Co musíte ráno vědět (22. ledna)

Jak se v úterý obchodovalo v Evropě i zámoří, jakým optimismem oplývají Mezinárodní měnový fond a Evropská banka pro obnovu a rozvoj a jak se vyrábí perfektní reklama? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akcie se v úterý po prodlouženém víkendu obchodovaly smíšeně
Americké akcie v úterý zahajovaly nad nulou, ale ještě během dopoledne všechny zisky odevzdaly a zamířily do mínusu. Nakonec ale mezi investory přece jen převážil nákupní apetit a hlavní akciové indexy začaly znovu růst. Pozornost investorů se soustředila především na výsledky hospodaření amerických podniků za loňské čtvrté čtvrtletí. V úterý svá čísla zveřejnily například firmy Halliburton, Johnson & Johnson nebo Verizon Communications, které svými výsledky za minulé čtvrtletí investory zklamaly. Po závěru trhů se přidaly také společnosti IBM a Texas Instruments.
Dow oslabil o 0,27 % na 16 414,44 bodu, širší S&P 500 ale přidal 0,28 % na 1 843,80 bodu a technologický Nasdaq vzrostl o 0,67 % na 4 225,76 bodu. Nejvíce se dařilo sektoru služeb a titulům ze sektoru necyklického spotřebního zboží. Oslabily naopak sektory telekomunikací, základních materiálů a cyklického spotřebního zboží.
2. Evropské akcie se v úterý pohybovaly kolem nuly, Unilever posílil
Evropské akcie v úterý posilovaly, nahoru je táhly především potravinářské společnosti, postupně však zisky mazaly kvůli ztrácejícímu sektoru základních materiálů a zakončily prakticky na nule. Britský FTSE 100 odepsal 0,04 %, francouzský CAC 40 připsal mírných 0,02 % a německý DAX zpevnil o 0,15 %. Nejvíce se dařilo sektoru potravinářských firem a spotřebního zboží, ztrácely naopak těžařské a stavební firmy a sektor technologií. Akcie společnosti Unilever po lepších než očekávaných výsledcích posílily o více než 2 %, naopak SABMiller, firma vlastnící český Prazdroj, půl procenta na burze v Londýně ztratila, když svým výkonem v minulém kvartále očekávání trhu nenaplnila.
Akcie pohledem technické analýzy: Mírný růst, nebo konsolidace zisků?
3. Pražská burza v úterý uzavřela s mírnou ztrátou
Index PX v úterý odepsal 0,04 % na 1 025,50 bodu. Akcie Komerční banky, které byly v úterý nejobchodovanějším titulem, zpevnily o 0,57 %, přesto index PX, ani s pomocí cenných papírů ČEZ, které rovněž posílily (+0,23 %), nad nulou neudržely. Dolů burzu stáhly zlevňující akcie Erste Group Bank (-0,82 %), mediální CETV (-0,46 %) i těžařské NWR, jež odevzdala přes procento. O více než procento naopak posílily cenné papíry společností Unipetrol a Stock, developerská firma Orco si polepšila dokonce o více než 3 %.
4. Očekávané události
Spojené království zveřejní statistiku nezaměstnanosti a Bank of England záznam z minulého zasedání. V Davosu začíná Světové ekonomické fórum za účasti více než 1 600 vrcholných manažerů firem, centrálních bankéřů a politiků. Fórum končí v sobotu 25. ledna. Thajská centrální banka by měla snížit základní úrokovou sazbu na 2 %, vyplývá z odhadů agentury Bloomberg. Protesty proti vládě v zemi ohrožují poptávku a důvěru. Vláda v úterý vyhlásila výjimečný stav - opatření začíná platit od středy a mělo by trvat 60 dní. Co dalšího čeká trhy v průběhu celého týdne, se dozvíte v našem burzovním kalendáři. Hospodářské výsledky za čtvrtý kvartál 2013 odhalí například společnosti Abbott Laboratories, United Technologies, Netflix, eBay nebo Western Digital. Očekávané středeční výsledky si prohlédněte ZDE.
NWR by v nejbližších dnech mohla zveřejnit údaje o prodejích a cenách uhlí. Oproti takzvané guidance samotné firmy čeká Erste za 4Q2013 menší podíl koksovatelného uhlí na celkové produkci. Mírně pesimističtější je i ohledně zrealizovaných cen. Pro první kvartál navíc čeká jejich další mírný pokles. Přehledné tabulky odhadů najdete ZDE.
Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. MMF zvyšuje předpověď světového růstu v roce 2014 z 3,6 % na 3,7 %
Světová ekonomika letos zrychlí růst na 3,7 % a oživí z loňského útlumu, kdy růstové tempo oslabilo na čtyřleté minimum 3 %. V aktualizovaném výhledu to předpověděl Mezinárodní měnový fond. Instituce mírně zvýšila odhad z říjnové prognózy +3,6 %, a zlepšila tak výhled poprvé po dvouleté sérii zhoršování. Pro příští rok čeká fond další mírné zrychlení na 3,9 %.
Chybějící dílek do skládačky světového růstu
6. Fed může brzy oznámit další omezení podpory růstu ekonomiky
Americká centrální banka se chystá pokračovat v ústupu od dosavadní štědré podpory hospodářského růstu. Další dílčí omezení programu nákupu dluhopisů by mohla oznámit už příští týden po zasedání FOMC. Podle listu Wall Street Journal to vyplývá z rozhovorů s činiteli a z jejich veřejných prohlášení. Analytici ale začínají také spekulovat o tom, že by se mohl opakovat scénář z poloviny 90. let, kdy Fed začal sazby zvyšovat příliš pozdě a dostal se takzvaně "za křivku" výnosů dluhopisů. Stav trhu práce a celé americké ekonomiky totiž může pozitivně překvapit, což by ze závazku Fedu ponechat sazby na nule do roku 2015 udělalo místo podpůrného faktoru spíše riziko.
Nervozita z Janet Yellenové? Předchozí šéfy Fedu trh nevítal zrovna s otevřenou náručí
7. EBRD zlepšila výhled rozvíjejících se zemí střední Evropy
Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) zlepšila výhled růstu rozvíjejících se ekonomik střední Evropy a Pobaltí. Zatímco původně na letošní rok počítala s růstem o 1,9 %, nyní jej zlepšila na 2,2 %. Růst by měl být téměř dvojnásobný proti loňskému roku, kdy region vykázal růst o 1,1 %. Českou ekonomiku výhled nezahrnuje, protože EBRD již Českou republiku zařazuje mezi vyspělé země.
8. ZEW: Důvěra analytiků a investorů v německou ekonomiku v lednu nečekaně klesla
Pozitivní sentiment mezi experty na finanční trhy přetrvává a drží se na vysoké úrovni, nicméně oproti předchozím měsíci, kdy byl indikátor důvěry institutu ZEW na hodnotě 62 bodů, mírně oslabil. V lednu ukazatel poklesl o tři desetiny bodu na 61,7 bodu. Analytici oslovení agenturou Bloomberg přitom očekávali růst k 64 bodům. Jde o první pokles za posledních šest měsíců.
Ohnutá německá záda, nebo rozpad společné Evropy? 4 důvody, proč bankovní unie zatím nic neřeší
9. Čínská zlatá horečka by se měla ochladit
Loni Čína dovážela zlato rekordním tempem, cena kovu totiž po mnoha letech klesala. Letos by ale mohlo dojít k ochlazení zájmu, tvrdí několik analytiků oslovených agenturou Reuters.
Zlato se nevzchopilo na dlouho, technická analýza mu nepřeje
Na burze COMEX chybí zlato. Futures kontrakty nejsou kryté
10. IEA: Světová poptávka po ropě letos poroste rychleji
Světová poptávka po ropě se v letošním roce zvýší. Ve své měsíční zprávě o situaci na trhu s ropou to v úterý uvedla Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Důvodem je podle ní rychlejší tempo hospodářského růstu ve světě. Globální poptávka po ropě prý letos předčí nabídku, a to i přes rekordní těžbu břidlicové ropy ve Spojených státech.
Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
Bonus
V ochutnávce na reklamu Volkswagenu najdete Carmen Electru, štěňata, mimina i násilí
Automobilka Volkswagen slibovala pro příležitost amerického Superbowlu výjimečnou reklamu. Teaser zveřejněný v pondělí očekávání rozhodně naplnil. Reklama si dělá legraci z preciznosti německých inženýrů, kteří pro výrobu toho nejlepšího spotu vyrobili algoritmus zahrnující prvky všech úspěšných reklam. Výsledek? Carmen Electra, štěňata, mimina a střílení tenisovými míčky do rozkroku důchodce.
Aktuality
