Co musíte ráno vědět (7. srpna)

Jak se ve čtvrtek dařilo akciím v Evropě i za oceánem, jak změnila prognózu vývoje domácí ekonomiky Česká národní banka a kdo se v uplynulých letech s gustem trefoval do bankéřů na Wall Street a od čtvrtečního večera už nebude? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve čtvrtek ztrácely. Pod tlakem byly technologie i média, navzdory dalšímu poklesu cen ropy se dařilo energetice

Americké akciové trhy v první polovině čtvrtečního obchodování oslabovaly a jejich hlavní indexy ztrácely kolem procenta. Wall Street nadále podkopával propad ceny akcií Walt Disney a dalších mediálních a kabelových společností. Investoři jsou také nervózní před klíčovými pátečními údaji z amerického trhu práce, které mohou naznačit brzké zvýšení úrokových sazeb. Dow odepsal 0,68 % na 17 421,55 bodu, S&P 500 0,78 % na 2 083,56 bodu a Nasdaq Composite 1,62 % na 5 056,44 bodu. V plusu zůstaly jen sektory energetiky, základních materiálů a veřejných služeb, největší ztráty zaznamenaly zdravotní péče, technologií a cyklického spotřebního zboží. Index volatility VIX vzrostl o desetinu na 13,78 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o pět bazických bodů na 2,22 %.

Akciová apokalypsa: Zrovna teď?!

2. Evropské akcie ve čtvrtek ztrácely, řecký trh naopak ožil

Evropské akcie ve čtvrtek stahovaly dolů akcie těžařů a ropných společností kvůli klesající ceně ropy. Investoři také stále spekulují o tom, kdy americká centrální banka začne zvyšovat sazby. Britský FTSE 100 odepsal 0,08 %, francouzský CAC 40 0,09 % a německý DAX 0,44 %. Regionální Stoxx Europe 600 oslabil o 0,80 %, dolů ho vedl sektor základních materiálů. Řecký akciový trh ve čtvrtek poprvé od pondělního znovuotevření aténské burzy zamířil vzhůru, když k jeho růstu výrazně přispělo oživení akcií bankovních společností. Souhrnný index aténské burzy ATG uzavřel vzestupem o 3,65 % a index bankovního sektoru vzrostl o 17,8 %. Aténská burza v pondělí po pěti týdnech obnovila provoz a během tří dnů se propadla zhruba o pětinu.

Grafy a poučení z řecké dluhové krize: Eurofederace, nebo nic

Řecko jako historická křižovatka? Zatím přešlapujeme na místě

3. Pražská burza ve čtvrtek neudržela zisky a zakončila lehce pod nulou

Index PX ve čtvrtek odepsal 0,03 % na 1 034,70 bodu. Největší zobchodovaný objem zaznamenala skupina ČEZ, jejíž akcie oslabily o 0,3 %. Na druhém místě se co do objemu umístila Komerční banka, která čtvrteční obchodování zakončila lehce pod nulou, zatímco druhá bankovní emise na burze, Erste Group Bank, ztrácela před pátečním zveřejněním hospodářských výsledků 0,34 %. Nedařilo se ani O2 C.R., jejíž cenné papíry odevzdaly přes půl procenta. Naproti tomu akcie Unipetrolu a znojemské Pegas Nonwovens posilovaly o více než 1,6 %.

Výsledková sezóna na pražské burze: Kdy firmy reportují čísla za 2Q2015, co čekají analytici a co už se ví

Erste Group se v prvním pololetí podle odhadů analytiků dostala z loňské ztráty do zisku

4. Očekávané události

Německo a Francie v pátek zveřejní data o průmyslové výrobě a obchodní bilanci. Bilanci vydá i Spojené království, největší pozornost se však bude upírat na odpolední data o nezaměstnanosti v USA. Hospodářské výsledky zveřejní Erste Group Bank, Allianz nebo americká Cablevision Systems. Co budou investoři sledovat v průběhu celého týdne, najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 3. srpna

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: ČNB na srpnovém zasedání ponechala politiku beze změny, v nové prognóze snížila odhad inflace i růstu HDP pro příští rok

Bankovní rada České národní banky bude pokračovat v režimu devizových intervencí s cílem udržet kurz koruny poblíž 27 EUR/CZK. Zároveň ve čtvrtek nechala úrokové sazby na historických minimech. Základní úroková sazba činí 0,05 %. Devizové intervence spustila ČNB v listopadu 2013. Tiskovou konferenci guvernéra Miroslava Singera jsme sledovali živě.

6. Evropská komise: Jednání s Řeckem postupují uspokojivě

Rozhovory s Řeckem o třetím záchranném balíčku postupují uspokojivým způsobem, oznámila ve čtvrtek Evropská komise. Je proto podle ní možné, že dohody s Aténami dosáhnou vyjednávači do 20. srpna. Komise tak podle agentury Reuters reagovala na prohlášení nejmenovaného představitele německé vlády v deníku Bild, který tvrdil, že tento srpnový termín je "nedosažitelný".

7. Americké firmy v červenci oznámily nejmasivnější propouštění od září 2011

Americké firmy v červenci oznámily propuštění 105 696 zaměstnanců, což je nejvíce za téměř čtyři roky. Poprvé od září 2011 počet plánovaných výpovědí přesáhl 100 tisíc. V červenci 2014 americké společnosti plánovaly propustit 46 887 lidí, jedná se tedy o meziroční nárůst o 125,4 %. Vyplývá to z údajů, které zveřejnila konzultační společnost Challenger, Gray & Christmas. Propouštění bude mít na svědomí především vojenský sektor, kde se plánuje snižování stavů.

8. Coca-Cola Enterprises se spojí se dvěma dalšími stáčírnami a vytvoří novou společnost Coca-Cola European Partners

Evropská stáčírna Coca-Cola Enterprises se spojí se španělskou stáčírnou Coca-Cola Iberian Partners a s německou pobočkou americké nápojové společnosti Coca-Cola. Vytvoří tak největšího nezávislého producenta nápojů této firmy na světě. Nová společnost ponese název Coca-Cola European Partners a bude stáčet a distribuovat nápoje ve 13 zemích, sdělila ve čtvrtek Coca-Cola Enterprises.

9. Morgan Stanley věří Applu

Akcie společnosti Apple za poslední měsíc ztratily 15 % a začínají se objevovat nová snížená doporučení, například od analytiků z Bank of America Merrill Lynch. Morgan Stanley však pro pesimismus nevidí důvod. Analytici z Morgan Stanley nechávají doporučení na 155 dolarech za akcii a nevěří tomu, že by cena zažila podobný propad jako na přelomu let 2012 a 2013, kdy klesla v průběhu půl roku o 40 %. K určité volatilitě ze strany dodavatelů u nového iPhonu podle banky sice může dojít, Morgan Stanley ale vidí čtyři hlavní důvody, proč výraznější pokles ceny akcií Applu není na pořadu dne.

10. Míra nezaměstnanosti v Řecku v květnu klesla na 25 % z předchozích 25,6 %

Míra nezaměstnanosti v Řecku v květnu klesla na 25 % z 25,6 % v předchozím měsíci. Dostala se tak na nejnižší úroveň za téměř tři roky. Ve srovnání s průměrem v celé Evropské unii však zůstala více než dvojnásobná. Vyplývá to ze čtvrtečních údajů řeckého statistického úřadu ELSTAT.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Jon Stewart opouští The Daily Show

Americký komik Jon Stewart ve čtvrtek vystoupí naposledy v pozici moderátora populárního pořadu The Daily Show. Dvaapadesátiletý Stewart oznámil svůj úmysl odejít z pořadu, v němž vystupoval šestnáct let, na začátku letošního roku. V satirickém pořadu se Stewart za dobu svého moderování několikrát opřel i do Wall Street a televizní stanice Bloomberg při příležitosti jeho odchodu vyrobila sestřih toho nejlepšího, co v pořadu o bankéřích a manažerech z Wall Street padlo.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
David Navrátil (Česká spořitelna): České zadlužení může být problém, výnosy dluhopisů ztrácejí v…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
25. 2. 2021 12:31
Dominik Stroukal: Kdo chce těžit z výhod bitcoinu, nesmí se bát propadů o desítky procent
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Volatilita
Přestat sledovat