Ekonom: MPO navrhuje garantované ceny pro velké bezemisní zdroje

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) navrhuje plošné stanovení garantované výkupní ceny vyrobené elektřiny pro významné bezemisní zdroje, ať už jaderné nebo obnovitelné.
Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) navrhuje plošné stanovení garantované výkupní ceny vyrobené elektřiny pro významné bezemisní zdroje, ať už jaderné nebo obnovitelné. Energetická společnost ČEZ usiluje o stanovení garantované výkupní ceny pro elektřinu z plánovaných nových bloků Jaderné elektrárny Temelín.
MPO záměr na stanovení výkupních cen podporuje, jejich určení pro jeden konkrétní projekt by ale mohlo být v rozporu s pravidly Evropské unie. Kvůli tomu by se pevná výkupní cena mohla týkat i dalších zdrojů, které vyrábějí elektřinu bez emisí oxidu uhličitého.
ČEZ usiluje o uzavření smlouvy zvané contract for difference. Podle ní by stát stanovil pevnou výkupní cenu elektřiny. Pokud by tržní cena byla pod tou stanovenou, stát by energetické společnosti rozdíl doplácel. V opačném případě by přebytek tržní ceny nad stanovenou odváděl ČEZ do státního rozpočtu.
Zdroj: ČTK