Americké akcie v polovině týdne převážně ztrácely, nedařilo se hlavně technologickému sektoru

Americké akcie ve středu uzavřely převážně poklesem. Zejména technologie oslabilo slyšení zástupců firem Twitter a Facebook v americkém Kongresu ohledně zahraničních pokusů o ovlivňování americké politiky. Na devizovém trhu oslabil dolar.

Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, posílil o 0,09 % na 25 974,99 bodu, širší index S&P 500 ale o 0,28 % klesl na 2 888,60 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite ztratil 1,19 % na 7 995,17 bodu. Index volatility VIX stoupl o 5,70 % na 13,91 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů zůstal prakticky beze změny na 2,90 %.

Špatný den za sebou mají kryptoměny, bitcoin například odepsal 6 % a další populární jména ztratila přes desetinu hodnoty. Reagovaly tak na zprávu, že americká banka Goldman Sachs odkládá plány na vytvoření obchodního systému pro digitální měny, ve kterém by zastávala funkci tvůrce trhu.

Akcie provozovatele sociální sítě Twitter zakončily obchodování se ztrátou 6,06 % a akcie Facebooku odepsaly 2,33 %. Jejich ztráty ovlivnily kurzy akcií ostatních technologických firem.

"Když firmy vypovídají v Kongresu, obvykle to nepřináší dobrou publicitu, což investorům v krátkodobém horizontu umožňuje prodávat a stihnout realizovat nějaké zisky," řekl agentuře Reuters šéf společnosti CIBC Private Wealth Management Brant Houston.

Poklesem si prošly rovněž akcie energetických firem, které reagovaly na nižší ceny ropy a na obavy, že Spojené státy tento týden zavedou nová cla na dovoz čínských výrobků. Nakonec ale například společnost ExxonMobil posílila o více než procento.

Na devizovém trhu posiloval dolar, ale posléze zisky smazal, když vůči němu posílilo jak euro, tak britská libra. Obě tyto měny těžily ze zpráv, že odchod Británie z Evropské unie by se mohl uskutečnit prostřednictvím dohody obou stran.

Podle agentury Bloomberg, která se odvolává na zdroje obeznámené se situací, se německé a britské vládě podařilo odstranit důležité překážky ve vyjednávání o brexitu. Obě strany jsou údajně připraveny uzavřít méně detailní dohodu o budoucích vztazích Británie k EU. Dohodu by nicméně ještě musely schválit další členské státy unie, připomínají pozorovatelé. Navíc podle nich není jisté, nakolik jsou výroky o pokroku v jednání spolehlivé.

Po 22.00 SELČ přidávalo euro k dolaru 0,42 % na 1,1631 dolaru. Stejných 0,42 % si k dolaru připisovala i britská libra na 1,2908 USD. Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, pak odepisoval 0,31 % na 95,14 bodu.

Obchodní deficit Spojených států se v červenci vyšplhal na pětiměsíční maximum. Zatímco export klesl, import vystoupil na maximum a rekordní byly rovněž schodky v obchodování se zbožím s Evropskou unií a Čínou. Tento údaj ale podle analytiků neměl na kurz dolaru téměř žádný vliv.

Ceny ropy ve středu zamířily dolů. Tropická bouře Gordon totiž v Mexickém zálivu zeslábla a vzdálila se od těžebních oblastí. K poklesu cen ropy přispěly rovněž obavy ze slabší globální poptávky po této surovině.

V úterý se ceny ropy zvyšovaly, protože ropné společnosti kvůli obavám z bouře Gordon dočasně uzavřely řadu těžebních zařízení.

K poklesu cen ropy přispěly ve středu také obavy z napětí v mezinárodních obchodních vztazích. Generální tajemník Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) Mohammed Barkindo předpověděl, že obchodní spory budou mít nakonec negativní dopad na světovou ekonomiku i na poptávku po energii. K obavám ohledně poptávky po ropě podle analytiků přispívá i nebezpečí, že měnová krize v Turecku se rozšíří do dalších rozvíjejících se zemí.

Hlavní středeční události na amerických trzích

Zdroj:
CNBC, ČTK
Americké akcie
Přestat sledovat
Shrnutí obchodování v USA
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
1. 3. 2021 12:21
Úspěšný byznys vs. narůstající nejistota: Myslete na nemyslitelné!
Byznys a podnikání
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat