Co musíte ráno vědět (3. května)

Jak zahájily týden a měsíc akcie v Evropě a Spojených státech, jakými hospodářskými výsledky se pochlubila Kofola a jak se v Rusku řeší spory o básně v McDonald's? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v pondělí zdražily, cenné papíry Applu ale prodloužily sérii poklesů na osm seancí

Americké akcie zahájily pondělní obchodování mírným růstem a během dne zisky postupně navyšovaly. Uvězněné naopak v červených číslech zůstaly akcie technologické společnosti Apple, které tak prožívají nejdelší sérii poklesů od roku 1998. Dow posílil o 0,66 % na 17 891,16 bodu, širší S&P 500 přidal 0,78 % na 2 081,43 bodu a Nasdaq Composite uzavřel se ziskem 0,88 % na 4 817,59 bodu. Index volatility VIX klesl o 6,5 % na 14,68 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o tři bazické body na 1,865 %. V plusu skončilo osm z deseti hlavních sektorů, nejvíce se dařilo sektorům cyklického a necyklického spotřebního zboží a telekomunikačnímu odvětví, pod nulou den zakončily energetický sektor a odvětví základních materiálů.

Akcie technologické společnosti Apple (-0,1 %) klesly již poosmé v řadě, což je nejdelší taková série za posledních 18 let. Za posledních osm dní se tržní kapitalizace Applu smrskla zhruba o 80 miliard dolarů. V pondělí se akcie firmy s logem ve tvaru nakousnutého jablka dostaly pod tlak poté, co průzkumná agentura IDC uvedla, že se globální prodeje tabletů v prvním čtvrtletí propadly o dalších 15 %. Podíl Applu na celkových prodejích tabletů se mezičtvrtletně snížil o jeden procentní bod na 26 %. Minulý týden byl z pohledu vývoje ceny pro akcie technologického obra nejhorší od ledna 2013.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Akcie zakončily růstový duben poklesem. Bude vzepětí medvědů v květnu pokračovat?

Začíná pro akcie historicky horší pololetí. Co s tím?

2. Evropské akcie zahájily měsíc nejednotně, nedařilo se italským bankám

Obchodování na evropských akciových trzích v pondělí skončilo smíšeně. Burzy v Německu a Francii zpevnily, nedařilo se naopak burzám v Itálii nebo Španělsku. Trh v Londýně zůstal v pondělí kvůli státnímu svátku zavřený. Německý DAX posílil o 0,84 % na 10 123,27 bodu a francouzský CAC 40 si připsal 0,31 % na 4 442,75 bodu, zatímco regionální STOXX Europe 600 klesl o 0,07 % na 341,24 bodu. Italský index FTSE MIB klesl o 0,97 % na 18 420,22 bodu a španělský index IBEX 35 odepsal 0,04 % na 9 022,10 bodu. Italský akciový index FTSE MIB stahovaly akcie bank. Banca Monte dei Paschi di Siena přišla o 5,5 %, Banca Popolare di Milano odepsala 6 % a UniCredit zlevnila o 3,5 %. Finanční sektor se pod tlakem ocitl poté, co snaha Banca Popolare di Vicenza navýšit svůj kapitál prostřednictvím vydání nových akcií skončila fiaskem. Banka chtěla vydáním nových akcií získat 1,5 miliardy eur, o víkendu ale oznámila, že investoři projevili zájem jen o 7,7 % akcií. Cenné papíry německé Deutsche Bank pak přišly o 2,7 % poté, co britský regulátor FCA uvedl, že německý finanční ústav vykazuje závažná a systematická pochybení v kontrolách praní špinavých peněz a financování teroristických organizací. Akcie pojišťovny Allianz naopak přidaly 3,5 % poté, co společnost oznámila, že se jí v prvním čtvrtletí zvýšil čistý zisk o zhruba 21 % na 2,2 miliardy eur.

Société Générale: Čas na nákup evropských bankovních akcií je tady!

Kdo má nejsilnější slovo, když se řeší dluhy Řecka?

