Co musíte ráno vědět (9. července)

Jak si v polovině týdne vedly evropské a americké akcie, co pronesl řecký premiér Alexis Tsipras v Evropském parlamentu a jak společnost omezuje dospívající dívky? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve středu uzavřely kvůli Číně v mínusu. Obchodování narušil výpadek NYSE

Obchodování na NYSE ve středu postihl více než tříhodinový technický výpadek. K celkovému propadu amerických akcií nicméně přispěly hlavně masivní výprodeje akcií v Číně, které vyvolaly obavy z dopadu na globální ekonomický růst. Investoři byli nadále nervózní také kvůli řecké dluhové krizi, jejíž konec je stále v nedohlednu. Index Dow zakončil středeční obchodování se ztrátou 1,47 % na 17 515,42 bodu, širší benchmark S&P 500 oslabil o 1,67 % na 2 046,68 bodu a Nasdaq odepsal 1,75 % na 4 909,76 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 22,19 % na 19,66 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o šest bazických bodů na 2,198 %. V červených číslech ve středu skončilo všech deset hlavních sektorů. Nejvíce ztratily sektor základních materiálů, odvětví telekomunikačních služeb a energetický sektor. Výrazně oslabily také tituly z odvětví cyklického spotřebního zboží.

Akcie čeká kolaps. Čtěte!

Finanční ředitelé přiznávají, že investorům lžou do očí. A vůbec je to netrápí

2. Evropské akcie ve středu zastavily pokles a mírně zdražily

Evropské akcie po dvoudenním výprodeji zastavily propad a mírně ožily. Nahoru je vedly trhy v Itálii a Portugalsku. Britský FTSE 100 připsal 0,91 %, francouzský CAC 40 0,75 % a německý DAX 0,66 %. Regionální STOXX Europe 600 zakončil jen lehce nad nulou, nahoře ho podržely ropný sektor a síťová odvětví, dolů ho naopak vedly akcie automobilek. Italský FTSE MIB i portugalský PSI 20 posílily o více než procento po 6% ztrátách z předchozích dvou dní. Bezmála procento připsal i španělský IBEX 35. Burza v Aténách zůstane stejně jako řecké banky zavřená až do pátku.

Čeho se bát, když ne Řecka? Jeden kandidát za všechny

3. Pražská burza ve středu mírně oslabila, bankovní tituly po úterním propadu ožily

Index PX ve středu odepsal 0,22 % na 966,93 bodu. Bankovní emise po úterním propadu způsobeném referendem v Řecku ve středu lehce ožily - Komerční banka připsala 0,28 % a Erste Group Bank 0,71 %. O něco nižší zobchodovaný objem než Komerční banka zaznamenala skupina ČEZ, jejíž akcie naopak 0,63 % ztratily. Nad nulou se pohybovaly ještě cenné papíry společností CETIN (+0,11 %) a Pegas Nonwovens (+0,19 %), zbytek burzy zamířil do červených čísel v čele s těžařskou NWR, která zlevnila o více než 4 %.

ČS: Červencová strategie pro české akcie

4. Očekávané události

Český statistický úřad ve čtvrtek zveřejní inflační data, Německo obchodní bilanci a v noci na čtvrtek se také dozvíme, jak je na tom čínská inflace a australská nezaměstnanost. Navíc zasedne britská centrální banka, která bude rozhodovat o dalším nastavení měnové politiky, a jako každý čtvrtek Spojené státy vydají zprávu o nových žádostech o podporu v nezaměstnanosti. Řecko by navíc konečně mělo věřitelům představit návrh nové dohody. Stručný výhled na celý obchodní týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Tsipras: Má země se proměnila v laboratorní pokus úsporné politiky. A ten selhal

Řecký premiér Alexis Tsipras během středečního projevu v Evropském parlamentu uznal, že současnou řeckou situaci nezpůsobili zahraniční věřitelé, ale předchozí vlády. Řekl, že reformy jsou zapotřebí, ale musejí být správně cílené a vhodně uvedené. Zdůraznil také, že si nepřeje, aby Řecko vystoupilo z eurozóny, a stejně tak si to nepřejí řečtí občané. Reformy, které jeho vláda v rámci nového návrhu dohody s věřiteli uvede, prý nemají způsobit další zátěž evropským daňovým poplatníkům, naopak mají pomoci vrátit Řecko do správných kolejí.

SLEDOVALI JSME: Atény se dohodly s věřiteli, bankrot Řecka se (prozatím) odkládá
Vše o Řecku, jeho jednáních s věřiteli, (ne)splácení dluhů, politickém pozadí i dopadech na trh.

Miliony Řeků z kapitálových kontrol nešílejí. Nemají důvod

6. Řecké banky již tento týden neotevřou

Řecké banky zůstanou uzavřené do pátku. Ministerstvo financí v Aténách to zdůvodňuje tím, že pohyb kapitálu v zadlužené zemi zůstává pod kontrolou, informovala agentura Bloomberg. Peněžní ústavy v zemi jsou mimo provoz od minulého pondělí poté, co jim Evropská centrální banka odmítla zvýšit objem nouzového financování. Oficiálně se měly banky znovu otevřít toto úterý, pak byl tento krok odložen na čtvrtek.

Řecko předložilo oficiální žádost o úvěrovou pomoc od ESM, chce program na tři roky

7. Spojené království podle ministra financí George Osbornea sníží korporátní daň na 19 % v roce 2017 a na 18 % v roce 2020

Británie bude hospodařit s přebytkovým rozpočtem až ve finančním roce 2019/2020, což je o rok později, než byl původní plán. Oznámil to ve středu ministr financí George Osborne, když v parlamentu představoval další rozpočtové škrty. Ministr také řekl, že britské hospodářství letos vykáže růst o 2,4 %, což je o desetinu procentního bodu méně, než se čekalo.

8. Britská banka Barclays odvolala svého generálního ředitele

Druhá největší britská banka Barclays ve středu odvolala svého generálního ředitele Antonyho Jenkinse. Zdůvodnila to nedostatečným důrazem na zvyšování zisků a snižování nákladů. Jenkinsovy povinnosti prozatím převezme předseda správní rady banky John McFarlane, uvedla stanice BBC.

9. Noyer: Dohoda s Řeckem je možná, bez ní hrozí katastrofa

Dohoda s Řeckem je stále možná, ale čas běží. Pokud se řešení nenajde, hrozí zemi hospodářská katastrofa, varoval ve středu v rozhovoru pro stanici Europe 1 šéf francouzské centrální banky Christian Noyer, který je rovněž členem Výkonné rady Evropské centrální banky. Také upozornil, že pokud bude zřejmé, že dohoda mezi Aténami a věřiteli není reálná, bude muset ECB ukončit nouzové financování řeckých bank.

10. Evropský parlament schválil reformu trhu s emisními povolenkami

Evropský parlament ve středu schválil reformu uvadajícího trhu s emisními povolenkami, která by po roce 2019 měla vést k jejich vyšší ceně a také k tomu, že se podnikům opět začnou vyplácet investice do ekologičtějších provozů. Přebytečné povolenky by měly nově směřovat do takzvané rezervy tržní stability (MSR), z níž mají být na trh uvolňovány pouze v případě zvýšené poptávky.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Procter & Gamble rozšiřuje kampaň za posilování sebevědomí dívek

Loni společnost Procter & Gamble prostřednictvím značky Always rozjela kampaň Like A Girl upozorňující na to, jak v období puberty prudce klesá dívčí sebevědomí. Letos P&G kampaň posouvá dále. Do projektu zapojila herečku ze seriálu Hra o trůny Maisie Williamsovou, která se rozhodla figurovat jako propagátorka kampaně, jejímž cílem je inspirovat mladé ženy na celém světě, aby se nenechaly omezovat společenskými pravidly a změnily genderovou dynamiku. Podle průzkumu provedeného mezi desetitisíci dívek se 72 % z nich cítí omezováno společností, v níž se pohybuje. A právě na škatulkování se nová kampaň soustředí.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
1. 3. 2021 12:21
Úspěšný byznys vs. narůstající nejistota: Myslete na nemyslitelné!
Byznys a podnikání
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
27. 2. 2021 20:31
Vladimír Vávra (WOOD & Company): Na americkém trhu probíhá spíše rotace, k hlubší korekci nevidím…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat