Co musíte ráno vědět (26. listopadu)

Jak se ve středu dařilo akciím v Evropě a v USA, o kolik procent se letos propadne světová ekonomika a v čem budou jezdit novozélandští policisté? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve středu uzavřely smíšeně, index Dow sestoupil z rekordu

Americké akcie uzavřely středeční obchodování smíšeně. Indexy Dow a S&P 500 sestoupily z rekordních maxim. Index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, naopak posílil. Ve čtvrtek se na Den díkůvzdání ve Spojených státech obchodovat nebude a páteční seance bude kratší. Index Dow ztratil 0,58 % a uzavřel na 29 872,47 bodu a širší S&P 500 se snížil o 0,16 % na 3 629,65 bodu, zatímco index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 0,48 % na 12 094,40 bodu. Index volatility VIX klesl o 1,8 % na 21,25 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se nepatrně zvýšil na 0,883 %.

Jaký vliv může mít administrativa Joea Bidena na akcie v technologickém sektoru?
Joe Biden zvítězil v amerických prezidentských volbách, kompletní výsledek voleb do Senátu bude ovšem známý až v lednu. Navzdory některým přetrvávajícím soudním sporům a nárokům zpochybňujícím integritu voleb se lze již zamýšlet nad tím, co přinese změna americké administrativy. Zaměřme se tentokrát na možné důsledky výsledků voleb pro sektory technologií, médií a telekomunikací, jakkoli pro ně může být určující právě výsledný poměr sil v Kongresu.
JPMorgan čeká v roce 2021 další vlnu nákupů akcií, legendární byznysmen ale radí zajištění proti ztrátě hodnoty peněz
Podle analytiků z JPMorgan lze v roce 2021 očekávat novou vlnu nákupů akcií s tím, jak bude ustupovat ekonomická nejistota díky zvládnutí pandemie covidu-19 a velké objemy peněz budou v prostředí nízkých sazeb hledat výnos na akciovém trhu. Podle slavného mediálního magnáta Johna Malonea ale bezbřehé tištění peněz nevyhnutelně povede ke ztrátě hodnoty dolaru, a je proto namístě nakupovat pevná aktiva.

2. Evropské akcie skončily ve středu smíšeně

Akcie na západoevropských trzích ve středu po špatném začátku sice doháněly denní ztráty, nakonec ale s výjimkou francouzského indexu CAC 40 zapsaly mírné ztráty. Panevropský index STOXX Europe 600 klesl o 0,08 % na 392,09 bodu, britský benchmark FTSE 100 se snížil o 0,64 % na 6 391,09 bodu, francouzský CAC 40 uzavřel se ziskem 0,23 % na 5 571,29 bodu a německý DAX oslabil o 0,02 % na 13 289,80 bodu.

Banky v eurozóně by se mohly v příštím roce vrátit k výplatě dividend, zní z ECB
Člen rady guvernérů Evropské centrální banky Yves Mersch v úterý v rozhovoru pro Financial Times řekl, že banky v eurozóně by se mohly v příštím roce vrátit minimálně k částečné výplatě dividend, pokud regulátorům doloží, že jsou schopny čelit ekonomickým a finančním dopadům koronavirové krize a aplikovaly konzervativní přístup v tvorbě opravných položek.
Připijí si investoři na zimu voňavým šálkem plným bitcoinů a zlata?
Trochu to s těmi alternativními investicemi odlehčíme. Bude nám k tomu stačit dvojice dlouhodobých grafů, konkrétně vývoje dolarové ceny bitcoinu a zlata.

3. Pražská burza ve středu zpevnila, index PX se dostal na hodnotu ze začátku března

Index PX pražské burzy uzavřel středeční obchodování na hodnotě 966,76 bodu. Vyšší závěrečný kurz měl naposledy 5. března. K růstu o 1,11 % burze pomohly především akcie Erste Group Bank a Avastu. Z 11 titulů ovlivňujících hodnotu indexu PX jich sedm skončilo se ziskem, zbylé čtyři emise zlevnily.

Kofole ČeskoSlovensko v prvních devíti měsících roku vzrostl zisk o 15 % na 313 milionů Kč
Společnosti Kofola ČeskoSlovensko v prvních devíti měsících roku klesly tržby o 1,2 % na 4,83 miliardy Kč. Provozní zisk EBITDA se jí ale zvýšil o 5,3 % na 905,8 milionu Kč a čistý zisk vyskočil o 15,1 % na 313,2 milionu Kč. Výsledky podpořil příspěvek akvizice minerálních vod Korunní a Ondrášovka.

4. Očekávané události

Ve čtvrtek bude Den díkůvzdání, a tak se v Americe nebude obchodovat. Z Evropy ale dorazí zprávy o německé a francouzské spotřebitelské důvěře a také celoevropská statistika z úvěrového trhu. Výsledky hospodaření se v Evropě pochlubí společnost Rémy Cointreau a na pražské burze VIG. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 23. listopadu
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 23. listopadu a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 očekávají analytici oslovení agenturami Refinitiv a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Zpřesněná zpráva potvrdila růst ekonomiky USA ve třetím čtvrtletí o 33,1 %

Ekonomika Spojených států ve třetím čtvrtletí podle zpřesněných údajů vykázala rekordní vzestup. Hrubý domácí produkt USA se v přepočtu na celý rok zvýšil o 33,1 %, oznámilo ve středu americké ministerstvo obchodu. Výsledek je ale mírně horší, než čekali analytici, kteří předpovídali růst o 33,2 %.

6. Atradius: Světová ekonomika se letos propadne o 4,3 %

Světová ekonomika se letos propadne o 4,3 %. Negativní dopad pandemie covidu-19 je tak větší, než tomu bylo v případě globální finanční krize z let 2008 a 2009. Řada zemí navíc nyní čelí druhé vlně pandemie, kvůli které se znovu zpřísňují karanténní opatření. Firmy proto budou i v roce 2021 čelit propadu poptávky a zhoršené platební morálce. Rychleji bude přibývat také insolvencí. Vyplývá to ze studie světové úvěrové pojišťovny Atradius.

7. Británie kvůli pandemii čeká nejhlubší rozpočtový deficit od války

Britská vláda si v letošním fiskálním roce kvůli koronavirové krizi půjčí až 394 miliard liber, což odpovídá zhruba 19 % hrubého domácího produktu. Řekl to ve středu ministr financí Rishi Sunak. Země tak bude mít nejhlubší rozpočtový deficit od druhé světové války. Ministr také zmírnil odhad letošního propadu HDP, v příštím roce ale čeká mírnější zotavení.

8. Reuters: EU chystá kroky proti zahraniční průmyslové špionáži

Evropská komise plánuje tvrdší opatření k ochraně duševního vlastnictví evropských firem, a to mimo jiné před špionáží ze strany cizích zemí. Vyplývá to z dokumentu, který ve středu komise zveřejnila. Opatření by mohla vyvolat napětí ve vztazích s Čínou, Spojenými státy a dalšími obchodními partnery.

9. Tesla chce v Číně vyrábět nabíječky pro elektromobily

Americká automobilka Tesla hodlá napřesrok zahájit výrobu nabíječek pro elektromobily v Číně. Vyplývá to podle agentury Reuters z dokumentu, který firma předložila šanghajským úřadům. Tesla plánuje do nového závodu na výrobu nabíječek investovat 42 milionů jüanů (zhruba 140 milionů Kč).

10. Činitelé Fedu na posledním zasedání diskutovali o možných úpravách nákupů dluhopisů

Představitelé americké centrální banky na svém posledním zasedání diskutovali o možnostech, jak upravit program nákupu dluhopisů, aby poskytoval větší podporu finančním trhům a ekonomice. Vyplývá to ze zápisu ze zasedání, které se konalo začátkem listopadu.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Novozélandští policisté budou jezdit ve škodovkách

Novozélandská policie koupí nové vozy pro své hlídky od firmy Škoda Auto. Nahradí jimi automobily značky Holden, která letos zanikne. Podle novozélandského zpravodajského serveru Stuff policie Nového Zélandu ve středu ráno oznámila, že si jako nový vůz vybrala model Škoda Superb.

Novozélandští policisté desítky let jezdili v autech značky Holden či Ford. Americká společnost General Motors, jejíž je Holden divizí, ale oznámila, že tato značka letos skončí. Tender na nové vozy vyhrála Škoda Auto.

Policejní komisař Andy Coster uvedl, že jedním z důvodů pro výběr vozu Škoda Superb byl jeho ekologičtější provoz ve srovnání s většinou dalších používaných policejních aut. Policie zvažovala také nákup elektrických či hybridních vozidel, ale nakonec tuto možnost zamítla kvůli problémům spojeným s výkonem.

První dodávku škodovek očekává novozélandská policie v dubnu 2021. "Policisté říkali, že se jim tyto vozy při testech dobře ovládaly a že se při řízení cítili sebevědomě a bezpečně," uvedl Coster. "Líbily se jim velké dveře s širokým otevíráním, dobře čitelné přístroje, dobrá viditelnost dopředu i dozadu a velký prostor pro cestující na zadních sedadlech," dodal.

Server Stuff připomíná, že vozy Škoda Superb a Octavia využívají záchranné služby i v řadě evropských zemí, včetně Rakouska, Francie, Nizozemska či Británie.

Hlídková auta novozélandské policie se budou obměňovat postupně, jak bude končit jejich životnost. Ta je stanovena na šest až sedm let či 120 000 najetých kilometrů. Ročně to bude kolem 400 vozů, sdělila policie.

Musíte vědět
Přestat sledovat
27. 1. 2021 17:00
ABCD investora: Jak na vítězné portfolio aneb Co letos na trzích (ne)potřebujete sledovat
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Bitcoin
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Pražská burza
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Výhled na rok 2021
Přestat sledovat
Výsledková sezóna
Přestat sledovat
27. 1. 2021 14:55
Čihák (IdeaSense): Kapitalismus mění tvář, maximalizace zisku již není vše
Byznys a podnikání
Přestat sledovat
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Kapitalismus
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
27. 1. 2021 9:00
Aktuálně z trhů: Proč i v době globální pandemie investovat do nemovitostí?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
25. 1. 2021 12:00
Investorský magazín: Sazby vs. inflace aneb Hledá se největší tržní riziko roku 2021
Akciový trh
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Úrokové sazby
Přestat sledovat
Výhled na rok 2021
Přestat sledovat