Co musíte ráno vědět (3. září)

Jaký byl začátek měsíce na světových trzích, která důležitá evropská ekonomika zaostává svým oživením za eurozónou a jak se vyhazuje v České televizi kvůli "ztrátě důvěry"? To byste si jistě neměli nechat ujít.

1. Evropské burzy zahájily září stylově díky menším obavám z války v Sýrii

Evropské trhy v pondělí zažily optimistickou obchodní seanci. Investoři si oddechli po několika dnech napětí, euro ale vůči dolaru během odpoledne mírně ztrácelo. Německý DAX posílil o 1,74 %, francouzský CAC 40 přidal 1,84 % a britský FTSE 100 posílil o 1,45 %. Nejlépe do podzimu vstoupily sektory základních materiálů, telekomunikací a finančních služeb, nejhůře - i když také růstem - síťové služby, potravinářské firmy a sektor ropy a plynu.

Akcie pohledem technické analýzy: Je o co hrát

Günter Deuber (Raiffeisen Bank): Evropa je stále Achillovou patou světové ekonomiky. Za pět let můžeme pochybovat, zda má EU smysl

2. Pražská burza na úvod měsíce po slibném startu ztratila, PX odepsal 0,18 %

V pondělí se nedařilo především akciím ČEZ a Telefóniky C.R., v plusu naopak zakončily NWR a Erste, na nule zůstala nakonec Komerční banka. Premiantem dne se stala uhelná NWR (+4,85 %), když Komerční banka snížila cílovou cenu pro akcie NWR z 28 na 25 Kč, doporučení ale zvýšila na "držet" z původního prodat. ČEZ (-2,02 %) si zaregistroval novou dceřinou společnost, jeho akcie ale oslabily kvůli zpoždění obnovení výroby elektřiny v Temelíně po plánované odstávce. Byla také oznámena nová báze indexu PX.

Vítězové a poražení české výsledkové sezóny

Lízal (ČNB): Česko potřebuje uvolněnější měnovou politiku, koruna je nadhodnocená

3. Očekávané události

Investoři ve Spojených státech se po prodlouženém víkendu vrátí na trh, z domácí ekonomiky budou sledovat především indexy nákupních manažerů v průmyslu (Markit i ISM) a stavební výdaje. V západní Evropě kromě indexu cen výrobců v eurozóně mnoho důležitých makrodat zveřejněno nebude, české investory tak bude zajímat především revize údajů o vývoji českého HDP ve druhém kvartálu. Podle prvních odhadů ekonomika mezičtvrtletně rostla o 0,7 %. Analytici neočekávají výraznější revizi údajů. Více se dozvíte v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

4. Ekonomické oživení v Evropě pokračuje, ukázal průmyslový PMI

Podle indexu nákupních manažerů je evropský průmysl nejsilnější za posledních 26 měsíců, tedy od června 2011. PMI ve zpracovatelském sektoru v srpnu vzrostl na 51,4 bodu z červencových 50,3 bodu. K růstu evropského průmyslu přispěly především Německo, Nizozemsko, Itálie, Rakousko a Irsko. Pod 50bodovou hranicí zůstaly v srpnu jen Francie a Řecko. Právě Francie je přitom podle řady analytiků největší hrozbou pro pokračování křehkého hospodářského růstu v Evropě.

Francie zvýší příští rok daně méně, než plánovala

5. Příklon k riziku, ale na jak dlouho?

Japonský jen během pondělí prudce oslabil vůči dolaru i euru. Pokles obav z bezprostředního vojenského zásahu proti Sýrii snížil poptávku po japonské měně, kterou investoři považují za bezpečné útočiště v období nejistoty. Dolar se vůči jenu během dne vyšplhal až na měsíční maximum 99,435 JPY, euro vůči jenu posílilo na 131 JPY, vůči dolaru během dne mírně ztrácelo. Barack Obama o víkendu požádal Kongres o schválení vojenského zásahu v Sýrii, jednat se bude nejdříve 9. září. To zmínilo napětí na trhu a spolu s příznivými ekonomickými údaji z Číny a Evropy podpořilo poptávku investorů po rizikovějších aktivech.

Pozornost se tento týden soustředí na zasedání centrálních bank v Evropě a údaje o srpnovém vývoji trhu práce ve Spojených státech. Ty by mohly naznačit, zda americká centrální banka začne již tento měsíc omezovat opatření na podporu hospodářského růstu, kvůli nimž je nucena tisknout nové peníze. "Na zprávu o trhu práce se bude upírat velká pozornost. Je pravděpodobné, že bude pro dolar příznivá," uvedl analytik Arne Lohmann Rasmussen ze společnosti Danske Bank. Tématu se věnovali i hosté pořadu Investice ZET:

6. Potvrzeno: Verizon Communications ovládne největšího operátora v USA

Americká společnost Verizon Communications Inc. koupí od svého britského partnera Vodafone Group podíl 45 % v jejich společném podniku Verizon Wireless, který je největším mobilním operátorem v USA. Za 130 miliard USD získá nad podnikem úplnou kontrolu. Dohoda, která je třetí největší podnikovou akvizicí v historii, znamená pro Vodafone odchod z amerického trhu. Podle dohody Vodafone získá v hotovosti 58,9 miliardy USD a dalších 60,2 miliardy v akciích Verizonu. Zbývajících 11 miliard USD získá z blíže neupřesněné menší transakce.

Největší akvizice historie: Obchody, které přepisovaly kurzovní lístky

7. Italský rozpočtový deficit letos výrazně roste

Rozpočtový deficit italské vlády se v srpnu dále výrazně zvýšil. Za prvních osm měsíců roku je schodek proti témuž období loňského roku dvojnásobný, vyplývá z údajů italského ministerstva financí. Deficit za srpen vzrostl na 9,2 miliardy eur z 6 miliard eur v srpnu 2012. Celkový schodek od ledna do srpna dosáhl zhruba 60 miliard eur.

8. Jste sběratel nebo investor? Toto je veletrh pro vás!

Od 5. do 7. září proběhne na pražském výstavišti v Letňanech veletrh Investor. Na akci si můžete doplnit nebo prodat svoji sbírku, případně ji nechat ohodnotit. Pro návštěvníky bude k dispozici také možnost vidět a vyfotit se s největší zlatou mincí Evropy. Na akci zve čtenáře Investičního webu ředitel veletrhu Jindřich Jirásek.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

Bonus

Ustála pitomce ve vysílání, ale pan ředitel byl nad její síly

Vedení České televize odvolalo šéfku Nových médií Pavlínu Kvapilovou. Řízením nových médií byl pověřen její zástupce Petr Svatoš, dosavadní vedoucí oddělení internetu České televize. V srpnu se Kvapilová v otevřeném prohlášení postavila za moderátorku Danielu Drtinovou v souvislosti s jejím odchodem z pořadu Události, komentáře. Kvapilová jako správná vyznavačka nových médií na svém facebookovém profilu nabídla svůj názor i na své odvolání. Mluví se o možném politickém pozadí stažení Drtinové z pořadu, a tedy de facto i Kvapilové z vedení progresivní větve jinak poněkud "molochoidní" veřejnoprávní instituce. Pozadí, nepozadí, Kvapilová kromě vedení několika oddělení v ČT byla známá i jako moderátorka pořadu Hydepark nebo dramaturgyně řady speciálů. Právě v Hydeparku si jeden z diváků všímal kdysi všeho možného, jen ne jejího nebo studiového pozadí. Kvapilová jeho výpad v klidu ustála, znelíbení se "muži bez charismatu" Dvořákovi už nikoli. Jen Bůh a Dvořák vědí, kterého pozadí si nejvíce všímá pan ředitel.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
4. 3. 2021 17:01
V PÁTEK V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů
Akciový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat