Co musíte ráno vědět (22. prosince)

Jak se ve středu obchodovalo v Evropě a za Atlantikem, jak to vypadá s pomocí italským bankám a jak v USA rostou náklady na vánoční dárky? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve středu sestoupily z rekordních maxim, Dow dělí od magické dvacetitisícové hranice 58 bodů

Obchodování na amerických akciových trzích začalo ve středu kolem nuly. Ihned poté indexy sestoupily do mínusu, kde se držely po celý zbytek dne. Dow nyní potřebuje k dosažení 20 000 bodů posílit o 0,29 %. Dow klesl o 0,16 % na 19 941,96 bodu, širší S&P 500 se snížil o 0,25 % na 2 265,18 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite uzavřel se ztrátou 0,23 % na 5 471,43 bodu. Index volatility VIX klesl o 1,57 % na 11,27 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o jeden a půl bazického bodu na 2,542 %. Dařilo se energetickému odvětví a mírně v plusu skončil i sektor základních materiálů. Nejvýraznější pokles zaznamenaly realitní odvětví a sektor zdravotní péče. Dlouhé období takřka nepřetržitého růstu vyvolává spekulace, že posun indexu Dow na 20 000 bodů spustí vlnu prodejů ve snaze o vybírání povolebních zisků. Objevují se také obavy z toho, že akcie už začínají být po dlouhém vzestupu předražené. Akcie zastoupené v indexu S&P 500 se obchodují na zhruba 17násobku očekávaných firemních zisků, což je nad desetiletým průměrem 14násobku, vyplývá z údajů agentury Thomson Reuters. "Dow se nad 20 000 bodů dostane, o tom není pochyb. Otázka tak není zda, ale kdy," říká Michael Vogelzang, investiční šéf ve společnosti Boston Advisors. "Valuace jsou sice poměrně vysoké, mikroekonomické i makroekonomické fundamenty se však zdají být příznivé," dodává. Úroveň 20 000 bodů představuje pro Dow důležitý milník. Někteří investoři věří, že překročení této důležité psychologické úrovně bude signálem, že růst může pokračovat. Hranici 10 000 bodů Dow překročil v roce 1999.

Jak si investoři kazí život, když akcie posilují

Z medvěda býkem: Ekonom, který ještě před pár dny předpovídal kolaps amerických trhů, čeká pokračování akciové rally

2. Evropské trhy ve středu uzavřely převážně v červených číslech, italská BMPS odevzdala dalších 12 %

Evropské akciové trhy ve středu skončily v negativním pásmu. Dolů je stahovaly zejména vzrůstající obavy o stabilitu italského bankovního systému. Britský FTSE 100 klesl o 0,04 % na 7 041,42 bodu, francouzský CAC 40 přišel o 0,33 % na 4 833,82 bodu a německý index DAX uzavřel na zelené nule, po růstu o 0,03 % skončil na 11 468,64 bodu. Regionální index STOXX Europe 600 odepsal 0,21 % na 360,56 bodu, když v mínusu uzavřely téměř všechny jeho sektory. Bankovní akcie sice začaly středeční seanci pozitivně, po zprávě, že italské bance Monte dei Paschi di Siena by do čtyř měsíců mohly dojít finance, se však propadly. Akcie problémové italské banky spadly o 12,08 %. Výrazný zisk si naopak připsaly akcie Actelionu. Ty vyskočily o 6,44 % díky zprávám, že švýcarskou biotechnologickou firmu pravděpodobně převezme francouzská skupina Sanofi. Po konci evropského obchodování ovšem firma Actelion uvedla, že obnovila jednání s americkým podnikem Johnson & Johnson. Akcie Actelionu obchodované v USA stouply o 5,18 %. Dařilo se i akciím italské společnosti Mediaset, kterou pohání zájem francouzské mediální skupiny Vivendi. Její zástupci v úvodu týdne prohlásili, že by rádi zvýšili podíl v italské společnosti na 30 %. Akcie Mediasetu stouply o zhruba 3 %. Ze středeční makrodat byla nejzajímavější předběžná data o prosincové spotřebitelské důvěře v eurozóně. Ta vzrostla na -5,1 bodu z -6,1 bodu v listopadu. Analytici čekali růst pouze na -6 bodů.

Erste: Ekonomický a tržní výhled na první kvartál 2017

Kašlete na predikce výnosů, řešte riziko

3. Pražská burza ve středu uzavřela na nule, dařilo se Monetě Money Bank

Pražská burza po úspěšné úterní seanci ve středu uzavřela na zelené nule. Index PX přidal 0,01 % na 917,55 bodu. Dařilo se Monetě Money Bank, operátorovi O2 a petrochemickému holdingu Unipetrol, výrazně klesly mediální společnost CME a tabáková firma Philip Morris ČR. Objem obchodů byl s 650 miliony korun průměrný. Nejobchodovanější byly ve středu akcie Monety Money Bank, které si připsaly 1,4 % na 83,40 Kč. Další finanční tituly se však na směru neshodly. Erste Group Bank si polepšila o 0,31 % na 776,50 Kč, Komerční banka zlevnila o 0,46 % na 866,10 Kč a pojišťovna VIG skončila na červené nule - klesla o 0,02 % na 570,50 Kč. Podle analytika České spořitelny Petra Bártka je středeční výsledek českých bank zajímavý zejména v kontextu poklesu evropského bankovního sektoru. "České banky těží z dobré kapitálové vybavenosti, makroekonomické rovnováhy v regionu a solidních dividendových výnosů," uvedl Bártek. Výrazný zisk ve středu zaznamenal petrochemický holding Unipetrol, jehož akcie zdražily o 1,69 % na 181 Kč. Dařilo se ale i operátorovi O2 Czech Republic, jenž stoupl o 1,48 % na 254,20 Kč, a likérce Stock Spirits, která vzrostla o 0,69 % na 58 Kč. V mínusu kromě výše zmíněných titulů uzavřely tabáková firma Philip Morris ČR (-1,15 % na 12 850 Kč), energetická skupina ČEZ (-0,92 % na 419 Kč), mediální společnost CME (-1,95 % na 70,55 Kč), sázkařská Fortuna (-0,06 % na 85,95 Kč) a nápojářská Kofola ČeskoSlovensko (-0,81 % na 367 Kč). Za poklesem Kofoly jsou podle Bártka slova ředitele společnosti, který ve středu před novináři hovořil o uzavírání menších restaurací zásobovaných jeho firmou, k němuž došlo po zavedení EET.

Komerční banka a ČEZ: České blue chips pohledem technické analýzy

Investorský magazín: Jak se vyhnout největším investorským chybám?

4. Očekávané události

Ve čtvrtek dopoledne vyjdou německý index dovozních cen, zpráva o vývoji italských průmyslových objednávek, statistika italských maloobchodních tržeb a výsledek italské obchodní bilance. Kromě toho budou investoři vyhodnocovat ještě index důvěry britských spotřebitelů od GfK a Evropská centrální banka vydá pravidelný ekonomický bulletin. Odpoledne Spojené státy zveřejní indexy aktivity chicagského a kansaského Fedu, statistiku osobních příjmů a výdajů Američanů včetně jádrových výdajů na osobní spotřebu (preferovaný inflační ukazatel Fedu), finální zprávu o vývoji HDP ve třetím čtvrtletí a statistiku objednávek zboží dlouhodobé spotřeby a doplní ještě pravidelnou týdenní zprávu o počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti a index cen domů od FHFA a vládní energetická agentura EIA na trh pošle zprávu o vývoji zásob ropy na americkém území. Kanada navíc přidá inflační statistiku a zprávu o maloobchodních tržbách, v ČR bude zasedat ČNB a hospodářskými výsledky se pochlubí v Evropě Hornbach Baumarkt a ve Spojených státech Rite Aid nebo Cintas. Podle analytiků ČNB měnovou politiku nezmění, mohla by však s ohledem na prodloužení programu kvantitativního uvolňování ECB teoreticky posunout termín předpokládaného ukončení devizových intervencí. Michal Skořepa z České spořitelny ale předpokládá, že klíčovou debatu ohledně režimu oslabování české koruny lze čekat až během únorového zasedání banky. Události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 19. prosince
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 19. prosince a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE

5. ČEZ plánuje generální opravu vodní elektrárny Orlík

Energetická společnost ČEZ plánuje na období 2017 až 2021 generální opravu strojů vodní elektrárny Orlík. Součástí projektu by mohla být i výměna dvou Kaplanových turbín za Francisovy. ČTK to řekl mluvčí pro obnovitelné zdroje společnosti ČEZ Martin Schreier. Orlík, jehož stavba byla dokončena před 55 lety, je největší vodní elektrárnou v Česku. Ročně vyrobí více než 200 milionů kWh elektřiny.

6. Italský parlament vládě schválil půjčku na pomoc bankám

Italský parlament ve středu schválil požadavek vlády, aby si mohla vypůjčit až 20 miliard eur na podporu bankovního sektoru. Všeobecně se předpokládá, že vláda tento týden podnikne kroky k záchraně třetí největší italské banky Monte dei Paschi di Siena, informovala agentura Reuters.

7. VW má všechna povolení k úpravě naftových aut v Evropě

Německá automobilka Volkswagen již od německého úřadu pro motorová vozidla KBA obdržela všechna potřebná povolení pro úpravu naftových vozů umožňujících manipulaci s testy emisí. Souhlas KBA s úpravou se tak podle agentury Reuters teď vztahuje na zhruba devět milionů automobilů.

8. Obama omezil nové ropné vrty v amerických vodách

Prezident Spojených států Barack Obama zakázal nové vrty na těžbu ropy a zemního plynu ve velké části amerických vod v Severním ledovém oceánu a v některých částech Atlantského oceánu. Podobné opatření ve svých arktických vodách oznámila ve společném prohlášení ve Washingtonu rovněž Kanada.

9. Evropská komise navrhla pravidla pro spuštění obecného režimu reverse charge

Evropská komise ve středu navrhla členským státům cestu k tomu, aby za určitých podmínek mohly při výběru daně z přidané hodnoty (DPH) využívat obecný mechanismus přenesené daňové povinnosti. Vyplývá to ze středeční tiskové zprávy komise. O možnost použít takzvaný mechanismus reverse charge už přes dva roky usiluje Česká republika, ministr financí Andrej Babiš už ale nynější návrh kritizoval jako v podstatě nepoužitelný. Je ale dobře, že nějaký návrh existuje a ČR bude usilovat o jeho úpravy, vyplývá z Babišova středečního vyjádření.

10. Ukrajina schválila rozpočet, má šanci na další peníze od MMF

Ukrajinský parlament ve středu schválil návrh státního rozpočtu na příští rok, který počítá s udržením schodku na 3 % hrubého domácího produktu, jak vyžadují podmínky úvěrové pomoci od Mezinárodního měnového fondu. Informovala o tom agentura Reuters. Ukrajině se tak zvýšily šance na získání další části této pomoci.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE

BONUS

Koroptev už není za hubičku

Společnost PNC Financial Services zveřejnila svůj každoroční index vánočních cen, který mapuje vývoj cen dárků a dalších nezbytných vánočních propriet z americké koledy "The Twelve Days of Christmas".

V tomto roce došlo ke zvýšení cen o 0,7 % po 0,6% růstu v minulém roce a celková cena všech dárků a atributů na seznamu od koroptve po bubeníky vzrostla na 34 363 USD. Vzhledem k tomu, že většina věcí je v koledě zmíněna vícekrát, celková cena se vyšplhala na závratných 156 508 USD.

Sázka na jistotu a tradici se tak při vánočních nákupech v dnešní době rozhodně nevyplatí.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
19. 4. 2021 14:40
Investorský magazín: Jsou high yield dluhopisy nebo akcie Coinbase zajímavou volbou pro drobné…
Bitcoin
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
17. 4. 2021 20:31
Lukáš Novotný (WOOD & Company): S&P 500 může projít korekcí, prudké poklesy ale i díky pozitivnímu…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
15. 4. 2021 17:01
Ivana Birtová (Realitní Shaker): Nízké sazby a malá nabídka hrají do karet investicím do nemovitostí
Bydlení
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat