Co musíte ráno vědět (13. února)

Jak se ve středu obchodovalo v Evropě a ve Spojených státech, jaká byla v závěru loňského roku průmyslová výroba v eurozóně a jak chce Airbus inovovat leteckou dopravu? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve středu znovu posunuly svá maxima, S&P 500 je na dohled 3 400 bodů

Hlavní indexy amerických akcií ve středu obchodování uzavřely na nových rekordech, Nasdaq Composite a S&P 500 už potřetí v řadě. Optimismus na trhu určovala zpráva o možném polevování epidemie nového typu koronaviru. Index Dow si připsal 0,94 % na 29 551,42 bodu, širší S&P 500 se zvýšil o 0,65 % na 3 379,45 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite vzrostl o 0,9 % na 9 725,96 bodu. Index volatility VIX se snížil o 9,49 % na 13,74 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl asi o tři bazické body na 1,63 %.

Co Twitter dal: Zavádějící čísla
Tentokrát něco o tom, že venture capital firmy mají možná problém s investicemi do jednorožců, že grafy i čísla mohou být hodně zavádějící, no a nakonec o dalším novoročním favoritovi na americké burze.

2. Evropské akcie v polovině týdne stouply, výrazně zpevnil automobilový sektor

Evropské akciové trhy zakončily středeční obchodování v zelených číslech, když investoři monitorovali výsledkovou sezónu a zprávy týkající se šíření čínského koronaviru. Pozornost poutalo také zveřejnění dat o průmyslové výrobě v eurozóně. Regionální index STOXX Europe 600 vzrostl o 0,63 % na 431,16 bodu, britský FTSE 100 posílil o 0,47 % na 7 534,37 bodu, francouzský CAC 40 zpevnil o 0,83 % na 6 104,73 bodu a německý DAX si polepšil o 0,89 % na 13 749,78 bodu. Dařilo se zejména automobilovému sektoru, který se zvýšil o 3,8 %. Proti trendu šly utility, jež ztratily necelého půl procenta.

Elektřina bude zdražovat. Německo po odstavení jádra a uhlí bude muset energii dovážet, varuje Šnobr
Německo se v letech boomu obnovitelných zdrojů energie rozhodlo ukončit výrobu elektřiny z jádra a uhlí. Po letech nadbytku elektřiny na (středo)evropském trhu nás proto čeká období nedostatku, který Německo chce řešit větší produkcí v plynových elektrárnách. Ceny emisních povolenek mohou i proto dále růst, což bude ceny elektřiny jen dále tlačit vzhůru. 70 EUR/MWh proto nemusí být nijak přestřelená cena, varoval na lednovém Investičním fóru analytik a odborník na energetiku Michal Šnobr.
Zychová (Verdi Capital): Na britské banky je brzy, na ostrovech ale po brexitu jsou zajímavé tituly
Britské banky nejsou tak pružné jako globálně působící JPMorgan nebo Goldman Sachs, a tak nedokážou rychle využívat tržní příležitosti. Po brexitu (a v případě dohody na jeho hladkém průběhu) může ale trh v Londýně nabídnout mnoho příležitostí. Své akciové tipy v rámci debaty z cyklu ABCD investora nabídla zakladatelka Verdi Capital Kateřina Zychová.

3. Pražská burza ve středu oslabila, akcie skupiny ČEZ zlevnily bezmála o 2 %

Pražská burza zakončila středeční obchodování v červených číslech, index PX ztratil 0,38 % na 1 102,94 bodu. Dolů burzu stáhly zejména cenné papíry elektrárenské skupiny ČEZ, jež odepsaly 1,89 % na 493 Kč. V plusu seanci naopak zakončila většina finančních titulů. Zobchodovaný objem činil zhruba 582 milionů korun, a byl tak nadprůměrný.

ČS: Únorová strategie pro české akcie
Jaký výhled mají analytici z České spořitelny pro domácí akciový trh před polovinou února?

4. Očekávané události

Ve čtvrtek dopoledne Německo zveřejní inflační statistiku. Odpoledne na trh zprávu o vývoji spotřebitelských cen pošlou také Spojené státy, které navíc doplní ještě pravidelnou týdenní zprávu o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Kvartální hospodářská čísla na trh v USA pošlou firmy Kraft Heinz, PepsiCo, American International Group, Mattel či NVIDIA a v Evropě výsledky zveřejní thyssenkrupp, Barclays, Airbus, Credit Suisse Group, Commerzbank, KBC Group, NN Group, Nestlé, METRO, Linde a Vivendi. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 10. února
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 10. února a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Průmyslová výroba v eurozóně i v celé EU v prosinci klesla

Průmyslová výroba v zemích eurozóny i v celé Evropské unii v prosinci klesla. V zemích platících eurem se proti předchozímu měsíci snížila o 2,1 %, v celé EU pak o dvě procenta. Oznámil to ve středu evropský statistický úřad Eurostat. Analytici v anketě agentury Reuters čekali, že výroba v eurozóně klesla jen o 1,6 %. V listopadu zůstala výroba v obou regionech beze změn.

6. Čínský prezident slíbil nižší daně firmám zasaženým epidemií

Čínský prezident Si Ťin-pching slíbil snížení daní a další podporu firmám z těch odvětví, která byla nejvíce zasažena epidemií koronaviru. Informovala o tom ve středu čínská média. Čína se tak snaží mírnit rostoucí ztráty a dopady na ekonomiku. Podniky čelí vysokým ztrátám kvůli nutnosti přerušit činnost v továrnách i kancelářích v důsledku zatím největších krizových opatření, jaká vláda v Pekingu kdy zavedla.

7. V USA zkoumají akvizice pěti velkých technologických firem

Regulační úřady ve Spojených státech podrobněji přezkoumají dominantní postavení velkých technologických firem na trhu. Federální obchodní komise (FTC) nařídila pěti firmám, jmenovitě Facebooku, Amazonu, Applu, Microsoftu a Alphabetu, aby mu předaly detailní informace o svých menších akvizicích od nynějška až do roku 2010, které nepodléhaly přezkumu antimonopolních úřadů.

8. Von der Leyenová: Rozpočet EU musí vyčlenit 25 % na klima

Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová ve středu na plenárním zasedání Evropského parlamentu prohlásila, že nepřijme rozpočet Evropské unie, který nevyčlení alespoň čtvrtinu prostředků na boj proti klimatickým změnám. Rozprava europoslanců se uskutečnila osm dní před mimořádným summitem Evropské rady, kde budou šéfové států a vlád zemí EU jednat o příštím dlouhodobém rozpočtu evropského bloku pro roky 2021 až 2027.

9. Nissan zažaloval svého bývalého šéfa, chce miliardové odškodné

Japonská automobilka Nissan Motor zažalovala svého bývalého šéfa Carlose Ghosna. Viní ho z podvodného jednání a korupce a požaduje odškodné deset miliard jenů. Informovaly o tom ve středu tiskové agentury. Druhá největší japonská automobilka očekává, že částka by se ještě mohla zvýšit o pokuty, které bude možná nucena zaplatit za Ghosnovo chování regulačním úřadům.

10. Pokuty od EK omezují inovace, tvrdí Google u soudu

Právníci internetové společnosti Google a Evropské komise ve středu před soudem Evropské unie svedli první souboj o osud pokuty, kterou Brusel americké firmě vyměřil za zneužívání jejího postavení na trhu. Google tvrdí, že EK vysokým finančním postihem brání společnosti v inovacích. Advokáti komise ale oponují, že největší světový vyhledávač nezákonně omezuje konkurenci.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Airbus představil design letounu, jehož trup splývá s křídly

Evropský výrobce letecké techniky Airbus na veletrhu v Singapuru představil design letadla, jehož křídla a trup splývají do jednolitého celku. Firma uvedla, že tato koncepce by mohla snížit spotřebu pohonných hmot až o 20 %.

Základní myšlenka letadla se splývajícím křídlem a trupem (blended wing body) se objevila už v první polovině minulého století, její prvky byly později využity například u amerického bombardéru B-2. Airbus loni začal tuto koncepci testovat na modelu s označením Maveric, který je dlouhý dva metry a široký 3,2 metru.

"Domníváme se, že je nejvyšší čas posunovat tuto technologii dál a studovat, co nám může přinést," uvedl viceprezident Airbusu Jean-Brice Dumont.

Musíte vědět
Přestat sledovat
23. 1. 2021 20:30
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
22. 1. 2021 12:23
Mertlík: V krach projektu společné Evropy nevěřím, jednotlivé státy jsou si vědomy svého globálního…
22. 1. 2021 9:00
Ryba (GOLDEN GATE CZ): Inflace výrazně vzroste a centrální banky budou váhat se zvyšováním sazeb.…
Bezpečné investice
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Výhled na rok 2021
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
22. 1. 2021 6:46
Společensky odpovědné investování je velký trend. S těmito dvěma fondy na něj vsadíte
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Podílové fondy
Přestat sledovat
Sociálně odpovědné investování
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat