Evropské akcie ve středu posilovaly díky příměří na Ukrajině i blížícímu se zasedání ECB

Evropské akcie ve středu posilovaly díky zprávám o ukrajinsko-ruském příměří. Zisky však mírně tlumily zprávy o kompozitních indexech nákupních manažerů a indexech v sektoru služeb, které byly horší, než se čekalo.
Britský FTSE 100 připsal 0,65 %, francouzský CAC 40 0,99 % a německý DAX 1,26 %. Regionální Stoxx Europe 600 posiloval o 0,7 %. Nejvíce se dařilo automobilkám a bankám, mírně naopak ztrácel sektor základních materiálů a technologie.
"Největším tahounem trh je nyní naděje na širší podpůrnou politiku ze strany Evropské centrální banky, a trochu pomáhá i uklidnění na geopolitické scéně," říká Raimund Saxinger z Frankfurt-Trust Investment. "Myslím, že si trhy uvědomují, že může každou chvíli dojít ke zvratu, ale to jim k růstu jen přispívá. Špatné indexy nákupních manažerů jen podporují názor, že ECB již brzy zakročí," dodává.
Hlavní středeční události na evropských trzích
- Prezidenti Porošenko a Putin se údajně dohodli na "trvalém příměří". Ruská strana však tuto dohodu následně popřela.
- Sektor služeb v eurozóně v srpnu expandoval pomaleji, než se očekávalo. Index nákupních manažerů klesl na 53,1 bodu z 54,2 bodu v červenci, předběžná data ukazovala na pokles na 53,5 bodu. Kompozitní index se proto snížil na 52,5 bodu z červencových 53,8 bodu, předběžná data počítala s poklesem na 52,8 bodu.
- Sektor služeb v Německu v srpnu expandoval pomaleji, než se čekalo. Index nákupních manažerů spadl na 54,9 bodu z červencových 56,7 bodu, předběžná data počítala s mírnějším poklesem na 56,4 bodu. Kompozitní index spadl na 53,7 bodu z 55,9 bodu v červenci, podle předběžných dat se měl snížit jen na 54,9 bodu.
- Index nákupních manažerů v sektoru služeb ve Francii v srpnu nečekaně klesl. Předběžná data počítala s růstem na 51,1 bodu z červencových 50,4 bodu, index naopak spadl na 50,3 bodu. Kompozitní index spadl pod padesátibodovou hranici dělící kontrakci od expanze na 49,5 bodu, předběžná data počítala s rovnými padesáti body po červencových 49,4 bodu.
- Sektor služeb v Itálii v červenci se nečekaně propadl. Index nákupních manažerů klesl z červencových 52,8 bodu na 49,8 bodu, očekával se mírnější pokles na 52 bodů. Index se tak propadl pod padesátibodovou hranici dělící pásmo kontrakce od expanze. Kompozitní index se rovněž ocitl pod padesáti body na 49,9 bodu oproti červencovým 53,1 bodu.
- Index nákupních manažerů ve Španělsku v sektoru služeb se v srpnu vyšplhal nejvýše od prosince 2006. Dosáhl 58,1 bodu oproti červencovým 56,2 bodu. Kompozitní index se zvýšil na 56,9 bodu z červencových 55,7 bodu.
- Index nákupních manažerů ve službách ve Spojeném království v srpnu nečekaně vzrostl na 60,5 bodu, očekával se pokles na 58,5 bodu po červencových 59,1 bodu. Kompozitní index se zvýšil na 59,3 bodu oproti 58,6 bodu v červenci.
- Británie podepíše smlouvu se zbrojařským koncernem General Dynamics na dodávku více než 500 bojových obrněných vozidel. Transakce má hodnotu 3,5 miliardy liber a je největší jednotlivou objednávkou britské vlády na tato vozidla za více než 30 let. S odvoláním na prohlášení britské vlády o tom ve středu informovala agentura Reuters.
- Maloobchodní tržby v zemích platících eurem i v celé Evropské unii v červenci proti předešlému měsíci klesly o 0,4 %. Oznámil to evropský statistický úřad Eurostat. Na snížení maloobchodního obratu se nejvíce podílela kategorie potravin, nápojů a tabáku.
- Polská centrální banka ponechává hlavní úrokovou sazbu beze změny na 2,5 %.
- Francouzští výrobci luxusního zboží Hermès International a LVMH Moët Hennessy Louis Vuitton se dohodli na ukončení vleklého sporu o podíl ve společnosti Hermes. Pře se rozhořela před čtyřmi lety, když LVMH začala shromažďovat velký podíl ve svém menším rivalovi. Podle dohody, kterou zprostředkoval obchodní soud v Paříži, LVMH podíl 23,2 % v Hermès rozdělí mezi své akcionáře. Informovala o tom ve středu agentura Reuters.
- Evropská komise ve středu vyměřila výrobcům elektroniky Philips, Samsung Electronics a Infineon Technologies pokuty v souhrnné výši 138 milionů eur. Jde o trest za kartelovou dohodu o cenách čipů, které se používají například v SIM kartách pro mobilní telefony. Informovala o tom agentura Reuters.
Zdroj: Bloomberg
Aktuality

