Co musíte ráno vědět (29. ledna)

Jak se změnila nálada na trzích, co brání EU v dosažení vyšší zaměstnanosti a jak pobouřit cenzory? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v úterý navzdory propadu Applu po třech dnech poklesů posílily

Americké akcie se v úterý po otevření trhů obchodovaly smíšeně. Investoři zvažovali pondělní výsledky společnosti Apple, která sice ohlásila rekordní prodeje iPhonů, avšak očekávání trhu přesto nenaplnila. A nepotěšil je ani nečekaný propad objednávek zboží dlouhodobé spotřeby, který by mohl signalizovat slabší spotřebitelské výdaje, a tedy i slabší HDP za poslední kvartál loňského roku. Přesto však nakonec mezi investory převážil optimismus a všechny tři hlavní akciové indexy uzavřely v zelených číslech. Dow posílil o 0,57 % na 15 928,56 bodu, širší S&P 500 přidal 0,61 % na 1 792,50 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ziskem 0,35 % na 4 097,96 bodu. Z deseti hlavních sektorů amerických burz uzavřely všechny kromě technologického v plusu, nejvíce se dařilo odvětví základních materiálů, finančním titulům a sektoru zdravotnictví.

4 důvody "výplachu" na mladých trzích, který v závěru týdne vyděsil investory na burzách

2. Evropské akcie zastavily propad a mírně posilovaly díky výsledkům firem

Evropské akcie v úterý zastavily nejhorší třídenní propad za posledních sedm měsíců a mírně posilovaly. Pomohly jim v tom především výsledky evropských firem. Investoři nyní vyhlížejí středeční rozhodnutí Fedu o monetární politice. Britský FTSE 100 zpevnil o 0,33 %, francouzský CAC 40 o 0,98 % a německý DAX o 0,62 %. Nejvíce se dařilo pojišťovnám a sektorům základních materiálů a finančních služeb, mírně pod nulou naopak zůstaly ropné společnosti a telekomunikace.

Velká transatlantická rotace: Na jaké evropské akcie letos vsadit?

3. Pražská burza zastavila propad a v úterý znovu přeskočila hranici tisíce bodů

Index PX v úterý zpevnil o 0,47 % na 1 003,75 bodu. Pražskou burzu v úterý vytáhly nahoru bankovní tituly - Erste Group Bank posílila o 3,92 % na 785,50 Kč a Komerční banka připsala 1,16 % na 4 350 Kč. O více než procento podražily i akcie Fortuny (+1,21 %). Nedařilo se naopak skupině ČEZ, jejíž cenné papíry ztratily téměř tři procenta (-2,82 %) na rovných 500 Kč, přes procento odevzdala těžařská NWR a akcie Unipetrolu zlevnily o téměř dvě procenta.

Erste: NWR naředí akcie. Doporučujeme je prodávat

Bankovní akcie jako černý kůň světových trhů i pražské burzy. Co čeká Erste a Komerční banku?

4. Očekávané události

Fed rozhodne o nastavení měnové politiky, čeká se omezení objemu odkupovaných cenných papírů o 10 miliard na 65 miliard USD měsíčně. Německo zveřejní index spotřebitelské důvěry a pojišťovna VIG odhalí předběžná čísla za čtvrtý kvartál. Čísla o hospodaření za 4Q2013 oznámí také Boeing, Dow Chemical, Facebook, QUALCOMM nebo problémová společnost Nintendo. Další očekávané středeční výsledky najdete ZDE. Co na trzích čekat po celý týden, se dozvíte v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. ČEZ si půjčil s nulovým úrokem. Vydal dluhopisy směnitelné za akcie společnosti MOL

ČEZ oznámil nabídku dluhopisů za 450 milionů EUR splatných v roce 2017. Držitelé dluhopisů je budou moci vyměnit za akcie MOL od 25. ledna do 21. července 2017. Kupón bude 0 %. Cena pro výměnu byla stanovena na 61,25 eura za akcii, což představuje prémii 35 %. "ČEZ vlastní 7,68 milionu akcií MOL. Měl na tyto akcie call opci, jež však 24. ledna 2014 vypršela. ČEZ si cestou vydání vyměnitelných dluhopisů může snížit úrokové náklady," říká analytik z České spořitelny Petr Bártek.

6. Britská ekonomika rostla na konci roku nejrychleji za 6 let

Hrubý domácí produkt Spojeného království ve čtvrtém kvartálu 2013 podle předběžných údajů vzrostl v souladu s odhady mezikvartálně o 0,7 % a meziročně o 2,8 % (oproti +1,9 % ve třetím čtvrtletí), což je nejvíce od prvního čtvrtletí 2008. Podle předběžných dat za celý rok 2013 vzrostl HDP o 1,9 %, nejvíce od roku 2007.

7. MMF: Vyšší zaměstnanost EU dosáhne, když vyřeší vysoké zadlužení

Obnova důvěry veřejnosti v bankovní systém, snižování veřejných i soukromých dluhů a reforma pracovního trhu by měly být základními součástmi snah o podporu růstu a zaměstnanosti v Evropské unii. Uvedla to v úterý šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová v Bruselu s tím, že unie je nyní na zásadní křižovatce.

8. Polsko podle ministra financí zatím není připraveno přijmout euro

Polsko zatím není připraveno přijmout euro. Potřebuje nejprve snížit svůj dluh a získat jistotu, že konečná podoba měnové unie pro něj bude bezpečná. Uvedl to podle agentury PAP polský ministr financí Mateusz Szczurek.

9. Akcionáři Vodafonu podpořili dohodu o prodeji podílu ve Verizon Wireless

Akcionáři britského mobilního operátora Vodafone Group v úterním hlasování podpořili prodej 45% podílu v jeho společném podniku s Verizon Wireless většinovému majiteli Verizon Communications. Dohoda, která byla oznámena loni v září, je třetí největší podnikovou akvizicí v historii. Pro Vodafone to znamená úplný odchod z amerického trhu.

10. EU zahájila kvůli nadměrnému deficitu řízení s Chorvatskem

Privatizace loďařských společností, dálnic, výrazné škrty ve státním rozpočtu a zlepšený plán výběru daní by měly do roku 2016 pomoci Chorvatsku srazit rozpočtový deficit pod 3 % HDP. Plán v úterý Chorvaté představili v Bruselu, kde ministři financí členských zemí unie rozhodli zahájit s touto jihoevropskou zemí řízení kvůli jejímu nadměrnému schodku. Chorvatsko je nejmladším členem EU, v bloku je teprve od loňského léta.

11. Turecká centrální banka rázně zakročila proti oslabující měně

Turecká centrální banka zvýšila úrokovou sazbu ze 7,75 % na 12 % ve snaze dostat pod kontrolu inflaci a podpořit národní měnu po nedávném prudkém propadu. V Ankaře to oznámilo vedení banky poté, co turecká lira zaznamenala rekordní pád.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Sorry, Coke and Pepsi

Americká společnost SodaStream na svou reklamu plánovanou pro Super Bowl najala herečku Scarlett Johanssonovou. Bohužel, stejně jako v loňském roce, první verzi spotu televizní stanice zamítly kvůli přímému napadání konkurenčních značek Coca-Cola a Pepsi. SodaStream proto musela přijít s cenzurovanou verzí. Do on-line prostoru však vypustila i tu necenzurovanou.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
6. 3. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (s Jaroslavem Brychtou)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
4. 3. 2021 17:01
Roman Koděra: Velké technologie neřekly kvůli vyšším výnosům poslední slovo, pro Apple je velkou…
Akciový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat