Co musíte ráno vědět (22. ledna)

Jak čtvrteční obchodování zakončily burzy v Evropě a USA, co naznačil na tiskové konferenci po zasedání ECB Mario Draghi a co si v Číně můžete půjčit levněji než Ferrari? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve čtvrtek ožily, podpořily je růst cen ropy a komentář Maria Draghiho po zasedání ECB

Akcie ve Spojených státech ve čtvrtek posílily. Náladu na trzích podpořily růst cen ropy a komentář šéfa ECB Maria Draghiho, který přinesl naději na další stimulační opatření v eurozóně. Ve středu index S&P 500 kvůli pokračujícímu poklesu cen ropy a obavám ze zpomalení globálního ekonomického růstu klesl nejníže od října 2014. V USA také ve čtvrtek pokračovala výsledková sezóna, která bude mít vliv na další vývoj cen akcií. Thomson Reuters očekává, že společnosti z S&P 500 vykáží v průměru pokles zisku o 4,5 %. Bez energetického sektoru by měly zisky firem stoupnout o 1,6 %. Dow ve čtvrtek nakonec připsal 0,74 % na 15 882,68 bodu, S&P 500 posílil o 0,52 % na 1 868,99 bodu a Nasdaq Composite uzavřel s minimálním ziskem 0,01 % na 4 472,06 bodu. Index volatility VIX klesl o 3,26 % na 26,69 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o čtyři bazické body na 2,026 %. V zelených číslech ve čtvrtek skončilo devět z deseti hlavních sektorů, nejvíce stouply energetický sektor, odvětví základních materiálů a telekomunikační odvětví. Klesl jen sektor zdravotní péče.

Kdykoli se tohle stalo, Amerika byla v recesi. Co tentokrát?

Barel ropy pod 30 USD může vyvolat hlubokou krizi. Proč?

2. Evropské akcie ve čtvrtek po zasedání ECB výrazně zpevnily

Evropské akcie ve čtvrtek přidaly téměř dvě procenta poté, co guvernér Evropské centrální banky (ECB) Mario Draghi trhy ujistil, že je centrální banka odhodlaná dále bojovat za návrat meziročního tempa inflace ke dvěma procentům. Britský FTSE 100 připsal 1,77 %, francouzský CAC 40 přidal 1,97 % a německý DAX zpevnil o 1,94 %. Regionální STOXX Europe 600 uzavřel se ziskem 1,93 % na 328,51 bodu. ECB na zasedání rozhodla, že bude pokračovat v měnové politice beze změny. Základní úrokovou sazbu banka ponechala na 0,05 % a depozitní sazbu na -0,3 %. Rovněž bude pokračovat ve skupování aktiv v programu kvantitativního uvolňování. Nevydařenou seanci za sebou mají akcie německého finančního domu Deutsche Bank, které odepsaly více než tři procenta poté, co společnost předpověděla, že ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku utrpěla ztrátu kolem 2,1 miliardy eur. Dařilo se naopak cenným papírům britské banky Barclays, která oznámila, že plánuje přehodnotit své aktivity v investičním bankovnictví v USA a zrušit kolem tisícovky pracovních míst, převážně v Asii. Akcie britského vydavatelství Pearson pak vyskočily o více než sedmnáct procent poté, co firma oznámila, že zruší 4 000 pracovních míst.

Proč čekají zlato lepší roky?

David Marek (Deloitte): Toto jsou rizika pro každou ekonomickou prognózu na letošní rok

3. Pražská burza ve čtvrtek přidala půl procenta, akcie ČEZ ale opět zlevnily

Index PX ve čtvrtek vzrostl o 0,46 % na 859,87 bodu. Největšího zobchodovaného objemu dosáhly akcie ČEZ, jejichž cena klesla o 0,29 % na 375,90 Kč. V závěsu za nimi se s minimálním odstupem podle zobchodovaného objemu držely akcie Komerční banky, které připsaly 0,45 % na 4 645 korun, a třetí v pořadí byly akcie rakouské finanční skupiny Erste Group Bank, jež připsaly 1,86 % na 675 korun. V plusu uzavřela většina titulů, kromě ČEZ klesla jen cena akcií Fortuny, Pegasu Nonwovens a pojišťovny VIG. V procentuálním vyjádření nejvíce zpevnily akcie mediální firmy CME, jejichž cena stoupla o 3,61 %. Přes dvě procenta připsaly ještě cenné papíry telekomunikační firmy O2 Czech Republic a likérky Stock Spirits.

Analýza ČEZ na rok 2016: Cena elektřiny klesá, výroba ale poroste. Expertům se akcie české energetické jedničky líbí

Které české akcie budou letos podle expertů zajímavé?

4. Očekávané události

Pátek bude ve světě patřit indexům nákupních manažerů. Předběžné ukazatele vyjdou v Japonsku, Francii, Německu, za celou eurozónu a odpoledne i v USA. Ve Spojených státech a Japonsku vyjdou údaje jen za zpracovatelský sektor, v Evropě i za sektor služeb a také kompozitní indexy. V Číně vyjde index podnikatelské nálady, ve Spojeném království později ještě maloobchodní tržby a v USA vedle PMI od společnosti Markit i údaje o prodejích starších domů, index aktivity chicagského Fedu a index předstihových indikátorů. Série zajímavých dat vyjde odpoledne v Kanadě, zveřejněny budou údaje o maloobchodních tržbách a index spotřebitelských cen. V Davosu bude i v pátek a poté ještě v sobotu pokračovat program Světového ekonomického fóra. V závěru týdne hospodářské výsledky zveřejní v USA například General Electric a v Evropě SAP. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 18. ledna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 18. ledna a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: ECB na lednovém zasedání ponechala politiku beze změny, Draghi ale naznačil její možnou úpravu v březnu

Evropská centrální banka (ECB) na svém lednovém zasedání rozhodla, že bude pokračovat v měnové politice beze změny. Zachovány zůstaly výše úrokových sazeb i parametry a časový harmonogram kvantitativního uvolňování. Guvernér ECB Mario Draghi ale na tiskové konferenci, kterou jsme sledovali živě, řekl, že v březnu centrální banka politiku opět zváží a možná i přehodnotí. Upozornil, že inflace se bude nadále pohybovat na nízkých hodnotách, možná dokonce spadne do záporu. Euro po těchto slovech oslabilo a proti dolaru spadlo na nejnižší hodnotu za dva týdny.

6. Tsipras: Řecko přijímá požadavky partnerů na zapojení MMF do záchranného programu

Řecko akceptuje požadavky evropských věřitelů na zapojení Mezinárodního měnového fondu (MMF) do svého záchranného programu. Řekl to ve čtvrtek v Davosu řecký premiér Alexis Tsipras. Minulý měsíc Tsipras účast MMF v programu pomoci pro Řecko odmítal, v posledních dnech ale Atény couvly.

7. Rubl spadl na nové rekordní minimum k americkému dolaru

Ruský rubl ve čtvrtek sestoupil na nové rekordní minimum a jeho kurz se dostal až k 86 rublům za dolar. Spekulativní tlak na měnu zesiluje kvůli vytrvalému propadu cen ropy, který zvyšuje obavy o ruskou ekonomiku závislou na příjmech z prodeje energetických surovin. Od počátku roku rubl proti dolaru ztrácí přes 13 %.

8. Úřady v Rusku uzavřely středně velkou banku Vněšprombank

Ruská centrální banka ve čtvrtek odebrala bankovní licenci finančnímu ústavu Vněšprombank. Konec jedné ze čtyřicítky největších ruských bank je jedním z největších bankovních úpadků v Rusku a dokládá, jak klesající ruská ekonomika vytváří potíže v bankovním sektoru, napsala agentura Reuters.

9. Deutsche Bank za 4Q předběžně oznámila ztrátu 2,1 miliardy eur

Největší německý finanční ústav Deutsche Bank čeká za loňský rok kvůli odpisům a dodatečným nákladům rekordní čistou ztrátu 6,7 miliardy eur. Banka nyní předpověděla, že ve čtvrtém čtvrtletí utrpí ztrátu kolem 2,1 miliardy eur.

10. Británie pokročila v jednání o reformě EU, v cíli ale není

Británie ve vyjednávání s Evropskou unií o určitém uvolnění svazků Londýna s Bruselem dosáhla velkého pokroku, ale ještě nedospěla do svého cíle. Na výročním zasedání Světového ekonomického fóra (WEF) to řekl britský premiér David Cameron.

BONUS

Pronájem nákladní lodě stojí v Číně méně než půjčení luxusního auta

Zpomalování ekonomického růstu Číny a prudký pokles cen komodit v poslední době mimo jiné vedly i k propadu cen za pronájem velkých lodí pro přepravu surovin. Tak třeba nákladní loď s délkou 335 metrů si nyní na jeden den můžete pronajmout za méně než 2 000 dolarů. Více stojí dokonce i půjčení Ferrari F40.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
David Navrátil (Česká spořitelna): České zadlužení může být problém, výnosy dluhopisů ztrácejí v…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
25. 2. 2021 12:31
Dominik Stroukal: Kdo chce těžit z výhod bitcoinu, nesmí se bát propadů o desítky procent
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Volatilita
Přestat sledovat