Evropské trhy ve středu uzavřely převážně v červených číslech, italská BMPS odevzdala dalších 12 %

Evropské akciové trhy ve středu skončily v negativním pásmu. Dolů je stahovaly zejména vzrůstající obavy o stabilitu italského bankovního systému.
Britský FTSE 100 klesl o 0,04 % na 7 041,42 bodu, francouzský CAC 40 přišel o 0,33 % na 4 833,82 bodu a německý index DAX uzavřel na zelené nule, po růstu o 0,03 % skončil na 11 468,64 bodu.
Regionální index STOXX Europe 600 odepsal 0,21 % na 360,56 bodu, když v mínusu uzavřely téměř všechny jeho sektory. Bankovní akcie sice začaly středeční seanci pozitivně, po zprávě, že italské bance Monte dei Paschi di Siena by do čtyř měsíců mohly dojít finance, se však propadly. Akcie problémové italské banky spadly o 12,08 %. Výrazný zisk si naopak připsaly akcie Actelionu. Ty vyskočily o 6,44 % díky zprávám, že švýcarskou biotechnologickou firmu pravděpodobně převezme francouzská skupina Sanofi.
Dařilo se i italské společnosti Mediaset, kterou pohání zájem francouzské mediální skupiny Vivendi. Její zástupci v úvodu týdne prohlásili, že by rádi zvýšili podíl v italské společnosti na 30 %. Akcie Mediasetu stouply o zhruba 3 %.
Ze středeční makrodat byla nejzajímavější předběžná data o prosincové spotřebitelské důvěře v eurozóně. Ta vzrostla na -5,1 bodu z -6,1 bodu v listopadu. Analytici očekávali mírný růst na -6 bodů.
Nejdůležitější středeční události na evropských trzích
- Ukrajinský parlament ve středu schválil návrh státního rozpočtu na příští rok, který počítá s udržením schodku na třech procentech hrubého domácího produktu, jak vyžadují podmínky úvěrové pomoci od Mezinárodního měnového fondu. Informovala o tom agentura Reuters. Ukrajině se tak zvýšily šance na získání další části této pomoci.
- Průměrná úroková sazba hypoték v Česku v listopadu klesla na nové minimum 1,77 %. V říjnu činila 1,8 %. Zájem o hypotéky byl rekordní. Vyplývá to z údajů Fincentra Hypoindexu. Index sleduje od roku 2003 průměrnou úrokovou sazbu hypoték v ČR bez ohledu na dobu fixace.
- Švýcarský antimonopolní úřad vyměřil několika bankám z Evropy a ze Spojených států pokuty v celkové výši 99 milionů švýcarských franků (2,5 miliardy Kč). Je to za kartelové dohody v oblasti úrokových sazeb, oznámil v středu úřad na internetových stránkách švýcarské vlády.
- Energetická společnost ČEZ plánuje na období 2017 až 2021 generální opravu strojů vodní elektrárny Orlík. Součástí projektu by mohla být i výměna dvou Kaplanových turbín za Francisovy. ČTK to řekl mluvčí pro obnovitelné zdroje společnosti ČEZ Martin Schreier. Orlík, jehož stavba byla dokončena před 55 lety, je největší vodní elektrárnou v Česku. Ročně vyrobí více než 200 milionů kWh elektřiny.
- Švédská Riksbank na svém středečním zasedání ve shodě s očekáváním trhu rozhodla, že i nadále bude její hlavní úroková sazba mít zápornou hodnotu -0,5 procenta.
- Česká národní banka upozornila na aktivity panamské Naya Group Foundation. Firma na internetových stránkách nabízí zhodnocení finančních prostředků. Společnost ovšem nemá v ČR žádnou registraci, povolení ani jiné oprávnění k poskytování služeb na finančním trhu v ČR a ČNB na ni nedohlíží. Případná investice tak není ze zákona pojištěna, upozornila ČNB.
- Omezit dosavadní roztříštěnou podporu výzkumu a vývoje v energetickém sektoru by měl nový program Technologické agentury ČR nazvaný THÉTA. V příštích osmi letech by měl disponovat zhruba 5,72 miliardy korun, z toho stát poskytne čtyři miliardy. Dotace na výzkum mohou využít například energetické firmy nebo podniky z oblasti obnovitelných zdrojů, distribuce a uchovávání energie, řekl v rozhovoru s ČTK předseda TA ČR Petr Očko.
- Zaměstnanci amerického internetového obchodu Amazon v Německu opět stávkují kvůli vleklému sporu ohledně mezd a pracovních podmínek. Již v pondělí přerušili práci zaměstnanci distribučního střediska Amazonu v německém městě Koblenz. Ve středu vyzval odborový svaz Verdi, aby se ke stávce připojili pracovníci dalších tří středisek. Protest by měl trvat až do 24. prosince.
- Německá automobilka Volkswagen již od německého úřadu pro motorová vozidla KBA obdržela všechna potřebná povolení pro úpravu naftových vozů umožňujících manipulaci s testy emisí. Souhlas KBA s úpravou se tak podle agentury Reuters teď vztahuje na zhruba devět milionů automobilů.
- Italský parlament ve středu schválil požadavek vlády, aby si mohla vypůjčit až 20 miliard eur na podporu bankovního sektoru. Všeobecně se předpokládá, že vláda tento týden podnikne kroky k záchraně třetí největší italské banky Monte dei Paschi di Siena, informovala agentura Reuters.
- Španělské úřady minulý týden rozbily síť podvodníků s daní z přidané hodnoty (DPH) u topných olejů a drahých kovů. Ve středu o tom informovala Jednotka Evropské unie pro justiční spolupráci (Eurojust). Skupina sídlila ve Španělsku a v Portugalsku a využívala složitou firemní strukturu k daňovým podvodům a k praní peněz, které těmito podvody získala. Její činnost od roku 2015 způsobila palivovému sektoru újmu přes 25 milionů eur (676 milionů Kč).
- Evropská komise ve středu navrhla členským státům cestu k tomu, aby za určitých podmínek mohly při výběru daně z přidané hodnoty (DPH) využívat obecný mechanismus přenesené daňové povinnosti. Plyne to ze středeční tiskové zprávy komise. O možnost použít takzvaný mechanismus reverse charge opakovaně žádala Česká republika a ministr financí Andrej Babiš.
- Aerolinky Ryanair and Aer Lingus musí podle rozsudku Soudního dvora Evropské unie vrátit irské vládě miliony eur, protože je nižším zdaněním krátkých letů zvýhodnila na trhu. Ve středu to uvedla agentura Reuters. Ryanair chce podniknout právní kroky, aby si na vládě vymohla kompenzaci. Air Lingus požadovanou částku zpochybňuje.
- Evropská komise ve středu navrhla kroky k posílení boje proti financování terorismu a organizovaného zločinu. Zaměřit se přitom nyní chce na tři oblasti - praní špinavých peněz, nelegální přesuny hotovosti a blokování majetku v rámci Evropské unie. Návrhy navazují a prohlubují opatření, která členské země přijaly začátkem roku v akčním plánu proti financování terorismu, uvedla komise v prohlášení.
- Spotřebitelská důvěra v eurozóně se podle předběžných dat oproti listopadu v prosinci zvýšila, stále však zůstává hluboko v záporných hodnotách. Vyplývá to z údajů, které ve středu zveřejnila Evropská komise. Index důvěry se zvýšil na -5,1 bodu z listopadových -6,1 bodu. Analytici očekávali mírný růst na -6 bodů.
Zdroj: CNBC