DPA: Slabý jüan - po obchodní válce válka měnová?

Čínská měna již několik měsíců ztrácí na hodnotě. Americký prezident Donald Trump Pekingu podsouvá, že chce devalvací zlevnit vývoz a zmírnit dopad amerických cel. Tak jednoduché to ale není, píše agentura DPA.

S eskalací obchodního konfliktu mezi Spojenými státy a Čínou se nyní objevuje strach z měnové války. Čínský jüan ztratil vůči americkému dolaru od dubna více než sedm procent a Trump už za tím tuší manipulaci.

"V Číně měna padá a naše měna stoupá a já vám musím říct, že pro nás je to nevýhodné," řekl prezident nedávno v jednom rozhovoru. Číně vyčítá, že svou měnu uměle oslabuje.

Devalvace jako zbraň v obchodním sporu zní možná logicky, s realitou má ale asi jen málo společného. Že je směnný kurz jüanu v souladu se základními ukazateli ekonomiky Číně právě potvrdil Mezinárodní měnový fond. Také mnozí odborníci vidí ve hře tržní síly. Čínská měna sice není volně směnitelná a během dne se její kurz může pohybovat pouze v rozmezí dvou procent, ale čínská centrální banka se při jeho každodenním stanovování orientuje podle trhu.

"Tentokrát se vláda nevměšuje," říká nezávislá čínská hospodářská analytička Jie Tchan. "Je to vývoj trhu," říká. Jüan se řídí košem více než 20 měn, které jsou často úzce napojeny na americký dolar - když dolar stoupá, jüan klesá. Americká měna k euru za šest měsíců přidala šest procent a vůči řadě měn dohromady dokonce více než osm procent. Odborníci se proto domnívají, že jüan by spíše měl oslabit ještě více, ale centrální banka se mu v tom naopak snaží zabránit.

"Je nepravděpodobné, že Čína chce silné a trvalé znehodnocení jüanu," konstatuje v analýze pro agenturu Bloomberg americký profesor ekonomie Christopher Balding. "Vedlo by to k výměně kupy problémů za jinou kupu problémů," argumentuje odborník na Čínu, který vyučuje na škole HSBC-Business-School v jihočínské metropoli Šen-čen. "Spotřebitelé a firmy jsou biti dvakrát - vyššími cenami kvůli clům a menší kupní silou kvůli slabší měně." Protože levnější jüan zdražuje obyvatelům Číny západní zboží.

Z pohledu pekingského profesora ekonomie Chu Sing-toua podtrhuje jüan spíše pomalejší růst druhé největší ekonomiky světa a eskalace obchodního konfliktu. "Na jednu stranu se čínské ekonomice v poslední době vůbec nedaří," říká Chu, "na druhou stranu optimismus kalí dopady obchodní války." Nezávislý ekonom je přesvědčen, že Peking uměle nezasahuje. "Žádné náznaky, že vláda kontroluje kurz, nejsou," prohlašuje.

Nikdo ještě nezapomněl na hrůzu z roku 2015, kdy rychlý pád kurzu jüanu vedl k šokovým vlnám a masivnímu odlivu kapitálu. Tehdy na rozdíl ode dneška k náhlé slabosti jüanu nebyl důvod, což vyvolalo nejistotu na světových trzích. "V roce 2015 k manipulacím docházelo," říká Chu Sing-tou "Ale tentokrát se to více kryje s vývojem trhu." Kurz už o moc více nespadne. "Devalvace podle mého nebude pokračovat neomezeně dál," říká Chu.

Na rozdíl od roku 2015, kdy centrální banka svůj postup transparentně nevysvětlila, formulují měnoví strážci dnes své záměry jednoznačně: směnný kurz "se bude v zásadě stabilně udržovat na přiměřené a vyrovnané hladině," uklidňoval trhy šéf centrální banky I Kang. "Čína je schopná a je si jistá, že dokáže čelit všem možným výzvám," ujišťuje mluvčí strážkyně devizových rezerv Wang Čchun-jing.

Čínské noviny Global Times v nynějším obchodním konfliktu předhazují Spojeným státům běžně "hloupost" a Trumpovi konkrétně, že je "největším faktorem nejistoty v dnešním světě". "Přechod od obchodní války k válce finanční by světové ekonomice přinesl bezpochyby jen další chaos," varuje list, který vydává v angličtině stranický Lidový deník.

Zdroj:
ČTK
Čínský jüan
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
Obrázek: Pexels.com
3. 2. 2023 10:09
Koblic (BCPP): Ceny energií půjdou dolů, zestátnění ČEZ je ekonomická pitomost
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Elektřina
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Zemní plyn
Přestat sledovat
Obrázek:
1. 2. 2023 17:02
Co nového v kryptosvětě: Problémy Binance, (stále) malý trh s bitcoinem a chybné chápání digitálních…
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: Profimedia
1. 2. 2023 10:23
Šokující předpověď Steena Jakobsena (Saxo Bank): Česko se brzy vzdá koruny a přijme euro
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká koruna
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Dánsko
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Výhled na rok 2023
Přestat sledovat
Obrázek: Thinkstock
31. 1. 2023 6:23
Hájek (XTB): Rok 2023 nebude přát akciovým býkům, americký trh není atraktivně oceněný
Americké akcie
Přestat sledovat
Ocenění
Přestat sledovat
Výhled na rok 2023
Přestat sledovat