Koronavirus jako "neviditelná" pěst, která může Trumpa srazit z prezidentského křesla

Šíření wuchanského koronaviru a jím způsobované nemoci COVID-19 by mohlo dokázat to, o čem američtí demokraté dlouho sní a co nesvedli ani za pomoci ústavní žaloby na hlavu Spojených států.
Ekonomové jeden po druhém v souvislosti se šířením koronaviru zhoršují své predikce hospodářského vývoje. A to je nákaza ve velkém zatím stále jen záležitostí Číny, Jižní Koreje a Itálie. Například Stephen Roach, který dříve pracoval v Asii pro Morgan Stanley a v roce 2002 byl u toho, když v Číně vypukla epidemie SARS, tvrdí, že globální ekonomika může dokonce spadnout do recese.
Ekonomové z americké JPMorgan Chase jsou zatím klidní a tvrdí, že hospodářství Spojených států v druhém kvartálu posílí o 1,75 % (proti předchozímu výhledu zhoršení o 0,25 procentního bodu). Klientům ale napsali, že "případné komunitní šíření viru v USA by zřejmě vedlo k dodatečné výrazné revizi výhledu".
Moody's Analytics hovoří o přibližně 40% šanci na to, že šíření koronaviru přejde do stavu světové pandemie a srazí do recese ekonomiku Spojených států i globální hospodářství.
A právě recese by Donaldu Trumpovi mohla sebrat klíče od Bílého domu. Allan Lichtman ve své knize 13 Keys to the White House mimo jiné píše, že recese v době předvolební kampaně je pro prezidenta, který se chystá obhajovat mandát, vždy extrémně nepříznivou zprávou.
Zesílení hospodářské expanze bylo ústředním tématem kampaně Donalda Trumpa před volbami v roce 2016. Trump tehdy mimo jiné sebevědomě prohlásil, že se postará o to, aby hospodářský růst neskončil. Hovořil v té souvislosti o snížení daní nebo deregulaci klíčových odvětví, k čemuž posléze z pozice prezidenta skutečně přikročil.
Odvážnější predikce hovoří o tom, že by další prezidentování Trumpa mohlo zastavit již jen výrazné zpomalení hospodářského růstu. Pro argument přitom nechodí daleko. Podle některých názorů v roce 2000 kandidát demokratů Al Gore s republikánem Georgem W. Bushem v souboji o Bílý dům těsně prohrál právě kvůli tehdejšímu výraznému zvolnění růstu americké ekonomiky.
V anketě ABC News v lednu 56 % respondentů (vzorek 1 004 dospělých Američanů) uvedlo, že schvalují opatření, která Trump na podporu růstu ekonomiky prosadil. Podpora prezidenta by však pravděpodobně rychle zeslábla, kdyby americká ekonomika spadla do recese, bez ohledu na to, že koronavirus je faktor, který by na scénu vstoupil, ať by byl v Oválné pracovně kdokoli.
Jako poměrně odvážné je v této souvislosti vnímáno Trumpovo vyjádření, že situace kolem koronaviru je v USA "pod kontrolou", ačkoli minimálně u některých nakažených Američanů není původ nákazy známý, přičemž jisté je jen to, že v poslední době neopustili území Spojených států.
Otázkou je i to, jak se Trump bude stavět k možnosti podpory ekonomiky ze strany americké centrální banky, kterou prakticky nepřetržitě vybízel ke snižování úrokových sazeb, a tedy vyprazdňování zásobníku (což Fed nakonec učinil), z něhož by měnová autorita jinak mohla "pálit" v době zhoršujících se podmínek v ekonomice.
Demokratická strana má v každém případě (opět) jasno: Trumpovi zvoní hrana.
Zdroj: The Week, wired.com