Americké akcie ve středu po kolísavém průběhu seance oslabily, nedařilo se energetickým titulům

Akciové indexy ve Spojených státech ve středu ztratily. Způsobily to hlavně poklesy cen akcií energetických firem. Ke ztrátám trhu přispívají i obavy z růstu úrokových sazeb v USA. Hlavní indexy klesly i za celý měsíc, Dow a S&P 500 vykázaly nejhorší měsíční propad od ledna 2016 a Nasdaq Composite od října 2016. Pro index Dow tak skončila nejdelší série měsíčních kalendářních růstů od roku 1959.

Index Dow oslabil o 1,50 % na 25 029,20 bodu, S&P 500 klesl o 1,11 % na 2 713,83 bodu a Nasdaq Composite se snížil o 0,78 % na 7 273,01 bodu. Za celý měsíc se Dow propadl o 4,3 %, S&P 500 o 3,9 % a Nasdaq Composite o 1,87 %. Index volatility VIX ve středu stoupl o 6,78 % na 19,85 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o tři bazické body na 2,8624 %.

Ztrácely akcie ve všech hlavních sektorech v čele s energetikou a základními materiály, relativně nejlépe si vedly technologie a odvětví necyklického spotřebního zboží. Energetické společnosti ztrácely v reakci na prudký propad cen ropy.

Ztráty částečně zmírnily maloobchodní firmy díky příznivým výsledkům hospodaření firem Booking Holdings (donedávna Priceline Group, +6,77 %) a TJX Companies (+6,95 %).

Výrazně ztrácel i zdravotnický sektor, který stáhla dolů firma Celgene (-9,04 %). Americký regulátor odmítl žádost o schválení léku firmy na roztroušenou sklerózu.

"Kvůli výprodeji v závěru seance klesl index S&P 500 pod svůj 50denní průměr, což ztráty urychlilo," uvedl Jeff Kilburg z KKM Financial.

Americký dolar posílil a jeho index vystoupil až na nejvyšší hodnotu za pět týdnů. Měnu podpořilo optimistické hodnocení americké ekonomiky, které v Kongresu přednesl nový šéf centrální banky. To posílilo očekávání, že by Fed mohl zvyšovat úroky výrazněji. Za celý únor dolarový index vykázal nejvyšší měsíční růst od listopadu 2016.

V závěru obchodování index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, stoupl o 0,3 % na 90,63 bodu. Vůči euru dolar posílil o 0,3 % na 1,2201 USD, k jenu však klesl o 0,6 % na 106,69 JPY. Euro vůči jenu oslabilo o 0,9 % na 130,12 JPY.

Šéf Fedu Jerome Powell v úterý vyjádřil optimismus ohledně dalšího vývoje americké ekonomiky, a podpořil tak očekávání, že by Fed mohl zvýšit letos úroky až čtyřikrát. Růst hodnoty dolaru neohrozily ani nejnovější statistické údaje, které byly spíše zklamáním. Hrubý domácí produkt USA ve čtvrtém čtvrtletí podle zpřesněné zprávy vzrostl o něco méně a horší, než se čekalo, byla i zpráva o aktivitě ve zpracovatelském sektoru na americkém Středozápadě.

Euro oslabilo kvůli zprávě o vývoji inflace v eurozóně, která se v únoru propadla nejníže za 14 měsíců. To naznačuje, že Evropská centrální banka bude při omezování stimulačních opatření opatrnější. Investoři také přistupují k euru s větší obezřetností kvůli politickému vývoji. Itálie se připravuje na nedělní volby a v Německu přední politické strany jednají o koaliční dohodě.

Ceny ropy odepisovaly přes procento. Reagovaly na zprávu o výraznějším růstu zásob suroviny, než se čekalo. Zvýšily se i zásoby benzínu, u kterých se naopak čekal pokles.

Zásoby ropy v USA se za minulý týden zvýšily o tři miliony barelů, zatímco analytici podle agentury Reuters předpovídali růst o 2,1 milionu. U zásob benzínu se čekal pokles o 190 000 barelů, ve skutečnosti se ale zásoby o 2,5 milionu barelů zvýšily.

Na růstu zásob pohonných hmot mají značný podíl rafinérie, které zpracovávají více suroviny než v posledních letech, i když nyní procházejí sezónní údržbou.

Růst produkce ropy ve Spojených státech má na globální trh negativní dopady a v podstatě kompenzuje omezování těžby ze strany Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a jejích spojenců. Od poloviny roku 2016 se produkce ropy v USA zvýšila o pětinu na více než deset milionů barelů denně. Ke snížení cen přispívají také zprávy o zpomalování výrobní aktivity ve třech největších odběratelských zemích, tedy Číně, Indii a Japonsku.

Hlavní středeční události na amerických trzích

  • Ministerstvo obchodu USA označilo čínský dovoz hliníkových fólií do Spojených států za dumping. Protože se podle jeho názoru v zemi prodávají pod cenou díky subvencím čínské vlády, uvalí na ně antidumpingová a antisubvenční cla. Čína ve středu s úterním rozhodnutím vyjádřila silnou nespokojenost.
  • Růst americké ekonomiky ve čtvrtém čtvrtletí zpomalil v celoročním přepočtu na 2,5 % z 3,2 % v předešlém čtvrtletí. Ukázal to středeční zpřesněný odhad amerického ministerstva obchodu. Analytici s tímto růstem počítali. Jádrové výdaje na osobní spotřebu ve druhém čtvrtletí podle očekávání stouply o 1,9 % po 1,3% zvýšení v předchozím období.

  • Počet žádostí o hypotéku ve Spojených státech v týdnu do 23. února po sezónním očištění údajů stoupl proti předchozímu týdnu o 2,7 %. Uvedla to Asociace hypotečních bankéřů (MBA).
  • USA: Index nákupních manažerů pro oblast Chicaga v únoru klesl na 61,9 bodu z lednových 65,7 bodu (odhad: 64,1 bodu).

  • Počet rozjednaných prodejů domů ve Spojených státech v lednu meziročně klesl o 1,7 % po poklesu o 1,8 % v prosinci. Meziměsíčně se rozjednané prodeje snížily o 4,7 % po růstu o 0,5 % v prosinci. Analytici očekávali 0,5% růst.

  • Zásoby ropy na území Spojených států se v minulém týdnu zvýšily o 2,483 milionu barelů. Vyplývá to ze zprávy amerického Úřad pro energetické informace (EIA). Čekalo se, že zásoby stoupnou o 2,077 milionu barelů po poklesu o 1,616 milionu barelů v předchozím týdnu.

Výsledková sezóna

  • Výsledky Lowe's (ve středu -6,47 %) v 4Q: Upravený zisk na akcii 0,74 USD (odhad: 0,87 USD), tržby 15,5 miliardy USD (4Q2016: 15,7 miliardy USD).
  • Výsledky Office Depot (ve středu -9,31 %) v 4Q: Upravený zisk na akcii 0,08 USD (odhad: 0,07 USD), tržby 2,58 miliardy USD (odhad: 2,61 miliardy USD).
  • Výsledky Valeant Pharmaceuticals (ve středu -11,41 %) v 4Q: Zisk na akcii 1,45 USD (odhad: 0,97 USD), tržby 2,163 miliardy USD (odhad: 2,179 miliardy USD).
  • Výsledky TJX Companies (ve středu +6,95 %) v 4Q: Zisk na akcii 1,19 USD (odhad: 1,28 USD), tržby 10,96 miliardy USD (odhad: 10,82 miliardy USD).

Zdroj:
CNBC, ČTK
Americké akcie
Přestat sledovat
Shrnutí obchodování v USA
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
1. 3. 2021 12:21
Úspěšný byznys vs. narůstající nejistota: Myslete na nemyslitelné!
Byznys a podnikání
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat