Burzovní kalendář (20. 8. - 24. 8. 2018)

Čtvrtý srpnový týden bude pro investory zajímavý vedle doznívající výsledkové sezóny a několika podstatných makrodat také pokračováním turecké krize a také zahájením nových sankcí USA namířených proti Rusku,

Ohlédnutí

Americké akciové indexy dokázaly až na Nasdaq Composite v uplynulém týdnu posílit, a to především díky nadějím na oživení jednání s Čínou o vzájemném obchodu. Evropské trhy včetně pražské burzy naopak ztrácely ve stínu pokračující nejistoty ohledně vývoje ekonomické situace v Turecku.

Vztah mezi USA a Tureckem byl v hledáčku především evropských investorů. Obě země si vyměnily vzkazy o navýšení cel a turecká měna se propadla až nad 7 USD/TRY, po korekci po 6 USD/TRY zakončila týden nad touto hladinou. Nervozita je cítit především v evropském finančním sektoru, který má v Turecku svá aktiva.

Turecká krize: Příčiny, důsledky a scénáře dalšího vývoje podle ekonoma a investičního stratéga
Turecká lira k americkému dolaru v reakci na vyostřené vztahy mezi Ankarou a Washingtonem v týdnu oslabila na historické minimum. Most mezi Evropou a Asií navíc trápí vysoká inflace. Země tak balancuje nad ekonomickou propastí. Co se v Turecku děje, co všechno tamní krize ovlivňuje a jaké jsou další možné scénáře? O tom hovořil šéfredaktor Investičního webu Petr Novotný s investičním stratégem Miroslavem Plojharem a ekonomem Michalem Skořepou z České spořitelny.

Index PX pražské burzy za týden odepsal 1,4 %. Největší propad zaznamenaly akcie CME (-3,8 %), a to bez kurzotvorných informací. "Nízká likvidita a slabší výsledky tlačí na cenu, byť právě hospodářská čísla byla slabší spíše kvůli zkresleným očekáváním, jež nezapočítala poslední komentáře managementu. Je cítit, že aktuální úrovně již mohou tlačit na některé pozice a aktivují stop-loss příkazy," napsal v týdenním komentáři k dění na trzích analytik Milan Vaníček z J&T Banky.

Nejvíce posílily akcie Kofoly ČS (+2,0 %). Firma zveřejnila výsledky za druhé čtvrtletí, které víceméně odpovídaly očekávání. Navíc management uvedl, že nelze vyloučit překonání letošního výhledu pro zisk EBITDA.

Kofola v prvním pololetí vydělala 86 milionů Kč, mimořádná valná hromada schválila snížení základního kapitálu firmy na polovinu
Nápojářská skupina Kofola ČeskoSlovensko v letošním prvním pololetí hospodařila s čistým ziskem 86 milionů korun. O rok dříve za stejné období vykázala zisk 50 milionů korun. Firma zároveň oznámila, že mimořádná valná hromada kvůli zajištění zdrojů na výplatu dividend schválila snížení základního kapitálu společnosti na polovinu.

Městský soud v Praze rozhodl, že ČEZ nemá nárok na kompenzaci za objednanou, ale neodebranou elektřinu od SŽDC. ČEZ s tím nesouhlasí a proti verdiktu se odvolá. Jedná se o částku asi 1,14 miliardy Kč, což odpovídá asi 2,1 Kč na akcii ČEZ. Spor vznikl v roce 2010 a obdobný o podobnou částku se vztahuje k roku 2011. Titul zakončil týden slabší o 0,5 %.

Americké akcie v pátek posílily, v týdenním horizontu se ale hlavní indexy na směru neshodly
Americké akcie v pátek posílily díky nadějím na zmírnění napětí v obchodních vztazích mezi Spojenými státy a Čínou. Za pět obchodních dní ale vykázaly hlavní akciové indexy smíšené výsledky.
Evropské akcie v pátek většinou klesaly kvůli turecké nejistotě, v minusu skončily indexy i v týdenním horizontu
Evropské burzy v pátek uzavřely většinou s mírnými ztrátami. Turecká měnová krize tlumila zájem o riziková aktiva. Ztráty zaznamenaly hlavní západoevropské akciové indexy i v týdenním horizontu.
Pražská burza v pátek opět oslabila, za celý týden klesla o téměř 1,5 %
Pražská burza v pátek opět oslabila, index PX klesl o 0,31 % na 1 058,05 bodu. Ztratila většina hlavních emisí, včetně akcií bankovní skupiny Erste nebo energetické firmy ČEZ. Za celý týden index PX klesl o 1,4 %.

Výhled

Také v následujícím týdnu bude sledovaná mezinárodní politika. Vedle vztahů USA a Turecka se bude trh soustředit na úterní vyhlášení dodatečných sankcí USA uvalených na Rusko kvůli kauze Skripal. "Investoři se obávají omezení dolarové likvidity pro ruské banky. Takový krok by výrazně ovlivnil i evropský finanční sektor, který má své aktivity i v Rusku," uvedl Milan Vaníček.

Ve čtvrtek pak začnou platit nová cla ze strany USA na dovoz čínského zboží v objemu 16 miliard USD ročně). "Po první vlně zvýšení amerických cel na čínský dovoz (25 % na dovozy v hodnotě 34 miliard USD od 6. července) přijde ve čtvrtek druhá vlna (25 % na zboží za 16 miliard). Ve dvou 'tranších' tak bude naplněna Trumpova březnová hrozba cel na 50miliardový dovoz z Číny. Vedle toho od března platí 25 % clo na dovoz oceli a hliníku," připomněl analytik Michal Skořepa z České spořitelny. "Čína odpovídá zhruba symetricky vlastními cly na dovozy z USA. Již v červenci zadal Trump svým podřízeným zvážit clo 10 % na dalších 200 miliard USD dovozů z Číny. Začátkem srpna ale prosáklo, že Trump dal dodatečný pokyn zvažovat clo ve výši nikoli 10 %, nýbrž 25 %. Koncem srpna by sice do Washingtonu měla dorazit delegace z čínského ministerstva obchodu, což by mohlo vyústit v nějakou dohodu nebo její příslib, a tím přinést uklidnění, ale podobné uklidňovací jednání proběhlo i v květnu, ovšem uklidnění nepřineslo."

Výsledková sezóna v Americe a západní Evropě již doznívá, svá čísla zveřejňují převážně firmy, které mají svá fiskální čtvrtletí posunutá oproti těm kalendářním. V týdnu ve Spojených státech mimo jiné zveřejní hospodářské údaje společnosti Estée Lauder, J.M. Smucker Company, Kohl's, Medtronic nebo Urban Outfitters a dále Lowe's, vlastník značek Calvin Klein nebo Tommy Hilfiger PVH, Target, Autodesk, Dollar Tree, HP, Broadcom a Foot Locker. V Evropě zaujmou výsledky BHP Billiton, Uniqa nebo Sberbank a v Asii mimo jiné Alibaba a Sinopec.

Na pražské burze poprvé od uvedení akcií na domácí trh oznámí svá čísla společnost Avast. Analytik Jiří Kostka z Komerční banky odhaduje, že antivirový vývojář za celý letošní rok vykáže nárůst objemu upravených fakturací ve spotřebitelském segmentu o zhruba 11 % na 691 milionů USD. Patrné by také měly být synergické efekty z proběhlých akvizic firem AVG a Piriform, a to formou mírného snižování nákladů a současně růstu tržeb díky cross-sellingu produktů v nově získané uživatelské základně. Srovnatelné výsledky společnosti za loňské první pololetí nejsou k dispozici, proto je podle Kostky těžké odhadovat čísla za prvních šest měsíců letošního roku. "Za první pololetí očekáváme očištěný provozní zisk EBITDA 205 milionů USD. Bohužel nejsou k dispozici loňská čísla ani konsenzus trhu, což bude snižovat vypovídací schopnost zveřejněných čísel. Investoři se zaměří na výhled," doplnil Vaníček.

Ve čtvrtek oznámí výsledky svého hospodaření společnost PFNonwovens. "Tržby za 2Q18 by podle našeho odhadu měly dosáhnout 1,49 miliardy Kč (meziročně +0,1 %). Kromě vyšších objemů je pozitivně ovlivnily kurzové rozdíly (koruna oslabila k euru). Provozní zisk EBITDA čekáme na úrovni 338,4 milionu Kč (meziročně +34,7 %). Růst bude dán především absencí loňské mimořádné položky (přecenění akciových opcí). Čistý zisk v našich projekcích meziročně vzrostl o 624 % na 153 milionů Kč. Očekáváme také, že vedení společnosti zopakuje cíle pro tento rok, EBITDA by měla být v rozmezí 1,22 a 1,38 miliardy Kč. Naše kvartální projekce odpovídají 48,2-54,5 % celoročního cíle. Neočekáváme však, že by výsledky samotné měly výrazně ovlivnit obchodování," napsal analytik z J&T Banky Bohumil Trampota.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 20. srpna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 20. srpna a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

"V polovině srpna si index S&P 500 připsal zelenou týdenní svíčku, díky čtvrtečnímu a pátečnímu růstu posílil o 0,59 %. Index v druhé polovině uplynulého týdne vyplnil cenový odskok z 9. až 10. srpna a je na 2 850. Ve středu benchmark testoval support na 2 800, od kterého se odrazil výše. Tím se z této úrovně stala důležitá linie. 50denní klouzavý průměr se posunul výše a je lehce pod 2 800. Poslední dva obchodní dny nabily index hybnou silou, která by jej mohla vyslat k srpnovým maximům, případně historickým maximům z konce ledna. Uvidíme, zda aktuální momentum bude stačit na ještě vyšší hodnoty," napsal v pravidelném technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál. "Denní graf je v býčím nastavení. Příští týden by mohlo přijít testování maxim. Pravděpodobný je pohyb do strany v pásmu 2 800 až 2 870. Srpen a září jsou historicky volatilní měsíce. Tragické scénáře zatím nejsou na stole, ale výraznější výkyvy na sebe nenechají dlouho čekat."

Makroekonomický kalendář ve Spojených státech se začne plnit významnějšími údaji až v polovině týdne. Ve středu budou oznámeny prodeje starších domů, týdenní statistiky z hypotečního trhu a také zásoby ropy. Nejsledovanější ale bude zápis z posledního zasedání měnového výboru Fedu, který by měl potvrdit pokračující jestřábí rétoriku centrální banky.

Ve čtvrtek se investoři dozví vývoj prodejů nových nemovitostí, vyjdou ale také týdenní statistiky počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti, předběžné indexy nákupních manažerů, index aktivity kansaského Fedu a index cen domů.

Ve čtvrtek začíná v americkém Jackson Hole výroční setkání světových centrálních bankéřů, jejichž komentáře ke světové ekonomice a měnové politice mohou ovlivnit obchodování již na konci týdne. Vedle toho budou ještě v pátek zveřejněny objednávky zboží dlouhodobé spotřeby a počty aktivních vrtů na těžbu ropy a zemního plynu.

"V půvabném horském letovisku Jackson Hole v americkém státě Kansas se koná každoroční sedánek zástupců centrálních bank a špičkových akademiků. Nejvíc pozornosti na sebe jako vždy váží představitelé Fedu a ECB. Měnová politika ECB je narýsovaná na téměř rok dopředu (do letošního září pokračování kvantitativního uvolňování dosavadním tempem, tedy 30 miliard eur měsíčně, poslední tři měsíce letošního roku pak polovičním tempem, od ledna již jen reinvestice maturujících částí celého nakoupeného portfolia, první zvýšení sazeb ne dříve než v létě 2019)," shrnul v týdenním výhledu Michal Skořepa z České spořitelny. "Zajímavější tedy asi bude vstoupení šéfa Fedu Powella (v pátek v odpoledne SELČ). Na rozdíl od předchozí šéfky Yellenové nemá v životopisu dlouhodobou zářnou akademickou kariéru, takže je otázka, jak si setkání s 'lidmi od tabule' užije. Sympozium má letos název Changing Market Structure and Implications for Monetary Policy, mnozí akademici se tedy zřejmě budou soustředit na strukturální otázky (pomalý růst produktivity, růst nerovnosti, růst zisků na úkor mezd, dopady rostoucí síly gigantů typu Amazon nebo Google), které Fed jistě musí brát v úvahu, ale sám o sobě s nimi svou měnovou politikou mnoho nenadělá."

V Evropě také není kalendář příliš bohatý na podstatné údaje. V pondělí zaujme snad jen index výrobních cen v Německu a stavební výroba v eurozóně, Švýcarsko navíc odtajní vývoj vkladů v tamních bankách. V úterý rozhodne o sazbách centrální banka v Maďarsku a pak až ve čtvrtek zaujmou švýcarský průmysl a hlavně předběžné indexy nákupních manažerů.

V pátek se pak mohou investoři těšit na podrobnou zprávu o vývoji německé ekonomiky ve druhém čtvrtletí včetně statistik z mezinárodního obchodu, investic a domácí poptávky. V Česku pouze na konci týdne vyjdou data o podnikatelské a spotřebitelské důvěře.

Na dalších globálně významných trzích zaujmou snad jen v pondělí ruský HDP za červenec, ve středu kanadské maloobchodní tržby a ve čtvrtek japonská inflace a předběžný index nákupních manažerů.

Z makroekonomického výhledu Komerční banky:

  • V týdnu investoři prostudují zápisy z posledních zasedání Fedu a ECB. Zápis z jednání FOMC by měl vrhnout světlo na to, kde americká centrální banka vidí neutrální sazbu a zda se přes ni chce příští rok dostat.Pozornost vzbudí také každoroční konference v Jackson Hole, která začíná ve čtvrtek a jejímž vrcholem bude vystoupení šéfa Fedu Jeroma Powella.
  • Předstihové indexy z jednotlivých zemí eurozóny zůstanou na vysokých úrovních, což ukáže na stabilní růst v 3Q2018. Především spotřebitelská důvěra v eurozóně se udrží na historickém maximu.
  • Polská ekonomika pokračuje v solidním růstu i ve třetím čtvrtletí, což potvrdí data za červenec. Dařilo se průmyslové výrobě, která těží z nadcházejících podzimních voleb projevujících se ve vyšších investicích do infrastruktury. Rovněž maloobchodní tržby si udrží dobrou dynamiku díky stabilnímu trhu práce, nízké nezaměstnanosti a solidnímu růstu mezd. Míra nezaměstnanosti zůstává v červenci nezměněná, v nadcházejícím období by se však měla vrátit ke svému sestupnému trendu.
  • Trhy budou sledovat vývoj v geopolitické oblasti. Řecko po osmi letech opouští záchranný program a podle premiéra Tsiprase by mělo během příštích dvou let začít prodávat své dluhopisy.
  • Náladě pomáhá také uklidnění na trhu s tureckou lirou, což pomáhá euru. Lira vůči dolaru posílila během posledního týdne téměř o 7 %, čímž umazala část ztrát z minulých měsíců. Přesto napětí mezi USA a Tureckem přetrvává a je těžké předvídat, kterým směrem se turecká měna vydá. Není tak jasné, jak velký dopad tento konflikt bude mít na evropské banky.
Burzovní kalendář
Přestat sledovat
20. 4. 2021 17:01
Štěpán Křeček (BH Securities): Největší vliv na vývoj trhů má nabídka peněz. Pokud přetrvá,…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
20. 4. 2021 12:31
Zajištění proti inflaci? Třeba i levná hypotéka, vysvětluje expert
České státní dluhopisy
Přestat sledovat
Hypotéky
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Výnosy
Přestat sledovat
Zajištění
Přestat sledovat
19. 4. 2021 14:40
Investorský magazín: Jsou high yield dluhopisy nebo akcie Coinbase zajímavou volbou pro drobné…
Bitcoin
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
17. 4. 2021 20:31
Lukáš Novotný (WOOD & Company): S&P 500 může projít korekcí, prudké poklesy ale i díky pozitivnímu…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat