Co musíte ráno vědět (2. srpna)

Jak se v úterý obchodovalo na obou stranách Atlantiku, jak se v uplynulém čtvrtletí dařilo firmě Apple a jaké solární elektrárny se v současnosti budují v Číně? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v úterý posílily, index Dow se znovu vyšplhal na nový rekord

Americké akcie v úterý pokračovaly v růstu, index Dow pátou seanci za sebou stanovil nový rekord a přiblížil se k hladině 22 000 bodů. Index Dow stoupl o 0,33 % na nové zavírací maximum 21 962,48 (své absolutní maximum posunul na 21 990,96 bodu), širší S&P 500 stoupl o 0,24 % na 2 476,35 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 0,23 % na 6 362,94 bodu. Index volatility VIX se snížil o 1,66 % na 10,09 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o zhruba čtyři bazické body na 2,251 %. Dařilo se finančnímu sektoru, odvětví veřejných služeb, technologickému odvětví nebo realitnímu sektoru. V mínusu naopak skončily průmyslové odvětví, sektor zdravotní péče a energetické odvětví.

Komerční banka zvýšila cílovou cenu akcií CME, ve hře je podle ní ve střednědobém horizontu i výplata dividendy

2. Evropské burzy v úterý uzavřely v plusu, akcie Rolls-Royce zdražily o 10 %

Evropské akciové trhy v úterý stouply, a odrazily se tak od pondělní ztráty. V centru pozornosti investorů byla výsledková sezóna, sledovány byly také červencové indexy nákupních manažerů ze zpracovatelského sektoru. Regionální index STOXX Europe 600 si připsal 0,64 % na 380,26 bodu, britský FTSE 100 stoupl o 0,7 % na 7 423,66 bodu, francouzský CAC 40 si polepšil o 0,65 % na 5 127,03 bodu a německý DAX vzrostl o 1,1 % na 12 251,29 bodu. Hospodářské výsledky v úterý reportovaly například BP a Rolls-Royce, která se stala pomyslným vítězem dne. Výrobce leteckých motorů v prvním pololetí překonal očekávání, na což jeho akcie zareagovaly zhruba 10% růstem.

KONTEXT LIGHT aneb Poznej a vydělej (5. díl): Rusko opravdu, ale opravdu LONG

3. Pražská burza v úterý stoupla, dařilo se finančním titulům

Pražská burza v úterý navázala na zisk z pondělní seance, index PX zpevnil o 0,59 % na 1 014,95 bodu. Nahoru burzu táhly akcie Erste Group Bank, Komerční banky a tabákové firmy Philip Morris ČR, výrazněji naopak klesly likérka Stock Spirits a sázkařská společnost Fortuna. Objem obchodů byl s 406 miliony korun podprůměrný. Nejobchodovanější byly v úterý cenné papíry Komerční banky, které zdražily o 0,92 % na 959 Kč. Finanční dům ve středu zveřejní výsledky hospodaření a podle analytiků oslovených ČTK za prvních šest měsíců roku vykáže nárůst čistého zisku o 12 % na zhruba 7,5 miliardy Kč. Dařilo se i dalším finančním titulům, což podle analytika z České spořitelny Jana Šumbery mohlo být způsobeno příznivými čísly francouzské BNP Paribas.

Investorský magazín: Na co dnes bankéři lákají klienty a jak se připravit na propad akciového trhu?

4. Očekávané události

V noci na středu Austrálie zveřejní informace o červnových stavebních povoleních a Japonsko na trh pošle červencový index spotřebitelské důvěry. V Evropě dopoledne vyjdou britský index nákupních manažerů ve stavebnictví za červenec a červnový index výrobních cen v eurozóně. Evropská centrální banka má na středu naplánované zasedání, na kterém se však nebude řešit nastavení měnové politiky. Spojené státy se odpoledne pochlubí pravidelnými týdenními zprávami o počtu žádostí o hypotéku a o vývoji zásob ropy na americkém území od vládní energetické agentury EIA, údaji o červencové tvorbě pracovních míst v soukromém sektoru od agentury ADP a červencovým ISM indexem aktivity pro oblast New Yorku. Za řečnický pultík se postaví prezidentka clevelandského Fedu Loretta Mesterová a šéf sanfranciského Fedu John Wolliams. Hospodářské výsledky za uplynulé čtvrtletí budou ve středu reportovat například společnosti Mondelez International, Level 3 Communications, Humana, Tesla, MetLife, Marathon Oil, CenturyLink, Zynga, Symantec, Deutsche Lufthansa, UniCredit, Commerzbank a Rio Tinto. Na pražské burze bude výsledková sezóna pokračvat kvartálními čísly Komerční banky. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 31. července
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 31. července a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?
Výsledková sezóna na pražské burze pokračuje. Jaká čekat čísla od Komerční banky, Erste Group Bank a Monety Money Bank?
Výsledková sezóna na pražské burze tento a příští týden pokračuje hospodářskými čísly finančních domů. Co od Komerční banky, Erste Group Bank a Monety Money Bank čekají analytici?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Výsledky Applu za třetí finanční čtvrtletí byly lepší, než se čekalo. Titul se v poobchodní fázi dostal na nový rekord

Americký technologický gigant Apple po konci úterního obchodování v USA zveřejnil hospodářské výsledky za období od dubna do června. Čísla byla lepší, než se čekalo, díky čemuž se titul dostal v poobchodní fázi na nový rekord. Společnost oznámila, že ve třetím finančním čtvrtletí hospodařila s čistým ziskem 8,72 miliardy USD (meziročně +11,9 %) při tržbách 45,41 miliardy USD (meziročně +7,2 %). Očekávání trhu bylo na úrovni tržeb nastavené na 44,95 miliardy USD. Upravený zisk na akcii Applu stoupl meziročně z 1,42 USD na 1,67 USD, analytici čekali v průměru 1,57 USD. Příjemným překvapením byly pro investory stejně jako v druhém finančním čtvrtletí především silné prodeje iPadů (meziročně +15 % a mezikvartálně +28 %).

6. Čínská DiDi podpoří v Evropě malého konkurenta Uberu

Čínský provozovatel alternativní taxislužby DiDi Chuxing investuje do estonské internetové taxislužby Taxify. Investice má pomoci estonské firmě expandovat v Evropě a v Africe, kde se jí podařilo získat v některých městech podíl na úkor americké společnosti Uber. Informovala o tom v úterý agentura Reuters. Výši investice firmy nezveřejnily.

7. Podmínky v českém zpracovatelském sektoru se v červenci zhoršily

Podmínky ve zpracovatelském sektoru v Česku se v červenci zhoršily, index nákupních manažerů klesl na 55,3 bodu z červnových 56,4 bodu. V úterý o tom informovala společnost IHS Markit. Úroveň 50 bodů je předělem mezi růstem a poklesem. Index sleduje výrobu, nové objednávky, zaměstnanost, termíny dodávek od dodavatelů a zásoby.

8. Evropský úřad pro boj proti podvodům ukončil vyšetřování Volkswagenu

Evropský úřad pro boj proti podvodům uzavřel vyšetřování možného zneužití úvěrů EU německou automobilkou Volkswagen. Svá zjištění poslal německé prokuratuře a tisku podrobnosti nesdělil, oznámily agentury AP a Reuters.

9. Automobilka PSA dokončila akvizici Opelu

Francouzská automobilová skupina PSA Group dokončila převzetí ztrátové evropské divize Opel americké automobilové skupiny General Motors, když jmenovala nové vedení, které ji má vyvést z červených čísel, napsala agentura AP. Společnost v úterý oznámila, že nové vedení předloží plán do 100 dnů. Předpokládá, že Opel se do zisku vrátí do roku 2020.

10. Přebytek českého rozpočtu ke konci července stoupl na 25 miliard korun

Přebytek státního rozpočtu České republiky ke konci července stoupl na 25 miliard Kč z červnových 4,6 miliardy Kč. Loni v červenci skončil rozpočet s přebytkem 75,6 miliardy Kč. Za meziročním zhoršením stojí především nižší příjmy z EU, informovalo v úterý ministerstvo financí. Na celý letošní rok je schválen rozpočet se schodkem 60 miliard korun.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Čína buduje solární parky ve tvaru pandy

Solární parky obvykle nejsou atrakcí, která by byla vyhledávaná turisty z celého světa, nová čínská solární elektrárna však může být výjimkou. Má totiž podobu obrovské pandy. Postavila ji společnost China Merchants New Energy Group a v plánu má výstavbu dalších podobných elektráren.

Za výstavbou této kuriozity stojí snaha Číny zpopularizovat čisté technologie a obnovitelné zdroje energie, neboť stav životního prostředí v zemi je velmi špatný.

Musíte vědět
Přestat sledovat
17. 4. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
15. 4. 2021 17:01
Ivana Birtová (Realitní Shaker): Nízké sazby a malá nabídka hrají do karet investicím do nemovitostí
Bydlení
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat