Evropské burzy v pondělí uzavřely v červených číslech, nedařilo se finančnímu sektoru

Evropské akciové trhy v úvodu nového týdne klesly, když se investoři soustředili na výsledkovou sezónu a na dění v Británii, kde se údajně čtyřicet zákonodárců za konzervativní stranu dohodlo na podepsání dopisu vyjadřujícího nedůvěru premiérce Therese Mayové.
Regionální index STOXX Europe 600 odepsal 0,66 % na 386,13 bodu, britský FTSE 100 klesl o 0,24 % na 7 415,18 bodu, francouzský CAC 40 přišel o 0,73 % na 5 341,63 bodu a německý DAX odevzdal 0,4 % na 13 074,42 bodu. Proti trendu šly švýcarské akcie, jejichž index SMI zpevnil o 0,31 %.
Výrazně v pondělí ztratil finanční sektor, který do mínusu poslaly obavy investorů z toho, že americký prezident Donald Trump nedokáže prosadit dlouho slibovanou daňovou reformu. Sněmovna reprezentantů USA by o návrhu reformy měla hlasovat v tomto týdnu.
Hospodářské výsledky v pondělí představila německá energetická společnost Innogy. Její čistý zisk za devět měsíců letošního roku klesl o 61 procent na 389 milionů eur. Důvodem byly odpisy v britské distribuční divizi Npower. Bez zahrnutí odpisů mimořádných položek zisk Innogy za leden až září stoupl o 27 procent na 850 milionů eur. Akcie společnosti na výsledky zareagovaly poklesem zhruba o 1,4 %.
Evropské akcie (13. listopadu 2017) Zdroj: CNBC
Hlavní pondělní události na evropských trzích
- Energetická skupina ČEZ žádá o posouzení vlivu plánovaných nových jaderných bloků v Dukovanech na životní prostředí. Ministerstvu životního prostředí společnost v pondělí předala dokumentaci pro takzvaný proces EIA. Oznámil to mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. O financování projektu přitom stále není jasno.
- Britská premiérka Theresa Mayová v pondělí jednala se zástupci evropských Svazů průmyslu a zaměstnavatelů, včetně Svazu průmyslu a dopravy České republiky. Podle agentury DPA zástupci evropského byznysu na setkání varovali před odchodem Británie z Evropské unie bez obchodní dohody. Zároveň podpořili snahu premiérky vyjednat dvouleté přechodné období, po které by i po brexitu umožnily připravit se na nové podmínky vzájemného obchodu.
- Odbyt německého výrobce luxusních aut BMW Group za deset měsíců letošního roku vzrostl o 3,4 procenta na více než dva miliony vozů. Automobilka ale v růstu zaostává za svým hlavním konkurentem Mercedes-Benz, který odbyt ve stejném období zvýšil o 11,1 procenta na rekordních 1,9 milionu vozů. Náskok BMW, jedničky na trhu luxusních vozů, se tak snižuje.
- Společnost Royal Dutch Shell se dohodla na prodeji většiny svého zbývajícího podílu ve společnosti Woodside Petroleum, což je největší nezávislá ropná a plynárenská firma v Austrálii. Za podíl dostane 1,7 miliardy USD, informoval o tom list Financial Times.
Výsledková sezóna
- Německé energetické firmě Innogy klesl za devět měsíců letošního roku čistý zisk o 61 procent na 389 milionů eur. Důvodem byly odpisy v britské distribuční divizi Npower, uvedla agentura DPA. Innogy působí i v České republice.
Zdroj: CNBC
Aktuality
