Burzovní kalendář (21. 11. - 25. 11. 2016)

Čtvrteční Den díkůvzdání v kombinaci s takzvaným Černým pátkem zahájí na trzích standardně poklidné a pozitivní předvánoční období a uberou ze světových burz jeden obchodní den a část obchodní aktivity. O důležitá makrodata ale v týdnu nebude nouze, pražská burza pak zažije závěr výsledkové sezóny.

Ohlédnutí

Finanční trhy navázaly na růstový trend (posilování akcií a amerického dolaru), který začal americkými prezidentskými volbami, zejména akciové trhy se ale významně uklidnily. Americkému dolaru pomáhá sentiment a rostoucí přesvědčení, že Fed v prosinci zvedne úrokové sazby. Vůči euru se tak americká měna poprvé od loňského prosince dostala pod hranici 1,06 EUR/USD, vůči koši 6 hlavních měn světa se dolar dokonce dostal na 13leté maximum.

U dluhopisů pokračoval pozvolný růst výnosů. Sazby u dlouhodobých dluhopisů v USA jsou nejvýše za poslední rok. Právě silný dolar a vyšší výnosy byly mixem faktorů, který udržel pod tlakem aktiva na rozvíjejících se trzích a také ceny komodit. Ropa nic moc nepředvedla a zlato po zhruba půl roce oslabilo k hladině 1 200 USD za trojskou unci. Trhy přitom prakticky nereagovaly na zveřejňované makroekonomické ukazatele, například slabší vývoj HDP v Evropě.

V týdnu americké akciové indexy Dow Jones Industrial Average a Nasdaq Composite vystoupaly na nová historická maxima, S&P 500 se drží na dohled od nich. Za týden Dow posílil o 0,11 %, S&P 500 přidal 0,81 % a Nasdaq Composite stoupl o 1,61 %. Evropské akcie zůstaly v týdenním horizontu lehce nad nulou, index STOXX Europe 600 zpevnil o 0,56 %. Pražská burza naopak ztrácela, index PX oslabil o zhruba 1,8 %.

Hlavní událostí na burze v Praze byl prodej zbývajícího 18% podílu GE v Monetě Money Bank za 81 Kč na akcii. "Z dlouhodobějšího pohledu jde o pozitivní zprávu, jelikož riziko nabídky akcií mohlo některé investory odrazovat. V pondělí pak bylo podle očekávání oznámeno, že bude titul ke konci měsíce zařazen do indexů MSCI. Akcie reagovaly na zmíněnou transakci poklesem až na 82 Kč a při velice vysokých zobchodovaných objemech zakončily týden se ztrátou 2,5 % na úrovni 82,6 Kč," napsal ve shrnutí dění na trzích analytik Milan Lávička z J&T Banky.

Ještě prudší propad předvedly akcie Komerční banky (-5,5 %), které se staly největším propadákem týdne. Důvodem může být podle analytika částečně právě přesun peněz do akcií Monety.

Oznámené nové složení MSCI indexů bylo pozitivní pro akcie O2 Czech Republic, u nichž se dlouho spekulovalo, zda budou z indexů vyřazeny. Titul nakonec v indexu zůstal a akcie zakončily týden silnější o 5,5 %. Nejvíce rostoucí akcií týdne ale byla CME (+6,6 %). "V zámoří, kde se akcie primárně obchoduje, byl pohyb ceny minimální, nicméně vzhledem k rychle posilujícímu dolaru vzrostla cena v korunovém vyjádření," vysvětlil Lávička.

Výhled

Nový týden by na světových trzích mohl probíhat v relativně klidném duchu. Mohou za to státní svátky, konkrétně v anglosaském světě populární Den díkůvzdání ve čtvrtek. Po něm sice následuje pro burzy pracovní den, ale řada lidí včetně traderů si bere dovolenou, aby si prodloužila víkend. Živo bude hlavně v maloobchodech, protože takzvaným Černým pátkem začíná velkými slevovými akcemi předvánoční nákupní sezóna. Samotný Černý pátek je považován za začátek pro akcie pozitivního období, především v Americe jsou tržby v obchodech velice sledované jako ukazatel kondice spotřebitelů.

"Index S&P 500 si za uplynulý připsal 0,81 % a je velice blízko historických maxim. K psychologické hladině 2 200 zbývá pár bodů. Pravděpodobnost, že ji letos otestuje, je vysoká. Stane se tak ještě před Dnem díkůvzdání, nebo až po něm?" ptá se v pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál. "Býčí signály sílí. Pozitivní je, že prohlášení Janet Yellenové, která v týdnu utvrdila trh v předpokladu, že základní úroková sazba centrální banky poroste ještě letos, nevyvolala výprodej na straně rizikových aktiv. Tento scénář podporují i zveřejňovaná americká makrodata. Supporty ani rezistence se nemění. Nejbližší hladina podpory je v pásmu 2 140 až 2 150, další pak v široké zóně 2 080 až 2 120. Na opačné straně je rezistence 2 180, tedy okolo pátečního závěru, případný růst nad 2 200 by byl silným býčím signálem."

"Trhy se přizpůsobily tomu, že 45. prezidentem USA bude Donald Trump. Zdá se, že volby i s celou předvolební kampaní jsou zapomenuty, ačkoli od nich ještě neuběhly ani dva týdny. Krátká korekce by neškodila, ale následující týden by mohl proběhnout v poklidném duchu. Ve čtvrtek je Den díkůvzdání, po kterém následuje takzvaný Černý pátek, v burzovním almanachu zapsaný jako startovní čára pro další růst cen akcií. Ve čtvrtek budou trhy zavřené a v pátek bude objem obchodů pravděpodobně velice nízký, protože je čas dovolených, středa pak bývá ve znamení příprav na dovolené, takže většinou také klidná. A tím se nenápadně dostáváme do závěrečné fáze roku, kdy vodu rozčeří snad jen prosincové zasedání FOMC," uzavírá Košťál.

Na pražské burze bude v týdnu završena výsledková sezóna za třetí čtvrtletí. V úterý oznámí svá čísla pojišťovna VIG. "Očekáváme zisk před zdaněním 94 milionů EUR, což by byl výsledek v souladu s celoročním cílem firmy. Pro management je nyní zásadní přesvědčit investory, že je již nečekají žádná negativní překvapení v podobě 'jednorázových' nákladů. Investory budou zajímat případné komentáře k dopadu rostoucích výnosů státních dluhopisů na budoucí hospodaření společnosti," uvedl Milan Lávička z J&T Banky.

Ve čtvrtek reportuje své hospodářské výsledky výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens. "Vzhledem k tomu, že se cenová hladina polymerů (základní surovina) téměř nezměnila, čekáme velice podobné hospodaření jako v předchozích dvou kvartálech. Zisk EBITDA by měl dosáhnout 11,1 milionu EUR. Očekáváme, že management společnosti potvrdí celoroční cíl EBITDA 43-49 milionů EUR (69,2-78,9 % tvoří očekávané výsledky za 9M2016)," napsal analytik.

Výsledková sezóna doznívá i ve světě. Zajímavé budou například údaje od firem jako Tyson Foods, Campbell Soup, HP, Seadrill, Deere & Co, Infineon Technologies nebo Rémy Cointreau.

 

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 21. listopadu
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 21. listopadu a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Vzhledem ke Dnu díkůvzdání bude kalendář zveřejňování makrodat v USA poněkud netypický, především středa bude o něco "nabitější" než běžně. Sledované budou například v úterý prodeje starších domů v Americe a spotřebitelská důvěra v eurozóně, ve středu pak americké objednávky zboží dlouhodobé spotřeby a počty žádostí o podporu v nezaměstnanosti a také předběžné indexy nákupních manažerů za listopad, ve čtvrtek se investoři zaměří například na německý a španělský HDP a v pátek se dozvíme, kolik se v USA prodalo nových domů a jak se vyvíjela ekonomika Spojeného království.

 

Donald Trump a rally akcií: Pozor na to, co si přejeme!
Wall Street se Trumpova prezidentství děsila. Týden po volbách se ale zdá, že se ho nemůže dočkat. Trhy se rychle oklepaly a akcie zapisují nové rekordy. Čím to je?
Burzovní kalendář
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
David Navrátil (Česká spořitelna): České zadlužení může být problém, výnosy dluhopisů ztrácejí v…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
25. 2. 2021 12:31
Dominik Stroukal: Kdo chce těžit z výhod bitcoinu, nesmí se bát propadů o desítky procent
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Volatilita
Přestat sledovat