Češi se mají čím dál lépe, přesto si stále více půjčují

Přestože se Češi mají čím dál lépe, stále více si půjčují. Před dvaceti lety dlužil každý Čech průměrně 10 000 Kč, nyní je to 135 000 korun. Z částky, kterou v roce 1997 za rok vydělal, činil dluh osm procent, dnes z platu na dluh padne 40 procent. S odkazem na statistiky České národní banky o tom informovala inkasní agentura EOS KSI.

Celkově byli v roce 1997 Češi zadlužení 110 miliardami Kč, o dvacet let později už více než 1,4 bilionu korun. Spotřebitelský dluh činil před dvaceti lety na jednoho obyvatele 395 Kč, zatímco v roce 2017 dosáhl 20 853 Kč.

Podle údajů ČNB se od roku 2002 zvýšily i nesplacené dluhy, a to až trojnásobně. Nejvýraznější změnu lze pak vidět na nesplacených spotřebitelských půjčkách, kterých je dnes devětkrát více. Za spotřební zboží dluží nyní každý průměrně 2 000 Kč, před 15 lety to byly dvě stovky, uvedl jednatel EOS KSI Vladimír Vachel.

Z analýzy 2,5 milionu dlužníků, jejichž pohledávky EOS KSI za dvacet let řešila, vyplývá, že muži dlužili a dluží častěji. Rovněž u nich jde o vyšší částky. To platí jak pro dluhy v mimosoudním, tak i soudním vymáhání. Zajímavé je, že pokud pohledávku řeší soud, u muže podíl úspěšného vymožení dlužné částky vzrůstá, u ženy naopak klesá. Muži častěji než ženy řeší své zadlužení až ve chvíli, kdy do vymáhání vstupuje soud. Ženy pojímají řešení dluhu zodpovědněji.

Nějakou půjčku má podle průzkumu CVVM nyní 47 procent Čechů, v roce 2010 to přitom byly pouze dvě pětiny, o rok později ještě méně (39 procent).

Za sedm let se změnil postoj lidí k spotřebitelským půjčkám. Pro lidi je přijatelné si půjčit nejen na koupi auta, ale i na dovolenou, pračku či televizi. "Při zadlužení je důležité zvážit jeho účel. Zejména úvěry na dovolenou či vánoční dárky nepovažujeme za zdravé. Tyto půjčky uspokojují krátkodobé potřeby, proti úvěrům na bydlení nepředstavují investici do budoucnosti a nemají protihodnotu v majetku dlužníka. Často právě tyto půjčky stojí u zrodu potíží s dluhy," dodal Vachel.

EOS KSI sleduje, že se lidem v posledních letech daří dluhy rychleji a lépe splácet. "Na předávaných případech jsme zaznamenali nárůst v průměrné inkasované částce, který je proti letům 2015 až 2016 skoro dvacet procent. Také míra dodržování splátkových dohod je stále lepší," podotkl Vachel.

Od roku 2000 se mzdy zvýšily až dvojnásobně, o 14 370 Kč, vyplývá z dat Českého statistického úřadu. Po zohlednění růstu cen zboží a služeb se Čechům dařilo nejlépe v letech 2002 a 2003, kdy mzdy stoupaly výrazně rychleji než ceny. Naopak nejhůře bylo v letech 2012 a 2013, kdy růst mezd nestíhal ten cenový. Loni narostly reálné mzdy o 3,5 %, což je vzhledem k celému období nadprůměrné.

Životní náklady Čechů, které jsou vyjádřeny spotřebitelskými cenami, vzrostly podle ČSÚ od roku 1997 téměř o dvě třetiny. Nejvíce zdražily bydlení a voda, pak péče o zdraví. Naopak zlevnily odívání a obuv, zařízení a opravy domácnosti. "Z příjmů více utrácíme za běžnou spotřebu, tedy za potraviny, alkohol či tabák, což může souviset se zlepšující se náladou ve společnosti," uzavřel Vachel.

Zdroj:
ČTK
Česká republika
Přestat sledovat
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Úvěry
Přestat sledovat
Zadlužení
Přestat sledovat
23. 1. 2021 20:30
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
22. 1. 2021 12:23
Mertlík: V krach projektu společné Evropy nevěřím, jednotlivé státy jsou si vědomy svého globálního…
22. 1. 2021 9:00
Ryba (GOLDEN GATE CZ): Inflace výrazně vzroste a centrální banky budou váhat se zvyšováním sazeb.…
Bezpečné investice
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Výhled na rok 2021
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
22. 1. 2021 6:46
Společensky odpovědné investování je velký trend. S těmito dvěma fondy na něj vsadíte
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Podílové fondy
Přestat sledovat
Sociálně odpovědné investování
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat