Co musíte ráno vědět (15. listopadu)

Jak se v úterý obchodovalo v Evropě a v USA, jakým tempem v třetím čtvrtletí rostla česká ekonomika a co by mohlo vnést revoluci do farmacie? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v úterý klesly, General Electric zaznamenala nejhlubší dvoudenní propad od roku 2009

Ceny amerických akcií v úterý klesly, přispěl k tomu již druhý den trvající propad akcií obřího průmyslového konglomerátu General Electric. Energetické firmy oslabil pokračující pokles cen ropy. Index Dow odepsal 0,13 % na 23 409,47 bodu, širší index S&P 500 klesl o 0,23 % na 2 578,87 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,29 % na 6 737,87 bodu. Index volatility VIX se zvýšil o necelé procento na 11,59 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o zhruba tři a půl bazického bodu na 2,372 %. Výrazně klesly energetický sektor a odvětví základních materiálů, v plusu se udržely sektor veřejných služeb a odvětví cyklického a necyklického spotřebního zboží.

JPMorgan: Příští velkou korekci na trhu může vyvolat umělá inteligence

Hlavně mít ty zatracené roboty!

2. Evropské burzy v úterý klesly, Vodafone si však připsal zhruba 5 %

Evropské akciové trhy v úterý uzavřely v mínusu. Investoři se soustředili na končící výsledkovou sezónu a pozorně sledovali také diskuzní panel pořádaný Evropskou centrální bankou, v jehož rámci hovořili šéfové nejdůležitějších centrálních bank na světě, tedy Janet Yellenová, Mario Draghi, Haruhiko Kuroda a Mark Carney. Regionální index STOXX Europe 600 odepsal 0,59 % na 383,86 bodu, britský FTSE 100 ztratil 0,01 % na 7 414,42 bodu, francouzský CAC 40 přišel o 0,49 % na 5 315,58 bodu a německý DAX spadl o 0,31 % na 13 033,48 bodu. Nedařilo se zejména sektoru základních materiálů, který do mínusu poslala čínská makrodata.

Evropská ekonomika sílí, tento problém ale nemizí

Investorský magazín: Bitcoin jako moderní zlato

3. Pražská burza v úterý uzavřela téměř beze změny, Fortuna ale vyskočila o více než 11 %

Index pražské burzy PX v úterý zakončil obchodování se ztrátou 0,01 % na 1 062,45 bodu. Nedařilo se cenným papírům energetické skupiny ČEZ a Komerční banky, výrazně naopak zdražily akcie sázkařské společnosti Fortuna. Objem obchodů byl s 477 miliony korun podprůměrný. Nejobchodovanější byly v úterý akcie Komerční banky, které zlevnily o 0,33 % na 905 Kč. Další finanční tituly se na směru neshodly. Erste Group Bank získala 0,21 % na 952 Kč, MONETA Money Bank si připsala 0,38 % na 78,50 Kč a pojišťovna VIG přišla o 0,15 % na 652 Kč. Překvapením dne se stala sázkařská společnost Fortuna, jejíž akcie bez kurzotvorných informací vyletěly vzhůru o 11,39 % na 177 Kč.

ČNB a dluhopisy: Aby se ministr financí nedivil

Jak vyzrát na sazby ČNB? Zkuste schody!

4. Očekávané události

V noci na středu Japonsko zveřejní data o průmyslové výrobě a zprávu o vývoji ekonomiky v třetím čtvrtletí a Austrálie přidá index spotřebitelské důvěry. V Evropě na trh dorazí francouzská inflační statistika, zpráva o situaci na britském trhu práce a výsledek obchodní bilance eurozóny. USA se odpoledne pochlubí pravidelnými týdenními zprávami o počtu žádostí o hypotéku a o vývoji zásob ropy. Dále v zámoří vyjdou inflační statistika, údaje o maloobchodních tržbách a podnikových zásobách a také index podnikatelské aktivity newyorského Fedu. Hospodářské výsledky za uplynulé čtvrtletí představí v USA společnosti Target a Cisco Systems. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 13. listopadu
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 13. listopadu a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Meziroční růst české ekonomiky v třetím čtvrtletí zrychlil na 5 %

Meziroční růst české ekonomiky v třetím čtvrtletí zrychlil na 5 % z 4,7 % v druhém čtvrtletí. Jde o nejvyšší tempo růstu za dva roky. Mezičtvrtletní růst HDP zpomalil z 2,5 % na 0,5 %. V prvním odhadu to v úterý uvedl Český statistický úřad, zpřesněná data budou zveřejněna 1. prosince. Analytici počítali s meziročním růstem o 4,7 %.

6. Odstávka čtvrtého bloku Dukovan skončí zřejmě začátkem příštího týdne

V Jaderné elektrárně Dukovany už technici opravili netěsnost u malého měřicího potrubí v nejaderné části elektrárny, kvůli níž byl minulý týden neplánovaně odstaven čtvrtý výrobní blok. Dalších několik dnů potrvají kontroly zařízení, sdělil v úterý mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. Podle údajů zveřejněných na webových stránkách firmy ČEZ by výkon tohoto bloku měl začít stoupat příští úterý.

7. Světová poptávka po ropě podle IEA za 20 let klesne jen mírně

Globální poptávka po ropě se v příštích dvaceti letech sníží jenom nepatrně. Navzdory rozvoji vozidel na elektrický pohon spotřeba petrochemických pohonných hmot dále poroste. Ve zprávě World Energy Outlook 2018 to předpověděla Mezinárodní agentura pro energii (IEA).

8. Volkswagen zaplatí státu New Jersey 69 milionů USD kvůli emisím

Německý automobilový koncern Volkswagen se dohodl, že zaplatí 69 milionů dolarů za urovnání žalob amerického státu New Jersey souvisejících se skandálem kolem falšování testů emisí. Oznámila to v úterý firma. Dohoda o urovnání podle agentury Reuters odstraňuje jeden z posledních velkých právních problémů, kterým Volkswagen ve Spojených státech kvůli emisní aféře čelí.

9. Mezikvartální růst slovenské ekonomiky zpomalil v třetím čtvrtletí na 0,8 %

Mezikvartální růst slovenské ekonomiky v třetím čtvrtletí zpomalil na 0,8 % z 0,9 % v předchozích třech měsících. V rychlém odhadu to v úterý uvedl slovenský statistický úřad.

10. Apple ovládl trh s nositelnou elektronikou

Americká společnost Apple ovládla trh s nositelnou elektronikou, jako jsou například chytré hodinky či fitness náramky. V uplynulém čtvrtletí se jejích chytrých hodinek prodalo 3,9 milionu kusů, z toho 800 000 byly Apple Watch série 3, vyplývá z údajů analytické firmy Canalys. Firma v počtu prodaných kusů dosud zaostávala za výrobci levnějších fitness náramků.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

V USA schválili první digitální pilulku na světě

První digitální lék - pilulku se zabudovaným senzorem - schválil do užívání americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA). Tím se otevřela nová fronta nejen pro farmaceutický průmysl, ale i pro takzvaný internet věcí, tedy spojení různých zařízení s webem.

Tabletka vysílá z pacientova žaludku data o tom, zda a kdy si lék vzal. Údaje pak mohou lékařům i pacientům pomoci lépe zvládat léčbu.

Technologie, kterou před deseti lety vyvinula americká firma Proteus Digital Health, bude poprvé zavedena do antipsychotika Abilify japonské farmaceutické společnosti Otsuka Pharmaceutical. V USA tento lék užívá sedm milionů lidí.

"Technologie umožní lidem řídit medikaci pomocí mobilního telefonu," uvedl generální ředitel společnosti Proteus Andrew Thompson. Jakmile pacient spolkne tabletku, senzor, který je uvnitř, vyšle signál náplasti nalepené na jeho těle a ta předá sdělení o užití léku aplikaci v jeho chytrém telefonu. Současně se odesílá informace příslušnému lékaři, případně příbuzným a jiným osobám.

Co se týče ochrany soukromí, Andrew Thompson tvrdí, že data neopustí pacientovo tělo. Přenesou se jen na náplast a před odesláním na mobilní telefon jsou zakódována. Společnost Ostuka pak zdůraznila, že systém se bude používat jedině se souhlasem pacienta.

Musíte vědět
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
David Navrátil (Česká spořitelna): České zadlužení může být problém, výnosy dluhopisů ztrácejí v…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
25. 2. 2021 12:31
Dominik Stroukal: Kdo chce těžit z výhod bitcoinu, nesmí se bát propadů o desítky procent
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Volatilita
Přestat sledovat