Americké akcie v pátek mírně zlevnily, index Nasdaq Composite ale v úvodu seance posunul své absolutní maximum

Americké akciové trhy uzavřely týden mírným poklesem, investoři vybírali zisky z povolební vzestupné vlny. Hlavní indexy na Wall Street ale zůstaly blízko nedávných rekordních maxim a za celý uplynulý týden si připsaly mírné zisky. Americký dolar zpevňoval třetí den po sobě a je nejvýše za téměř 14 let.
Dow v pátek oslabil o 0,19 % na 18 867,93 bodu, širší S&P 500 se snížil o 0,24 % na 2 181,90 bodu a Nasdaq Composite uzavřel se ztrátou 0,23 % na 5 321,51 bodu poté, co v úvodu posunul své absolutní maximum na 5 346,80 bodu. Index volatility VIX klesl o 3,75 % na 12,85 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o tři a půl bazického bodu na 2,337 %. Index akcií firem s menší tržní kapitalizací Russell 2000 v pátek posílil pojedenácté v řadě, což je nejdelší růstová série od června 2003.
V plusu v pátek skončily dva z jedenácti hlavních sektorů indexu S&P 500, a to realitní odvětví a sektor energetiky. Výrazně se snížil index sektoru zdravotní péče.
V indexu Dow nejvýrazněji klesly akcie farmaceutické společnosti Merck (-1,32 %), výrobce spotřebního zboží Procter & Gamble (-1,29 %) a zábavní společnosti Walt Disney (-1,14 %). Nad nulou naopak skončily cenné papíry energetické firmy Chevron (+1 %), výrobce letadel Boeing (+0,7 %) nebo pojišťovny Travelers (+0,58 %).
Prudce se v pátek propadly akcie oděvního domu Abercrombie & Fitch (-13,76 %), který na trh poslal hospodářské výsledky za uplynulé čtvrtletí. Firma reportovala tržby i zisk výrazně pod odhady, upravený zisk na akcii dosáhl 0,02 USD, trh čekal 0,20 USD.
Hluboko do červených čísel spadly rovněž akcie prodejce oblečení Gap (-16,61 %), který sice ve čtvrtek večer reportoval za 3Q výsledky v souladu s odhady trhu, avšak představil slabý výhled.
Zpevnily naopak cenné papíry technologické společnosti Salesforce.com (+3,43 %), která se ve čtvrtek večer pochlubila meziročně výrazně vyššími tržbami a zlepšeným výhledem.
Provozovatel sociální sítě Facebook (-0,65 %) po konci řádné obchodní seance oznámil, že v rámci zpětného odkupu plánuje na trhu nabýt vlastní akcie třídy A v hodnotě šesti miliard dolarů. Akcie Facebooku v after-marketu v reakci na zprávu zdražovaly o zhruba jedno procento.
Za celý uplynulý týden Dow posílil o 0,11 %, S&P 500 přidal 0,81 % a Nasdaq Composite stoupl o 1,61 %.
Minulý týden index Dow vzrostl o 5,4 % v nadějích na zrychlení hospodářského růstu, které by mohly přinést plány nově zvoleného prezidenta Donalda Trumpa na snižování daní a zvyšování výdajů na infrastrukturu. Tento týden už však trhu došel dech a investoři čekali na jasnější signály budoucí Trumpovy ekonomické politiky.
Dolar znovu posílil, ropa týden zakončila mírným poklesem
Dolar v pátek na devizových trzích pokračoval v růstu a prodával se nejdráže za posledních téměř 14 let. Americkou měnu tlačí vzhůru vyhlídky na brzké zvýšení úrokových sazeb v USA, které dále stouply po čtvrtečním projevu šéfky Fedu Janet Yellenové.
Dolarový index, který měří hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, vystoupil během dne až na 101,48 bodu, a byl tak nejvýše od dubna 2003. Dolar pravděpodobně posiluje také díky politické a ekonomické nejistotě v Evropě.
Euro, které čelí politickým rizikům spojeným s chystaným italským referendem a nejistotě před německými a francouzskými volbami, se k dolaru propadlo až na jedenáctiměsíční minimum 1,0582 USD.
Podle analytiků existuje dost důvodů pro to, aby dolar pokračoval v růstu. "Další negativní politické události by měly na Evropu mnohem dramatičtější vliv a euro by mohlo spadnout mnohem níže," řekl agentuře Reuters Olivier Korber z francouzské banky Société Générale.
Dolar výrazně zpevňuje od amerických prezidentských voleb. Plány nově zvoleného prezidenta Donalda Trumpa na snížení daní a zvýšení investic do infrastruktury by totiž podle ekonomů mohly podpořit růst americké ekonomiky, zatímco návrhy na uvalení cel na levný dovoz by mohly zvýšit ceny. To posiluje očekávání, že Fed bude zvyšovat úrokové sazby rychleji, než se ještě nedávno předpokládalo.
Světové ceny ropy v závěru týdne pod tlakem silného dolaru mírně klesaly, za celý týden ale díky nadějím na dohodu o snížení těžby zaznamenaly první nárůst za poslední zhruba měsíc. Ropu tento týden zvedaly naděje na dokončení dohody o omezení těžby v rámci kartelu OPEC, v posledních dnech ovšem surovinu podkopává silný dolar, který zdražuje komodity obchodované v americké měně pro neamerické investory.
OPEC se v září předběžně dohodl na prvním snížení těžby za osm let, neshody mezi členskými zeměmi ale vyvolávají pochybnosti, zda se dohodu podaří dovést do konce. Členové kartelu by podrobnosti plánu měli dojednat na oficiálním zasedání 30. listopadu ve Vídni.
Zlato v pátek zlevnilo o téměř 24 dolarů na 1 210 USD za trojskou unci a cena stříbra klesla o šest centů na 16,60 USD za trojskou unci.
Hlavní páteční události na amerických trzích
- Američtí geologové objevili v západním Texasu zřejmě největší nekonvenční ropné pole v USA. Břidlicové naleziště v oblasti Wolfcamp v Permské pánvi ukrývá podle nejnovějších odhadů americké geologické služby USGS 20 miliard barelů ropy a 1,6 miliardy barelů zemního plynu. To znamená, že je třikrát větší než současná největší břidlicová formace Bakken v Severní Dakotě, uvedla na svých stránkách CNNMoney.
- Americký výrobce elektrických vozů a baterií Tesla Motors by mohl postavit svou druhou obří továrnu zvanou Gigafactory na českém území, severně od Prahy. Uvedla to webová stránka The Space Invader (TSI) s odvoláním na informované zdroje. Gigafactory 1 na výrobu lithium-iontových baterií nyní Tesla buduje v americkém státě Nevada a po dokončení to má být největší budova na světě.
- Index aktivity kansaského Fedu v listopadu klesl na 9 bodů z 18 bodů v říjnu.
- Prezident Fedu v St. Louis James Bullard v pátek během svého vystoupení na konferenci ve Frankfurtu naznačil, že by se sazby Fedu mohly zvýšit v prosinci, jak čeká drtivá většina trhu.
- BMO Capital Markets snížila doporučení na akcie Wells Fargo na "underperform" z "market perform", nově začala pokrývat akcie UPS s doporučením "outperform" a zvýšila cílovou cenu akcií Best Buy na 53 ze 45 USD.
- Raymond James zvýšila doporučení na akcie Hewlett Packard Enterprise na "outperform" z "market perform".
- Goldman Sachs zvýšila cílovou cenu akcií Wal-Mart Stores na 73 ze 72 USD.
- Počet aktivních vrtů pro těžbu ropy ve Spojených státech v uplynulém týdnu vzrostl o 19 na 471. V předchozím týdnu se počet aktivních ropných vrtů zvýšil o dva. Celkový počet aktivních vrtů pro těžbu ropy a zemního plynu se v uplynulém týdnu zvýšil o 20 na 588. Oznámila to v pátek společnost Baker Hughes, která je třetím největším poskytovatelem služeb pro těžaře ropy a plynu.
Výsledková sezóna
- Výsledky Abercrombie & Fitch v 3Q: Upravený zisk na akcii 0,02 USD (odhad: 0,20 USD), tržby 821,7 milionu USD (odhad: 831,1 milionu USD).
- Výsledky Foot Locker v 3Q: Zisk na akcii 1,17 USD (odhad: 1,10 USD), tržby 1,89 miliardy USD (odhad: 1,89 miliardy USD).
Nejdůležitější události uplynulého týdne na amerických trzích
- Americký oděvní řetězec American Apparel vyhlásil už druhý bankrot během třinácti měsíců. Firma zaměřená na módu pro mladé, která proslula kontroverzní reklamou a sexuálními skandály svého ředitele Dova Charneye, se mnoho let potýkala se ztrátami. Teď hledá kupce a vede aktivní jednání s kanadskou Gildan Activewear.
- Jihokorejský koncern Samsung Electronics se dohodl na koupi amerického výrobce automobilové a další elektroniky Harman International Industries. Zaplatí za něj zhruba osm miliard dolarů. Samsungu, který je největším světovým výrobcem chytrých telefonů, převzetí umožní zvýšit podíl v segmentu automobilové elektroniky a komunikační techniky, která umožňuje propojovat vůz s internetem a dalšími sítěmi.
- Německý průmyslový koncern Siemens se dohodl na převzetí amerického vývojáře softwaru pro navrhování polovodičů Mentor Graphics, zaplatí za něj 4,5 miliardy dolarů. Siemens to uvedl v pondělním sdělení. Transakce posílí softwarovou výbavu německé společnosti.
- Investiční banka Morgan Stanley zvýšila doporučení na akcie Citigroup na "overweight" z "equal weight", protože se domnívá, že kombinace daňových škrtů a silnějšího ekonomického růstu za vlády prezidenta Donalda Trumpa bude přát bankám.
- Energetická společnost Duke Energy zaplatí 27 milionů dolarů za mimosoudní urovnání žaloby ohledně údajně nespravedlivého propuštění Williama Johnsona v roce 2012. Johnson byl šéfem firmy Progress Energy, kterou tehdy Duke Energy převzala, a měl se stát výkonným ředitele nového podniku. Namísto toho byl ale několik hodin po uzavření fúze propuštěn.
- Nápojářská společnost Coca-Cola se má stát terčem expanzivní politiky pivovarnického obra Anheuser-Busch InBev, píše britský Sunday Telegraph. Podle zdrojů listu se Carlos Brito, šéf AB InBev, poohlíží po nových objektech svého akvizičního apetitu.
- Donald Trump jmenoval dva klíčové členy své budoucí prezidentské administrativy. Dosavadní šéf Republikánského národního výboru Reince Priebus, jenž zastřešuje činnost partaje na federální úrovni, bude od ledna personálním šéfem Bílého domu. Dále Trump oznámil, že funkci hlavního poradce bude vykonávat kritik establishmentu Steve Bannon.
- Maloobchodní tržby v USA v říjnu meziměsíčně vzrostly o 0,8 % po zářijovém růstu o 1 % (revidováno z +0,6 %). Analytici očekávali růst o 0,8 %. Po očištění o prodeje aut se tržby prodejců rovněž zvýšily o 0,8 %, čekal se růst o 0,4 % po předchozím 0,7% zvýšení (revidováno z +0,5 %).
- Banky HSBC a Santander v úterý snížily odhad růstu mexické ekonomiky v příštím roce. Obávají se, že vítězství republikánského kandidáta Donalda Trumpa v prezidentských volbách ve Spojených státech bude mít negativní dopad na investice i na spotřebitelskou důvěru ve druhé největší latinskoamerické ekonomice.
- Americký index dovozních cen se v říjnu meziročně snížil o 0,2 % po 1,1% poklesu v září. Index vývozních cen klesl o 1,1 % po 1,5% snížení v září. V meziměsíčním srovnání se index dovozních cen zvýšil o 0,5 % (odhad: +0,3 %, září: +0,1 %) a index vývozních cen vzrostl o 0,2 % (odhad: +0,2 %, září: +0,3 %).
- Index podnikatelské aktivity newyorského Fedu (Empire State index) se v listopadu zvýšil na 1,5 bodu z -6,8 bodu v říjnu (odhad: -2,5 bodu).
- Americký ropný koncern ExxonMobil jedná v Čadu s tamní vládou o rekordní pokutě ve výši zhruba 74 miliard dolarů, k níž ho v říjnu odsoudil čadský soud kvůli spornému výkladu výše licenčních poplatků. S ohledem na jednání s vládou je zatím slyšení ExxonMobilu u odvolacího soudu odloženo. Agentuře Bloomberg to v úterý řekl místní právník ExxonMobilu Thomas Dingamoto.
- Německá automobilka Volkswagen se s americkými regulačními úřady předběžně dohodla na řešení pro asi 80 000 vozů značek VW, Audi a Porsche s třílitrovými naftovými motory, které obsahují software umožňující manipulace s emisními testy. Agenturám Reuters a Bloomberg to v úterý řekly informované zdroje.
- Z čtvrtletního hlášení 13F, které v pondělí večer zveřejnil investiční konglomerát Berkshire Hathaway legendárního investora a miliardáře Warrena Buffetta, vyplývá, že Zázrak z Omahy získal v uplynulém čtvrtletí podíl ve třech velkých aerolinkách. Ve zprávě se píše o firmách American Airlines, United Continental Holdings a Delta Air Lines, CNBC však uvádí, že Buffett získal podíl také v Southwest Airlines. Současné Buffettovy kroky jsou překvapující, neboť miliardář se sektoru letecké dopravy více než dvě desetiletí vyhýbal.
- RBC Capital zvýšila doporučení na akcie Harley-Davidsonu na "sector perform" z "underperform" a zvýšila jejich cílovou cenu na 57 ze 46 USD.
- Stifel Nicolaus snížila doporučení na akcie FedExu na "hold" z "buy".
- Vývojář aplikace pro zasílání fotografií Snapchat podal tajně u americké Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) žádost o primární nabídku akcií. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na informovaný zdroj. Nabídka by se podle zdrojů mohla uskutečnit v březnu a ohodnotit by firmu mohla na 20 až 25 miliard USD. Stala by se tak největším vstupem na burzu v USA od roku 2014 a největším vstupem technologické firmy na americkou burzu od roku 2012.
- Druhá největší americká automobilka Ford Motor pokračuje v práci na plánu přemístit produkci malých vozů ze Spojených států do Mexika. Ve svých továrnách ve státě Michigan však bude místo nich vyrábět "dva velmi důležité produkty". Agentuře Reuters to v úterý řekl generální ředitel Fordu Mark Fields. Plán firmy přemístit výrobu z USA do Mexika během předvolební kampaně ostře kritizoval nově zvolený prezident USA Donald Trump.
- Přední americká internetová společnost Google zvětší své ústředí v Londýně zhruba na dvojnásobek a do konce desetiletí tam vytvoří 3 000 nových pracovních míst. Úterní oznámení firmy je vyjádřením důvěry v budoucnost Londýna jako technologického centra i přes rozhodnutí Británie odejít z Evropské unie.
- Americká softwarová společnost Microsoft nabídla Evropské komisi ústupky, s jejichž pomocí by mohla získat souhlas s plánovaným převzetím profesní sociální sítě LinkedIn. Komise to uvedla ve středečním sdělení. Minulý týden vyjádřil antimonopolní odbor komise ohledně spojení obou firem určité obavy. Microsoft v létě nabídl za LinkedIn 26 miliard dolarů a byla by to pro něj zdaleka největší akvizice v dosavadní historii.
- Světová spotřeba ropy se bude nejspíše zvyšovat až do roku 2040, a to navzdory snahám o omezování emisí. Ve svém dlouhodobém výhledu to ve středu předpověděla Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Poptávka po ropě jako surovině pro pohonné hmoty do osobních automobilů by sice mohla klesat, růst v ostatních sektorech ale tento vliv překoná.
- Smlouva o volném obchodu mezi Spojenými státy a Evropskou unií známá jako TTIP je výhodná a dávalo by ekonomický smysl ji schválit. Rozhodnout o tom ale bude muset nová americká administrativa budoucího prezidenta Donalda Trumpa společně s Kongresem ovládaným Republikánskou stranou. Českým novinářům to ve středu v Praze řekl předseda Rady ekonomických poradců současného amerického prezidenta Baracka Obamy Jason Furman.
- Počet žádostí o hypotéku se ve Spojených státech v týdnu do 11. listopadu snížil o 9,2 %. Uvedla to Asociace hypotečních bankéřů (MBA). Počet žádostí klesl už čtvrtý týden v řadě.
- Index výrobních cen se v USA v říjnu meziměsíčně zastavil na nule (odhad: +0,3 %). V září index vzrostl o 0,3 %. Meziročně se ukazatel v říjnu zvýšil o 0,8 % po zářijovém růstu o 0,7 %. Analytici očekávali +1,2 %. Při vyloučení vlivu energií a potravin ukazatel meziměsíčně klesl o 0,2 % (odhad: +0,2 %, září: +0,2 %) a meziročně se zvýšil o 1,2 % (odhad: +1,5 %, září: +1,2 %).
- Průmyslová výroba ve Spojených státech se v říjnu proti předchozímu měsíci nezměnila. Analytici očekávali růst o 0,2 % po revidovaném zářijovém poklesu o 0,2 % (revidováno z +0,1 %). Ve středu to uvedla americká centrální banka (Fed). Využití kapacit se snížilo na 75,3 % ze zářijových 75,4 %.
- Index trhu s nemovitostmi NAHB v listopadu podle očekávání zůstal na 63 bodech.
- Deutsche Bank zvýšila doporučení na akcie Walt Disney na "buy" z "hold", cílová cena akcií je 112 USD.
- Hlavní ruský cenzurní orgán Roskomnadzor ve čtvrtek požádal poskytovatele internetového připojení o zablokování internetových stránek sociální sítě LinkedIn kvůli porušování zákona o uchovávání dat. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov vzápětí odmítl obavy z cenzury a dodal, že zablokování této sítě pro navazování profesních kontaktů se děje v souladu se zákonem. Prezident Vladimir Putin podle něj nehodlá do věci nijak zasahovat.
- Index spotřebitelských cen v USA v říjnu podle očekávání meziměsíčně vzrostl o 0,4 % po +0,3 % v září. Meziroční míra inflace vzrostla na 1,6 % ze zářijových 1,5 %, a dostala se tak nejvýše za dva roky. Meziroční míra jádrové inflace se snížila na 2,1 % ze zářijových 2,2 % (odhad: 2,2 %). Meziměsíční jádrová inflace zůstala na zářijové hodnotě +0,1 %.
- V týdnu do 12. listopadu si novou žádost o podporu v nezaměstnanosti podalo 235 tisíc Američanů. Poté, co jich tak v předcházejícím týdnu učinilo 254 tisíc, se očekávalo 257 tisíc nových žádostí. Počet pokračujících žádostí se v týdnu do 5. listopadu snížil na 1,977 milionu z 2,043 milionu v předchozím týdnu (revidováno z 2,041 milionu). Nových žádostí bylo nejméně za posledních 43 let.
- Zahájená výstavba ve Spojených státech v říjnu meziměsíčně vyskočila o 25,5 % na celoročně přepočítané tempo 1,323 milionu jednotek. Analytici očekávali růst na 1,151 milionu jednotek po předchozím revidovaném propadu o 9,5 % na 1,054 milionu jednotek. Počet vydaných stavebních povolení meziměsíčně vzrostl o 0,3 % na 1,116 milionu, očekával se přitom růst o 5,5 % na 1,229 milionu po zářijovém růstu o 6,3 % na 1,225 milionu.
- Index aktivity filadelfského Fedu ve zpracovatelském sektoru v listopadu klesl na 7,6 bodu (odhad: 8 bodů, říjen: 9,7 bodu).
- Šéfka Fedu Janet Yellenová ve své přípravě na vystoupení v hospodářském výboru amerického Kongresu uvedla, že v relativně krátkém časovém horizontu by mohla nastat ta pravá chvíle pro dlouho vyhlížené zvýšení úrokových sazeb. Podle slov Janet Yellenové je zde riziko, že kdyby Fed zvyšování úrokových sazeb odkládal moc dlouho, mohl by být později nucen zpřísňovat měnovou politiku příliš rychle, což by mohlo ohrozit ekonomický růst. Slova Yellenové jsou zatím nejsilnějším vyjádřením k plánovanému utahování měnové politiky a nahrávají spekulacím o prosincovém zvýšení úrokových sazeb.
- Přední americká banka JPMorgan Chase zaplatí federálním úřadům ve Washingtonu 264,4 milionu dolarů za urovnání případu korupčního jednání v Číně. Ve čtvrtek to oznámilo americké ministerstvo spravedlnosti. Banka byla v USA obviněna, že přijímala příbuzné a známé vysoce postavených čínských představitelů, aby v Číně získala přístup k lukrativním bankovním obchodům.
- Goldman Sachs zvýšila doporučení na akcie Microsoftu na "buy" z "hold", jejich cílovou cenu posunula na 68 z 60 USD.
- JPMorgan Chase snížila cílovou cenu akcií First Solar na 35 z 53 USD.
- Akcionáři automobilky Tesla Motors a výrobce solárních panelů SolarCity schválili sloučení firem do jednoho podniku. Elon Musk, který je šéfem Tesly a předsedou správní rady SolarCity, uvedl, že důvěra akcionářů bude odměněna. Tesla má za SolarCity zaplatit 2,1 miliardy USD.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Výsledky Whitewave Foods v 3Q: Upravený zisk na akcii 0,37 USD (odhad: 0,42 USD), tržby 1,05 miliardy USD (odhad: 1,11 miliardy USD).
- Výsledky Aecom Technology v 3Q: Upravený zisk na akcii 0,65 USD (odhad: 0,71 USD), tržby 4,32 miliardy USD (odhad: 4,69 miliardy USD).
- Výsledky Advance Auto Parts v 3Q: Zisk na akcii 1,73 USD (odhad: 1,71 USD), tržby 2,25 miliardy USD (odhad: 2,2 miliardy USD). Akcie v pondělním after-marketu +12 %.
- Výsledky Home Depot v 3Q: Zisk na akcii 1,60 USD (odhad: 1,58 USD), tržby 23,2 miliardy USD (odhad: 23,04 miliardy USD).
- Výsledky Teva Pharmaceutical v 3Q: Upravený zisk na akcii 1,31 USD (odhad: 1,27 USD), tržby 5,56 miliardy USD (odhad: 5,71 miliardy USD).
- Výsledky Dick’s Sporting Goods v 3Q: Upravený zisk na akcii 0,48 USD (odhad: 0,42 USD), tržby 1,8 miliardy USD (odhad: 1,77 miliardy USD). Firma čeká, že v posledním letošním čtvrtletí dosáhne upraveného zisku na akcii 1,19 až 1,31 USD (odhad trhu: 1,31 USD).
- Výsledky Agilent Technologies v 4Q: Upravený zisk na akcii 0,59 USD (loni: 0,50 USD), tržby 1,11 miliardy USD (meziročně +7 %). Akcie v úterním after-marketu +2 %.
- Výsledky Target v 3Q: Upravený zisk na akcii 1,04 USD (odhad: 0,83 USD), tržby 16,4 miliardy USD (odhad: 16,3 miliardy USD).
- Výsledky Lowe's Cos v 3Q: Zisk na akcii 0,43 USD (odhad: 0,8 USD), tržby 15,74 miliardy USD (loni: 14,36 miliardy USD).
- Výsledky L Brand v 3Q: Zisk na akcii 0,42 USD (odhad firmy: 0,40 USD, loni: 0,55 USD), tržby 2,58 miliardy USD (meziročně +4 %). Akcie ve středečním after-marketu -2 %.
- Výsledky NetApp v 2Q: Upravený zisk na akcii 0,60 USD (loni: 0,46 USD), čisté tržby 1,34 miliardy USD (meziročně -7 %). Společnost očekává, že v aktuálním čtvrtletí dosáhne upraveného zisku na akcii 0,72-0,77 USD (odhad trhu: 0,65 USD) při tržbách 1,33-1,48 miliardy USD (odhad trhu: 1,36 miliardy USD). Akcie ve středečním after-marketu +10 %.
- Výsledky Cisco Systems v 1Q: Upravený zisk na akcii 0,61 USD (odhad: 0,59 USD), tržby 12,4 miliardy USD (odhad: 12,33 miliardy USD). Firma odhaduje, že ve druhém finančním kvartálu dosáhne upraveného zisku na akcii 0,55-0,57 USD při poklesu tržeb proti loňskému roku o dvě až čtyři procenta. Trh čeká upravený zisk na akcii 0,59 USD při tržbách 12,14 miliardy USD. Akcie ve středečním after-marketu -4,5 %.
- Největšímu maloobchodnímu řetězci světa Wal-Mart Stores klesl ve třetím fiskálním čtvrtletí čistý zisk o 8 % na 3,03 miliardy USD. Na hospodaření firmy měly ve 3Q negativní vliv investice do internetového prodeje a vylepšení obchodů. Výsledky však překonaly očekávání a firma současně posunula výše dolní hranu pásma svého výhledu pro celý fiskální rok.
- Výsledky Staples v 3Q: Upravený zisk na akcii 0,34 USD (v souladu s odhady), tržby 5,4 miliardy USD (odhad: 5,66 miliardy USD).
- Výsledky Best Buy v 3Q: Upravený zisk na akcii 0,62 USD (odhad: 0,47 USD), tržby 8,95 miliardy USD (odhad: 8,82 miliardy USD).
- Výsledky Salesforce.com v 3Q: Ztráta na akcii 0,05 USD (odhad: ztráta 0,04 USD), tržby 2,14 miliardy USD (odhad: 2,12 miliardy USD, loni: 1,7 miliardy USD). Akcie ve čtvrtečním after-marketu +5 %.
- Výsledky Gap v 3Q: Upravený zisk na akcii 0,60 USD (v souladu s odhady), tržby 3,8 miliardy USD (v souladu s odhady). Firma uvedla, že za celý rok čeká upravený zisk na akcii 1,87-1,92 USD (odhad trhu: 2,01 USD). Akcie ve čtvrtečním after-marketu -2,5 %.
- Výsledky Applied Materials v 4Q: Upravený zisk na akcii 0,66 USD (odhad: 0,65 USD), tržby 3,3 miliardy USD (odhad: 3,31 miliardy USD, loni: 2,82 miliardy USD). Firma čeká, že v prvním finančním čtvrtletí dosáhne upraveného zisku na akcii 0,62-0,70 USD (odhad trhu: 0,59 USD). Akcie ve čtvrtečním after-marketu -3 %.
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK