Burzovní kalendář (23. 3. - 27. 3. 2020)

Americké akcie za sebou mají další těžký týden, index Dow se v pondělí propadl nejvíce od roku 1987 a v měsíčním horizontu hlavní benchmarky odepisují asi 30 %. Centrální banky i vlády se snaží s dopady koronaviru bojovat astronomickými částkami, investoři se ale obávají, že tato opatření nemusejí stačit. I nadcházející týden zřejmě investory potrápí zvýšenou volatilitou, analytici ale míní, že trhy by to nejhorší již mohly mít za sebou.

Ohlédnutí

Americké akciové indexy zaznamenaly nejhorší týden od roku 2008. Fed i další centrální banky sice podnikly řadu kroků na stabilizaci situace na trzích, mezi investory ale převážily obavy z nových kroků, kterými se úřady ve Spojených státech snaží omezit šíření koronaviru.

Index Dow se za celý týden snížil o 17,30 %, širší S&P 500 ztratil 14,98 % a Nasdaq Composite klesl o 12,64 %. V pondělí dokonce Dow spadl nejvíce od roku 1987, za jediný den odepsal téměř 13 %. Na extrémní hodnoty se dostal rovněž index volatility VIX, v úvodu týdne vyskočil na rekordních 82 bodů.

Komponenty indexu S&P 500 v týdnu do 20. března 2020

Akciový rok 2020 jako 2008? Nepanikařte, nakupujte
Probíhající výplach v mnohém připomíná začátek posledního masivního tržního kolapsu. Současné ztráty přitom (zatím) nedosahují hloubky tehdejších, a prostor k dalším výprodejům tu i proto je. Statisticky nejlukrativnější přitom bylo v podobných situacích nakupovat při šestém a sedmém výrazném propadu.
Jim Cramer: Kupujte akcie firem, bez kterých se nedá (ani v recesi) žít
V době, kdy trhy opakovaně za den ztrácejí pět nebo deset procent, přestává mít smysl investovat do celého akciového indexu. Tak totiž držíte v portfoliu jak vítěze, tak poražené, přičemž těch druhých je v tu chvíli výrazně více. Když se ekonomika zastavuje, má smysl vybírat tituly spojené s těmi nejnutnějšími lidskými potřebami. Ve vysílání CNBC to investorům vzkázal excentrický komentátor a investor Jim Cramer.

Evropské akcie si vedly o poznání lépe, panevropský index STOXX Europe 600 klesl o 2,04 %, britský FTSE 100 odepsal 3,27 %, DAX se snížil o 3,28 % a CAC 40 přišel o 1,69 %. Ztráty v měsíčním horizontu u hlavních evropských indexů ale přesahují 30 %, podobně jako v případě amerických benchmarků.

Akcie na pražské burze podle indexu PX v týdenním horizontu oslabily o 12 %. Největší pokles postihl cenné papíry mediální společnosti CME (-28 %), výrazně ztrácely také akcie bank. Nejvíce posílily akcie elektrárenské společnosti ČEZ (+5,6 %), která zveřejnila lepší než očekávané výsledky hospodaření za loňský rok.

Pražská burza: Oporou v krizi je po výsledcích ČEZ. Bankám by svědčil jiný přístup ČNB, říká makléř
Akcie ČEZ jsou v současnosti pro českou burzu oporou, investoři se mohou těšit možná i na dvojí dividendu v letošním roce. Akcie bank jsou pod tlakem, ocenili bychom poněkud jiný přístup regulátora. Namísto zákazu výplat dividend by nám připadalo lepší například uvolnit požadavky na proticyklické kapitálové rezervy, říká makléř Pavel Hadroušek z Fio banky.

Výprodej zasáhl také české státní dluhopisy, jejichž index za tento týden odepsal téměř 2 % s tím, jak se investoři stahovali z rozvíjejících se trhů. A výprodejů nebylo ušetřeno ani zlato, tento týden oslabilo o 2 % na 1 490 dolarů za trojskou unci. Na měnových trzích se dařilo americkému dolaru, který drtil prakticky všechny ostatní měny. Pod silným tlakem byla i česká koruna v páru k euru.

Tlak na trhu s dluhopisy: Pohled portfoliomanažera
Výnosy některých vládních dluhopisů v souladu s defenzivním charakterem těchto cenných papírů v posledních týdnech klesaly, což je i v souladu se snižováním sazeb centrálních bank a novými stovkami miliard určených na odkupy bondů. Ty se týkají i firemních dluhopisů, ty se nicméně ocitly pod velkým tlakem. A to nejen na rozvíjejících se trzích, které zaznamenaly obecný odliv rizikového kapitálu. Dění na dluhopisovém trhu a jeho vliv na podílové fondy pro Investiční web komentuje Michal Špaček, portfoliomanažer z NN Investment Partners.

Silný zásah dostala rovněž ropa, která se propadla o dalších téměř 20 % a od začátku roku je v bezmála 60% ztrátě. Barel severomořské ropy Brent se momentálně obchoduje za méně než 28 dolarů.

Dopady koronaviru na ekonomiku budou podle ekonomů mimořádně drastické. Podle 31 z celkem 41 ekonomů, mezi kterými tento týden provedla v Evropě a ve Spojených státech anketu agentura Reuters, světová ekonomika již spadla do recese. Experti čekají, že tempo růstu světové ekonomiky letos zvolní na 1,6 %. Loni růst podle předběžných údajů činil 2,9 %.

Najdou se ovšem i mnohem pesimističtější odhady, například banka JPMorgan Chase uvedla, že v druhém čtvrtletí spadne hospodářství USA o 14 %. Za celý rok by podle analytiků HDP Spojených států mohl klesnout o 1,5 %. Podle amerického ministra financí Stevena Mnuchina by míra nezaměstnanosti v USA mohla vystoupit až na 20 %, pokud se nepodaří rychle zorganizovat pomoc ekonomice. Tak vysoko nebyla od roku 1935, kdy se USA vzpamatovávaly z Velké hospodářské krize. Možnost recese připustil i americký prezident Donald Trump. Loni se hrubý domácí produkt Spojených států za celý rok zvýšil o 2,3 %.

Recese v USA vyvolaná koronavirem může být dvakrát hlubší než ta po finanční krizi. A platí to i pro celý svět, zní z Capital Economics
Pokud americká ekonomika kvůli koronaviru spadne do recese, což je značně pravděpodobné, mohla by tato recese být dvakrát tak hluboká jako ta vyvolaná finanční krizí z roku 2008. Prohlásila to bývalá ekonomka americké centrální banky Claudia Sahmová. Americké podniky by podle ní mohly potřebovat podporu v objemu minimálně 1,5 bilionu dolarů.
Koronavirus jako "neviditelná" pěst, která může Trumpa srazit z prezidentského křesla
Šíření wuchanského koronaviru a jím způsobované nemoci COVID-19 by mohlo dokázat to, o čem američtí demokraté dlouho sní a co nesvedli ani za pomoci ústavní žaloby na hlavu Spojených států.

Wuchanským koronavirem se ve světě nakazilo již přes 300 tisíc lidí, počet úmrtí překročil 13 tisíc, počet uzdravených mezitím stoupl nad 92 tisíc. Nejhorší situace je aktuálně v Itálii, naopak Čína již vykazuje více importovaných než domácích případů.

Dopady šíření koronaviru a s ním spojených opatření na ekonomiku i trhy se snaží mírnit jak vlády, tak centrální banky. Bílý dům navrhuje záchranný balík ekonomických opatření v hodnotě kolem 850 miliard dolarů pro společnosti a daňové poplatníky (o víkendu dokonce ministr financí hovořil o zhruba dvou bilionech dolarů). Americká centrální banka dále oznámila plán vykupovat komerční cenné papíry a municipální dluhopisy a rozšířila počet centrálních bank, které mohou využívat její dolarové swapové linky.

Bank of England na mimořádném zasedání snížila základní úrokovou sazbu na 0,1 % a rozšířila program nákupu dluhopisů a Evropská centrální banka oznámila, že nakoupí finanční aktiva za 750 miliard eur. "Mimořádné časy vyžadují mimořádná opatření," citovala agentura Reuters šéfku ECB Christine Lagardeovou. "Co se týče našich závazků vůči euru, neexistují hranice. V rámci svého mandátu jsme odhodláni využít plný potenciál možných nástrojů."


SPECIÁL: KORONAVIRUS A TRHY


Opatření zahrnující omezení volného pohybu osob a cestování dopadají mimořádně tvrdě na aerolinky. Německá společnost Lufthansa byla kvůli potížím spojeným s šířením koronaviru nucena odstavit asi 95 % letadel. Šéf společnosti Carsten Spohr navíc varoval, že pokud současná situace potrvá dlouho a vlády odvětví letecké dopravy nepodpoří, sektor tuto krizi nemusí přežít. Americké aerolinky žádají o pomoc v objemu 50 miliard dolarů. Ta by měla obsahovat přímou finanční podporu a záruky na půjčky. Pokud by byla žádost vyslyšena, byla by to první injekce poskytnutá aerolinkám od 11. září 2001. Analytici však v této souvislosti připomínají, že jen Delta Air Lines, American Airlines, United Airlines, Southwest Airlines a Alaska Airlines za posledních pět let utratily 44,9 miliardy dolarů za zpětné odkupy svých akcií a dividendy a bezmála tři čtvrtě miliardy dolarů za odměny pro nejvyšší vedení.

Většina leteckých společností může do května zbankrotovat, pomoc od států nebude jednoduchá
Podle konzultační firmy CAPA - Centre for Aviation by mohla do konce května zbankrotovat většina světových aerolinek. A pomoc od státu, kterou například žádají velké americké aerolinky, nebude tak jednoduchá, jak by si firmy přály.

Makroekonomická data měla na obchodování minimální vliv. Z významných údajů vyšly v Číně průmyslová výroba a maloobchodní tržby, indexy ZEW a Ifo pro Německo, americké maloobchodní tržby a průmyslová výroba či inflace a obchodní bilance eurozóny.

Americké akcie v pátek navzdory slibnému úvodu seance výrazně zlevnily, mají za sebou nejhorší týden od roku 2008
Americké akcie se v úvodu páteční seance obchodovaly smíšeně. Během dne na trhu ovšem převážily obavy z nových kroků, kterými se úřady ve Spojených státech snaží omezit šíření koronaviru, a indexy den zakončily výrazně pod nulou.
Evropské akcie v pátek znovu posílily, za celý týden indexy klesly o dvě až tři procenta
Západoevropské akciové indexy rostly v úvodu pátečního obchodování o 5 až 7 %. Během dne část zisků odevzdaly, i tak však poslední obchodní seanci týdne zakončily se slušnými zisky.
Pražská burza v pátek podruhé v řadě posílila, za celý týden ale index PX i tak spadl o 12 %
Pražská burza v pátek stoupla, posílila tak podruhé v řadě. Index PX vzrostl o 4,18 % na 738,80 bodu. Z hlavních emisí oslabily jen akcie operátora O2 Czech Republic, výrazně naopak posílily zejména mediální CME a technologická společnost Avast. Celý uplynulý týden byl ovšem pro pražskou burzu výrazně ztrátový.

Na pražské burze zveřejnily hospodářské výsledky energetická skupina ČEZ a pojišťovna Vienna Insurance Group. ČEZ uvedl, že loni vydělal po očištění 18,9 miliardy Kč. Čistý zisk vzrostl o 38 % na 14,5 miliardy Kč. Za růstem stály především vyšší realizační ceny vyrobené elektřiny v Česku díky víceletému předprodeji na velkoobchodních trzích v Německu a vyšší zisk z obchodování s komoditami, který v závěru roku přispěl k překonání celkového očekávaného zisku skupiny. Letos ČEZ čeká další růst, což trh přijal pozitivně.

Vienna Insurance Group uvedla, že loni vydělala 331,3 milionu eur, o 23,2 % více proti roku 2018. Hrubé předepsané pojistné se VIG zvýšilo o 7,7 % na 10,4 miliardy eur. V ČR bylo loni hrubé předepsané pojistné meziročně vyšší o 3,7 % a dosáhlo 1,75 miliardy eur. Společnost také navrhla vyplatit dividendu 1,15 eura na akcii.

ČEZ loni po očištění vydělal 18,9 miliardy Kč a letos čeká další růst. Solidní byla i čísla ze závěru roku
Provozní zisk ČEZ před odpisy (EBITDA) dosáhl v roce 2019 celých 60,2 miliardy Kč, meziročně o 21 % více. Čistý zisk vzrostl o 38 % na 14,5 miliardy Kč. Za růstem stály zejména vyšší realizační ceny vyrobené elektřiny v Česku díky víceletému předprodeji na velkoobchodních trzích v Německu a také vyšší zisk z obchodování s komoditami, který v závěru roku přispěl k významnému překonání celkového očekávaného zisku skupiny. Čistý zisk očištěný o mimořádné vlivy dosáhl 18,9 miliardy Kč (meziročně +44 %), firma ve svém výhledu čekala 17-18 miliard.
VIG loni vydělala 331,3 milionu eur, meziročně o 23,2 % více. Navrhuje vyplatit dividendu 1,15 eura na akcii
Rakouské pojišťovnické skupině Vienna Insurance Group vzrostl v loňském roce zisk před zdaněním o 7,4 % na 521,6 milionu eur. Čistý zisk společnosti meziročně vyskočil o 23,2 % na 331,3 milionu eur. Skupina uvedla, že navrhuje vyplatit dividendu 1,15 eura na akcii.

Pod silným tlakem byly na pražské burze akcie bank v reakci na výzvu České národní banky, aby přerušily výplaty dividend. Na výzvu ihned zareagovala MONETA Money Bank, která uvedla, že nevyplatí druhou část dividendy za rok 2019. Akcionářům banka chtěla vyplatit celkem 6,65 Kč na akcii, ti ale dostali jen pololetní dividendu 3,30 Kč na akcii, která byla vyplacena už loni v prosinci.

Český premiér Andrej Babiš v pátek v České televizi řekl, že vláda chce schodek státní rozpočtu směřovat na 200 miliard Kč. Odhady poklesu české ekonomiky v tomto roce se pohybují v širokém rozpětí, o tom, že ale zřejmě nepůjde jen o nízké jednotky procent, svědčí mimo jiné to, že výrobu přerušily všechny tuzemské závody velkých automobilek.

Ekonomika v době pandemie: Prioritou je rychlost, Česko má řadu výhod
Hluboké propady na trzích v posledních týdnech mnoha investorům připomněly finanční krizi z let 2008 a 2009. V čem je současnost podobná tehdejší finanční krizi? V problému s likviditou (cash flow) a důvěrou. Ale zase je to jiné.

Ve společnosti jasně převažuje názor na potřebu chránit lidské životy za každou cenu, například bývalý guvernér České národní banky Zdeněk Tůma a bývalý viceprezident ČNB Mojmír Hampl se ale ptají, zda má tak drahý boj s koronavirem vůbec smysl. "Máme dojem, že drakonická opatření se často soustřeďují výlučně na zdravotnickou stránku věci a neberou dostatečně v potaz společensko-ekonomické důsledky. Cena života se nedá vyčíslit. Ale dovedeno do důsledku by to znamenalo, že musíme zamezit všem hned zítra, v nouzovém stavu a pod dohledem policie, řídit auto, pít alkohol, kouřit, dělat extrémní sporty, nezdravě jíst a tisíc jiných věcí," napsali ekonomové v Hospodářských novinách.

Výhled

V příštím týdnu by se vývoj na trzích měl nadále řídit hlavně podle zpráv o vývoji situace kolem koronaviru. Náladu investorů by mohla podpořit jak případná nová podpůrná opatření vlád, tak další kroky centrálních bank. Zasedat budou měnové autority v ČR, Velké Británii, na Novém Zélandu nebo v Maďarsku a Mexiku.

Někteří analytici se ovšem obávají, že měnové autority již mají prázdný zásobník, mimo jiné kvůli nedostatečnému zpřísňování měnové politiky v uplynulých letech, kdy se ekonomice dařilo, byť vybrané ukazatele (v čele s inflací) nedosahovaly cílovaných hodnot.

Tyto obavy ještě posílil šéf rakouské centrální banky Robert Holzmann, který naznačil, že měnová politika je na hranici svých možností a že ECB nemůže naplnit očekávání trhu. Později ovšem zveřejnil krátké prohlášení, ve kterém uvedl, že měnová politika "v žádném případě" není na hranici svých možností.

Hlavní ekonom ING Bank pro ČR Jakub Seidler počítá s tím, že by ČNB mohla ve čtvrtek přistoupit ke snížení úrokových sazeb o půl procentního bodu. Měnovou politiku by tak ČNB uvolnila podruhé během devíti dnů, o půl procentního bodu sazby snížila již na mimořádném zasedání ve středu 18. března.

Rusnok: V současnosti může podpořit chod ekonomiky jen vláda
V současné situaci není nikdo jiný než vláda, kdo může alespoň částečně podpořit chod ekonomiky, pokud dojde v některých firmách nebo oblastech ekonomiky ke kolapsu. České televizi to dnes řekl guvernér České národní banky Jiří Rusnok. Dodal, že dnes již nikdo nepochybuje o poklesu ekonomiky v letošním roce. Za nynější situace ale není možné podle guvernéra říci, jak velký ten pokles bude.

Makroekonomická data budou ve stínu koronaviru, několik zajímavých údajů ale vyjde. Investoři se zaměří mimo jiné na spotřebitelskou důvěru v eurozóně a Německu, předběžné březnové indexy nákupních manažerů, indexy Ifo pro Německo, britskou inflaci a maloobchodní tržby, americké objednávky zboží dlouhodobé spotřeby, zprávu o vývoji americké ekonomiky na konci loňského roku nebo na údaje o osobních příjmech a výdajích Američanů.

Tržní pravdy, které je potřeba si během paniky připomínat
Podívejme se na některé známé pravdy, které během tržní paniky investorům často unikají.

Opatření na zamezení šíření koronaviru zavádějí i Spojené státy, ačkoli prezident Donald Trump ještě před několika dny tvrdil, že nemoc COVID-19 mají USA pod kontrolou. V závěru týdne guvernér amerického státu Kalifornie Gavin Newsom vyhlásil kvůli šíření nákazy celoplošnou karanténu. Nejlidnatější stát USA má téměř 40 milionů obyvatel, kteří od pátku mohou z domovů vycházet jen ve výjimečných případech. K podobnému opatření se později uchýlil také guvernér státu New York.

"Příští týden bude trh stále sledovat dění kolem koronaviru. Prodlužování bodu kulminace znamená rostoucí ekonomické škody. I pro příští týden zůstáváme velice obezřetní a opakujeme, že očekáváme pokračování velmi kolísavých seancí s přetrvávajícím prodejním tlakem," poznamenal analytik Milan Vaníček z J&T Banky.

Akcie: Zpět do budoucnosti aneb Proč se sázka na včerejšek zítra vyplatí
Probíhající tržní výplach by mohl přispět k návratu (do) reality. To zahrnuje i snížení cen zajímavých, ale poněkud nedosažitelných technologií, a naopak návrat zdánlivě odepsaných "dinosaurů". Právě proto nyní sázím na těžaře ropy a výrobce aut se spalovacími motory.
Banky jsou nejvíce přeprodané v historii, ty evropské ale čekají (další) těžké časy
Akcie ve finančním sektoru v USA za sebou mají nejhorší měsíc v historii a po výprodejích jsou podle analytiků velice levné. Ještě levnější jsou evropské banky, ty ale mohou mít dlouhodobější problémy.

Za normálních okolností by investoři v tuto dobu věnovali mimořádnou pozornost blížícím se americkým prezidentským volbám. Na konci března se měly uskutečnit primárky v Portoriku, jejich konání však bylo odloženo na 26. dubna. Již nyní je však víceméně jasné, že s Donaldem Trumpem se utká v listopadu bývalý viceprezident Joe Biden.

Glosa: Trump vytahuje předvolební ukrajinskou kartu
Chcete už jednou číst něco jiného než koronavirus? OK, ale veselé čtení to také nebude. Tak například americký prezident Donald Trump se ve všem tom shonu stihl pustit do svého pravděpodobného vyzývatele z řad Demokratické strany Joea Bidena.

"Případné umírnění, pokud jde o nárůsty volatility, by samozřejmě mohlo (na trzích) přinést krátkodobé zklidnění, možná i zajímavější protipohyb cen akcií. Centrální banky i vlády střílí již poměrně ostrými náboji, trh se nejspíše stabilizuje až se slibnějšími výsledky testů léků na COVID-19. Finální kapitulace, po které na trhu konečně převáží kupci, každopádně ještě nepřišla," napsal v pravidelném technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál.

Index S&P 500 - technická analýza

Hospodářské výsledky za uplynulé čtvrtletí na Wall Street zveřejní mimo jiné společnosti NIKE nebo Micron Technology, v Británii pak Kingfisher a na pražské burze v úterý tabákový výrobce Philip Morris ČR a ve středu nápojářská skupina Kofola ČeskoSlovensko.

Společnost Philip Morris ČR podle analytiků z J&T Banky vykáže za rok 2019 meziroční nárůst tržeb o 21,9 % na 15,57 miliardy korun, a to díky růstu v Česku i na Slovensku, především pak díky cenovému efektu (vyšší podíl IQOS/HEETS) a také díky očekávanému solidnímu růstu segmentu výrobních služeb. Rovněž analytici z J&T Banky očekávají, že by se měl projevit efekt předzásobení před zvýšením spotřební daně u tabáku od začátku letošního roku. Dividenda by podle Vaníčka měla dosáhnout 1 450 Kč na akcii, a měla by tak investory vzhledem k bezmála 10% hrubému dividendovému výnosu uspokojit.

Celoroční čísla Kofoly ČeskoSlovensko podle analytika Pavla Rysky budou v souladu s tónem udaným výsledky za prvních devět měsíců loňského roku. Tržby se Kofole podle Rysky loni zvýšily o 3,6 % na 6,38 miliardy Kč. Provozní zisk EBITDA ve výši 1,09 miliardy Kč (meziročně +3,1 %) by měl podle Rysky mírně překonat výhled firmy 1,08 miliardy Kč. Vedení Kofoly loni indikovalo, že dividenda za rok 2019 bude zhruba na stejné úrovni jako dividenda z předchozího roku (13,50 Kč na akcii), Pavel Ryska ale upozorňuje, že by výplata mohla být nižší (12,50 Kč na akcii), a to jak kvůli akvizici Karlovarské korunní a Ondrášovky, na kterou si společnost vzala úvěr, tak kvůli zavření stravovacích zařízení v souvislosti se šířením koronaviru, které se negativně projeví ve výkonnosti segmentu HoReCa, který tvoří až 40 % tržeb Kofoly.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 23. března
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 23. března a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 očekávají analytici oslovení agenturou Refinitiv?

Výhled pro jednotlivé dny

V pondělí dopoledne Česko zveřejní zprávu o vývoji zahraničního dluhu a odpoledne vyjdou index spotřebitelské důvěry v eurozóně a v USA index aktivity chicagského Fedu.

Úterý bude dnem indexů nákupních manažerů. Vyjdou předběžné PMI za březen za výrobu i sektor služeb. Ve Spojených státech se odpoledne investoři zaměří ještě na index průmyslové aktivity richmondského Fedu a údaje o prodeji nových domů. Hospodářské výsledky zveřejní v úterý ve Spojených státech společnost NIKE, v Británii firma Kingfisher a v Česku Philip Morris ČR.

Ve středu dopoledne se investoři zaměří na indexy Ifo pro Německo a britskou inflaci. Odpoledne Spojené státy doplní zprávu o objednávkách zboží dlouhodobé spotřeby a index cen domů FHFA. Kvartální výsledky hospodaření na trh pošlou v USA společnost Micron Technology a v Česku Kofola ČeskoSlovensko.

Čtvrteční ráno bude patřit indexu spotřebitelské důvěry v Německu a britským maloobchodním tržbám. Odpoledne skončí měnověpolitická zasedání ČNB a Bank of England a Spojené státy zveřejní finální zprávu o vývoji ekonomiky v posledním loňském čtvrtletí, výsledek obchodní bilance a index výrobní aktivity kansaského Fedu. Hospodářské výsledky na trh pošle společnost Lululemon Athletica.

V pátek dopoledne na trh Spojené království pošle index cen domů od Nationwide a odpoledne USA doplní zprávu o osobních příjmech a výdajích a finální březnový index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity.

Ekonomický kalendář

Z makroekonomického kalendáře Komerční banky:

  • V Evropě v pondělí proběhne další schůze ministrů financí Evropské unie. Na programu je aktivace článku fiskálního paktu, který dovolí zvýšit výdaje států pro boj s koronavirem. V úterý následuje jednání Evropské rady, která bude řešit společné kroky na podporu bezpečnosti a ekonomiky.
  • Většina Evropy začíná být pod karanténou a o k obdobným krokům přistupují i jednotlivé státy v USA. Fed, ECB a dalších centrální banky již přišly s agresivním uvolňováním měnových podmínek, nový týden by tak měl být z tohoto hlediska klidnější. Zveřejňovaná data budou až na předstihové ukazatele ještě za období, která nebyla zasažena zastavením ekonomiky.
  • Předstihové ukazatele naznačí, jak drtivé jsou dopady uvalených opatření. Ve většině případu očekáváme výrazně větší propad, než s jakým počítá v současnosti trh. V následujících dnech tak pravděpodobně bude pokračovat vysoká volatilita finančních trhů, světlo na konci tunelu zůstává v nedohlednu.
  • ČNB ještě zdaleka neřekla poslední slovo. Očekáváme, že čtvrteční jednání přinese další snižování úrokových sazeb a odhalí detaily případného zásahu centrální banky na devizovém trhu. Již v úterý přitom bude zveřejněn záznam z posledního mimořádného jednání bankovní rady, kdy byla představena řada opatření pro podporu ekonomiky včetně snížení úrokových sazeb o 50 bazických bodů. Záznam tak bude nápovědou ke čtvrtečnímu řádnému jednání rady. Očekáváme, že dojde k dalšímu snížení úrokových sazeb o 50 bodů, což je méně, než v současnosti očekávají finanční trhy. Je však velice pravděpodobné, že bankovní rada bude deklarovat připravenost dále snižovat sazby, pokud si to situace vyžádá. Zároveň očekáváme, že se dozvíme více detailů k případnému zásahu centrální banky na devizovém trhu, pokud koruna bude dále oslabovat. Koruna v závěru týdne umazala část předchozích ztrát, úrokový diferenciál však zůstává na rekordně nízkých úrovních, což indikuje opětovné oslabení koruny v nejbližších dnech.
Burzovní kalendář
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
1. 3. 2021 12:21
Úspěšný byznys vs. narůstající nejistota: Myslete na nemyslitelné!
Byznys a podnikání
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat