Americké akcie v pátek extrémně posílily, Trump vyhlásil stav nouze. Týdenní ztráty jsou ale i tak obrovské

Akcie ve Spojených státech v pátek výrazně zpevnily. V závěru obchodování prudce zpevnily poté, co americký prezident Donald Trump vyhlásil kvůli pandemii koronaviru nouzový stav. Opatření podle něj dává vládě k dispozici až 50 miliard dolarů na boj s nákazou a umožňuje přijímat rychlejší rozhodnutí.

Index Dow v pátek vystřelil výše a přidal 9,36 % na 23 185,62 bodu, S&P 500 si připsal 9,29 % na 2 711,02 bodu a Nasdaq Composite se zvedl o 9,35 % na 7 874,86 bodu. Index volatility VIX klesl o 23,37 % na 57,83 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů stoupl o třináct bazických bodů na 0,98 % (zkraje týdne spadl pod 0,4 %). Ceny ropy stouply o 4 až 6 %, zlato zlevnilo o bezmála 4 % (za týden ztratilo nejvíce od roku 2011) a nejsledovanější kryptoměny pokračovaly v poklesech (bitcoin -7 %).

"Vždy připomínám, že vysoká volatilita znamená výrazné pohyby oběma směry. Po čtvrtečním výplachu nepřekvapuje, že v pátek americké indexy výrazně vzrostly," připomněl Randy Frederick ze společnosti Charles Schwab.

Ve čtvrtek Wall Street zaznamenala kvůli nejistotě ohledně dopadů nákazy koronavirem nejhlubší propad od takzvaného černého pondělí v roce 1987. Celý týden pak začal strmým pondělním poklesem cen akcií a hlavně ropy.

Investorský magazín: Černé pondělí a konec býka v Americe pohledem burzovního veterána
Akciové trhy po celém světě v druhém březnovém týdnu prudce oslabovaly. Začalo to výraznými pondělními propady, které možná jednou 9. březnu 2020 v burzovním almanachu vyslouží označení (další) černé pondělí. Aktuální Investorský magazín nabízí pohled českého tržního veterána na závěr býčího trendu, který ve Spojených státech definitivně skončil ve čtvrtek 12. března, pro akciové trhy ještě bolestivější než zmíněné pondělí. Závěr pořadu jako vždy patří ekonomickému kalendáři na další obchodní týden.

Prezident Donald Trump vyhlásil v pátek kvůli pandemii koronaviru nouzový stav, což akciové trhy v závěru seance podpořilo k rychlejšímu růstu. Opatření dává vládě k dispozici až 50 miliard dolarů na boj s nákazou a umožňuje přijímat rychlejší rozhodnutí. Nákaza se v USA potvrdila u téměř 2 000 lidí, přes 40 jich zemřelo. Později v pátek večer SEČ oznámila demokratka Nancy Pelosiová, šéfka Sněmovny reprezentantů, že s Trumpem došly k dohodě ohledně opatření týkajících se boje s koronavirem.

Vedle toho Trump požádal ministerstvo energetiky, aby nakupovalo ropu do strategických rezerv, což má podpořit americké těžaře v době, kdy Saúdská Arábie a Rusko chtějí zaplavit globální trh novou ropou.

V pátek posilovala drtivá většina titulů. Například společnosti Oracle (+20,43 %) pomohlo čtvrteční oznámení hospodářských výsledků a lepšího výhledu na stávající kvartál, než čekali analytici. Akciím bank (Bank of America +17,80 %, JPMorgan+18,01 %, Citigroup +17,98 %)prospíval růst výnosů amerických vládních dluhopisů.

Index S&P 500 podle agentury Reuters za týden klesl o 8,9 %, Dow o 10,4 % a Nasdaq Composite o 8,2 %. Všechny tři hlavní indexy v týdnu uzavřely více než 20 % pod únorovými historickými maximy, a na Wall Street tak začal medvědí trend.

Na devizových trzích dnes americký dolar výrazně posílil vůči japonskému jenu, který je považován za bezpečnou měnu v nejisté době. Euro vůči dolaru klesalo. Kolem 21.25 SEČ dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, stoupal o 1,1 % na 98,57 bodu. Vzhledem k jenu dolar ve stejnou dobu připisoval 3,6 % na 108,35 JPY. Euro k dolaru odepisovalo 0,9 % na 1,1088 USD. Libra vůči dolaru klesala o 1,9 % na 1,2332 USD.

Hlavní páteční události na amerických trzích

Hlavní události týdne na amerických trzích

Výsledková sezóna v uplynulém týdnu

Výsledky Dollar General (ve čtvrtek -9,94 %): Zisk na akcii 2,10 USD (odhad: 2,01 USD), tržby také překonaly odhady. Firma zvyšuje kvartální dividendu z 32 na 36 centů na akcii.

Zdroj:
CNBC, MarketWatch, ČTK
Americké akcie
Přestat sledovat
Shrnutí obchodování v USA
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
1. 3. 2021 12:21
Úspěšný byznys vs. narůstající nejistota: Myslete na nemyslitelné!
Byznys a podnikání
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat