Co musíte ráno vědět (12. listopadu)

Jak se ve středu dařilo akciím v Evropě a USA a jak podporuje rozmanitost a inkluzi společnost UPS? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akciové indexy ve středu převážně rostly, po delší době zabraly technologické tituly

Americké akcie uzavřely středeční obchodování smíšeně, investoři se ovšem oproti předchozím dnům přesouvali se svými penězi zpět k firmám z technologického sektoru. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, ztratil 0,08 % a uzavřel na 29 397,63 bodu. Širší index S&P 500 se zvýšil o 0,77 % na 3 572,66 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, si připsal dokonce 2,01 % na 11 786,43 bodu. Index volatility VIX klesl o 5,44 % na 23,45 bodu. S vládními bondy se na Den veteránů neobchodovalo. Ceny ropy se po několika dnech silného růstu změnily jen kosmeticky do půl procenta, zlato i stříbro přidaly do 0,1 % a nejsledovanější kryptoměny zpevnily o 3 %.

Opakování roku 2000? Rotace na americkém akciovém trhu připomíná začátek dvacet let starého výplachu
Před dvěma dekádami se poměr mezi indexy Nasdaq 100 a Dow Jones Industrial Average vyšplhal na vrchol a po klasické vrcholové formaci se zřítil níže (technologický index odepsal za necelé tři roky bezmála 90 %, zbytek trhu oslabil také výrazně, ale přece jen méně). Zopakuje se historie?
Technický pohled: Jak americké volby a blížící se vakcína na covid-19 zahýbaly s cenami zlata a stříbra?
Americký volební týden znamenal pro drahé kovy slušné zisky. Zlato v dolarech zakončilo o 3,9 % výše a cena stříbra se zvedla o 8,4 %. Veškeré zhodnocení však bylo eliminováno pondělní dramatickou otočkou na trzích, kdy se cena zlata propadla o 100 USD a unce stříbra zlevnila o 2,5 USD.

2. Rally na evropských trzích pokračuje, ve středu ji podpořila také ECB

Akcie na západoevropských trzích prodloužily svou sérii ziskových dní. Nadšení z nové vakcíny na covid-19 pokračuje a ve středu investorům udělala radost i šéfka ECB, která sice varuje před přílišným optimismem, ale zároveň připouští možnost volnějšího přístupu bank k penězům. Panevropský index STOXX Europe 600 ve středu vzrostl o 1,08 % na 388,56 bodu, britský benchmark FTSE 100 se zvýšil o 1,35 % na 6 382,10 bodu, francouzský CAC 40 uzavřel se ziskem 0,48 % na 5 445,21 bodu a německý DAX posílil o 0,40 % na 13 216,18 bodu.

Záleží dnes vůbec na cenách ropy?
Z věcí, které se letos na trzích odehrály, byl jednou z nejbizarnějších propad ropných futures hluboko pod nulu. Podle Bena Carlsona ze společnosti Ritholtz Wealth Management ale zase o tak zásadní událost nešlo.
O (nekončící) finanční represi na vyspělých trzích
Finanční represe je termín, který popisuje skutečnost, že jsou na mnoha rozvinutých trzích reálné dluhopisové výnosy do doby splatnosti, tedy nominální výnosy snížené o inflaci, záporné. Držitelé vládních dluhopisů tak v reálném vyjádření dosahují záporných výnosů a držbou těchto dluhopisů reálná hodnota jejich kapitálu (mnohdy jde o úspory) v čase klesá.

3. Pražské burze ve středu pomohly k růstu Philip Morris ČR a banky

Pražská burza třetí den v řadě posilovala. Index PX ve středu vzrostl o 0,34 % na 907,45 bodu. Dařilo se hlavně akciím Philip Morris ČR a bankovním titulům. Výraznějšímu růstu burzovního indexu bránily Avast nebo ČEZ.

ČS: Listopadová strategie pro české akcie
Jak vnímají domácí akciový trh před polovinou listopadu analytici z České spořitelny?

4. Očekávané události

Čtvrteční dopoledne bude patřit datům z Británie (obchodní bilance, průmyslová výroba, HDP), německé inflaci nebo průmyslové výrobě v eurozóně. Ve Spojených státech odpoledne dojde na zprávu o inflaci a týdenní statistiku počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Večer ještě Spojené státy zveřejní bilanci federálního rozpočtu. Hospodářská čísla na trh pošlou v Evropě Raiffeisen Bank International, Assicurazioni Generali, KBC Group, Merck KGaA či Siemens, Deutsche Telekom a RWE a na Wall Street mimo jiné Applied Materials, Cisco Systems nebo Walt Disney. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 9. listopadu
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 9. listopadu a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 očekávají analytici oslovení agenturami Refinitiv a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Šéfka ECB varuje před optimismem spojeným s vakcínou a naznačuje další uvolnění měnové politiky

Šéfka Evropské centrální banky Christine Lagardeová ve středečním prohlášení uvedla, že oživení ekonomiky je spíše nejisté a bude záležet na tom, jak brzy se podaří novou vakcínu rozšířit mezi lidi. ECB podle ní ještě sníží náklady na půjčky bankám a upraví svůj program nákupů aktiv v souvislosti s pandemií.

6. MSCI oznámila převážení indexů, do benchmarku rozvíjejících se trhů budou nově zařazeny kuvajtské firmy

Společnost MSCI v rámci pravidelného převážení indexů oznámila, že do indexu MSCI Emerging Markets budou nově zařazeny kuvajtské firmy s celkovou váhou 0,58 %, čímž klesne váha titulů z ostatních zemí v indexu včetně společností z ČR (ČEZ, MONETA, Komerční banka). Na základě toho lze očekávat odlivy institucionálního kapitálu, který trasuje vývoj těchto indexů. Změny budou účinné po konci obchodování 30. listopadu.

7. Fond obnovy EU by podle poradců německé vlády neměl být trvalý

Evropská unie by neměla učinit z fondu obnovy trvalý nástroj, pokud členské státy nepřenesou rozpočtovou suverenitu do Bruselu. Uvedl to ve středu výbor nezávislých ekonomických poradců německé vlády. Fond obnovy v objemu 750 miliard eur má evropským ekonomikám pomoci dostat se z krize způsobené opatřeními proti šíření nového koronaviru.

8. Alibaba překonala na Singles' Day rekord z loňského roku

Po zahájení prodeje na Den nezadaných, takzvaný Singles' Day, tržby největšího čínského internetového prodejce Alibaba překonaly loňský rekord. Lidé si prostřednictvím jeho webu již půl hodiny po půlnoci místního času (v úterý 17.30 SEČ) objednali kolem 16 milionů zlevněných produktů za více než 56 miliard dolarů. Tato čísla ještě nejsou konečná. Největší internetová nákupní akce na světě se letos koná čtyři dny.

9. Jednání Británie s EU budou nejspíše pokračovat i příští týden

Rozhovory Británie a Evropské unie o budoucích vztazích po brexitu budou nejspíše pokračovat i příští týden. Prohlásil to ve středu irský ministr zahraničí Simon Coveney a stejnou informaci s odvoláním na zdroj z britské strany přinesla i stanice BBC. Vyjednávači se přitom podle posledních prohlášení chtěli dohodnout do poloviny listopadu. Jednání ale dále váznou mimo jiné v otázce rybolovu či hospodářské soutěže.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

UPS uvolnila pravidla pro vizáž svých zaměstnanců

Americká zasilatelská společnost United Parcel Service uvolnila pravidla pro vizáž svých zaměstnanců. Povoleno už je mít vousy i copy, tetování ale musí nadále zůstat skryto očím zákazníků. Nová šéfka podniku, která je ve funkci od jara, chce tímto krokem podpořit rozmanitost a inkluzi, uvádí se v interních pokynech, z nichž citují některá média. UPS v celém světě zaměstnává zhruba půl milionu lidí.

Firma tak ruší část omezení platných řadu let. Týká se to i pravidel, která jsou zvlášť pro ženy a zvlášť pro muže. UPS má dlouhý seznam pokynů, které zaměstnanci musejí dodržovat, pokud u této firmy chtějí pracovat. Vymezeny jsou typy účesů, ozdoba vlasů, ale například i délka kraťasů. Účes ve stylu afro teď bude povolen, vše kolem piercingu je ale nutné omezit na náušnice a na menší výtvory v obličeji. Musí to ale vypadat profesionálně a nesmí to být zdrojem bezpečnostních obav. To se týká i vousů.

Přísná pravidla se týkala většinou těch zaměstnanců, kteří přicházejí do styku s veřejností. Tedy zejména řidičů, kteří doručují zásilky. "Změny odrážejí naše hodnoty a přání, aby se všichni zaměstnanci UPS cítili pohodlně a byli sami sebou, když poskytují služby zákazníkům a přicházejí do kontaktu s veřejností," řekl serveru BBC mluvčí firmy.

UPS v květnu přijala do svého čela první ženu, novou šéfkou se stala Carol Toméová. Ta řekla, že vyslyšela zpětnou vazbu od zaměstnanců, kteří tvrdí, že díky takovým změnám budou ochotněji doporučovat UPS jako vhodného zaměstnavatele.

Zaměstnanci UPS dosud mohli nosit vousy jen v případě, že k tomu měli pádný důvod. K těm patřily zpravidla důvody zdravotní či náboženské. V roce 2018 ale firma zaplatila 4,9 milionu dolarů, aby urovnala spor kvůli náboženské diskriminaci. Žalobu na UPS podala organizace pro rovné pracovní příležitosti, která se ohradila proti požadavkům na délku vlasů a zákazu nosit plnovous. Zaměstnanci se předtím peticí obrátili na UPS s požadavkem, aby firma zrušila zákaz nosit vousy.

Musíte vědět
Přestat sledovat
25. 1. 2021 12:00
Investorský magazín: Sazby vs. inflace aneb Hledá se největší tržní riziko roku 2021
Akciový trh
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Úrokové sazby
Přestat sledovat
Výhled na rok 2021
Přestat sledovat
25. 1. 2021 9:55
Expertní tržní výhled: MONETA (již) zajímavá na prodej a nebezpečí obchodování na páku
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
22. 1. 2021 12:23
Mertlík: V krach projektu společné Evropy nevěřím, jednotlivé státy jsou si vědomy svého globálního…
22. 1. 2021 9:00
Ryba (GOLDEN GATE CZ): Inflace výrazně vzroste a centrální banky budou váhat se zvyšováním sazeb.…
Bezpečné investice
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Výhled na rok 2021
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat