US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,27 %
NASDAQ-0,30 %
S&P 500-0,13 %
ČEZ-1,46 %
KB+0,00 %
Erste-0,39 %

Burzovní kalendář (21. 11. - 25. 11. 2016)

Čtvrteční Den díkůvzdání v kombinaci s takzvaným Černým pátkem zahájí na trzích standardně poklidné a pozitivní předvánoční období a uberou ze světových burz jeden obchodní den a část obchodní aktivity. O důležitá makrodata ale v týdnu nebude nouze, pražská burza pak zažije závěr výsledkové sezóny.

Redakce IW
Redakce IW
20. 11. 2016 | 12:00
Burzovní kalendář

Ohlédnutí

Finanční trhy navázaly na růstový trend (posilování akcií a amerického dolaru), který začal americkými prezidentskými volbami, zejména akciové trhy se ale významně uklidnily. Americkému dolaru pomáhá sentiment a rostoucí přesvědčení, že Fed v prosinci zvedne úrokové sazby. Vůči euru se tak americká měna poprvé od loňského prosince dostala pod hranici 1,06 EUR/USD, vůči koši 6 hlavních měn světa se dolar dokonce dostal na 13leté maximum.

U dluhopisů pokračoval pozvolný růst výnosů. Sazby u dlouhodobých dluhopisů v USA jsou nejvýše za poslední rok. Právě silný dolar a vyšší výnosy byly mixem faktorů, který udržel pod tlakem aktiva na rozvíjejících se trzích a také ceny komodit. Ropa nic moc nepředvedla a zlato po zhruba půl roce oslabilo k hladině 1 200 USD za trojskou unci. Trhy přitom prakticky nereagovaly na zveřejňované makroekonomické ukazatele, například slabší vývoj HDP v Evropě.

V týdnu americké akciové indexy Dow Jones Industrial Average a Nasdaq Composite vystoupaly na nová historická maxima, S&P 500 se drží na dohled od nich. Za týden Dow posílil o 0,11 %, S&P 500 přidal 0,81 % a Nasdaq Composite stoupl o 1,61 %. Evropské akcie zůstaly v týdenním horizontu lehce nad nulou, index STOXX Europe 600 zpevnil o 0,56 %. Pražská burza naopak ztrácela, index PX oslabil o zhruba 1,8 %.

Hlavní událostí na burze v Praze byl prodej zbývajícího 18% podílu GE v Monetě Money Bank za 81 Kč na akcii. "Z dlouhodobějšího pohledu jde o pozitivní zprávu, jelikož riziko nabídky akcií mohlo některé investory odrazovat. V pondělí pak bylo podle očekávání oznámeno, že bude titul ke konci měsíce zařazen do indexů MSCI. Akcie reagovaly na zmíněnou transakci poklesem až na 82 Kč a při velice vysokých zobchodovaných objemech zakončily týden se ztrátou 2,5 % na úrovni 82,6 Kč," napsal ve shrnutí dění na trzích analytik Milan Lávička z J&T Banky.

Ještě prudší propad předvedly akcie Komerční banky (-5,5 %), které se staly největším propadákem týdne. Důvodem může být podle analytika částečně právě přesun peněz do akcií Monety.

Oznámené nové složení MSCI indexů bylo pozitivní pro akcie O2 Czech Republic, u nichž se dlouho spekulovalo, zda budou z indexů vyřazeny. Titul nakonec v indexu zůstal a akcie zakončily týden silnější o 5,5 %. Nejvíce rostoucí akcií týdne ale byla CME (+6,6 %). "V zámoří, kde se akcie primárně obchoduje, byl pohyb ceny minimální, nicméně vzhledem k rychle posilujícímu dolaru vzrostla cena v korunovém vyjádření," vysvětlil Lávička.

Výhled

Nový týden by na světových trzích mohl probíhat v relativně klidném duchu. Mohou za to státní svátky, konkrétně v anglosaském světě populární Den díkůvzdání ve čtvrtek. Po něm sice následuje pro burzy pracovní den, ale řada lidí včetně traderů si bere dovolenou, aby si prodloužila víkend. Živo bude hlavně v maloobchodech, protože takzvaným Černým pátkem začíná velkými slevovými akcemi předvánoční nákupní sezóna. Samotný Černý pátek je považován za začátek pro akcie pozitivního období, především v Americe jsou tržby v obchodech velice sledované jako ukazatel kondice spotřebitelů.

