Rally na evropských burzách ve středu pokračovala, pomohla k tomu i ECB

Akcie na západoevropských trzích prodloužily svou sérii ziskových dní. Nadšení z nové vakcíny proti covidu-19 pokračuje a ve středu investorům udělala radost i šéfka ECB, která sice varuje před přílišným optimismem, ale zároveň připouští možnost volnějšího přístupu bank k penězům.
Panevropský index STOXX Europe 600 ve středu vzrostl o 1,08 % na 388,56 bodu, britský benchmark FTSE 100 se zvýšil o 1,35 % na 6 382,10 bodu, francouzský CAC 40 uzavřel se ziskem 0,48 % na 5 445,21 bodu a německý DAX posílil o 0,40 % na 13 216,18 bodu.
Na evropských trzích pokračuje optimismus díky oznámení slibných výsledků testů nové vakcíny proti covidu-19. "Americké volby, rozhovory o dalších stimulech a vývoj vakcíny rozhodně pomohly obchodníkům získat větší důvěru, ale trh se začíná usazovat a čeká, zda se objeví nějaká nová krátkodobá rizika," uvedl Keith Temperton z firmy Forte Securities.
Šéfka ECB Christine Lagardeová ve středu sice varovala před přílišným optimismem na trzích spojeným s novou vakcínou, protože ekonomický dopad pandemie může nějakou dobu trvat, zároveň ovšem přiznala, že ECB uvažuje v případě potřeby o snížení nákladů na půjčky bankám a o upravení programu nákupů aktiv, což je pro investory dobrá zpráva.
Hlavní středeční události v Evropě
- Šéfka Evropské centrální banky Christine Lagardeová ve středečním prohlášení uvedla, že oživení ekonomiky je spíše nejisté a bude záležet na tom, jak brzo se podaří novou vakcínu rozšířit mezi lidi. ECB podle ní ještě sníží náklady na půjčky bankám a upraví svůj program nákupů aktiv v souvislosti s pandemií.
- Evropská unie by neměla učinit z fondu obnovy trvalý nástroj, pokud členské státy nepřenesou rozpočtovou suverenitu do Bruselu. Uvedl to ve středu výbor nezávislých ekonomických poradců německé vlády. Fond obnovy v objemu 750 miliard eur má evropským ekonomikám pomoci dostat se z krize způsobené opatřeními proti šíření nového koronaviru.
- Rozhovory Británie a Evropské unie o budoucích vztazích po brexitu budou nejspíš pokračovat i příští týden. Prohlásil to ve středu irský ministr zahraničí Simon Coveney a stejnou informaci s odvoláním na zdroj z britské strany přinesla i stanice BBC. Vyjednavači se přitom podle posledních prohlášení chtěli dohodnout do poloviny listopadu. Jednání ale dál váznou mimo jiné v otázce rybolovu či hospodářské soutěže.
- Čínská společnosti TikTok, která provozuje stejnojmennou aplikaci pro sdílení krátkých videí, bude mít v Irsku na začátku příštího roku 1 100 zaměstnanců. Letos v lednu jich tam bylo 20 a teď zhruba 900. Představují tak skoro polovinu z 2 000 lidí, kteří pro čínskou společnost v Evropě pracují. V Dublinu sídlí od ledna její středisko, které se zabývá regulačními záležitostmi v Evropě, Africe a na Blízkém východě. Uvedla to ve středu agentura Reuters.
- Německý výrobce luxusních vozů BMW ve středu představil sportovně-užitkový vůz na elektřinu, který má konkurovat americké Tesle. Zahájení výroby plánuje počátkem roku 2022 ve Spojených státech. Šéf firmy Oliver Zipse na videokonferenci také uvedl, že chce, aby elektrovozy tvořily třetinu prodaných vozů BMW do roku 2025 a polovinu prodeje do roku 2030.
Výsledková sezóna
- Provozní zisk největší německé energetické společnosti E.ON klesl za prvních devět měsíců letošního roku o deset procent na 2,7 miliardy eur. Firma ve středu také uvedla, že trhy se z koronavirové krize zotavily rychleji, než se čekalo, a potvrdila dosavadní výhled hospodaření na celý rok.
Zdroj: CNBC, Reuters