Co musíte ráno vědět (12. května)

Jak se v pondělí dařilo akciím v USA a v Evropě, kolikanásobně zvedla Saúdská Arábie svou DPH a proč vlastně akcie nyní posilují? I to musíte ráno vědět.

1. Americké akciové indexy během pondělí napravovaly úvodní ztráty, nakonec uzavřely smíšeně

Americké akcie uzavřely obchodování smíšeně. Na trhu přetrvává nejistota ohledně hospodářských dopadů šíření koronaviru. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, klesl o 0,45 % na 24 221,99 bodu. Širší index S&P 500 se posunul o 0,01 % výše na 2 930,19 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se zvýšil o 0,78 % na 9 192,34 bodu. Index volatility VIX klesl o 1,47 % na 27,57 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o necelé tři bazické body na 0,707 %. Ceny ropy se snížily o 2-4 %, zlato a stříbro odepsaly do půl procenta a nejsledovanější kryptoměny ztratily přes půl procenta.

Investorský magazín: Warren Buffett a (nejen) jeho aktuální názor na akciový trh
Warren Buffett je žijící tržní legenda a jeho slova nelze brát na lehkou váhu. Jeho poslední výroky si zaslouží hlubší analýzu, o kterou se postará aktuální Investorský magazín. Prostor ale dostane také stříbro jako investiční příležitost nebo to, který národ v Evropě drží nejvíce hotovosti. V závěru nechybí ekonomický kalendář na nový obchodní týden.
Dr. Zkáza: Ekonomika není v jádru zdravá, každý pohár jednou přeteče!
Ekonomické faktory, které stály za finanční krizí z let 2008 až 2009, ani po jejím odeznění nezmizely. Naopak. Měnová politika centrálních bank jen zajistila, že jim investoři přestali věnovat pozornost. Co více, kroky Fedu, ECB, Bank of Japan a dalších rizika ještě umocnila, varuje Nouriel Roubini alias Dr. Zkáza.

2. Evropské akcie neudržely pondělní ranní zisky a skončily v mínusu

Akcie na evropských trzích sice začaly v pondělí v zelených číslech díky optimismu pramenícímu z nadějí na ukončování restriktivních opatření v některých zemích a opětovné nastartování ekonomiky, nakonec však zakončily obchodní den většinou v mínusu. Panevropský index STOXX Europe 600 ztratil 0,40 % na 339,70 bodu, britský index FTSE 100 si připsal mírný zisk 0,06 % na 5 939,73 bodu, francouzský CAC 40 skončil ve ztrátě 1,31 % na 4 490,22 bodu a německý DAX ztratil 0,73 % na 10 824,99 bodu.

JPMorgan: Toto je 6 aktuálních důvodů pro akciový optimismus
Americká banka JPMorgan Chase věří v další růst cen akcií. Ke cti jejím stratégům a analytikům slouží to, že tento postoj zaujala v polovině března, dobrý týden před dosednutím trhu na lokální dno. Důvody nejsou žádná vyšší dívčí, stojí ale za to si je připomenout. A také je dobré u toho neztrácet ze zřetele otřepanou pravdu, že čím více pozitivního si o akciích ve zprávách velkých bank přečteme, tím ostražitější bychom měli být.
KONTEXT: Kup a zavři oči aneb Proč nyní (ne)nastoupit do rozjíždějícího se vlaku
Trh práce ve Spojených státech zkolaboval, americké akcie ale pokračují v růstu. Část investorů totiž sází na to, že je normál již za rohem. Druhá část naopak očekává pokračování války s nemocí COVID-19, a tedy i výraznější problémy pro ekonomiku. Obavy z toho, že někomu ujede vlak, které růst trhu v poslední době přikrmují, by pak byly zbytečné.

3. Pražská burza je nejsilnější od doby před nouzovým stavem

Pražská burza v pondělí posílila na nejvyšší úroveň od doby před začátkem nouzového stavu. Index PX stoupl o 0,52 % na 885,94 bodu. Vyšší byl index PX naposledy 10. března, dva dny před vyhlášením nouzového stavu v Česku kvůli šíření koronaviru. Poté se propadl během zhruba jednoho týdne až pod 700 bodů, ale v posledních týdnech opět postupně roste.

Daniel Beneš (ČEZ): Za příliš vysokou cenu by bylo v Dukovanech lepší raději nový blok nestavět
Šéf energetické skupiny ČEZ Daniel Beneš v rozhovoru pro Hospodářské noviny komentoval plánovanou výstavbu nového jaderného bloku. Většinou opakoval známé dohody a postoje, zajímavá byla ale zmínka, že ČEZ počká, za kolik budou dodavatelé ochotní reaktor postavit. V případě příliš vysoké ceny by prý bylo lepší nový blok nestavět.
Řeči o stavbě jaderných bloků v Česku jsou populismus. Plánům politiků nevěřím, říká minoritní akcionář ČEZ
Stát argumentuje studií starou deset let, cena výstavby jaderných bloků za tu dobu výrazně vzrostla. Politici hrají kartu pochybné energetické nezávislosti na vlně neoblíbenosti obnovitelných zdrojů energie, kterým ublížila zpackaná podpora solární energetiky před rokem 2010. V rámci květnové debaty z cyklu ABCD investora o tom hovořil odborník na energetiku, poradce skupiny J&T a minoritní akcionář ČEZ Michal Šnobr.

4. Očekávané události

V úterý vyjdou inflační data v Číně, Indii a hlavně Spojených státech. Hospodářské výsledky v Evropě oznámí mimo jiné společnosti Allianz, Aegon, E.ON nebo Vodafone, jinde ve světě pak Duke Energy, nebo japonská Honda Motor. Živo bude také na pražské burze, kde oznámí svá kvartální čísla společnost ČEZ a také menší Photon Energy. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 11. května
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 11. května a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 očekávají analytici oslovení agenturami Refinitiv a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Cena zlata může vyrazit na nová maxima

Cena zlata je podle Guye Cerundola, bývalého portfoliomanažera a zakladatele společnosti Cerundolo Research, po propadech z posledních dní připravena na překonávání nových maximálních hodnot.

6. Japonská centrální banka má první výkonnou ředitelku

Japonská centrální banka má poprvé ve své 138leté historii výkonnou ředitelku. Této funkce se v pondělí na čtyři roky ujala Tokiko Šimizuová (55), uvedla banka v prohlášení. Centrální banka má celkem šest výkonných ředitelů, což je nejvyšší funkce mimo funkci člena měnového výboru, který rozhoduje o měnové politice včetně stanovování úrokových sazeb.

7. Commerzbank ruší plány na prodej dceřiné společnosti mBank

Německá bankovní společnost Commerzbank ruší plány na prodej své polské dceřiné společnosti mBank, která působí také v České republice. Ke změně rozhodnutí ji přiměly nepříznivé podmínky na trhu.

8. EU tlačí na Británii, aby urychlila pobrexitová jednání

Evropská unie chce zvýšit tlak na Londýn, aby výrazně posunul vyjednávání v zásadních sporných bodech budoucí dohody o vzájemných vztazích mezi blokem a Británií po brexitu. V průběhu pondělního začínajícího dalšího týdenního kola videokonferencí chce Brusel výrazně pokročit například ve sjednocení pravidel pro hospodářskou soutěž či v rybolovných právech.

9. Saúdská Arábie kvůli koronaviru a ropě ztrojnásobí sazbu DPH

Saúdská Arábie ztrojnásobí sazbu daně z přidané hodnoty a přestane vyplácet příspěvek na životní náklady pro státní zaměstnance. Chce tak posílit své finance, které těžce zasáhl prudký pokles cen ropy a nemoc covid-19. Oznámil to v pondělí ministr financí Muhammad Džadaán.

10. Čínské investice v USA byly loni nejnižší od roku 2009

Přímé investice Číny ve Spojených státech loni klesly nejníže od recese v roce 2009. Pokles odráží napětí mezi oběma největšími ekonomikami a omezení zahraničních investic, k němuž přistoupila čínská vláda. Celkem investice klesly na pět miliard dolarů z 5,4 miliardy USD v roce 2018. Vyplývá to ze zprávy konzultační společnosti Rhodium Group a Národního výboru pro vztahy mezi USA a Čínou.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Nákupy po poklesech

Většinový názor je takový, že za současnými růsty na akciovém trhu jsou opatření vlád a finanční injekce ze strany centrálních bank. Něco na tom určitě bude, ale akcie za tyto peníze musí někdo nakupovat. A podle údajů firmy Robinhood za to mohou v nezanedbatelné míře peníze intradenních a drobných investorů, kteří zkrátka mají pocit, že nákupy po poklesech jsou ideální způsob vydělávání peněz.

Od začátku března vzrostl počet akciových pozic na všech účtech klientů firmy o 100 %, přičemž za tu samou dobu vzrostl počet akciových účtů zhruba o 30 %. U ostatních velkých obchodníků s cennými papíry to pravděpodobně bude podobné. Hotové nákupní šílenství. Zajímají někoho firemní výsledky? A proč vlastně?! Když "to jede", je potřeba naskočit do rozjetého vlaku a nakupovat ve slevách.

Musíte vědět
Přestat sledovat
4. 3. 2021 17:01
V PÁTEK V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů
Akciový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat