Americká ekonomika v únoru vytvořila jen 20 tisíc pracovních míst, míra nezaměstnanosti ale i tak klesla na 3,8 %

Ve Spojených státech v únoru mimo zemědělství vzniklo zhruba 20 tisíc pracovních míst. Analytici odhadovali, že vzniklo přibližně 180 tisíc míst po 311 tisících v lednu (revidováno z 304 tisíc). Míra nezaměstnanosti se ale snížila na 3,8 % z 4 %. Data zveřejnilo v pátek americké ministerstvo práce. Meziroční růst mezd zrychlil na 3,4 % z 3,1 %.

Růst pracovních míst byl nejslabší od září 2017, hlavní podíl na tom měly stavebnictví a služby. Ve stavebním sektoru v únoru ubylo zhruba 31 000 míst, což je největší propad od prosince 2013. V lednu přitom sektor asi 53 000 míst přidal. V sektoru pohostinství a volnočasových aktivit v únoru nevzniklo žádné místo po lednovém přírůstku 89 000 míst.

Míra participace, vyjadřující zapojení práceschopných lidí (zaměstnaných i nezaměstnaných) na trhu práce USA, v únoru zůstala na 63,2 %. Míra nezaměstnanosti U6, která bere v úvahu rovněž ty, kteří již hledání práce vzdali, a ty, kteří jsou zaměstnáni jen na částečný úvazek, ačkoli by chtěli pracovat na plný, spadla na 7,3 % z 8,1 % v předchozím měsíci.

Průměrná hodinová mzda se v únoru meziročně zvýšila o 3,4 %, přičemž trh očekával 3,3% nárůst. V lednu byl meziroční růst 3,1 %. Proti lednu se mzda v únoru zvýšila o 0,4 %, analytici čekali růst o 0,3 % po 0,1% zvýšení v lednu.

V soukromém sektoru vzniklo v únoru asi 25 tisíc míst po přírůstku 308 tisíc míst v lednu (revidováno z 296 tisíc). Čekal se přírůstek zhruba 170 tisíc míst. Ve veřejném sektoru v únoru ubylo asi 5 tisíc míst, v lednu se počet míst ve veřejném sektoru zvýšil asi o 3 tisíce (revidováno z 8 tisíc). Zpracovatelský sektor ohlásil za únor vznik přibližně 4 tisíc míst (odhad: +11 tisíc, leden: +21 tisíc).

Podle středečních údajů agentury ADP soukromí zaměstnavatelé v USA v únoru vytvořili 183 tisíc pracovních míst. Analytici v průměru odhadovali, že vzniklo 190 000 pracovních příležitostí. V lednu vzniklo přibližně 300 000 pracovních míst (revidováno z 213 000).

"Prudké zpomalení růstu pracovních příležitostí přináší další důkaz, že hospodářský růst v USA v prvním čtvrtletí zpomalil," uvedl v reakci na zveřejněná data ekonom Michael Pearce z analytické společnosti Capital Economics. "To potvrzuje názor, že centrální banka letos úrokové sazby nezvýší," dodal.

Zpomalující růst globální ekonomiky, obchodní válka s Čínou a signály vyšší obezřetnosti mezi spotřebiteli podle mnoha ekonomů způsobí slabší růst v prvních třech měsících letošního roku. Mnoho analytiků však stále očekává, že firmy budou dále přijímat zaměstnance a že se růst ve druhém čtvrtletí zotaví.

Americká ekonomika loni vzrostla o 2,9 %, nejvíce za tři roky. Ke konci roku ale ztratila na dynamice. V prosinci se snížily maloobchodní tržby, výstavba nových domů, firemní výdaje i vývoz.

Zdroj:
Bloomberg, ČTK
Nezaměstnanost
Přestat sledovat
Americká ekonomika
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
23. 1. 2021 20:30
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
22. 1. 2021 12:23
Mertlík: V krach projektu společné Evropy nevěřím, jednotlivé státy jsou si vědomy svého globálního…
22. 1. 2021 9:00
Ryba (GOLDEN GATE CZ): Inflace výrazně vzroste a centrální banky budou váhat se zvyšováním sazeb.…
Bezpečné investice
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Výhled na rok 2021
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
22. 1. 2021 6:46
Společensky odpovědné investování je velký trend. S těmito dvěma fondy na něj vsadíte
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Podílové fondy
Přestat sledovat
Sociálně odpovědné investování
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat