EK zkoumá, zda úprava on-line sázek v ČR odpovídá právu unie

Evropská komise požádala Česko a některé další země o informace ohledně jejich zákonů omezujících on-line sázení. Zjišťuje totiž, zda jsou tyto úpravy v souladu s právem na volný pohyb služeb. Komise to ve středu oznámila v balíku nových řízení pro možné porušení unijní legislativy. Jedná se o první formální krok postupu, který může skončit až před Soudním dvorem Evropské unie.
Komise má obavy, zda jsou vnitrostátní předpisy v Belgii, ČR, na Kypru, v Litvě, v Polsku a v Rumunsku slučitelné s unijním právem. Chantal Hughesová, mluvčí evropského komisaře pro vnitřní trh a služby Michela Barniera, ve středu novinářům řekla, že země EU mohou v zásadě samy stanovit cíle své politiky v oblasti hazardních her.
"Musí však prokázat vhodnost a potřebnost daných opatření, zejména existenci problému souvisejícího s konkrétním cílem veřejného zájmu a konzistentnost regulačního systému," zdůraznila. Členské země by také měly umět prokázat, že zvolené cíle veřejného zájmu, například ochranu spotřebitelů či mládeže, svou legislativní úpravou trvale sledují a nesmí přijímat opatření, která by s nimi byla v rozporu.
Dále než v českém případě je postup komise vůči Švédsku. Komise ho nyní přímo požádala, aby zajistilo soulad svých zákonů s evropskými předpisy ohledně volného pohybu služeb, především pokud se týká regulace monopolu v oblasti hazardních her a dohledu nad ním. Stockholm na to má dva měsíce.
Ohledně Česka a několika dalších zemí komise v podkladech připomněla, že jejich legislativa například podmiňuje poskytování on-line služeb pobočkou či umístěním firmy přímo v dotyčném členském státě, předepisuje pro takové poskytovatele povinnost zvláštní právní formy, zakazuje vstup zahraničního kapitálu či žádá souhlas úřadů při změně akcionářské struktury.
Hughesová ve středu připomněla, že v říjnu 2012 Evropská komise oznámila záměr urychlit hodnocení národních legislativ v oblasti internetového sázení. Některá v této souvislosti vedená řízení, například proti Finsku, byla dnes ukončena.
Krok komise uvítal tajemník evropské sázkařské asociace EGBA Maarten Haijer. "Doufáme, že země vezmou toto varování komise v potaz a své zákony pozmění tak, aby byly využitelné pro podnikatele, zajímavé pro zákazníky a v souladu s unijním právem," řekl. Podle údajů asociace tvořilo loni internetové sázení asi 12,5 % celkového objemu sázkového trhu v EU s příjmy přes 11 miliard eur.
Zdroj: ČTK
Aktuality

