Evropské akcie ve čtvrtek po zasedání ECB výrazně zpevnily

Evropské akcie ve čtvrtek přidaly téměř dvě procenta poté, co guvernér Evropské centrální banky (ECB) Mario Draghi trhy ujistil, že je centrální banka odhodlaná dále bojovat za návrat meziročního tempa inflace ke dvěma procentům.
Britský FTSE 100 připsal 1,77 %, francouzský CAC 40 přidal 1,97 % a německý DAX zpevnil o 1,94 %. Regionální STOXX Europe 600 uzavřel se ziskem 1,93 % na 328,51 bodu.
ECB na čtvrtečním zasedání rozhodla, že bude pokračovat v měnové politice beze změny. Základní úrokovou sazbu banka ponechala na 0,05 % a depozitní sazbu na -0,3 %. V prosinci depozitní sazbu snížila z -0,2 %. Zápůjční sazba zůstává na 0,3 %. Ponechání úrokových sazeb na stávajících úrovních se všeobecně očekávalo. Rovněž pokračuje kvantitativní uvolňování v objemu 60 miliard eur měsíčně, a to minimálně do března 2017.
Na tiskové konferenci šéf ECB Mario Draghi řekl, inflace zůstane i v následujících měsících velmi slabá, případně se dokonce dostane do záporných čísel. Nebezpečí dalšího poklesu cen se podle něj opět zvýšilo v úvodu tohoto roku spolu se zvýšenou nejistotou ohledně vyhlídek růstu rozvíjejících se ekonomik a výkyvů na finančních a komoditních trzích a rovněž vzhledem ke geopolitickým rizikům. Zaktualizovanou ekonomickou prognózu ECB představí na březnovém zasedání. Dále Mario Draghi řekl, že ECB v březnu svoji měnovou politiku opět zváží a možná i přehodnotí.
Nevydařenou seanci za sebou mají akcie německého finančního domu Deutsche Bank, které odepsaly více než tři procenta poté, co společnost předpověděla, že ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku utrpěla ztrátu kolem 2,1 miliardy eur.
Dařilo se naopak cenným papírům britské banky Barclays, která oznámila, že plánuje přehodnotit své aktivity v investičním bankovnictví v USA a zrušit kolem tisícovky pracovních míst, převážně v Asii.
Akcie britského vydavatelství Pearson pak vyskočily o více než sedmnáct procent poté, co firma oznámila, že zruší 4 000 pracovních míst. Firma hodlá v rámci restrukturalizace snížit náklady o zhruba 350 milionů liber ročně a zaměřit se na menší počet aktivit.
Hlavní čtvrteční události na evropských trzích
- Evropská centrální banka (ECB) na svém lednovém zasedání rozhodla, že bude pokračovat v měnové politice beze změny. Zachovány zůstaly výše úrokových sazeb i parametry a časový harmonogram kvantitativního uvolňování. Guvernér ECB Mario Draghi ale na tiskové konferenci, kterou jsme sledovali živě, řekl, že v březnu centrální banka politiku opět zváží a možná i přehodnotí. Upozornil, že inflace se bude nadále pohybovat na nízkých hodnotách, možná dokonce spadne do záporu. Euro po těchto slovech oslabilo a proti dolaru spadlo na nejnižší hodnotu za dva týdny.
- Výroba osobních automobilů v Británii vzrostla v loňském roce o 3,9 % na desetileté maximum 1,59 milionu vozů. Zasloužila se o to hlavně skupina Jaguar Land Rover (JLR), která předstihla japonský Nissan a stala se největším britským automobilovým výrobcem. Sdělilo to ve čtvrtek britské Sdružení výrobců a prodejců motorových vozidel (SMMT).
- Francie: Index podnikatelského klimatu v lednu vzrostl na 102 bodů (odhad: 103 bodů) ze 101 bodů v prosinci (revidováno ze 103 bodů).
- Největší německý finanční ústav Deutsche Bank čeká za loňský rok kvůli odpisům a dodatečným nákladům rekordní čistou ztrátu 6,7 miliardy eur. Akcie banky na středeční večerní oznámení společnosti reagovaly ve čtvrtek ráno propadem o čtyři procenta na sedmileté minimum.
- Barclays se chystá zrušit pracovní místa v divizi investičního bankovnictví. Banka ve čtvrtek oznámila, že se chystá přehodnotit aktivity investičního bankovnictví v USA a zrušit kolem tisícovky pracovních míst, převážně v Asii.
- Britská vydavatelská a vzdělávací společnost Pearson hodlá v rámci restrukturalizace zrušit 4 000 pracovních míst. To odpovídá deseti procentům její celkové pracovní síly. Oznámila to ve čtvrtek firma, která se potýká se zpomalováním růstu na trzích ve Spojených státech a s nejistou poptávkou v rozvíjejících se zemích.
- Gareth Penny rezignuje na funkci předsedy představenstva NWR N.V., v NWR Plc. bude ale funkci zastávat i nadále.
- Ruská centrální banka ve čtvrtek odebrala bankovní licenci finančnímu ústavu Vněšprombank. Konec jedné ze čtyřicítky největších ruských bank je jedním z největších bankovních úpadků v Rusku a dokládá, jak klesající ruská ekonomika vytváří potíže v bankovním sektoru, napsala agentura Reuters.
- Vraždu bývalého ruského agenta Alexandra Litviněnka před zhruba deseti lety pravděpodobně schválil ruský prezident Vladimir Putin. Uvedl to ve čtvrtek britský soudce Robert Owen. Litviněnko v roce 2006 zemřel na otravu poloniem a i on před svou smrtí obvinil Putina. Otrávit měli Litviněnka dva ruští agenti, Dmitrij Kovtun a Andrej Lugovoj.
- Španělsko: Obchodní bilance v prosinci skončila se schodkem 1,9 miliardy eur (listopad rovněž -1,9 miliardy eur).
- Ruský rubl ve čtvrtek sestoupil na nové rekordní minimum a jeho kurz se dostal k 85 rublům za dolar. Spekulativní tlak na měnu zesiluje kvůli vytrvalému propadu cen ropy, který zvyšuje obavy o ruskou ekonomiku, závislou na příjmech z prodeje energetických surovin. Od počátku roku rubl proti dolaru ztrácí přes 13 %.
- Řecko akceptuje požadavky evropských věřitelů na zapojení Mezinárodního měnového fondu (MMF) do svého záchranného programu. Řekl to ve čtvrtek v Davosu řecký premiér Alexis Tsipras. Minulý měsíc Tsipras účast MMF v programu pomoci pro Řecko odmítal, v posledních dnech ale Atény couvly.
- Rumunský úřad pro regulaci energetického sektoru vyměřil tamní divizi české elektrárenské společnosti ČEZ pokutu 500 tisíc lei, protože zákazníkům v letech 2014 a 2015 účtovala dodávky elektřiny s předstihem. ČEZ nicméně tvrdí, že postupuje v souladu s předpisy, a hodlá se proti pokutě odvolat. Informovala o tom rumunská zpravodajská agentura Agerpres.
- Do Evropy dorazil tento týden první tanker s americkou ropou, vypravený krátce po prosincovém zrušení zákazu vývozu ropy ze Spojených států. Napsal to ve čtvrtek britský list Financial Times. Američtí producenti začali s exportem ropy i v situaci těžkého propadu cen.
- Británie ve vyjednávání s Evropskou unií o určitém uvolnění svazků Londýna s Bruselem dosáhla velkého pokroku, ale ještě nedospěla do svého cíle. Na výročním zasedání Světového ekonomického fóra (WEF) to řekl britský premiér David Cameron.
- Eurozóna: Index spotřebitelské důvěry podle předběžných dat v lednu klesá na -6,3 bodu z -5,7 bodu (odhad: -5,7 bodu).
- Řecká ekonomika loni klesla zhruba o 0,5 %, což je méně, než se čekalo. V letošním roce by ale Řecko mělo nadále zůstat v recesi, pokud nedojde k prudkému růstu investic. Ve své čtvrteční zprávě to uvedl řecký ekonomický institut IOBE.
- Francouzská energetická skupina EDF plánuje v příštích třech letech zrušit ve Francii zhruba 5 % pracovních míst ve výrobě elektrické energie. Oznámila to firma. Snižování stavu vysvětluje tvrdší konkurencí a horšími podmínkami na trhu. Zaměstnanci EDF ve čtvrtek kvůli plánovaným škrtům stávkovali.
- Německá zbrojovka Heckler & Koch se bude snažit prodávat více ručních střelných zbraní civilistům ve Spojených státech. Reaguje tak na německé restrikce na vývoz zbraní na Blízký východ. V rozhovoru s německým listem Bild to uvedl většinový majitel podniku Andreas Heeschen. Jeho prohlášení přichází v době, kdy se americký prezident Barack Obama snaží omezit násilnou činnost související s držením zbraní.
- Mezinárodní měnový fond (MMF) začíná přijímat nominace na svého příštího šéfa. Britský ministr financí George Osborne uvedl, že nominuje jeho dosavadní ředitelku Christine Lagardeovou. Ta dala již dříve najevo, že je v čele MMF připravena zůstat.
Zdroj: CNBC
Aktuality
