Co musíte ráno vědět (4. září)

Jak si ve středu vedly akcie v Evropě i zámoří, co si myslí viceguvernér Tomšík o české ekonomice a s jakými novinkami přišla společnost Samsung? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akciové trhy zakončily středeční seanci smíšeně, S&P 500 po překonání rekordu měl problém udržet hladinu 2 000 bodů

Investoři přijali vlažně zveřejňovaná makrodata, sledovali dění na Ukrajině a projev Baracka Obamy v Tallinnu. Oči všech se ale upírají na ECB a její čtvrteční zasedání. Index Nasdaq stáhly níže akcie Applu. Dow přidal 0,06 % na 17 078,28 bodu, S&P 500 po stanovení nového intradenního maxima nad 2 009 body nakonec oslabil o 0,08 % na 2 000,72 bodu a Nasdaq odepsal 0,56 % na 4 572,56 bodu. Většina odvětví se držela v mírném plusu, S&P 500 stáhly pod nulu především technologické tituly. Index volatility VIX vzrostl o procento na 12,38 bodu. Výnos 10letých amerických vládních dluhopisů klesl o dva bazické body na 2,40 %.

Bob Doll: Akcie letos investorům vyrazily dech. A to ještě není konec roku

2. Evropské akcie ve středu posilovaly díky příměří na Ukrajině i blížícímu se zasedání ECB

Evropské akcie ve středu posilovaly díky zprávám o ukrajinsko-ruském příměří. Zisky však mírně tlumily zprávy o kompozitních indexech nákupních manažerů a indexech v sektoru služeb, které byly horší, než se čekalo. Britský FTSE 100 připsal 0,65 %, francouzský CAC 40 0,99 % a německý DAX 1,26 %. Regionální Stoxx Europe 600 posiloval o 0,7 %. Nejvíce se dařilo automobilkám a bankám, mírně naopak ztrácel sektor základních materiálů a technologie.

Inflace v eurozóně je na pětiletém minimu, rychlou akci od ECB ale nečekejte

3. Pražská burza ve středu rozšiřovala zisky, podpořily ji akcie ČEZ a Erste Group Bank

Index PX ve středu zpevnil o 0,21 % na 991,06 bodu. Nejčastěji obchodovanou akcií byla skupina ČEZ, která zpevnila o 1,07 %. Následovala Komerční banka, jejíž akcie však o 0,59 % zlevnily, a třetí nejčastěji obchodovanou emisí byla Erste Group Bank, která posílila o 1,56 %. Dále ztrácejí cenné papíry těžařské společnosti NWR, ve středu odepsaly přes 8 % a jejich cena se pohybuje na 2,25 Kč. Ve středu se cenné papíry NWR naposledy obchodovaly s právem účastnit se navýšení kapitálu v rámci restrukturalizace. Pegas Nonwovens ztratil 0,86 %. Znojemský výrobce netkaných textilií podle středeční zprávy uvažuje o vydání dluhopisů v českých korunách. Nyní společně s Českou spořitelnou zjišťuje, jaký by byl na trhu zájem investorů.

KB: Aby se udržela nad vodou, potřebuje NWR 20% růst cen koksovatelného uhlí

Chris Heath, šéf Stock Spirits: Chystáme akvizice v regionu

4. Očekávané události

Spojené státy jako každý čtvrtek zveřejní týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti (odhad: 300 tisíc nových, předchozí: 298 tisíc nových) a před souhrnnými daty za celou ekonomiku se dozvíme, kolik pracovních míst vytvořil v srpnu soukromý sektor (odhad srpen: 223 tisíc, červenec: 218 tisíc). Po číslech z Evropy budou odhaleny také výsledky indexu nákupních manažerů ve službách od společnosti Markit (odhad srpen: 58,5 bodu, FLASH srpen: 58,5 bodu, červenec: 60,8 bodu) i od institutu ISM (odhad srpen: 57,3 bodu, červenec 58,7 bodu). Navíc bude zveřejněna i obchodní bilance Spojených států (odhad červenec: -42,5 miliardy USD, červen: -41,5 miliardy USD). Německo zveřejní podnikové objednávky (odhad červenec: meziročně +1,5 %, meziměsíčně +1,6 %, červen: +2,4 %, -3,2 %) a Francie zprávu o nezaměstnanosti za druhé čtvrtletí, hlavní pozornost však budou investoři upínat na zasedání Bank of England a Evropské centrální banky, které by měly rozhodnout o dalším nastavení měnové politiky. Český statistický úřad navíc ve čtvrtek zveřejní data o maloobchodních tržbách (červen: +8,2 % meziročně). Vše podstatné, co budou investoři sledovat během prvního zářijového týdne, najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Viceguvernér ČNB Tomšík: Ekonomika je z vleklé recese venku

Česká ekonomika ožívá a z vleklé recese je venku. Oživení nestojí pouze na exportu, ale i na fixních investicích a spotřebě domácností a růst je robustnější. Poslancům z rozpočtového výboru to ve středu řekl viceguvernér České národní banky Vladimír Tomšík. Nejistota však podle něj panuje ve vztahu k situaci mezi Ruskem a Ukrajinou, záležet bude na vývoji politických jednání.

6. Portugalsko prodalo první dluhopisy od potíží banky BES

Portugalsko ve středu úspěšně prodalo první emisi státních dluhopisů od červencových potíží kolem předního domácího finančního ústavu Banco Espírito Santo. Dluhopis na 15 let má nejdelší lhůtu splatnosti od roku 2008. Díky relativně vysokému výnosu přitáhla emise velké množství investorů z Evropy i zámoří, řekli analytici agentuře Reuters.

7. Skotská nejistota sráží libru. Jak moc měna ještě může oslabit?

Nejistota ohledně výsledků referenda o nezávislosti Skotska oslabuje britskou libru. Analytici předpokládají, že měnu čeká období volatility. Investory v úterý znejistěl nejnovější průzkum YouGov, podle něhož mají zastánci unie před těmi, kteří preferují nezávislé Skotsko, náskok už jen 6 procentních bodů. Dříve to bylo více než 20 bodů a ještě v polovině srpna měli náskok 14 procentních bodů. Libra se ve středu vůči dolaru stabilizovala na hladině 1,6471 GBP/USD, tedy poblíž pětiměsíčních minim. Ztratila tak téměř celý procentní bod z pondělních 1,6611 dolaru v pondělí a je výrazně pod vrcholem 1,7 GBP/USD z června letošního roku.

8. Libyjská centrální banka: Do občanské války nás nezatahujte

Libyjská centrální banka vydala varování pro znesvářené strany, aby ji nezatahovaly do probíhajícího politického konfliktu. V opačném případě by riskovaly zmrazení zahraničních aktiv. "Libyjská centrální banka žádá všechny, aby pochopili požadavky současného stavu, uvědomili si soukromí centrální banky a nevyvíjeli na ni nátlak," píše se na oficiálních webových stránkách banky.

9. Vláda udělila premiéru Sobotkovi mandát k odmítnutí některých sankcí vůči Rusku

Česko uplatní připomínky k připravovanému unijnímu zpřísnění sankcí vůči Rusku zejména v oblasti takzvaného zboží dvojího užití. Cílem je ochránit strojírenský export. Sdělil to premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), kterému ve středu vláda dala mandát k dalšímu jednání o sankcích. Umožňuje mu, aby se vůči některým navrhovaným opatřením vymezil. Hlasování se zdržela dvojice lidoveckých členů vlády Pavel Bělobrádek a Daniel Herman, kteří také neúspěšně navrhovali do usnesení doplnit odsouzení ruské agrese.

10. Německo: Index nákupních manažerů ve službách v srpnu 54,9 bodu (červenec: 56,7 bodu, flash: 56,4 bodu)

Německý soukromý sektor v srpnu rostl nejpomaleji za posledních deset měsíců. Vyplývá to z průzkumu mezi nákupními manažery, jehož konečné výsledky zveřejnila konzultační společnost Markit. Data jsou podle ekonomů dalším náznakem, že největší evropská ekonomika ztrácí na síle. Souhrnný index aktivity soukromého sektoru, který sleduje růst v průmyslu i ve službách, klesl v srpnu na 53,7 bodu z červencových 55,7 bodu. Zůstal sice nad hranicí 50 bodů, která odděluje růst od poklesu, zaostal však za prvním rychlým odhadem 54,9 bodu.

Eurozóna: Index nákupních manažerů ve službách v srpnu 53,1 bodu (červenec: 54,2 bodu, flash: 53,5 bodu)

Francie: Index nákupních manažerů ve službách v srpnu 50,3 bodu (červenec: 50,4 bodu, flash: 51,1 bodu)

Itálie: Index nákupních manažerů ve službách v srpnu 49,8 bodu (červenec: 52,8 bodu, odhad: 52 bodů)

Španělsko: Index nákupních manažerů ve službách v srpnu 58,1 bodu (červenec: 56,2 bodu, odhad: 55,5 bodu)

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Samsung představil své nejnovější smartphony Galaxy Note

Jihokorejský výrobce elektroniky Samsung Electronics ve středu představil nejnovější modely svých chytrých telefonů typu Galaxy Note. Nejnápadnější je verze Galaxy Note Edge, která má zakřivenou stranu s nezávislým displejem pro rychlý přístup k informacím a často používaným aplikacím. Největší světový výrobce mobilních telefonů na elektronickém veletrhu IFA v Berlíně rovněž předvedl svou standardní verzi Galaxy Note 4 a sluchátka pro virtuální realitu Gear VR.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
17. 4. 2021 20:31
Lukáš Novotný (WOOD & Company): S&P 500 může projít korekcí, prudké poklesy ale i díky pozitivnímu…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
15. 4. 2021 17:01
Ivana Birtová (Realitní Shaker): Nízké sazby a malá nabídka hrají do karet investicím do nemovitostí
Bydlení
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat