Americké akcie v úterý klesly, General Electric zaznamenala nejhlubší dvoudenní propad od roku 2009

Ceny amerických akcií v úterý klesly, přispěl k tomu již druhý den trvající propad akcií obřího průmyslového konglomerátu General Electric. Energetické firmy oslabil pokračující pokles cen ropy.
Index Dow odepsal 0,13 % na 23 409,47 bodu, širší index S&P 500 klesl o 0,23 % na 2 578,87 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,29 % na 6 737,87 bodu. Index volatility VIX se zvýšil o necelé procento na 11,59 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o zhruba tři a půl bazického bodu na 2,372 %.
Výrazně klesly energetický sektor a odvětví základních materiálů, v plusu se udržely sektor veřejných služeb a odvětví cyklického a necyklického spotřebního zboží.
Akcie konglomerátu General Electric (-5,91 %) zaznamenaly nejhlubší dvoudenní propad od roku 2009. V pondělí titul klesl o 7,2 %. Investoři pochybují o úspěchu plánu na zeštíhlení a užší zaměření společnosti, který v pondělí představil šéf koncernu.
Na poklesu energetického odvětví se podepsal propad akcií společností ExxonMobil (-0,78 %) a ConocoPhillips (-2,55 %).
Nejlépe si vedla společnost Advance Auto Parts (+16,29 %), a to díky reportovaným hospodářským výsledkům, které překonaly očekávání.
Dolar oslabil, ceny ropy se snížily
Na devizových trzích se v úterý dařilo jednotné evropské měně. Podpořily ji silný hospodářský růst Německa a příznivé údaje z celé Evropské unie. Růst německého HDP v třetím čtvrtletí zrychlil na 0,8 % z 0,6 % a růst ekonomiky EU dosáhl v období od července do září 2,5 %.
Kolem 22.00 SEČ euro přidávalo k dolaru zhruba 1,09 % na 1,1794 USD a dolarový index klesal o 0,71 % na 93,73 bodu.
Ceny ropy v úterý pokračovaly v poklesu, dolů je tlačily stoupající těžba ve Spojených státech a slabší vyhlídky pro poptávku. Tyto faktory podle analytiků zatlačily do pozadí obavy z napětí na Blízkém východě.
Americká vláda v pondělí předpověděla, že těžba ropy z břidlicových ložisek v USA v prosinci stoupne o více než 80 000 barelů denně na 6,17 milionu barelů denně. Nárůst by tak měla vykázat již dvanáctý měsíc za sebou.
Mezinárodní agentura pro energii (IEA) v úterý snížila odhad růstu celosvětové poptávky po ropě pro letošní a příští rok o 100 000 barelů denně. Letos se tak má poptávka zvýšit o 1,5 milionu barelů denně a příští rok o 1,3 milionu barelů denně.
Hlavní úterní události na amerických trzích
- Americký internetový prodejce Amazon otevřel na Slovensku logistické centrum, ve kterém již pracuje několik stovek lidí. Dohromady tam firma plánuje vytvořit více než 1 000 stálých pracovních míst. Novinářům to v úterý řekl generální manažer centra Matt Greene. Amazon šest let provozuje v Bratislavě centrum služeb.
- Skupina největších světových bank spustila ve Spojených státech platby v reálném čase. Spotřebitelé a podnikatelé tak budou moci okamžitě odeslat a obdržet peníze poslané mezi bankovními účty. Systém, který umožňuje dokončení domácí platby v USA ne ve dnech, ale v sekundách, vytvořila firma The Clearing House vlastněná bankami spolu s Vocalink, poskytovatelem platební infrastruktury, kterého vlastní Mastercard.
- Index výrobních cen ve Spojených státech v říjnu meziměsíčně stoupl o 0,4 % (odhad: +0,1 %, září: +0,4 %). Meziročně se ukazatel v říjnu zvýšil o 2,8 % po 2,6% růstu v předchozím měsíci. Analytici očekávali +2,4 %.
- NFIB index optimismu malých firem v říjnu stoupl na 103,8 bodu ze 103 bodů (odhad: 104,2 bodu).
- RBC Capital snížila doporučení na akcie General Electric na "sector perform" z "outperform", jejich cílovou cenu snížila na 20 z 25 USD.
Výsledková sezóna
- Výsledky Home Depot v 3Q: Upravený zisk na akcii 1,84 USD (odhad: 1,81 USD), tržby 25 miliard USD (odhad: 24,4 miliardy USD).
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK