SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: ČNB na srpnovém zasedání ponechala politiku beze změny, v nové prognóze snížila odhad inflace i růstu HDP pro příští rok

Bankovní rada České národní banky bude pokračovat v režimu devizových intervencí s cílem udržet kurz koruny poblíž 27 EUR/CZK. Zároveň ve čtvrtek rada nechala úrokové sazby na historických minimech. Informoval o tom mluvčí centrální banky Tomáš Zimmermann. Základní úroková sazba činí 0,05 %. Devizové intervence spustila ČNB v listopadu 2013. Tiskovou konferenci guvernéra Miroslava Singera jsme sledovali živě.
Bankovní rada ve čtvrtek zopakovala, že závazek ohledně kurzu koruny považuje za jednostranný. To znamená, že ČNB nepřipustí posílení kurzu na úrovně, které by už nebylo možné interpretovat jako "poblíž hladiny 27 EUR/CZK". Takovému posílení ČNB brání automatickými a potenciálně neomezenými intervencemi, tedy prodejem korun a nákupem cizích měn. Při oslabení koruny nad 27 korun za euro ČNB nechá kurz pohybovat podle nabídky a poptávky na devizovém trhu.
V nové makroekonomické prognóze ČNB zvýšila odhad růstu HDP v letošním roce na 3,8 % z dříve očekávaných +2,6 %, pro rok 2016 ho naopak snížila na 2,8 % z původně očekávaných 3,2 %.
Inflaci očekává banka podle nové prognózy ve třetím kvartálu příštího roku +1,6 % oproti předchozí prognóze, kdy čekala 2 %, ve čtvrtém kvartálu pak inflace podle nové prognózy bude 1,8 %, předchozí prognóza byla 2,1 %.
14.19 Singer: Inflace se stále nachází hluboko pod cílem centrální banky. K udržitelnému plnění tohoto cíle, které je podmínkou pro návrat do standardního režimu měnové politiky, dojde podle prognózy až od počátku roku 2017. Potřeba udržovat výrazně uvolněné měnové podmínky přetrvává.
14.19 Singer: Česká národní banka neukončí používání kurzu jako nástroje měnové politiky dříve než ve druhém pololetí příštího roku.
14.20 Singer: Posílení kurzu v poslední době je nepříznivým faktorem zpřísňujícím měnové podmínky, a tedy oddalujícím dosažení inflačního cíle.
14.20 Singer: Ceny průmyslových výrobců v eurozóně klesají a spotřebitelská inflace se nachází kolem nuly. Díky uvolněné měnové politice ECB, oslabenému euru a zrychlení růstu ekonomik eurozóny by měly ceny začít pomalu růst. S tím bude souviset také pomíjení vlivu poklesu cen ropy.
14.22 Singer: Inflace bude i v příštím roce pod dvouprocentním cílem, ke kterému se přiblíží zespodu až v roce 2017.
14.23 Singer: Mezera výstupu české ekonomiky se postupně uzavírá, stále je však záporná.
14.23 Singer: V příštím roce růst ekonomiky zvolní na tři procenta. Rostoucí ekonomická aktivita se projeví zlepšováním situace na trhu práce - nezaměstnanost bude klesat, dynamika mezd v podnikatelské sféře se výrazně zvýší, v nepodnikatelské sféře porostou mzdy solidním tempem.
14.25 Singer: Bankovní rada vyhodnotila rizika prognózy jako zhruba vyrovnaná. Mírné protiinflační riziko může plynout z poklesu cen ropy, která se aktuálně snížila až k úrovni 50 dolarů za barel.
14.27 Singer: Intervenční režim je do jisté míry automatický. Spíše bylo překvapivé, jak dlouho jsme neintervenovali, než to, že jsme intervenovali. Mimotržně odkupujeme peníze z EU, které k nám plynou.
14.28 Singer: K serióznější debatě o zavádění záporných sazeb dnes nedošlo, ale nic nevylučujeme. Na podnět ECB jsme spravili právní rámec - vlastně nešlo o problematiku zákona, pouze obchodních smluv.
14.30 Singer: Zavedení záporných sazeb bychom začali zvažovat v momentu, kdy bychom získali dojem, že to měnové podmínky vyžadují.
14.31 Singer: Historie ČNB podle mě dokazuje, že účetní bilanční suma má jen malý význam, co se týče praktického dopadu.
14.34 Singer: Jak ukazují i jiné světové centrální banky, důležitá je v případě exitu z nestandardního měnového režimu robustní jistota, že se do něj nebudeme muset vracet.
14.36 Tisková konference končí.
Devizové intervence spustila ČNB kvůli obavě z deflace. Na trhu zpočátku centrální banka působila jen několik dnů a nakoupila devizy v hodnotě zhruba 200 miliard korun, tedy asi sedm miliard eur. Následně kurz nad 27 korunami za euro držel trh. Bankovní rada již před časem oznámila, že neukončí režim devizových intervencí dříve než ve druhém pololetí 2016.
Koruna se v posledních dnech pohybuje blízko hranice 27 EUR/CZK. ČNB na dotazy, zda intervenuje na mezibankovním devizovém trhu, standardně neodpovídá. Pouze před několika dny sama uvedla, že v pátek 17. července na trhu poprvé od listopadu 2013 byla aktivní.
Podle výpočtů hlavního ekonoma ING Jakuba Seidlera centrální banka v červenci provedla na devizovém trhu intervence za zhruba 20 miliard korun. Hlavní ekonomka České bankovní asociace a bývalá členka bankovní rady Eva Zamrazilová se ve středu na setkání s novináři s tímto výpočtem ztotožnila.
"S úrokovými sazbami se hýbat nebude a opuštění intervenčního režimu bude bankovní rada plánovat nejdříve na druhou polovinu roku 2016. Vše tedy zůstane při starém," uvedl před zasedáním banky analytik ze společnosti AKCENTA CZ Miroslav Novák. Nutné je však podle něj počítat s tím, že se ČNB ostřeji vymezí proti aktuálně příliš silné koruně.
"V posledních dnech se hovořilo o tom, že sílící koruna a nutnost intervenovat proti ní budou teoretické odhodlání banky držet kurz koruny nad 27 EUR/CZK nahlodávat, minimálně proto, že oslabení koruny mělo oponenty i v bankovní radě. Od dostatečného nahlodání jsme nicméně ještě daleko, rezervy zatím nerostou nijak rychle a obchodníci ČNB úspěšně drží kurz nad klíčovou úrovní. Spekulace na posílení koruny pod 27 EUR/CZK tak nyní podle všeho nejsou namístě. Centrální banka ve čtvrtek jistě potvrdí, že bude držet kurzový závazek na 27 EUR/CZK, a asi trhu také připomene, že má teoreticky neomezené možnosti při obraně této úrovně," napsal ve středu v komentáři David Navrátil, hlavní ekonom České spořitelny.
ČNB má ve čtvrtek také zveřejnit novou prognózu vývoje ekonomiky. V té aktuální z května počítá s letošním růstem HDP o 2,6 % a pro příští rok o 3,2 %. Díky rychlému růstu ekonomiky v prvním čtvrtletí již řada institucí v poslední době odhady ovšem vylepšila až na více než tříprocentní letošní růst ekonomiky. "Ke změně prognózy inflace a HDP směrem nahoru tedy zřejmě dojde hlavně pro letošní rok, zatímco 2016 bude ponechán bez podstatných posunů proti dřívější prognóze," uvedl hlavní analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek.
Zdroj: Bloomberg, ČNB, ČTK