US MARKETZavírá za: 4 h 32 m
DOW JONES-0,21 %
NASDAQ+0,72 %
S&P 500+0,10 %
META+0,51 %
TSLA+4,07 %
AAPL-0,28 %

Výrobní ceny v USA klesly nejvíce za pět let

Výrobní ceny ve Spojených státech v únoru klesly ve srovnání s předchozím měsícem o 0,6 %, což byl nejvyšší propad od ledna 2015. Důvodem byly hlavně nižší náklady na benzin a služby. V lednu naopak ceny o půl procenta vzrostly. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnilo americké ministerstvo práce.

V meziročním srovnání se výrobní ceny zvýšily o 1,3 % po růstu o 2,1 % v lednu. Ekonomové dotazovaní agenturou Reuters očekávali meziměsíční pokles výrobních cen o 0,1 % a meziroční růst o 1,8 %.

Bez zahrnutí nestabilních cen potravin, energií a obchodních služeb se výrobní ceny snížily jen o 0,1 %. Zaznamenaly však první pokles od loňského června. V lednu naopak o 0,4 % vzrostly. Meziročně tato jádrová výrobní inflace činila 1,4 %.

Ceny energií se v únoru meziměsíčně propadly o 3,6 % po snížení o 0,7 % v lednu. Z toho ceny benzinu klesly o 6,5 %. Ceny zboží se snížily o 0,9 %, nejvíce od září 2015. Ceny potravin klesly o 1,6 %. Ceny služeb po lednovém růstu v únoru klesly o 0,3 %.

Spotřebitelské ceny podle středeční zprávy v únoru překvapivě vzrostly. Nicméně analytici se obávají, že růst cen bude mít jen krátké trvání kvůli pandemii koronaviru, která omezí poptávku po službách jako doprava, ubytování v hotelech, zábava a rekreace. Navíc obavy z globální recese kvůli koronaviru a rozhodnutí Ruska odstoupit od dohody o omezení těžby s OPEC způsobily prudký pokles ropy. To spolu se slabou poptávkou po službách zřejmě dále sníží spotřebitelské ceny.

Zdroj: ČTK

Americká ekonomikaInflace
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika