Americké akcie v pátek posílily, v týdenním horizontu se ale hlavní indexy na směru neshodly

Americké akcie v pátek posílily díky nadějím na zmírnění napětí v obchodních vztazích mezi Spojenými státy a Čínou. Za pět obchodních dní ale vykázaly hlavní akciové indexy smíšené výsledky.
Index Dow si v pátek připsal 0,43 % na 25 669,32 bodu, širší S&P 500 se zvýšil o 0,33 % na 2 850,13 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite stoupl o 0,13 % na 7 816,33 bodu. Index volatility VIX klesl o 6,02 % na 12,64 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o jeden bazický bod na 2,86 %.
Cena akcií amerického výrobce elektromobilů Tesla (-8,93 %) v pátek nicméně zaznamenala zhruba 9% propad. Zakladatel a generální ředitel podniku Elon Musk v rozhovoru s listem The New York Times mluvil o svém vysokém pracovním nasazení a emocionálním vypětí, což vyvolalo obavy ohledně jeho zdraví.
Za celý uplynulý týden index Dow vzrostl o 1,41 % a S&P 500 se zvýšil o 0,59 %, zatímco Nasdaq Composite klesl o 0,29 %.
Příští týden se má ve Washingtonu uskutečnit nové kolo rozhovorů mezi Čínou a Spojenými státy o obchodu. Jednání sice bude pouze na "nízké úrovni", někteří analytici však doufají, že země najdou cestu k odvrácení obchodní války.
Dolar oslaboval, ceny ropy mírně rostly
Americký dolar v pátek oslabil kvůli slabší poptávce. Obchodníci doufají, že jednání mezi zástupci Spojených států a Číny v příštím týdnu zmírní napětí mezi oběma zeměmi, i když naděje na průlomovou dohodu v oblasti obchodu je považována za nepravděpodobnou.
Kolem 22.00 SELČ euro k dolaru rostlo o 0,6 % na 1,144 USD.
Euro se tento týden dostalo pod tlak kvůli obavám investorů z napojení bank v eurozóně na Turecko. Tyto obavy však v posledních dnech zmírnil opětovný růst turecké liry.
Ceny ropy v pátek sice mírně rostly, od začátku tohoto týdne však opět klesly. Mohly za to obavy z vysokých zásob suroviny na americkém trhu a z toho, že obchodní spory a zpomalení globálního ekonomického růstu sníží poptávku po ropě. Cena americké ropy klesla již sedmým týdnem za sebou a cena ropy Brent třetím týdnem.
"Jednou z největších obav je, že poptávka v Číně klesne, pokud růst HDP Číny zpomalí," uvedl obchodník Tyche Capital Tariq Zahir. Další brzdou růstu cen ropy je zhoršující se výhled globálního růstu ekonomiky kvůli obchodnímu napětí mezi USA a Čínou a oslabování měn rozvíjejících se zemí, které bude mít dopad na ekonomický růst a spotřebu pohonných hmot.
Investoři také zůstávají obezřetní po středeční zprávě o růstu zásob ropy v USA. Investoři se nyní domnívají, že zásoby dále porostou a další zprávy ukazují, že se zvyšuje i těžba. V minulém týdnu se počet nových ropných vrtů zvýšil nejvíce od května.
Prudkému propadu cen ropy by ale podle analytiků měly zabránit sankce Spojených států vůči Íránu, které se nyní zaměřily na finanční sektor a od listopadu by měly zahrnout i vývoz ropy ze země. Írán nyní vyváží téměř dva miliony barelů ropy denně a analytici očekávají, že do konce třetího čtvrtletí se vývoz sníží o více než 500 000 barelů denně.
Hlavní páteční události na amerických trzích
- Spojené státy pohrozily Turecku dalšími ekonomickými sankcemi, pokud Ankara nepropustí zadržovaného amerického pastora Andrewa Brunsona. Vztahy mezi oběma zeměmi se dále zhoršují po vzájemném zavedení sankcí na své zboží.
- Více než tisíc zaměstnanců americké společnosti Google podepsalo dopis, který kritizuje plán této internetové firmy na cenzurovanou verzi jejího vyhledávače určenou pro Čínu. Projekt, o němž se zaměstnanci dozvěděli z médií, podle jejich názoru vyvolává naléhavé etické a morální otázky.
- Donald Trump by chtěl zrušit čtvrtletní zprávy o firemních výsledcích. Americký prezident se chytil myšlenky, s níž nedávno přišel Warren Buffett, aby "se podnikům dařilo ještě lépe".
- Index spotřebitelské nálady, který sestavuje Michiganská univerzita, poklesl v srpnu podle prvního odhadu na 95,3 bodu z červencových 97,9 bodu, ačkoli trh očekával mírný vzestup na 98 bodů. Je to nejnižší hodnota od loňského září.
Výsledková sezóna
- Výsledky Deere & Co v 3QFY2018: Čistý zisk na akcii 2,78 USD (loni: 1,97 USD, odhad: 2,73 USD), tržby 9,29 miliardy USD (loni: 6,83 miliardy USD, odhad: 9,18 miliardy USD).
Nejdůležitější události na amerických trzích za uplynulý týden
- Za první pololetí 2018 se v celosvětovém měřítku uskutečnilo 660 primárních úpisů akcií, což je o 21 % méně než za stejné období loni.Přes nižší počet primární emise vynesly celkem 94,3 miliardy dolarů, tedy o 5 % více než za prvních šest měsíců loňského roku. To je nejlepší výsledek za poslední tři roky, vyplývá ze studie studie EY Global IPO Trends.
- Nově rozestavěných rodinných domů přibylo v červenci 0,9 %. Po červnovém propadu o 12,3 % očekával trh podstatně mohutnější nárůst o 7,4 %.
- Americké úřady práce zaregistrovaly v týdnu do 11. srpna 212 tisíc nově podaných žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Po 213 tisících z předcházejícího týdne očekával trh naopak mírný nárůst na 215 tisíc.
- Dva velcí akcionáři společnosti Tesla snížili v druhém čtvrtletí své podíly ve firmě. K tomuto kroku přistoupili předtím, než generální ředitel Elon Musk oznámil, že zvažuje stažení akcií z burzy.
- Investiční firma Warrena Buffetta Berkshire Hathaway zvýšila ve druhém čtvrtletí své podíly v Applu, izraelském výrobci léků Teva Pharmaceutical či americké bance Goldman Sachs. Vyplývá to z prohlášení firmy pro americkou Komisi pro cenné papíry a burzy. Investoři pozorně sledují zprávy o prodeji a koupi akcií firmy Berkshire Hathaway, protože Buffett má pověst úspěšného investora.
- Turecko zdvojnásobilo cla na dovoz některého amerického zboží, včetně osobních aut, alkoholu či tabáku. Informovala o tom ve středu agentura Reuters, která se odvolává na oznámení zveřejněné v úředním věstníku. Nová cla zřejmě dál posílí nepřátelství mezi oběma zeměmi, které výrazně přispělo k rozpoutání měnové krize v Turecku. Turecká lira ve středu nicméně pokračovala v zotavování z rekordního minima vůči dolaru, na které sestoupila v pondělí.
- Spojené státy ve středu odsoudily krok Turecka, které zdvojnásobilo cla na některé americké zboží. Podle mluvčí Bílého domu Sarah Sandersové jde o politováníhodný krok špatným směrem. Ankara zdvojnásobením cel reagovala na americké zvýšení cel na dovoz oceli a hliníku z Turecka.
- Počet žádostí o hypotéku ve Spojených státech v týdnu do 10. srpna po sezónním očištění údajů klesl proti předchozímu týdnu o 2 %. Uvedla to Asociace hypotečních bankéřů (MBA).
- Maloobchodní tržby v USA v červenci meziročně stouply o 6,4 % po růstu o 6,6 % v předchozím měsíci. V meziměsíčním srovnání maloobchodní tržby vzrostly o 0,5 %, přičemž analytici očekávali růst o 0,1 %. Po očištění o prodeje aut se tržby prodejců meziměsíčně zvýšily o 0,6 % po předchozím 0,4% růstu.
- Index podnikatelské aktivity newyorského Fedu (Empire State index) v srpnu stoupl na 25,6 bodu z 22,6 bodu v červenci.
- Průmyslová výroba ve Spojených státech se v červenci meziměsíčně zvýšila o 0,1 % po červnovém 1% růstu, čekalo se zvýšení o 0,3 %. Využití výrobních kapacit stagnovalo na 78,1 %.
- EIA: Zásoby ropy na území USA v uplynulém týdnu vzrostly o 6,805 milionu barelů (odhad: -2,499 milionu barelů, předchozí týden: -1,351 milionu barelů).
- Turecko bude bojkotovat elektroniku ze Spojených států. Uvedl to turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan. Vztahy mezi oběma zeměmi jsou v poslední době napjaté, protože Ankara zadržuje amerického pastora Andrewa Brunsona. USA tento měsíc zavedly sankce vůči tureckým ministrům vnitra a spravedlnosti a zdvojnásobily cla na dovoz oceli a hliníku z Turecka.
Americký výrobce elektromobilů Tesla (v úterý -2,46 %) vytvořil zvláštní výbor k posouzení návrhů na stažení akcií podniku z burzy. Zakladatel a generální ředitel automobilky Elon Musk minulý týden překvapil finanční trhy, když na svém twitterovém účtu napsal, že uvažuje o převzetí Tesly a stažení jejích akcií z veřejného obchodování. Zvláštní výbor nicméně upozornil, že zatím od Muska neobdržel žádný oficiální návrh.
- Americký index dovozních cen se v červenci meziročně zvýšil o 4,8 % po růstu o 4,3 % v červnu (odhad: +4,6 %). Index vývozních cen vzrostl o 4,3 % po 5,3% zvýšení v červnu (odhad: 4,2 %). V meziměsíčním srovnání index dovozních cen stagnoval (odhad: +0,1 %, červen: -0,1 %) a index vývozních cen se snížil o 0,5 % (odhad: +0,2 %, červen: +0,2 %).
- USA: NFIB index optimismu malých firem v červenci stoupl na 107,9 bodu (odhad: 106,9 bodu, červen: 107,2 bodu).
- JPMorgan Chase zvýšila cílovou cenu akcií Visa (v úterý +0,39 %) na 177 ze 152 USD.
- Zakladatel a generální ředitel americké společnosti Tesla (v pondělí +0,26 %) Elon Musk jedná se stoupenci případného odkupu akcií firmy a jejich stažení z veřejného akciového trhu. Je mezi nimi i saúdskoarabský státní investiční fond, žádná dohoda ale zatím uzavřena nebyla. Musk to napsal na svém blogu. Saúdskoarabský fond podle něj tlačí na to, aby se výrobce elektrických aut stal soukromou firmou, jednání o této možnosti se podle Muska vedou již dva roky.
Jedna z největších oděvních firem na světě, americká VF Corporation (v pondělí -3,60 %), oddělí své značky džínů Lee a Wrangler do samostatné, veřejně obchodované společnosti. VF v pondělí uvedla, že jí chystaný krok umožní zaměřit se na ziskovější a rychle rostoucí značky oděvů pro volný čas a venkovní aktivity, jako jsou například značky tenisek Vans nebo outdoorové oblečení The North Face.
- Íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí v pondělí zakázal vést přímé rozhovory s USA. Oznámila to íránská státní televize. Chameneí tak vyloučil možnost, že by Írán využil nabídku amerického prezidenta Donalda Trumpa k jednání. USA na základě Trumpova rozhodnutí v květnu odstoupily od mezinárodní dohody o íránském jaderném programu a minulý týden částečně obnovily protiíránské sankce.
- Finanční ředitel americké internetové televize Netflix (v pondělí -1,32 %) David Wells po osmi letech ve funkci rezignuje. Firma to oznámila v pondělí a dodala, že Wells ve funkci zůstane, dokud nebude vybrán jeho nástupce. Wells se údajně nyní chce věnovat filantropii.
- JPMorgan Chase snížila cílovou cenu akcií Deere & Co (v pondělí -0,12 %) na 145 ze 154 USD.
- JPMorgan Chase zvýšila cílovou cenu akcií Caterpillar (v pondělí -0,72 %) na 188 ze 180 USD.
Výsledková sezóna
- Výsledky Sysco (v pondělí +6,34 %) v 4QFY2018: Upravený zisk na akcii 0,94 USD (odhad: 0,94 USD), tržby 15,32 miliardy USD.
- Výsledky Home Depot (v úterý -0,54 %) v 2Q: Čistý zisk na akcii 3,05 USD (odhad: 2,85 USD), tržby 30,46 miliardy USD (odhad: 30,03 miliardy USD).
- Výsledky Advanced Auto Parts (v úterý +7,79 %) v 2Q: Upravený zisk na akcii 1,97 USD (odhad: 1,86 USD), tržby 2,33 miliardy USD (odhad: 2,27 miliardy USD).
- Americkému provozovateli alternativní taxislužby Uber klesla ve druhém čtvrtletí čistá ztráta na 891 milionů USD z 1,1 miliardy USD v loňském druhém kvartálu. Navzdory nižší ztrátě je ale společnost, která chce v příštím roce vstoupit na burzu, stále ještě daleko od toho, aby dokázala, že může být zisková.
- Výsledky Macy's v 2Q: Upravený zisk na akcii 0,59 USD (odhad: 0,5 USD), tržby 5,57 miliardy USD (odhad: 5,55 miliardy USD).
- Výsledky Cisco Systems v 2Q: Upravený zisk na akcii 0,70 USD (odhad: 0,69 USD), tržby 12,84 miliardy USD (loni: 12,13 miliardy USD).
- Americký maloobchodní gigant Walmart vykázal za druhé čtvrtletí čistou ztrátu 861 milionů dolarů kvůli rozsáhlým investicím, jeho výsledky však překonaly očekávání analytiků. Firma navíc zlepšila celoroční výhled.
- Výsledky J.C. Penney v 2Q: Upravená ztráta na akcii 0,38 USD (odhad: -0,06 USD), tržby 2,83 miliardy USD (odhad: 2,81 miliardy USD).
- Výsledky NVIDIA v 2Q: Upravený zisk na akcii 1,94 USD (odhad: 1,85 USD), tržby 3,12 miliardy USD (odhad: 2,23 miliardy USD).
- Výsledky Nordstrom v 2Q: Zisk na akcii 0,95 USD (odhad: 0,86 USD), tržby 4,07 miliardy USD (odhad: 3,97 miliardy USD).
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK