Co musíte ráno vědět (14. března)

Jak se ve středu vedlo burzám v Evropě a ve Spojených státech, jak se v loňském roce dařilo antivirové firmě Avast a ve kterých světových městech se nejlépe žije? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve středu posílily o více než půl procenta, propad Boeingu na burze se zastavil. Index S&P 500 je na letošním maximu

Akciové indexy ve Spojených státech posílily, v čele se zdravotnickými společnostmi. Náladu na trhu zlepšila i nejnovější makroekonomická data. Mírný zisk si připsaly rovněž akcie Boeingu, přestože prezident Donald Trump oznámil, že se USA přidají k dalším zemím a zakáží létat některým letadlům Boeing 737 MAX. Na devizových trzích oslaboval dolar, prudce naopak zpevnila britská libra. Index Dow přidal 0,58 % na 25 702,89 bodu, širší S&P 500 zpevnil o 0,69 % na 2 810,92 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite posílil také o 0,69 % na 7 643,41 bodu. Index volatility VIX klesl o 2,61 % na 13,41 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o jeden bazický bod na 2,61 %.

 
 

2. Evropské burzy ve středu stouply, dařilo se sektoru ropy a zemního plynu

Evropské akciové trhy zakončily středeční obchodování v zelených číslech, když se investoři soustředili na dění v britském parlamentu, kde v úterý premiérka Theresa Mayová opět neprosadila dohodu o brexitu. Regionální index STOXX Europe 600 stoupl o 0,63 % na 375,6 bodu, britský FTSE 100 zpevnil o 0,11 % na 7 159,19 bodu, francouzský CAC 40 si připsal 0,69 % na 5 306,38 bodu a německý DAX získal 0,42 % na 11 572,41 bodu. Dařilo se zejména akciím ropných firem, které těžily z růstu cen ropy. Akcie britsko-nizozemské společnosti Shell zdražily o 2,3 % a britská BP posílila o 3,4 %.

 

3. Pražská burza ve středu mírně zpevnila, akcie Avastu zlevnily o více než 3 %

Pražská burza v polovině pracovního týdne mírně zpevnila, index PX stoupl o 0,12 % na 1 061,63 bodu. Nahoru burzu táhly zejména akcie Erste Group Bank, v mínusu naopak obchodování uzavřel Avast (-3,28 % na 88,50 Kč), která ve středu odtajnila výsledky hospodaření za loňský rok. Zobchodovaný objem byl s 317 miliony korun podprůměrný. Nejobchodovanější byly akcie Erste Group Bank, které zdražily o 2,51 % na 815,40 Kč. Dařilo se i dalším finančním titulům, Komerční banka stoupla o 0,1 % na 955 Kč, MONETA Money Bank získala 0,26 % na 78,20 Kč a VIG si polepšila o 0,73 % na 552 Kč.

 
 

4. Očekávané události

V noci na čtvrtek Čína zveřejní maloobchodní tržby a průmyslovou výrobu. V Evropě dopoledne vyjdou inflační statistiky Německa a Francie a české maloobchodní tržby. Falší důležité hlasování čeká britské poslance, kteří ve středu zamítli možnost brexitu bez dohody. Spojené státy se pochlubí indexy dovozních a vývozních cen, prodeji nových domů a pravidelnou týdenní zprávou o počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Výsledky hospodaření budou reportovat například společnosti Adobe, Dollar General, Broadcom, Deutsche Lufthansa či RWE. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

 

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Avastu loni stouply upravené výnosy o 9,5 %, čistý zisk dosáhl 241,2 milionu USD

Vývojář antivirového softwaru Avast loni dosáhl čistého zisku 241,2 milionu USD. Předloni firma vykázala ztrátu 33,8 milionu USD. Výsledky byly podpořeny růstem počtu zákazníků i synergickými efekty akvizice společnosti AVG.

6. Britská vláda zhoršila odhad letošního růstu domácí ekonomiky

Britská vláda snížila oficiální odhad letošního růstu domácí ekonomiky na 1,2 % z dosud předpokládaných 1,6 %. Ve zprávě o vývoji rozpočtu to ve středu oznámil ministr financí Philip Hammond. Ekonomové podle agentury Reuters zhoršení výhledu očekávali vzhledem k nejistotě kolem připravovaného vystoupení země z Evropské unie a vzhledem ke zpomalování růstu světové ekonomiky.

7. Volkswagen počítá se zánikem až 7 000 pracovních míst u značky VW

Německý automobilový koncern Volkswagen předpokládá, že během příštích pěti let u své hlavní značky VW zruší až 7 000 pracovních míst. Cílem firmy je dosáhnout do roku 2023 prostřednictvím různých opatření trvalého posílení zisku značky VW o 5,9 miliardy eur ročně.

8. Po brexitu bez dohody začne EU na britské zboží užívat cla WTO

Evropská unie začne v případě britského odchodu z EU bez dohody uplatňovat na zboží z Británie standardní cla podle pravidel Světové obchodní organizace (WTO). V Bruselu to ve středu novinářům řekl mluvčí Evropské komise Margaritis Schinas v reakci na oznámení britské vlády o jejím vlastním postupu.

9. Disney v Mexiku prodá Fox Sports, aby získala souhlas regulátora

Mexický regulační úřad (IFT) schválil spojení společností Walt Disney a 21st Century Fox za té podmínky, že Disney prodá kanály Fox Sports spolu s právy k programům. S odvoláním na zdroje obeznámené se situací to uvedla agentura Bloomberg.

10. Firma E.ON hodlá navzdory poklesu zisku zvyšovat dividendu

Čistý zisk německé energetické společnosti E.ON loni klesl o 18 % na 3,2 miliardy eur z rekordních 3,9 miliardy eur v předchozím roce. Oznámila to firma, která působí rovněž v České republice. Zároveň však ohlásila plány na zvyšování dividendy.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Městem s nejvyšší kvalitou života zůstává Vídeň

Městem s nejvyšší kvalitou života je již desátým rokem za sebou Vídeň. Vyplývá to z nejnovějšího žebříčku konzultační společnosti Mercer, který zahrnuje 231 měst. Praha si v žebříčku udržela 69. příčku. Opět tak dosáhla nejlepšího umístění ze sledovaných měst visegrádské čtyřky.

Druhé místo v žebříčku obsadil švýcarský Curych, zatímco třetí příčku si dělí novozélandský Auckland, německý Mnichov a kanadský Vancouver. Na posledním místě opět skončila irácká metropole Bagdád, a to navzdory zlepšení podmínek v oblasti bezpečnosti a zdravotních služeb.

Mercer při sestavování žebříčku vychází z řady kritérií. Hodnotí například politickou stabilitu, míru osobní svobody, úroveň zdravotní péče, kriminalitu, možnosti rekreace nebo kvalitu dopravy v dané lokalitě.

Společnost upozornila, že řada měst ve střední a východní Evropě včetně Prahy zažívá v posledním desetiletí zlepšování situace v oblasti osobní bezpečnosti. V některých západoevropských městech, například v Paříži, Madridu či Aténách, se naopak osobní bezpečnost zhoršila v důsledku teroristických útoků nebo vnitřní nestability, případně kombinace obou faktorů.

Nejbezpečnějším městem světa je podle firmy Lucemburk následovaný Helsinkami, Basilejí, Bernem a Curychem. Nejméně bezpečným městem světa je naopak syrský Damašek.

Musíte vědět
Přestat sledovat
15. 5. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (Jaroslav Brychta, XTB)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
14. 5. 2021 10:01
Michal Šnobr: Vyloučení Rosatomu z přípravy na dukovanský tendr může být příležitostí pro ČEZ i…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Jaderná energetika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
12. 5. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Peníze ztrácejí na hodnotě a vklady v bankách dávno nejsou řešení.…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
11. 5. 2021 17:11
Best & Novotný: Co (ne)nového v kauze Vrbětice aneb Nejen výbuch v Česku hýbe světovou geopolitikou
Česká republika
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat