KONTEXT LIGHT aneb Poznej a vydělej (5. díl): Rusko opravdu, ale opravdu LONG

Prázdninová pohoda je tady a s ní čas na (ne)vážné experimentování. Tím může být například spojení investiční a turistické exotiky v podobě výletů do méně známých destinací doplněných sázkou na něco z toho, co si člověk na místě osahá. Pokud vám střelba mimo mainstream nevydělá, zůstane zážitek s přidanou hodnotou. Naše tour de force pokračuje výletem do (ne)dalekého Ruska.
1. Proč Rusko: Ze dna lze zamířit jen k hladině a Rusko na to má pohon
Otázka za miliardy zní: Byla největší země světa již na skutečném dně, nebo ne? Pro temnější ze dvou scénářů hovoří mimo jiné rozhodnutí amerického Kongresu zpřísnit kvůli vměšování do loňských prezidentských voleb sankce, které USA uvalily na Rusko po anexi Krymu. Společně s propadem cen ropy (ke kterému podle některých teorií také přispěla snaha západu zatlačit na Moskvu) sankce zapříčinily kolaps ruského rublu, vysokou inflaci, úprk kapitálu ze země a ve výsledku dýchavičnost ekonomiky.
Ta ale podle Mezinárodního měnového fondu nastoupila cestu ozdravení, která má pokračovat i v příštím roce. Kvůli novým sankcím a geopolitice se sice může ukázat Moskvou vyhlížený dvouprocentní růst příliš ambiciózní, v delším horizontu ale zásoby nerostných surovin a potenciál zemědělské půdy a lesů slibují solidní výkonnost.
2. Co na místě zaujme: Jděte na východ!
Petrohradská kulturní scéna a Moskva nabízející moře bizarnosti (mezi mé favority patří odraz Versaceho a dalších pozlátek kapitalismu v naleštěném mramoru Leninova mauzolea) patří na standardní cestovní itineráře. Ačkoli tedy může být již samotný přílet na Šeremeťjevo šokem, kritéria našeho letního seriálu větší evropská města Ruska nesplňují. Výjimkou je snad jen Sevastopol a další místa na okupovaném Krymu, kam Moskva i prostřednictvím svého velvyslanectví ve Spojených státech srdečně zve (otázkou ovšem je, zda vzhledem k zahraničněpolitickému kontextu podobný výlet chce člověk podniknout).
Převážně neobydlený a opakovaně dech beroucí východ a sever naopak do naší exotické rubriky patří. Mezi stálice patří plavba po Jeniseji nebo toulky kolem Aralského jezera, nově se pak nabízejí i výpady do dlouho zapovězených oblastí, jakou je Tajmyrský poloostrov v Arktidě.
3. Jak na Rusko vsadit: Sázejte na blue chips a sledujte Kreml
Na první pohled ruské akcie působí lákavě. Ukazatel CAPE, tedy poměr ceny k průměrným reálným ziskům za poslední desetiletí, je v jejich případě na úrovni 4,9 (akcie v USA se obchodují zhruba na 30). Již druhý pohled ale odhalí netransparentní a někdy i nebezpečné prostředí, jak o tom ve svém memoáru Red Notice píše jeden z prvních velkých investorů v postsovětském Rusku Bill Browder. Podobně jako mnozí před ním a po něm o své pozice přišel ve chvíli, kdy se rozhodl zadat si s prezidentem a jeho politickým aparátem.
Investorům, které podobné příběhy neodrazují, experti většinou doporučují Gazprom. Vzhledem k vazbám firmy na Kreml, který plyn opakovaně využívá jako zahraničněpolitické beranidlo, se ale jako rozumnější volba jeví "ruský Google" Yandex, který se podle nejnovějších průzkumů stává i miláčkem Wall Street.