3. Pražská burza v pondělí klesla téměř o procento, v červených číslech skončila většina emisí

Index PX klesl o 0,73 % na 909,34 bodu. Největší zobchodovaný objem v pondělí připadl akciím skupiny ČEZ, které zlevnily o 1,39 % na 455 korun. Nedařilo se ani cenným papírům výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens, petrochemické společnosti Unipetrol a pojišťovny VIG, které odevzdaly od 1,5 do 2,3 %. V mínusu skončila většina hlavních emisí, nad nulou se udržely jen akcie sázkové kanceláře Fortuna (+0,11 %), nápojářské skupiny Kofola ČeskoSlovensko (+1,11 %), likérky Stock Spirits (+1,58 %) a uhelné NWR (+9,09 %). S akciemi správce zábavních areálů a sportovních středisek Tatry Mountain Resorts se neobchodovalo. Akcie rakouské skupiny Erste, které zaznamenaly druhý největší objem obchodů, odepsaly 0,12 %, akcie Komerční banky, třetího nejobchodovanějšího titulu pondělní seance, odevzdaly 0,39 % a cenné papíry telekomunikační společnosti O2 Czech Republic přišly o 0,42 %.

Po konci obchodování na pražské burze zveřejnila čtvrtletní hospodářské výsledky Kofola ČeskoSlovensko. Společnost vykázala za první tři měsíce letošního roku tržby 1,47 miliardy Kč, o rok dříve byly výnosy pouze 1,25 miliardy Kč. Přesto se společnost propadla do ztráty 21 milionů Kč. V prvním čtvrtletí loňského roku dosáhla Kofola na úrovni zisku stejného výsledku, avšak s kladným znaménkem. První čtvrtletí je pro společnost tradičně slabší, když výnosy z tohoto období tvoří v průměru jen asi pětinu celoročního výsledku.

Jak se (ne)daří penzijní fondům v Česku a kam s penězi ze zrušeného druhého pilíře?

4. Očekávané události

V noci na úterý vyjde v Austrálii březnová statistika vydaných stavebních povolení, australská centrální banka bude rozhodovat o nastavení měnové politiky včetně výše úrokových sazeb a v Číně bude zveřejněn index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru sestavovaný společností Markit Economics. Burza v Japonsku zůstane i v úterý zavřená. Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru vyjde po prodlouženém víkendu rovněž ve Spojeném království. Eurostat dále odtajní index výrobních cen a Evropská komise přidá zaktualizovaný makroekonomický výhled. Odpoledne Spojené státy přidají ISM index aktivity pro oblast New Yorku, údaje o prodejích aut, týdenní zprávu o vývoji zásob ropy od API a s projevy vystoupí šéfka clevelandského Fedu Loretta Mesterová a guvernér kanadské centrální banky Stephen Poloz. Výsledková sezóna bude pokračovat v USA čísly společností Archer-Daniels-Midland, Halliburton, Pfizer, Starwood Hotels & Resorts Worldwide či CBS a v Evropě zprávami firem UBS Group, BNP Paribas, Deutsche Lufthansa, HSBC Holdings, BMW nebo Commerzbank. Výhled na celý obchodní týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 2. května
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 2. května a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Trump: Čína znásilňuje USA svou nepoctivou obchodní politikou

Čína svou nepoctivou obchodní politikou "znásilňuje" Spojené státy. Uvedl to v neděli podle serveru BBC Donald Trump. Republikánský favorit pro prezidentské volby již delší dobu obviňuje Čínu, že manipuluje s kurzem své měny, aby zvýšila konkurenceschopnost svého exportu. Tím podle něj těžce poškozuje americké firmy i zaměstnance.

6. Americké firmy Halliburton a Baker Hughes ustupují od fúze

Dvojice amerických poskytovatelů služeb pro ropné a plynárenské podniky Halliburton a Baker Hughes upustila od plánované fúze. Informovala o tom v pondělí agentura Reuters s odvoláním na americké ministerstvo spravedlnosti. Právě tento resort se proti chystanému spojení obou společností stavěl a podal kvůli němu antimonopolní žalobu. Tvrdil, že by transakce mohla ohrozit hospodářskou soutěž, zvýšit ceny a omezit inovace v odvětví.

7. Tempo růstu aktivity ve zpracovatelském sektoru eurozóny se v dubnu výrazně nezměnilo

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru eurozóny v dubnu vzrostl na 51,7 bodu z 51,6 bodu v březnu. Rychlý odhad z konce dubna uváděl, že se ukazatel snížil na 51,5 bodu. Expanze ve zpracovatelském sektoru společenství zemí platících eurem tak v dubnu pokračovala podobným tempem jako v březnu. Průzkumy z jednotlivých zemí s eurem nabízejí smíšený obrázek širší ekonomiky. Zpracovatelský sektor v dubnu výrazně rostl v Itálii a ve Španělsku. Z Německa přišly známky zotavování, ve Francii ale aktivita ve zpracovatelském sektoru klesla nejrychleji za poslední rok.

Růst aktivity v českém zpracovatelském sektoru v dubnu zpomalil

8. Záhada vyřešena! Autorem bitcoinu je australský podnikatel Craig Wright, píše BBC

Tvůrcem kybernetické měny bitcoin je australský podnikatel Craig Wright. Uvedl to sám Wright v rozhovoru pro BBC a poskytl i důkazy, které jeho tvrzení potvrzují. Tímto přiznáním končí dlouhé roky spekulací o tom, kdo s originálním nápadem digitálního peněžního systému přišel. Dosud tvůrce vystupoval pod jménem Satoši Nakamoto.

9. Buffett: Amerika má za sebou opravdu těžkou recesi, politici si zaslouží pochvalu za velice prozíravá opatření

Legendární americký investor v úterý opět strávil zhruba tři hodiny před kamerami finanční televize CNBC. Během rozhovoru došlo na investice Berkshire Hathaway, americkou ekonomiku i politiku. Výběr toho nejlepšího, co Buffett řekl, najdete pod naším tagem Warren Buffett.

10. Mládek: Buď majitel OKD sníží cenu firmy, nebo bude insolvence

Situaci OKD už může vyřešit pouze snížení požadavků majitelů firmy vůči státu, nebo insolvence. Novinářům to v pondělí během jednání vlády řekl ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD). Ministr dříve uvedl, že skupina Ad Hoc Group (AHG), která je od února vlastníkem společnosti New World Resources (NWR), majitelky OKD, požadovala od státu jen za samotné akcie firmy 120 milionů eur. Mládek přitom očekával, že je nabídnou za korunu. Vedení OKD bude o insolvenci jednat v úterý. Mládek v pondělí uvedl, že o žádném potenciálním jednání státu s majiteli firmy nyní neví.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Moskvan vysoudil od McDonald's za verše místo milionů jen tisíce

Jen částečně uspokojil moskevský soud nároky Moskvana, který zažaloval síť restaurací s rychlým občerstvením McDonald's o 35 milionů rublů (téměř 13 milionů Kč) za to, že společnost v televizní reklamě použila verše, které svého času přeložila jeho babička, básnířka Adelina Adalisová.

Nároky Ivana Sergejeva za nepovolené využití překladu básně bengálského básníka a nositele Nobelovy ceny za literaturu Rabíndranátha Thákura soud snížil na 200 000 rublů (asi 73 000 Kč), uvedl zpravodajský server Newsru.com. Na toto odškodnění se má McDonald's složit spolu se dvěma firmami, které reklamu vyrobily.

Podobné spory nejsou v Rusku až tak běžné jako například ve Spojených státech a ruské soudy také zpravidla přiznávají mnohem nižší odškodné, než požaduje žaloba.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
4. 3. 2021 17:01
Roman Koděra: Velké technologie neřekly kvůli vyšším výnosům poslední slovo, pro Apple je velkou…
Akciový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat