Evropské akcie neudržely své ranní zisky a skončily v minusu

Akcie na evropských trzích sice začaly v pondělí v zelených číslech díky optimizmu pramenícímu z nadějí na ukončování restriktivních opatření v některých zemích a opětovné nastartování ekonomiky, nakonec však zakončily obchodní den většinou v mínusu.
Panevropský index STOXX Europe 600 ztratil 0,4 % na 339,70 bodu, britský index FTSE 100 si připsal mírný zisk 0,06 % na 5 939,73 bodu, francouzský CAC 40 skončil ve ztrátě 1,31 % na 4 490,22 bodu a německý DAX ztratil 0,73 % na 10 824,99 bodu.
Už v neděli oznámil britský premiér Boris Johnson předběžné kroky k opětovnému otevření ekonomiky a veřejného života a v pondělí byl zveřejněn 50stránkový dokument s podrobnostmi o změnách. Lidé se tak mohou vracet do práce, stejně jako ve Francii, kde se otevírají obchody a kadeřnictví a k cestování není potřebné povolení.
Nové případy v čínském Wu-chanu a nárůst nových případů onemocnění v Jižní Koreji však nakonec optimizmus ze začátku dne utlumil. Evropské akcie tak následovaly trhy v Číně a Jižní Koreji, kde nakonec akcie také ztrácely. "Investoři se opírají o naděje na postupné otevírání ekonomik a centrální banky a vlády nadále poskytují stimuly. Ale rozhodně zde existuje rozpor mezi fundamenty a výkonností trhů." řekl Ian Williams, analytik společnosti Peel Hunt.
Hlavní pondělní události na evropských trzích
- Výkony slovenského průmyslu v březnu, tedy po vypuknutí pandemie nemoci covid-19 na Slovensku, meziročně spadly téměř o pětinu. To je nejhorší výsledek za posledních 11 let. Stavebnictví naproti tomu zaznamenalo jen mírný pokles. Informoval o tom v pondělí slovenský statistický úřad.
- Průmyslová výroba v Itálii v březnu klesla ve srovnání s předchozím měsícem o rekordních 28,4 %, což je více, než se čekalo. V únoru po zpřesnění dat klesla o jedno procento. Oznámil to v pondělí italský statistický úřad ISTAT. Většina průmyslových podniků musela přerušit výrobu kvůli karanténě, kterou vláda zavedla ve snaze zastavit šíření nemoci covid-19.
- Evropská unie chce zvýšit tlak na Londýn, aby výrazně posunul vyjednávání v zásadních sporných bodech budoucí dohody o vzájemných vztazích mezi blokem a Británií po brexitu. V průběhu pondělního začínajícího dalšího týdenního kola videokonferencí chce Brusel výrazně pokročit například ve sjednocení pravidel pro hospodářskou soutěž či v rybolovných právech.
- Německá bankovní společnost Commerzbank ruší plány na prodej své polské dceřiné společnosti mBank, která působí také v České republice. Ke změně rozhodnutí ji přiměly nepříznivé podmínky na trhu, uvedla v pondělí agentura Reuters.
- Německo hodlá v rámci záchranného plánu vložit až sedm miliard eur do státní železniční společnosti Deutsche Bahn, kterou těžce zasáhla koronavirová krize. Vyplývá to z dokumentu, ke kterému získala přístup agentura Reuters. Deutsche Bahn podle dokumentu rovněž sníží náklady v Německu až o pět miliard eur a odloží plánované uvedení akcií divize Arriva na burzu. Arriva působí rovněž v České republice.
- Příští sedmiletý rozpočet Evropské unie a související fond pro oživení ekonomik po koronavirovém výpadku musí počítat s klimatickými závazky EU a dalšími dosavadními prioritami. Pomoc pro odvětví a regiony zasažené krizí by měla být co nejrozsáhlejší, zároveň by ale neměly přijít zkrátka studijní či vědecké programy. Požadují to poslanci Evropského parlamentu, kteří se na čtvrtečním plenárním jednání chystají přijmout usnesení k rozpočtu a fondu.
Zdroj: CNBC, Reuters