Co Twitter dal: Zavádějící čísla

Tentokrát něco o tom, že venture capital firmy mají možná problém s investicemi do jednorožců, že grafy i čísla mohou být hodně zavádějící, no a nakonec o dalším novoročním favoritovi na americké burze.
1. Venture kapitál na ústupu
Jsou to tak trochu spojené nádoby. Centrální banky pumpují do systému ohromné objemy peněz, z nichž velká část končí v rukou venture capital firem. Ty pak tyto miliardy potřebují investovat, takže v posledních letech jejich aktivita hodně rostla, přičemž se rozhodly (mimo jiné) nalít peníze do velkých startupů, takzvaných jednorožců (unicorns). Ty jsou sice ohodnoceny na miliardy, ale zároveň generují obrovské ztráty. V posledních měsících tak dochází k vystřízlivění.
2. Staré vs. mladé firmy
Zajímavé srovnání výkonnosti small caps z indexu Russell 2000 podle jejich stáří. Firmy, které jsou v indexu více než deset let od svého uvedení na trh, jsou na tom z hlediska roční výkonnosti dost špatně. Firmy, které jsou v indexu méně než dva roky, jsou na tom naopak hodně dobře. Může to znamenat, že po deseti letech již zkrátka malá firma není pro investory tak zajímavá. Ale také to může být tím, že na trhu přibylo mnoho malých firem v sektoru biotechnologií, který má za sebou vynikající rok. Pak je ten graf možná trochu zavádějící.
3. Jiný pohled na britskou obchodní bilanci
Británie překvapila trhy tím, že její zahraniční obchod ve čtvrtém kvartálu 2019 skončil s přebytkem 5,9 miliardy GBP, tedy 1,1 % HDP.
V souvislosti s brexitem to působí zvláštně, ale k vysvětlení stačí informace, že po vypuštění drahých kovů byla Británie ve schodku 1,2 % HDP. Nic tedy v tomto případě není tak, jak to na první pohled může působit.
4. Americký trh práce (také) trochu jinak
Čísla z amerického pracovního trhu sice vypadají na první pohled hezky a Donald Trump omílá, že vytvořil nejvíce pracovních pozic v historii, ale skutečnost je taková, že počet volných pracovních míst klesá. V prosinci byl nejnižší od konce roku 2017. Může to být tím, že nejsou k dispozici kvalitní lidé, ale také kvůli tomu, že se firmy chystají na horší období.
5. Další Tesla?
Akcie společnosti Virgin Galactic se od uvedení na burzu obchodovaly za poměrně nízkých objemů okolo 10 USD, a to až do loňského listopadu. Po strmém propadu ale přišel v posledních týdnech růst a od začátku prosince titul přidal přes 200 %. Že by byla investice do vesmírných letů takové terno?