční sítě. Menšinový podíl by ve firmě měly soukromé firmy, většinový by si ponechal stát. Schäubleho plán zatím ale naráží na odpor koaličních sociálních demokratů.
- Výrobce luxusních vozů Audi z německé skupiny Volkswagen jedná o dlouhodobé spolupráci s největší čínskou automobilkou SAIC Motor. Německý podnik to uvedl v pondělním sdělení. Audi dosud v Číně vyráběla auta ve společném podniku s tamní společností FAW Group.
- Deflace na Slovensku v říjnu už třetím měsícem po sobě zpomalila tempo a dosáhla nejnižší úrovně od léta minulého roku. Spotřebitelské ceny se v meziročním srovnání snížily o 0,3 procenta po poklesu o půl procenta v září, informoval v pondělí slovenský statistický úřad.
- Provozní zisk německé energetické společnosti RWE za prvních devět měsíců letošního roku vzrostl o sedm procent na 435 milionů eur. Firma v pondělí uvedla, že ke zlepšení hospodaření přispělo snižování nákladů a prodej části majetku. Skupina provozuje tepelné a jaderné elektrárny, zbytek aktivit oddělila do společnosti Innogy.
- Inflace spotřebitelských cen v Británii v říjnu překvapivě klesla zpět pod jedno procento, a zůstává tak hluboce pod 2% cílem centrální banky. Sdělil to v úterý britský statistický úřad. Centrální banka ale varovala před brzkým silným růstem spotřebitelské inflace pod tlakem prudkého vzestupu cen vstupů a výrobních cen. Do nich se začal výrazně promítat propad libry po červnovém referendu o odchodu země z Evropské unie.
- Hrubý domácí produkt Německa ve třetím čtvrtletí stoupl o 0,2 % proti předchozím třem měsícům. Tempo jeho růstu tak zpomalilo na polovinu z 0,4 % ve druhém kvartálu, ekonomiku zbrzdil slabší export. Vyplývá to z předběžných údajů, které v úterý zveřejnil spolkový statistický úřad.
- Česká ekonomika ve třetím čtvrtletí zpomalila meziroční růst na 1,9 % z 2,6 % ve druhém čtvrtletí. V úterý to v prvním rychlém odhadu uvedl Český statistický úřad. Jde o nejpomalejší růst za dva a půl roku. Podle analytiků je zpomalení způsobeno vyšší loňskou srovnávací základnou kvůli čerpání peněz z EU. Dalším faktorem je slabší výkon průmyslu v letních měsících. Mezičtvrtletně stoupl hrubý domácí produkt o 0,3 %.
- Slovenská ekonomika zpomalila ve třetím čtvrtletí růst proti předchozím třem měsícům na 0,7 % z tempa 0,9 % ve druhém čtvrtletí. Vyplývá to z odhadu, který v úterý zveřejnil slovenský statistický úřad.
- Meziroční tempo růstu hrubého domácího produktu (HDP) Maďarska ve třetím čtvrtletí kleslo na 2 % z 2,8 % v předchozím kvartálu. Oznámil to v úterý tamní statistický úřad. Hospodářský růst zaostal za očekáváním analytiků, kteří jeho tempo v průměru odhadovali na téměř 2,5 %.
- Americký výrobce cigaret Reynolds American prý odmítl nabídku na své převzetí od British American Tobacco za 47 miliard USD jako příliš nízkou a usiluje o vyšší cenu. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na informovaný zdroj.
- Česko chce mít vyvážené obchodní a investiční partnerství s Čínou. Na úvod Česko-čínského investičního fóra to v úterý na Pražském hradě řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). V současnosti má Čína výrazně přebytkovou obchodní bilanci, do ČR vyváží zhruba desetinásobek proti dovozu. Sobotka také uvedl, že Česko stojí o dialog o dodržování lidských práv.
- Ve Spojeném království vyšla v úterý dopoledne série důležitých makrodat. Zveřejněny byly index maloobchodních cen, DCLG index cen domů, index výrobních cen a údaje o inflaci. Spotřebitelské ceny ve Spojeném království v říjnu v meziročním srovnání vzrostly o 0,9 %, index maloobchodních cen meziročně stoupl o 2 %, index výrobních cen se meziročně zvýšil o 2,1 % a zářijový index cen domů meziročně vzrostl o 7,7 %.
- Přebytek obchodní bilance eurozóny se podle sezónně očištěných dat v září zvýšil na 24,9 miliard eur ze srpnových 23,3 miliardy eur (odhad: 22,3 miliardy eur). Sezónně neočištěný přebytek vzrostl na 26,5 miliardy eur z 18,4 miliardy eur, čekalo se 22,5 miliardy eur.
- Hrubý domácí produkt (HDP) Polska se ve třetím čtvrtletí meziročně zvýšil o 2,5 %, tempo růstu tak zpomalilo z 3,1 % ve druhém kvartálu. Vyplývá to z rychlého odhadu, který v úterý zveřejnil polský statistický úřad.
- Ekonomika eurozóny ve třetím čtvrtletí v souladu s odhady analytiků rostla stejným tempem jako ve druhém čtvrtletí roku 2016. Evropský statistický úřad Eurostat v úterý oznámil, že hrubý domácí produkt zemí eura podle předběžných údajů vzrostl ve třetím čtvrtletí o 0,3 %. V meziročním srovnání evropská ekonomika rostla o 1,6 % (předchozí: 1,6 %, odhad: 1,6 %).
- Důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku se v listopadu výrazně zlepšila. Vyplývá to z výsledků průzkumu německého ekonomického institutu ZEW. Index ekonomického sentimentu se vyšplhal na 13,8 bodu z 6,2 bodu v říjnu. Analytici odhadovali 8,1 bodu. Hodnocení současné situace se naopak snížilo na 58,8 bodu z 59,5 bodu v říjnu (odhad: 61,5 bodu).
- Hodnota indexu ekonomického sentimentu sestavovaného institutem ZEW v listopadu v eurozóně vzrostla na 15,8 bodu z 12,3 bodu v říjnu. Čekalo se zvýšení na 14,3 bodu.
- Společnost Energo-Pro Varna, která je dceřinou společností energetické skupiny Energo-Pro Group se sídlem v Praze, vydává v Bulharsku dluhopisy za zhruba 3,5 miliardy korun. Sedmileté dluhopisy s ročním úročením 3,5 % mají podle firmy podpořit investice do bulharské energetiky a rozvoj bulharského kapitálového trhu. Dluhopisy byly umístěny mezi institucionální investory z Bulharska, Rakouska, centrální a jihovýchodní Evropy.
- Do Česka se chystá vstoupit jedna z největších čínských bank, Bank of Communications (BoCom). Záměr zřídit pobočku v Praze podle serveru E15 schválilo vedení instituce. Termín otevření pražského zastoupení není znám. Podle výše aktiv je BoCom šestou největší čínskou bankou a zároveň patří do první třicítky největších bank světa, uvádí server. Záměr expandovat do Česka a Polska banka zmínila v pololetní finanční zprávě.
- Budovu Enterprise Office Centre v Praze na Pankráci koupili od developerské společnosti Erste Group Immorent za tři miliardy korun RSJ Investments a zakladatelé Avastu Eduard Kučera a Pavel Baudiš. Společnost Erste Group Immorent to v úterý uvedla v tiskové zprávě. Podle údajů poradenské společnosti Colliers jde o pátý největší realitní obchod v Česku v letošním roce.
- Ruský ministr hospodářství Alexej Uljukajev byl v úterý krátce po svém zadržení obviněn, že přijal úplatek více než dva miliony USD (50,3 milionu Kč) za "pozitivní" hodnocení, aby těžařská firma Rosněfť koupila poloviční podíl v ropné firmě Bašněfť. Oznámil to ruský vyšetřovací výbor. Agentura Reuters s odvoláním na vyšetřovatele napsala, že Uljukajev padl do protikorupční léčky, kterou zorganizovala tajná služba FSB. Firma Rosněfť uvedla, že obvinění ministra nepovažuje za ohrožení obchodní dohody, stejného názoru jsou i vyšetřovatelé.
- Portugalská ekonomika ve třetím čtvrtletí stoupla o 0,8 % mezičtvrtletně a o 1,6 % meziročně.
- Německá automobilka Volkswagen se s americkými regulačními úřady předběžně dohodla na řešení pro asi 80 000 vozů značek VW, Audi a Porsche s třílitrovými naftovými motory, které obsahují software umožňující manipulace s emisními testy. Agenturám Reuters a Bloomberg to v úterý řekly informované zdroje.
- Společnost O2 Czech Republic dostala od Českého telekomunikačního úřadu pokutu šest milionů korun za změnu smlouvy, která se týkala stahování a odesílání dat po vyčerpání limitu. Vyplývá to z informací ČTK z důvěryhodného zdroje. Rozhodnutí ještě není pravomocné, operátor se proti němu odvolá.
- GE Capital International prodala prostřednictvím zrychleného úpisu svůj zbývající 18% ve společnosti MONETA Money Bank za cenu 81 Kč za akcii, tedy za necelých 7,5 miliardy korun. Cena představuje proti úternímu zavíracímu kurzu na burze v Praze slevu asi 4,8 %.
- Premiér Bohuslav Sobotka oprašuje starý záměr uvalit sektorové daně na telekomunikace, finančnictví a energetiku. Chystá i možné zavedení progresivní daně podle velikosti firmy. Prosadit nový zákon však bude velmi komplikované.
- Jaderná elektrárna Temelín prodlužuje odstávku prvního bloku a ruší odstávku druhého. Změny nebudou mít vliv na dodávky energie. ČTK o tom ve středu informoval mluvčí Temelína Marek Sviták. Šéf obchodu společnosti ČEZ Pavel Cyrani se navíc vyjádřil k plánům společnosti v oblasti obnovitelných zdrojů energie.
- Ceny průmyslových výrobců v říjnu pokračovaly v poklesu, který trvá už téměř tři roky. V říjnu zmírnily pokles na 1,7 % ze zářijových 2,4 %. Proti září se produkční ceny zvýšily o 0,5 %. Vyplývá to ze středečních informací Českého statistického úřadu. Průmyslové ceny předznamenávají další vývoj cen pro konečné spotřebitele u obchodníků.
- Přední americká internetová společnost Google zvětší své ústředí v Londýně zhruba na dvojnásobek a do konce desetiletí tam vytvoří 3 000 nových pracovních míst. Úterní oznámení firmy je vyjádřením důvěry v budoucnost Londýna jako technologického centra i přes rozhodnutí Británie odejít z Evropské unie, informovala agentura Reuters.
- Míra nezaměstnanosti ve Spojeném království během tří měsíců od července do září klesla na 4,8 %. Růst průměrné neočištěné mzdy stagnoval na 2,3 %, analytici však očekávali 2,4 %. Očištěná mzda rostla podle očekávání o 2,4 % po předchozích 2,3 %.
- Německé firmy loni investovaly do hmotného majetku 59,8 miliardy eur (1,6 bilionu Kč). Meziročně se tak objem těchto investic zvýšil o 3,5 % a ocitl se blízko rekordní úrovně z roku 2008, kdy dosáhl 60 miliard eur. Vyplývá to z údajů, které ve středu zveřejnil spolkový statistický úřad.
- Americká softwarová společnost Microsoft nabídla Evropské komisi ústupky, s jejichž pomocí by mohla získat souhlas s plánovaným převzetím internetové sociální sítě LinkedIn. Komise to uvedla ve středečním sdělení. Minulý týden vyjádřil antimonopolní odbor komise ohledně spojení obou firem určité obavy. Microsoft v létě nabídl za LinkedIn 26 miliard dolarů (656 miliard Kč) a byla by to pro něj zdaleka největší akvizice v dosavadní historii.
- Světová spotřeba ropy se bude nejspíš zvyšovat až do roku 2040, a to navzdory snahám o omezování emisí. Ve svém dlouhodobém výhledu to ve středu předpověděla Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Poptávka po ropě jako surovině pro pohonné hmoty do osobních automobilů by sice mohla klesat, růst v ostatních sektorech ale tento vliv překoná.
- Očekávání britského ministra zahraničí Borise Johnsona, že si Londýn udrží po brexitu přístup k jednotnému trhu EU a zároveň omezí volný pohyb osob mezi oběma stranami, jsou nereálná. Řekl to šéf takzvané euroskupiny Jeroen Dijsselbloem.
- Evropská komise nenavrhne, aby byla Španělsku a Portugalsku na příští rok zmrazena část peněz z evropských strukturálních fondů. Novinářům to ve středu řekl eurokomisař pro euro Valdis Dombrovskis. Zemím to hrozilo kvůli tomu, že nedodržely unijní rozpočtová pravidla.
- Evropská komise ve středu varovala šest zemí eurozóny včetně Itálie a Belgie, že by příští rok nemusely dodržet unijní rozpočtová pravidla týkající se hlavně nadměrného deficitu. Komise tak učinila poté, co přibližně měsíc zkoumala předložené rozpočtové plány zemí platících eurem na příští rok. Obecně se ale situace eurozóny zlepšuje a komise trend doporučuje podpořit pozitivní fiskální politikou, která by doplnila kroky Evropské centrální banky (ECB).
- Britská premiérka Theresa Mayová trvá na kontrole pohybu osob mezi Británií a Evropskou unií po brexitu. Šéfka kabinetu se tak ve středu vyjádřila v britském parlamentu, kde odpovídala na dotazy poslanců. Také popřela mediální spekulace o tom, že její vláda stále ještě nemá vypracovaný plán vyjednávání o odchodu země z EU.
- Švédská centrální banka zvažuje, zda jako první významná instituce svého druhu na světě začne vydávat digitální měnu. Chce tak odpovědět na vzrůstající odklon od hotovosti v této skandinávské zemi. Riksbank, jak se švédská centrální banka oficiálně jmenuje, je nejstarší centrální bankou na světě a také jako první na světě začala tisknout papírové peníze.
- Státní dluh Slovenska se letos zvýší, v dalších letech by měl jeho podíl na výkonu ekonomiky klesat. Ve středu o tom informovalo slovenské ministerstvo financí ve zprávě o důvodech výše dluhu a o opatřeních k jeho snížení, kterou musí kvůli takzvané dluhové brzdě předkládat po překročení stanovené hranice zadlužení státu.
- Francouzská jaderná skupina Areva prodá v rámci své restrukturalizace ztrátovou divizi výroby reaktorů Areva NP podle dříve oznámeného plánu energetické firmě EDF. Přední francouzský producent elektrické energie podepsal s Arevou závaznou dohodu, podle níž divizi koupí za 2,5 miliardy eur (67,6 miliardy Kč). Obě státem ovládané společnosti to uvedly ve středečním sdělení.
- Smlouva o volném obchodu mezi Spojenými státy a Evropskou unií známá jako TTIP je výhodná a dávalo by ekonomický smysl ji schválit. Rozhodnout o tom ale bude muset nová americká administrativa budoucího prezidenta Donalda Trumpa společně s Kongresem ovládaným jeho Republikánskou stranou. Českým novinářům to ve středu v Praze řekl předseda Rady ekonomických poradců současného amerického prezidenta Baracka Obamy Jason Furman.
- Vyjednavači členských zemí EU a europarlamentu našli v noci na čtvrtek kompromis nad podobou rozpočtu unie pro příští rok. Oznámily to slovenské předsednictví unie i europarlament. Návrh počítá se 157,88 miliardami eur (asi 4,26 bilionu Kč) v závazcích a 134,49 miliardami eur (cca 3,63 bilionu Kč) v platbách.
- Maloobchodní tržby v Británii v říjnu rostly nejvíce za 14 let. Tržby maloobchodních prodejců ve Spojeném království v říjnu stouply v meziročním srovnání o 7,4 %. Čekalo se zvýšení tržeb o 5,3 % po růstu o 4,2 % v září (revidováno z 4,1 %). Meziměsíčně se zvýšily o 1,9 % při očekávání 0,4% růstu po +0,1 % v září (revidováno z 0 %). Bez započtení pohonných hmot se tržby meziročně zvýšily o 7,6 % (odhad: +5,4 %) po zářijových 4 % a meziměsíčně vzrostly o 2 % při očekávání 2% růstu po růstu o 0,1 % v září.
- Hlavní ruský cenzurní orgán Roskomnadzor ve čtvrtek požádal poskytovatele internetového připojení o zablokování internetových stránek sociální sítě LinkedIn kvůli porušování zákona o uchování dat. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov vzápětí odmítl obavy z cenzury a dodal, že zablokování této sítě pro navazování profesních kontaktů se děje v souladu se zákonem. Prezident Vladimir Putin podle něj nehodlá do věci nijak zasahovat.
- Inflace v eurozóně v říjnu v souladu s prvotními odhady meziročně vzrostla na 0,5 % z 0,4 % v září. Meziměsíčně však index spotřebitelských cen klesl na +0,2 % z +0,4 % v září. Analytici očekávali mírné zpomalení růstu inflace na 0,3 %. Jádrová inflace meziročně dosáhla 0,8 %, což je stejná hodnota jako v září, meziměsíčně klesla na 0,1 % z 0,5 % v září.
- Stavební produkce v eurozóně v září meziměsíčně klesla o 0,9 % po růstu o 0,1 % v srpnu. Meziročně se výroba zvýšila o 1,8 % po srpnových +2,1 %. V zemích evropské osmadvacítky meziměsíčně produkce klesla o 0,3 %, meziročně se snížila o 0,2 %.
- Francouzský statistický úřad INSEE ve čtvrtek oznámil, že ve třetím čtvrtletí činila míra nezaměstnanosti 10 %. V předchozím čtvrtletí byla míra francouzské nezaměstnanosti 9,9 %.
- Počet zaměstnaných v Německu v letních měsících díky sektoru služeb dále rostl na nový rekord. Tempo růstu však ve srovnání s předchozími kvartály zpomalilo. Podle spolkového statistického úřadu se počet zaměstnaných ve třetím čtvrtletí zvýšil o 0,9 % na 43,7 milionu, což je nejvyšší údaj od znovusjednocení země. K růstu přispěl hlavně sektor služeb.
- Maďarsko sníží od příštího roku daň z firemních zisků na jednotných 9 %. Ve čtvrtek to řekl maďarský premiér Viktor Orbán. V současnosti firemní daň činí 10 % pro firmy se ziskem do 500 milionů forintů (43,7 milionu Kč) a 19 % pro zisky nad 500 milionů HUF.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Výsledky Greencore Group v 3Q: Upravený zisk 85,9 milionu GBP (meziročně +10,1 %), tržby 1,48 miliardy GBP (meziročně +10,6 %).
- Čistý zisk největší ruské banky Sberbank se ve třetím čtvrtletí více než zdvojnásobil a dosáhl 137 miliard rublů (52,5 miliardy Kč) proti 65 miliardám rublů před rokem. Mírně tak překonal odhady analytiků, kteří v anketě agentury Reuters v průměru čekali 136 miliard rublů. Sberbank působí i v České republice.
- Hrubý zisk britské nízkonákladové letecké společnosti easyJet v uplynulém finančním roce klesl o 28 % na 495 milionů liber (15,4 miliardy Kč). Jde o první pokles celoročního zisku od roku 2009. Firma v úterý uvedla, že na vině jsou především negativní dopady slabého kurzu libry a také obavy z terorismu.
- Britský mobilní operátor Vodafone Group má za první pololetí svého finančního roku čistou ztrátu 5,1 miliardy eur (137,8 miliardy Kč). To je výrazné zhoršení proti předchozímu roku, kdy ztráta činila 2,3 miliardy eur. Za zhoršením je odpis některých aktivit v Indii, kde firma bojuje s ostrou konkurencí. Firma, která působí i na českém trhu, doplácí i na pokles kurzu libry a snížení poplatků za roaming v Evropě.
- Rakouská finanční společnost Raiffeisen Bank International (RBI) vytvořila za první tři čtvrtletí tohoto roku konsolidovaný zisk 394 milionů eur (10,7 miliardy Kč). To představuje meziroční pokles o 14,7 %, oznámila ve středu firma, která je majoritním akcionářem české Raiffeisenbank.
- Maloobchodní společnosti Ahold Delhaize, která působí i v České republice, stoupl ve třetím čtvrtletí očištěný provozní zisk o 4,3 % na 513 milionů eur (13,9 miliardy Kč). Výsledky však zaostaly za očekáváním analytiků kvůli slabšímu výkonu ve Spojených státech způsobenému poklesem cen a silnou konkurencí.
- Belgické finanční skupině KBC, která je vlastníkem ČSOB, vzrostl ve třetím čtvrtletí čistý zisk o 4,8 % na 629 milionů eur. Hospodaření podpořil silný výkon pojišťovací divize, uvedla firma ve čtvrtečním prohlášení. Čistý zisk české skupiny ČSOB za první tři čtvrtletí letošního roku vzrostl meziročně o devět procent na 12 miliard korun.
- Rakouskému provozovateli mýtných systémů Kapsch TrafficCom stouply v prvním fiskálním pololetí tržby i zisk. Čistý zisk za šest měsíců do konce září se zvýšil o 5 % na 20,1 milionu eur (543,8 milionu Kč). Příjmy pak vzrostly o 27 % na 311,7 milionu eur, uvedla agentura Reuters. Kapsch TrafficCom vlastní firmu Kapsch Telematic Services, která je v České republice zodpovědná za provoz elektronického systému výběru mýtného.
Zdroj: CNBC