"Index S&P 500 si za uplynulý připsal 0,81 % a je velice blízko historických maxim. K psychologické hladině 2 200 zbývá pár bodů. Pravděpodobnost, že ji letos otestuje, je vysoká. Stane se tak ještě před Dnem díkůvzdání, nebo až po něm?" ptá se v pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál. "Býčí signály sílí. Pozitivní je, že prohlášení Janet Yellenové, která v týdnu utvrdila trh v předpokladu, že základní úroková sazba centrální banky poroste ještě letos, nevyvolala výprodej na straně rizikových aktiv. Tento scénář podporují i zveřejňovaná americká makrodata. Supporty ani rezistence se nemění. Nejbližší hladina podpory je v pásmu 2 140 až 2 150, další pak v široké zóně 2 080 až 2 120. Na opačné straně je rezistence 2 180, tedy okolo pátečního závěru, případný růst nad 2 200 by byl silným býčím signálem."

"Trhy se přizpůsobily tomu, že 45. prezidentem USA bude Donald Trump. Zdá se, že volby i s celou předvolební kampaní jsou zapomenuty, ačkoli od nich ještě neuběhly ani dva týdny. Krátká korekce by neškodila, ale následující týden by mohl proběhnout v poklidném duchu. Ve čtvrtek je Den díkůvzdání, po kterém následuje takzvaný Černý pátek, v burzovním almanachu zapsaný jako startovní čára pro další růst cen akcií. Ve čtvrtek budou trhy zavřené a v pátek bude objem obchodů pravděpodobně velice nízký, protože je čas dovolených, středa pak bývá ve znamení příprav na dovolené, takže většinou také klidná. A tím se nenápadně dostáváme do závěrečné fáze roku, kdy vodu rozčeří snad jen prosincové zasedání FOMC," uzavírá Košťál.

Na pražské burze bude v týdnu završena výsledková sezóna za třetí čtvrtletí. V úterý oznámí svá čísla pojišťovna VIG. "Očekáváme zisk před zdaněním 94 milionů EUR, což by byl výsledek v souladu s celoročním cílem firmy. Pro management je nyní zásadní přesvědčit investory, že je již nečekají žádná negativní překvapení v podobě 'jednorázových' nákladů. Investory budou zajímat případné komentáře k dopadu rostoucích výnosů státních dluhopisů na budoucí hospodaření společnosti," uvedl Milan Lávička z J&T Banky.

Ve čtvrtek reportuje své hospodářské výsledky výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens. "Vzhledem k tomu, že se cenová hladina polymerů (základní surovina) téměř nezměnila, čekáme velice podobné hospodaření jako v předchozích dvou kvartálech. Zisk EBITDA by měl dosáhnout 11,1 milionu EUR. Očekáváme, že management společnosti potvrdí celoroční cíl EBITDA 43-49 milionů EUR (69,2-78,9 % tvoří očekávané výsledky za 9M2016)," napsal analytik.

Výsledková sezóna doznívá i ve světě. Zajímavé budou například údaje od firem jako Tyson Foods, Campbell Soup, HP, Seadrill, Deere & Co, Infineon Technologies nebo Rémy Cointreau.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 21. listopadu

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 21. listopadu

Vzhledem ke Dnu díkůvzdání bude kalendář zveřejňování makrodat v USA poněkud netypický, především středa bude o něco "nabitější" než běžně. Sledované budou například v úterý prodeje starších domů v Americe a spotřebitelská důvěra v eurozóně, ve středu pak americké objednávky zboží dlouhodobé spotřeby a počty žádostí o podporu v nezaměstnanosti a také předběžné indexy nákupních manažerů za listopad, ve čtvrtek se investoři zaměří například na německý a španělský HDP a v pátek se dozvíme, kolik se v USA prodalo nových domů a jak se vyvíjela ekonomika Spojeného království.

Donald Trump a rally akcií: Pozor na to, co si přejeme!

Donald Trump a rally akcií: Pozor na to, co si přejeme!

Burzovní kalendář
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

27. 6.-Vendula Pokorná