Americké akcie v pátek mírně oslabily, za celý týden zůstaly prakticky beze změny

Americké akciové indexy v pátek nepatrně klesly kvůli obavám z eskalace obchodního konfliktu mezi Spojenými státy a Čínou. Výraznějšímu poklesu akciového trhu zabránily příznivé hospodářské výsledky firem v čele s Microsoftem.
Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, ztratil 0,03 % na 25 058,12 bodu (za týden +0,15 %), širší index S&P 500 klesl o 0,09 % na 2 801,83 bodu (za týden +0,02 %) a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,07 % na 7 820,20 bodu (za týden -0,07 %). Index volatility VIX klesl o 0,08 % na 12,86 bodu (před týdnem 12,18 bodu) a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o šest bazických bodů na 2,89 % (před týdnem 2,83 %).
S&P 500 (20. července 2018)
Americký prezident Donald Trump v rozhovoru s televizí CNBC prohlásil, že je připraven zatížit cly veškerý čínský dovoz do Spojených států. Washington začal již 6. července uplatňovat clo ve výši 25 % na import čínského zboží v hodnotě 34 miliard dolarů ročně. Peking okamžitě reagoval protiopatřením ve stejném rozsahu a obvinil USA z rozpoutání obchodní války.
Cena akcií společnosti Microsoft (+1,79 %) se během obchodování díky příznivým hospodářským výsledkům vyšplhala na rekordní maximum. Microsoft po skončení čtvrtečního obchodování na burze oznámil, že zvýšil čtvrtletní zisk o deset procent na 8,9 miliardy dolarů. Dobré výsledky pomohly v pátek také akciím společností Honeywell (+3,79 %), ztrácely naopak cenné papíry General Electric (-4,44 %).
Za celý týden hlavní indexy zůstaly poblíž nuly. Vliv obav z obchodních válek se prakticky vyvážil s celkově pozitivním vyzněním dosavadního průběhu výsledkové sezóny za druhý kvartál. Dosud zveřejnilo svá čtvrtletní čísla něco přes 16 % firem z indexu S&P 500 a 83 % z nich překonalo odhady analytiků na úrovni zisku.
S&P 500 (16.-20. července 2018)
Na devizovém trhu dolar oslaboval. K poklesu jeho kurzu přispěl prezident Trump, který si stěžoval na silnou měnu a na růst úrokových sazeb v USA. Euro v závěru obchodování vykazovalo vůči dolaru nárůst o zhruba 0,7 % na 1,1720 USD.
Trump ve čtvrtečním rozhovoru s televizí CNBC uvedl, že silný dolar je pro USA nevýhodou. Na svém účtu na Twitteru zopakoval kritiku měnové politiky americké centrální banky, která zvyšuje úrokové sazby, a dal najevo nelibost se silným dolarem. Politika růstu úrokových sazeb omezuje podle Trumpa velké konkurenční výhody Spojených států a mohla by poškodit americkou ekonomiku. Při své předvolební kampani v roce 2016 přitom Trump kritizoval Fed a vinil ho, že drží úroky velice nízko, aby tak podpořil demokraty.
Někteří účastníci trhu se však domnívají, že Trumpova poznámka nebude mít na měnu dlouhodobý dopad. "Je to spíše komentář než pokyn, protože on sám pravděpodobně nebude mít na rozhodování Fedu žádný vliv," uvedl analytik Mazen Issa ze společnosti TD Securities. V krátkodobém horizontu však dolar tato poznámka ovlivnila, protože někteří obchodníci ji využili jako záminku k realizaci zisku z posledního růstu hodnoty dolaru.
Navzdory zvyšování obchodního napětí dolar za poslední tři měsíce posílil o tři procenta. Důvodem je právě očekávání, že Fed bude v příštích měsících pokračovat se zvyšováním úroků, uvedla agentura Reuters.
Ceny ropy se během pátku příliš neměnily, za celý týden ale směřovaly k poklesu, stejně jako v předchozích dvou týdnech. Tlak na pokles cen vyvolala zejména slova Donalda Trumpa, že je připraven zatížit cly veškerý čínský dovoz do Spojených států. Naopak oporou byl cenám záměr Saúdské Arábie snížit v srpnu vývoz.
"Jsem ochoten jít až na 500," řekl Trump s odkazem na 505,5 miliardy dolarů, kolik činil loňský dovoz z Číny do USA. Nižší poptávka po ropě v USA a Číně, kterou by obchodní spory a následné oslabení ekonomik přinesly, by měla na světový trh s ropou silně negativní dopad.
Spojené státy se podle dat společnosti BP v loňském roce podílely na globální poptávce po ropě zhruba pětinou, zatímco Čína asi 13 %.
Zaměstnanci norské těžební plošiny, kteří jsou od 10. července ve stávce, se dohodli na jejím ukončení. O stávce však budou hlasovat britští odboráři v ropném sektoru.
Cenám stále poskytuje oporu čtvrteční oznámení Saúdské Arábie, že v srpnu sníží vývoz ropy o 100 000 barelů denně.
Hlavní páteční události na amerických trzích
- Prezident Spojených států Donald Trump v pátek vyostřil svou předchozí kritiku americké centrální banky (Fed). Na Twitteru napsal, že politika zvyšování úrokových sazeb, kterou Fed zahájil již předloni, bere Spojeným státům "velkou konkurenční výhodu". Stěžoval si také na příliš silný kurz dolaru v situaci, kdy Evropská unie a Čína podle něj s kurzy svých měn manipulují.
- Americký farmaceutický koncern Merck & Co v reakci na kritiku prezidenta Spojených států Donalda Trumpa sníží ceny některých svých léků a u jiných zatím nebude ceny dále zvyšovat. Připojí se tím ke konkurentům, jako jsou americký Pfizer a švýcarský Novartis, kteří oznámili obdobná opatření.
Výsledková sezóna
- Americký průmyslový konglomerát General Electric (v pátek -4,44 %) ve druhém čtvrtletí hospodařil se ziskem 736 milionů dolarů, což byl meziroční pokles o 28 %. Důvodem je oslabení v energetické divizi, které ale do určité míry kompenzovaly zisky v letecké a zdravotnické části.
- Společnost Schlumberger (v pátek -1,24 %), která je největším světovým poskytovatelem služeb pro ropné firmy, se ve druhém čtvrtletí vrátila k zisku. Zotavení cen ropy totiž podpořilo poptávku po jejích službách v Severní Americe. Příjmy však zaostaly za očekáváním trhu, neboť silný výkon v Severní Americe zastínilo oslabení aktivit firmy v zahraničí. Čistý zisk činil 430 milionů USD ve srovnání se ztrátou 74 milionů USD v druhém čtvrtletí loni.
- Výsledky VF Corp (v pátek +4,15 %) v 2Q: Upravený zisk na akcii 0,43 USD (odhad: 0,33 USD), tržby 2,788 miliardy USD (loni: 2,268 miliardy USD, odhad: 2,679 miliardy USD).
- Výsledky Stanley Black & Decker (v pátek +3,28 %) v 2Q: Upravený zisk na akcii 2,57 USD (odhad: 2,02 USD), tržby 3,64 miliardy USD (meziročně +11 %).
- Výsledky Honeywell International (v pátek +3,79 %) v 2Q: Čistý zisk na akcii 1,68 USD (loni: 1,80 USD), tržby 10,92 miliardy USD (meziročně +8,3 %, odhad: 10,8 miliardy USD).
Hlavní události týdne na amerických trzích
- Americká společnost Comcast (ve čtvrtek +2,56 %) již nechce aktiva společnosti 21st Century Fox podnikatele Ruperta Murdocha. Vzdává tak boj se zábavním gigantem Walt Disney, který měl o majetek tohoto podniku rovněž zájem. Comcast ve čtvrtek oznámil, že se místo toho soustředí na převzetí britské placené televize Sky.
- Japonský vývoz do USA v červnu poklesl o 0,9 %. Vyplývá to ze čtvrtečních údajů japonského ministerstva financí. Pokles přichází v době obav z protekcionistické obchodní politiky amerického prezidenta Donalda Trumpa.
- Index aktivity výrobního sektoru v oblasti spadající pod působnost filadelfského Fedu v červenci prudce stoupl, když dosáhl 25,7 bodu. Po červnových 19,9 bodu se očekával vzestup podstatně mírnější, na 21,5 bodu.
- Americké úřady práce zaregistrovaly v týdnu do 14. července 207 tisíc čerstvě podaných žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Po 214 tisících žádostí z předcházejícího týdne očekával trh 220 tisíc žádostí.
- Donald Trump uvedl, že se mu zrovna nezamlouvá zvyšování sazeb ze strany Fedu. Podle něj mohou vyšší úroky ohrozit pozitivní dopady jeho administrativou zaváděných reforem.
- Trump také podle informací Bílého domu pozval na podzim do Washingtonu ruského prezidenta Vladimira Putina. Americký prezident bude podle svých slov Putinovým největším nepřítelem, pokud vztahy jejich zemí nebudou fungovat.
- Podle ministra obchodu Wilbura Rosse se daří vyjednávat o obchodních vztazích s Mexikem.
- Rekordní pokutu 4,34 miliardy eur udělila ve středu Evropská komise společnosti Google (ve středu -0,01 %). Americký internetový gigant podle ní zneužíval dominantního tržního postavení svého mobilního operačního systému Android a od roku 2011 omezoval výrobce zařízení, která tento systém využívala. Google bezprostředně po zveřejnění pokuty uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Automobilka Ford Motor (ve středu +0,09 %) svolává v Severní Americe zhruba 550 000 osobních a sportovně-užitkových vozů k opravě problému s řadicí pákou. Může se totiž stát, že se kvůli tomu zaparkované vozidlo rozjede. Ford upozornil, že v souvislosti s uvedeným problémem zatím nemá zprávy o žádných nehodách ani zraněních.
- Počet žádostí o hypotéku ve Spojených státech v týdnu do 9. července po sezónním očištění údajů klesl proti předchozímu týdnu o 2,5 %. Uvedla to Asociace hypotečních bankéřů (MBA).
- Zahájená výstavba ve Spojených státech v červnu meziměsíčně klesla z celoročně přepočítaného tempa 1,337 milionu jednotek (revidováno z 1,35 milionu jednotek) na 1,173 milionu jednotek, což představuje pokles o 12,3 % po růstu o 4,8 % v předchozím měsíci. Čekal se pokles na 1,32 milionu jednotek. Rozdíl oproti očekávání byl největší za posledních 11 let. Počet vydaných stavebních povolení v červnu klesl z celoročně přepočítaného tempa 1,301 milionu na 1,273 milionu, čekalo se 1,33 milionu. V procentuálním vyjádření se jedná o pokles o 2,2 % po -4,6 % v květnu.
- EIA: Zásoby ropy na území USA v minulém týdnu vzrostly o 5,836 milionu barelů (odhad: -3,622 milionu barelů, předchozí týden: -12,633 milionu barelů).
- Larry Kudlow, ekonomický poradce Donalda Trumpa, na konferenci Delivering Alpha v New Yorku uvedl, že recese není v dohledu a že by růst ekonomiky USA mohl na jeden nebo dva kvartály překročit 4 %.
- Ministerstvo obchodu USA zkoumá dovozy uranu do země. Pouze 7 % uranu využívaného v jaderných elektrárnách ve Spojených státech je z domácích zdrojů. Výsledkem by podle analytiků mohla být nová dovozní cla.
- Goldman Sachs snížila doporučení na akcie Broadcom (ve středu +0,23 %) na "neutral" z "buy".
- Americký trh práce zůstane ještě několik let silný a inflace se bude pohybovat kolem dvouprocentního cíle centrální banky. Úrokové sazby by se přitom měly dále pozvolna zvyšovat. Ve své pololetní zprávě o ekonomice a měnové politice to v úterý uvedl šéf Fedu Jerome Powell. Za nejistoty, které by mohly ohrozit současný výhled, označil obchodní a daňovou politiku, nicméně poznamenal, že je zatím obtížné odhadnout konečné důsledky současných obchodních jednání, stejně jako ekonomické dopady nedávných změn ve fiskální politice.
- Maloobchodní řetězec Walmart (v úterý +0,63 %) a softwarová společnost Microsoft (+0,99 %) prohloubí technologickou spolupráci na poli cloudových služeb a umělé inteligence. Strategickým partnerstvím chtějí konkurovat svému největšímu rivalovi, internetovému prodejci a cloudovému expertovi v jednom, firmě Amazon, napsala agentura Reuters.
- Americký výrobce letadel Boeing (v úterý +0,22 %) zvýšil odhad vývoje poptávky po letadlech na příštích 20 let o tři procenta. Očekává, že se ve světě prodá 42 700 strojů v hodnotě 6,3 bilionu dolarů. Ještě loni Boeing odhadoval odbyt jen 41 030 letadel.
- Průmyslová výroba ve Spojených státech v červnu podle očekávání meziměsíčně vzrostla o 0,6 % po poklesu o 0,5 % v předchozím měsíci. V úterý to oznámila americká centrální banka. V meziročním srovnání průmyslová výroba stoupla o 3,8 % (odhad: 3,9 %, květen: 3,2 %).
USA: Index cen domů NAHB v červenci podle očekávání stagnoval na 68 bodech.
- Stifel Nicolaus zvýšila doporučení na akcie Netflix (v úterý -5,24 %) na "buy" z "hold".
- Maloobchodní tržby v USA v červnu meziměsíčně vzrostly o 0,5 %, jak se očekávalo. Květnové údaje byly revidovány z +0,8 % na +1,3 %. Po očištění o prodeje aut se tržby prodejců zvýšily o 0,4 % po předchozím 1,4% růstu (revidováno z +0,9 %).
- USA: Index podnikatelské nálady newyorského Fedu (Empire State index) v červenci klesl na 22,6 bodu z 25 bodů v červnu (odhad: 22 bodů).
- USA: Podnikové zásoby v květnu podle očekávání meziměsíčně stouply o 0,4 % (duben: +0,3 %).
- Stifel Nicolaus zvýšila cílovou cenu akcií Advanced Micro Devices (v pondělí +1,91 %) na 21 ze 17 USD.
- UBS snížila doporučení na akcie FedEx (v pondělí -1,53 %) na "neutral" z "buy".
- Zakladatel internetového obchodu Amazon (v pondělí +0,52 %) Jeff Bezos se stal nejbohatším člověkem v moderní historii. Hodnota jeho majetku v pondělí 16. července překonala 150 miliard USD. Uvedla to agentura Bloomberg. Majetek čtyřiapadesátiletého Bezose je zhruba o 55 miliard USD vyšší než majetek zakladatele Microsoftu Billa Gatese, kterému patří druhé místo.
- Akcie Amazonu v pondělním after-marketu ztrácely okolo procenta. Web největšího on-line prodejce během klientského Prime Day měl výpadky.
Výsledková sezóna
- Druhá největší americká banka Bank of America (v pondělí +4,31 %) zvýšila ve druhém čtvrtletí čistý zisk meziročně o třetinu na 6,8 miliardy dolarů a překonala očekávání. Výsledek podle jejího pondělního oznámení podpořil růst úvěrů, vyšší úroky, menší náklady a nižší daně.
- Výsledky BlackRock (v pondělí - 0,62 %) v 2Q: Zisk na akcii 6,66 USD (odhad: 6,54 USD), tržby 3,61 miliardy USD (odhad: 3,6 miliardy USD).
- Výsledky Netflix (v pondělním after-marketu -13,5 %) v 2Q: Zisk na akcii 0,85 USD (odhad: 0,79 USD, výsledek ale zahrnoval jednorázovou položku, u níž nebylo hned po zveřejnění jasné, zda ji analytici zahrnovali do svých výhledů), tržby 3,91 miliardy USD (odhad: 3,94 miliardy USD), 670 tisíc nových předplatitelů v USA (odhad: 1,23 milionu), 4,5 milionu nových předplatitelů ve světě (odhad: 5,11 milionu).
- Americká finanční společnost Goldman Sachs (v úterý -0,18 %) ve druhém čtvrtletí zvýšila zisk meziročně o 44 % na 2,35 miliardy dolarů. Firma, která je podle objemu aktiv pátou největší bankou ve Spojených státech, v úterý také uvedla, že jejího generálního ředitele Lloyda Blankfeina na podzim ve funkci vystřídá provozní ředitel a prezident podniku David Solomon.
Americký výrobce kosmetiky a farmaceutických přípravků Johnson & Johnson (v úterý +3,54 %) ve druhém čtvrtletí zvýšil čistý zisk o tři procenta na 3,95 miliardy USD. Výsledek překonal očekávání analytiků zejména díky zájmu o léky na předpis, jejichž prodej vzrostl asi o pětinu. Navzdory příznivějším výsledkům ale největší světový výrobce produktů pro zdravotní péči ve svém úterním oznámení mírně zhoršil výhled na celý letošní rok.
- Výsledky UnitedHealth Group (v úterý -2,65 %) v 2Q: Upravený zisk na akcii 3,14 USD (odhad: 3,03 USD), tržby 56,1 miliardy USD (odhad: 56,11 miliardy USD).
- Výsledky United Continental Holdings (v úterním after-marketu +3,5 %) v 2Q: Očištěný zisk na akcii 3,23 USD (odhad: 3,07 USD), tržby 10,78 miliardy USD (odhad: 10,72 miliardy USD).
- Americké bance Morgan Stanley (ve středu +2,81 %) stoupl ve druhém čtvrtletí čistý zisk meziročně o 43 % na 2,27 miliardy dolarů a překonal odhady. Hospodaření podpořily příjmy z obchodování a investičního bankovnictví.
- Výsledky Abbott Laboratories (ve středu +3,11 %) v 2Q: Upravený zisk na akcii 0,73 USD (odhad: 0,71 USD), tržby 7,8 miliardy USD (odhad: 7,74 miliardy USD).
- Výsledky IBM (ve středečním after-marketu po kolísavém průběhu zhruba +0,7 %) v 2Q: Zisk na akcii 3,08 USD (odhad: 3,04 USD), tržby meziročně +4 % na 20 miliard USD (odhad: 19,85 miliardy USD), třetí růst v řadě po pěti letech soustavného poklesu.
- Výsledky American Express (ve středečním after-marketu -2,8 %) v 2Q: Zisk na akcii 1,84 USD (odhad: 1,82 USD), tržby 10 miliard USD (odhad: 10,05 miliardy USD).
- Výsledky eBay (ve středečním after-marketu -4,5 %) v 2Q: Zisk na akcii 0,
53 USD (odhad: 0,51 USD), tržby
2,64 miliardy USD (odhad: 2,67 miliardy USD).
- Výsledky Philip Morris International (ve čtvrtek -1,52 %) ve 2Q: Upravený čistý zisk na akcii 1,41 USD (odhad: 1,23 USD), tržby 7,7 miliardy USD (meziročně: +11,7 %; odhad: 7,6 miliardy USD).
- Výsledky Bank of New York Mellon (ve čtvrtek -5,23 %) ve 2Q: Čistý zisk na akcii 1,03 USD (meziročně +14 %, odhad: 1,02 USD), tržby 4,1 miliardy USD (meziročně +5 %, odhad: 4,1 miliardy USD).
- Výsledky Travelers Companies (ve čtvrtek -3,71 %) ve 2Q: Upravený čistý zisk na akcii 1,92 USD (loni 2,11 USD, odhad: 2,41 USD), tržby 7,48 miliardy USD (loni: 7,18 miliardy USD, odhad: 6,93 miliardy USD).
- Výsledky Domino's Pizza (ve čtvrtek -2,44 %) ve 2Q: Upravený čistý zisk na akcii 1,84 USD (odhad: 1,74 USD), tržby 779,4 milionu USD (loni: 628,6 milionu USD, odhad: 786 milionů USD).
- Výsledky Microsoft (ve čtvrtečním after-marketu +1,1 %) v 2Q: Očištěný zisk na akcii 1,13 USD (odhad: 1,08 USD), tržby 30,09 miliardy USD (odhad: 29,21 miliardy USD).
Zdroj: ČTK, CNBC