Co musíte ráno vědět (7. dubna)

Jak se ve čtvrtek vedlo akciovým trhům v Evropě a v Americe, jak zareagovala česká koruna na ukončení kurzového závazku ČNB a co se rozhodně nesmí říkat o Vladimiru Putinovi?

1. Americké akcie ve čtvrtek mírně zpevnily, dražší ropa podporovala energetické tituly

Americké akcie ve čtvrtek mírně posílily. Energetické firmy těžily z vyšších cen ropy, vzhůru ale zamířily také bankovní společnosti. Akciový trh tak ožil po středečním poklesu, za kterým stály obavy Wall Street z možné změny přístupu Fedu ke své obří bilanci nafouknuté pokrizovým programem kvantitativního uvolňování. Index Dow si připsal 0,07 % na 20 662,95 bodu, širší S&P 500 stoupl o 0,19 % na 2 357,49 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 0,25 % na 5 878,95 bodu. Index volatility VIX klesl o 3,88 % na 12,39 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se nepatrně zvýšil na 2,337 %. V zelených číslech skončila většina hlavních sektorů, dařilo se především energetickému odvětví, finančnímu sektoru a realitnímu odvětví. Pod nulou obchodování zakončily sektor veřejných služeb, technologické odvětví a sektor necyklického spotřebního zboží.

Prandstetter (ČSOB AM): Americké akcie mají stále smysl, v delším horizontu je čeká růst

Jak se žongluje s barely aneb Co OPEC (ne)dokáže?

2. Evropské akcie zakončily čtvrteční obchodování smíšeně, investoři čekali na výsledek jednání prezidentů USA a Číny

Evropské akciové trhy během čtvrteční seance reagovaly na holubičí výroky Maria Draghiho a na úmysl amerického Fedu zredukovat zásobu 4,5 bilionu dolarů v dluhopisech, kterou v současné době drží. Především však investoři vyčkávali, co se stane během jednání amerického prezidenta Donalda Trumpa s jeho čínským protějškem Si Ťin-pchingem. Index londýnské burzy FTSE 100 nakonec jako jediný z velkých západoevropských benchmarků skončil v mínusu, odepsal 0,39 %. Německý DAX posílil o 0,11 % a francouzský CAC 40 stoupl o 0,58 %. Celoevropský index STOXX Europe 600 zpevnil 0,18 % na 380,77 bodu.

Evropa investorům zaslíbená aneb Proč se nebát otazníků vznášejících se nad starým kontinentem

Zadlužená Francie volí prezidenta. Co si o veřejných financích myslí hlavní kandidáti?

3. Pražská burza zakončila čtvrtek s minimální ztrátou, kolem nuly ji držely především akcie Monety Money Bank

Index pražské burzy PX během čtvrtečního obchodování ztratil 0,08 %, uzavřel na 979,97 bodu. Objem obchodování byl se 743 miliony korun nadprůměrný. Nejúspěšnějším a zároveň nejobchodovanějším titulem byla MONETA Money Bank, dolů naopak index táhly akcie Komerční banky. Cenné papíry ČEZ oslabily o 0,47 % na 428 korun, akcie Komerční banky klesly o 0,91 % na 938 korun a akcie bankovní skupiny Erste přišly 0,55 %. Konec intervenčního režimu ČNB se na pražské burze výrazněji neprojevil.

ČEZ a Unipetrol: Kompletní přehled investičních doporučení

Český dividendový kalendář na rok 2017: Tučné výnosy klepou na dveře

4. Očekávané události

Nejvíce pozornosti bude v pátek upřeno na druhý den jednání prezidentů USA a Číny ve floridském Palm Beach. Kromě toho ale budou investoři sledovat i řadu ekonomických dat. Dopoledne se v Evropě trhy zaměří na švýcarskou nezaměstnanost, index cen domů v Británii od banky Halifax a statistiku průmyslové výroby a výsledek obchodní bilance Spojeného království, Francie a Německa či italské maloobchodní tržby. Česká národní banka navíc zveřejní zápis z březnového měnověpolitického zasedání a bude informovat o objemu únorových devizových intervencí. Odpoledne se pozornost přesune do zámoří, kde bude pomyslným vrcholem dne i týdne zveřejnění zprávy o situaci na trhu práce USA za březen (čeká se stagnace celkové míry nezaměstnanosti na 4,7 % a zhruba 175 tisíc nově vytvořených pracovních míst mimo zemědělství). Kromě toho v USA vyjde ještě zpráva o velkoobchodních zásobách a zprávu o situaci na trhu práce odtajní také Kanada. Zasedání takzvané euroskupiny by se mělo nést ve znamení řešení řeckého problému. "Ačkoli došlo k určitému pokroku, dohody ještě podle našeho odhadu dosaženo nebude, ve hře je v tomto směru spíše zasedání naplánované na 22. května," míní analytici z Komerční banky. Za řečnický pultík se v závěru týdne postaví guvernér britské centrální banky Mark Carney a večer ještě společnost Baker Hughes jako každý týden zveřejní zprávu o změně počtu aktivních vrtů pro těžbu ropy a zemního plynu na americkém území. Události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 3. dubna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 3. dubna a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. ČNB ukončila devizové intervence, přetlak spekulantů na straně prodávajících brzdí posilování koruny

Bankovní rada České národní banky na svém čtvrtečním mimořádném měnověpolitickém zasedání rozhodla o ukončení kurzového závazku. Rozhodnutí má okamžitou platnost. O nastavení úrokových sazeb bankovní rada nejednala. Guvernér ČNB Jiří Rusnok na tiskové konferenci řekl, že je banka připravena nyní tolerovat zvýšenou rozkolísanost kurzu koruny vůči euru. Česká měna si podle něj musí najít novou rovnovážnou úroveň, která bude odrážet základní parametry české ekonomiky. Kolem 23.00 se koruna pohybovala kolem 26,65 EUR/CZK.

6. Ruská ekonomika letos podle ministra hospodářství stoupne o dvě procenta

Hrubý domácí produkt Ruska by se měl po loňském poklesu o 0,2 % letos zvýšit o dvě procenta. Předpověděl to ve čtvrtek ruský ministr hospodářství Maxim Oreškin. V příštím roce nicméně počítá se zpomalením hospodářského růstu na 1,5 %. Tímto tempem by podle něj měla ruská ekonomika růst také v letech 2019 a 2020. Oreškin rovněž předpověděl, že míra nezaměstnanosti v Rusku letos klesne na 5,2 % z loňských 5,5 %. Napřesrok by měla sestoupit na rovných pět procent a v následujících dvou letech by měla činit 4,9 %.

7. MF v nové prognóze počítá letos s mírně nižším růstem české ekonomiky

Ministerstvo financí v nové makroekonomické prognóze zhoršilo odhad růstu české ekonomiky v letošním roce na 2,5 % z lednových 2,6 %. Pro příští rok odhad úřad zlepšil na 2,5 % z předchozích 2,4 %. Loni česká ekonomika zpevnila o 2,4 %.

8. ČR: Růst průmyslu v únoru zvolnil, mezinárodní obchod polevil, stavebnictví se propadlo

Tempo růstu českého průmyslu v únoru kleslo, mezinárodní obchod vykázal meziročně nižší přebytek a stavebnictví se prudce propadlo. Vyplývá to ze čtvrtečních údajů Českého statistického úřadu. Průmyslové podniky vykázaly meziroční nárůst výroby o 2,7 %, což bylo sice nižší tempo než v lednu, analytiky však růst příjemně překvapil. Obchod s cizinou vykázal přebytek 17,9 miliardy korun, proti loňsku byl o dvě miliardy nižší. Propad postihl stavebnictví, které kleslo o sedm procent. Srazil ho útlum ve výstavbě silnic.

9. Síť 7-Eleven v USA získá za 3,3 miliardy USD prodejny Sunoco

Japonská společnost Seven & i Holdings, která provozuje řetězec prodejen zboží denní spotřeby 7-Eleven, koupí od americké firmy Sunoco za zhruba 3,3 miliardy USD prodejny a čerpací stanice. Japonská skupina ve čtvrtek uvedla, že nákupem zhruba 1 100 provozoven v Texasu a dalších státech si rozšíří operace na americkém trhu.

10. OKD prodává doly státnímu podniku Prisko

Těžební společnost OKD ve čtvrtek uzavřela smlouvu se státní společností Prisko, v níž vykonává vlastnická práva ministerstvo financí, o převodu akcií dceřiné společnosti, kterou kvůli této transakci založila. Do této společnosti mají být vloženy doly. Prisko nabude veškeré akcie nové společnosti. Na schůzi věřitelů OKD u Krajského soudu v Ostravě to ve čtvrtek řekl právní zástupce těžební firmy Petr Kuhn.

BONUS

Ruské ministerstvo vnitra srdnatě bojuje za Putinovu pověst

Ruské ministerstvo vnitra zařadilo mezi "extremistické materiály", jejichž šíření může zakázat, aniž by k tomu potřebovalo zvláštní zákon, vyobrazení prezidenta Vladimira Putina s make-upem, či dokonce přímo coby gaye.

Je to reakce na kampaň tamních aktivistů, kteří se rozhodli bojovat za práva ruských homosexuálů právě plakáty s nalíčeným Putinem. Budou-li v těchto aktivitách pokračovat, pozornosti se jim zaručeně dostane vrchovatě.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
17. 4. 2021 20:31
Lukáš Novotný (WOOD & Company): S&P 500 může projít korekcí, prudké poklesy ale i díky pozitivnímu…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
15. 4. 2021 17:01
Ivana Birtová (Realitní Shaker): Nízké sazby a malá nabídka hrají do karet investicím do nemovitostí
Bydlení
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat