IEA: Světová poptávka po ropě letos poroste rychleji

Světová poptávka po ropě se v letošním roce zvýší. Ve své měsíční zprávě o situaci na trhu s ropou to v úterý uvedla Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Důvodem je podle ní rychlejší tempo hospodářského růstu ve světě. Globální poptávka po ropě prý letos předčí nabídku, a to i přes rekordní těžbu břidlicové ropy ve Spojených státech.
Celková spotřeba ropy na celém světě v letošním roce stoupne o zhruba 1,3 milionu barelů denně. Agentura tak zvýšila svou původní prognózu, která byla o 50 tisíc denních barelů nižší.
"Růst globální poptávky po ropě podle všeho v posledních 18 měsících postupně nabíral na síle a podporovalo jej ekonomické oživování ve vyspělém světě," podotýká agentura, která funguje jako poradce v otázkách energetiky pro vyspělé země včetně České republiky.
Loni celosvětová poptávka po ropě podle odhadu agentury vzrostla o 1,2 milionu barelů denně. Poprvé od roku 2010 ale zřejmě došlo k tomu, že se k růstu vrátila poptávka ze zemí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), která sdružuje vesměs bohaté státy. IEA soudí, že většina zemí OECD se již do značné míry dostala z recese.
Těžba ropy se dál rychle zvyšuje v USA a letos by podle IEA měla stoupnout o 780 tisíc denních barelů. Loni tamní produkce ropy stoupla o 15 % a její roční růst v absolutních číslech v posledních 20 letech překonal ostatní státy. Zvyšovala se i tamní poptávka po ropě, která tak podle listu Financial Times po několika letech poklesu loni poprvé od roku 1999 předčila poptávku v Číně. Zatímco ve Spojených státech se poptávka loni zvýšila průměrně o 390 tisíc denních barelů, v Číně to bylo o 295 tisíc barelů ropy denně. To je nejméně za minimálně šest let.
Údaje o poptávce po ropě se na trzích pozorně sledují, protože slouží jako ukazatel hospodářského růstu. Zájem o paliva jako je benzin či nafta totiž naznačuje sílu průmyslové nebo spotřebitelské aktivity.
Zdroj: ČTK