Co musíte ráno vědět (14. listopadu)

Jak se v pondělí obchodovalo v Evropě a na Wall Street, jak se ve třetím čtvrtletí dařilo ruské ekonomice a co nového se dozvěděli vědci o ovcích? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie zahájily týden mírným růstem, větším ziskům bránila společnost GE

Americké akciové indexy po slabém začátku pondělního obchodování dokázaly vystoupat do plusu, kde navzdory zakolísání v závěru seance také zakončily den. Investoři váhají, zda vláda prezidenta Trumpa dokáže prosadit daňovou reformu, a především v jakém termínu dojde k její implementaci. Index Dow v závěru posílil o 0,07 % na 23 439,70 bodu, S&P 500 i Nasdaq Composite přidaly shodně 0,10 %, když zakončily na 2 584,84 bodu, respektive 6 757,60 bodu. Ztrácely sektory jako energetika, průmysl, telekomunikace a veřejné služby, dařilo se naopak spotřebitelskému odvětví. Index volatility VIX ale navzdory posílení akcií pokračoval v růstu na 11,50 bodu (+1,86 %) a výnos 10letých vládních dluhopisů USA po poklesu během dne nakonec vzrostl o zhruba půl bazického bodu na 2,4037 %. Bitcoin se po předchozích ztrátách odrazil o 11 % výše, ethereum přidávalo asi 2 %.

Americké akcie: S&P 500 si dělá z burzovního almanachu trhací kalendář. Pozor na to!
Hlavní americký akciový index S&P 500 minulý týden neposouval pouze historická cenová maxima. Uplynulý rok je pro trh opravdu mimořádný.

2. Evropské burzy v pondělí uzavřely v červených číslech, nedařilo se finančnímu sektoru

Evropské akciové trhy v úvodu týdne klesly, když se investoři soustředili na výsledkovou sezónu a na dění v Británii, kde se údajně čtyřicet zákonodárců za konzervativní stranu dohodlo na podepsání dopisu vyjadřujícího nedůvěru premiérce Therese Mayové. Regionální index STOXX Europe 600 odepsal 0,66 % na 386,13 bodu, britský FTSE 100 klesl o 0,24 % na 7 415,18 bodu, francouzský CAC 40 přišel o 0,73 % na 5 341,63 bodu a německý DAX odevzdal 0,4 % na 13 074,42 bodu. Proti trendu šly švýcarské akcie, jejichž index SMI zpevnil o 0,31 %. Výrazně v pondělí ztratil finanční sektor, který do mínusu poslaly obavy investorů z toho, že americký prezident Donald Trump nedokáže prosadit dlouho slibovanou daňovou reformu.

EUR/USD, ropa, zlato a EUR/CZK: Co naznačuje technická analýza
Technická analýza kurzů EUR/USD a EUR/CZK a cen ropy a zlata, jejímž autorem je analytik Vít Macháček z České spořitelny.

3. Pražská burza v úvodu týdne mírně klesla, Fortuna si připsala necelá 4 %

Pražská burza v pondělí nenavázala na zisky z minulého týdne, index PX klesl o 0,11 % na 1 062,56 bodu. Dolů trh táhly Komerční banka a MONETA Money Bank, dařilo se naopak Erste Group Bank a Fortuně. Objem obchodů byl s 501 miliony korun podprůměrný. Nejobchodovanější byly v pondělí cenné papíry Monety Money Bank, které zlevnily o 0,7 %. Další finanční tituly se na směru neshodly (Erste Group Bank +1,37 %, Komerční banka -1,52 %, VIG +0,54 %). Nejvyšší zisk si připsala Fortuna, jejíž cenné papíry vyletěly vzhůru o 3,86 %.

Jak vyzrát na sazby ČNB? Zkuste schody!
Česká národní banka avizuje další zvyšování sazeb. Tržní úroky to částečně započítávají, ale jsou stále hluboko pod odhadem neutrální úrovně z dílny centrální banky (2,5-3 %). Pokud se ekonomika přehřeje, sazby mohou jít nejen na neutrální úroveň, ale i nad ni. Sazby u zajištění sice z minim již vzrostly, ale stále není pozdě. Znamená-li IRS (interest rate swap) skok v měsíčních ve vašich nákladech, vezměte to po schodech (step-up IRS), tak totiž vyhladíte úrokové náklady.

4. Očekávané události

V noci na úterý Čína zveřejní maloobchodní tržby a průmyslovou výrobu. V Evropě během dopoledne vyjdou inflační statistiky v Německu, Španělsku, Itálii a Spojeném Království, evropský statistický úřad Eurostat odtajní průmyslovou výrobu a HDP eurozóny a pozornost budou poutat také údaje o vývoji německé a italské ekonomiky. Pravidelnou měsíční zprávou o ekonomické náladě v Německu a eurozóně zaujme německý institut ZEW. Z českého pohledu bude nejzajímavější zveřejnění vývoje domácí ekonomiky. Spojené státy na trh pošlou NFIB index podnikatelského optimismu a index výrobních cen. Za řečnickým pultíkem se v úterním diskuzním panelu pořádaném Evropskou centrální bankou vystřídají šéfové nejdůležitějších centrálních bank na světě, tedy Janet Yellenová, Mario Draghi, Haruhiko Kuroda a Mark Carney. Hospodářské výsledky za uplynulé čtvrtletí budou reportovat společnosti Home Depot nebo Vodafone Group. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 13. listopadu
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 13. listopadu a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Růst ruské ekonomiky ve třetím čtvrtletí zpomalil na 1,8 %

Meziroční růst hrubého domácího produktu Ruska ve třetím čtvrtletí zpomalil na 1,8 % z 2,5 % ve druhém kvartálu. Vyplývá to z předběžných údajů, které v pondělí zveřejnil ruský statistický úřad. 

6. Výrobce čipů QUALCOMM odmítl nabídku na převzetí od Broadcomu

Americký výrobce čipů QUALCOMM odmítl nabídku na převzetí ve výši 103 miliard dolarů od konkurenta Broadcom. Nabízená částka prý dramaticky podhodnocuje společnost a akvizice by jen obtížně získala svolení orgánů pro kontrolu hospodářské soutěže, vyplývá z pondělního prohlášení představenstva Qualcommu.

7. ČEZ žádá o posouzení dostavby Dukovan na životní prostředí

Energetická skupina ČEZ žádá o posouzení vlivu plánovaných nových jaderných bloků v Dukovanech na životní prostředí. Ministerstvu životního prostředí společnost v pondělí předala dokumentaci pro takzvaný proces EIA. Oznámil to mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. O financování projektu přitom stále není jasno.

ČEZ prodloužil neplánovanou odstávku čtvrtého bloku jaderné elektrárny Dukovany
ČEZ prodloužil neplánovanou odstávku 4. bloku jaderné elektrárny Dukovany. Blok byl odstaven 7. listopadu a měl by být restartován 18. listopadu.
ČEZ chce údajně prodat projekční firmu Škoda Praha
Zájemci jsou ruský Rosatom, korejská společnost KEPCO, čínská inženýrská firma Guangdong Electric Power Design Institute nebo česká firma Ferrit. Ředitel ČEZ Daniel Beneš nechtěl být k nabídkám příliš konkrétní, jen potvrdil, že zájemců je několik.

8. Konsorcium v čele se SoftBank investuje do Uberu miliardy dolarů

Konsorcium v čele s japonskou skupinou SoftBank Group a s americkou Dragoneer Investment Group hodlá investovat miliardy dolarů do americké alternativní taxislužby Uber Technologies. Bez dalších podrobností to obě společnosti uvedly v nedělním prohlášení. Podle zdrojů agentury Reuters jde o sumu kolem deseti miliard dolarů.

9. Ve vedení Unipetrolu končí Kozłowski, dozorčí rada má nového člena

V představenstvu petrochemického holdingu Unipetrol končí Andrzej Kozłowski. Ve společnosti měl na starosti mimo jiné strategii. Změny doznala také dozorčí rada firmy, jejímž novým členem je Rafał Warpechowski. V pondělí to oznámil mluvčí Unipetrolu Pavel Kaidl.

10. Shell prodává většinu svého podílu v australské Woodside

Společnost Royal Dutch Shell se dohodla na prodeji většiny svého zbývajícího podílu ve společnosti Woodside Petroleum, což je největší nezávislá ropná a plynárenská firma v Austrálii. Za podíl dostane 1,7 miliardy USD, informoval list Financial Times.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Ovce překvapila vědce, rozeznala Obamu od Watsonové

Bývalý prezident USA Barack Obama, herečka Emma Watson nebo herec Jake Gyllenhaal. Ti všichni se pyšní tvářemi, které znají nejen miliony lidí po celém světě, ale nyní je dokáží rozpoznat i ovce. Tedy minimálně jedna konkrétní ovce, kterou testovali vědci z Univerzity v Cambridgi.

Vědecký tým pod vedením Jenny Mortonové v uplynulých dnech přišel s překvapivým zjištěním, že ovce jsou schopny rozeznat podobu člověka a uchovat ji v paměti po delší dobu. Využil k tomu fotky výše zmíněných celebrit, jejichž tváře si ovce zapamatovala a následně je od sebe dokázala rozlišit.

Musíte vědět
Přestat sledovat
19. 4. 2021 14:40
Investorský magazín: Jsou high yield dluhopisy nebo akcie Coinbase zajímavou volbou pro drobné…
Bitcoin
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
17. 4. 2021 20:31
Lukáš Novotný (WOOD & Company): S&P 500 může projít korekcí, prudké poklesy ale i díky pozitivnímu…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
15. 4. 2021 17:01
Ivana Birtová (Realitní Shaker): Nízké sazby a malá nabídka hrají do karet investicím do nemovitostí
Bydlení
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat